• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Informer

20.08.2023

19:36

Kontraofanziva Ukrajine neće uspeti da stigne do ključnog grada?! Obaveštajne službe SAD uznemirene

Reuters/Printscreen/Deep State

Vesti

Kontraofanziva Ukrajine neće uspeti da stigne do ključnog grada?! Obaveštajne službe SAD uznemirene

Podeli vest

Američka obaveštajna zajednica procenjuje, da kontraofanziva Ukrajine neće uspeti da stigne do ključnog grada Melitopolja na jugoistoku, rekli su za "Vašington Post" ljudi upoznati sa poverljivim prognozama, što bi, ako se pokaže tačnim, značilo da Kijev neće ispuniti svoj glavni cilj- presecanje ruskog kopnenog mosta do Krima u ovogodišnjem pokušaju.

Sumorna procena zasnovana je na brutalnoj veštini Rusije u odbrani okupirane teritorije kroz falangu minskih polja i rovova, i verovatno će podstaći upiranje prstom u Kijev i zapadne prestonice-zašto kontraofanziva u kojoj je bilo desetine milijardi dolara zapadnog oružja i vojne opreme, nije ostvarila svoje ciljeve.

Ukrajinske snage, koje se guraju ka Melitopolju iz grada Robotina udaljenog više od 50 milja, ostaće nekoliko milja izvan grada, rekli su američki zvaničnici. Američki, zapadni i ukrajinski vladini zvaničnici intervjuisani za ovaj izveštaj, govorili su pod uslovom anonimnosti kako bi razgovarali o osetljivim vojnim operacijama.

Kancelarija direktora Nacionalne obaveštajne službe odbila je da komentariše.

Melitopolj je ključan za kontraofanzivu Ukrajine jer se smatra kapijom za Krim. Grad se nalazi na raskrsnici dva važna autoputa i železničke pruge, koji Rusiji omogućavaju da prebacuje vojno osoblje i opremu sa poluostrva, na druge okupirane teritorije na jugu Ukrajine.

Ukrajinska kontraofanziva

Ukrajina je započela kontraofanzivu početkom juna, u nadi da će ponoviti svoj zapanjujući uspeh u prošlojesenjem napadu na oblast Harkova.

Međutim, u prvoj nedelji borbi, Ukrajina je pretrpela velike žrtve protiv dobro pripremljene ruske odbrane, uprkos tome što je imala niz novonabavljene zapadne opreme, uključujući američka borbena vozila "Bredli", tenkove nemačke proizvodnje "Leopard 2" i specijalizovana vozila za čišćenje mina.

Foto: Reuters

Leopard 2

Zajedničke ratne igre koje su vodile američke, britanske i ukrajinske vojske predviđale su takve gubitke, ali su predviđale da Kijev prihvati žrtve kao cenu probijanja glavne odbrambene linije Rusije.

Ali Ukrajina je odlučila da zaustavi gubitke na bojnom polju i pređe na taktiku oslanjanja na manje jedinice koje će gurati napred kroz različite oblasti fronta. To je rezultiralo postepenim dobitcima u različitim delovima tokom leta.

Kijev je nedavno posvetio više rezervi frontu, uključujući jedinice "Strajker" i "Čelendžer", ali tek treba da probije glavnu odbrambenu liniju Rusije.

Put do Melitopolja je izuzetno izazovan, pa će čak i ponovno zauzimanje bližih gradova kao što je Tokmak biti teško, rekao je Rob Li, vojni analitičar iz Instituta za spoljnu politiku.

- Rusija ima tri glavne odbrambene linije tamo, a zatim utvrđene gradove nakon toga - rekao je on i dodao:

- Nije samo pitanje da li Ukrajina može da probije jedan ili dva od njih, već da li može da probije sva tri, i da ima dovoljno snage na raspolaganju nakon iscrpljivanja da postignu nešto značajnije, kao što je zauzimanje Tokmaka ili nešto više od toga.

Sumorni izgledi, o kojima su obavešteni neki republikanci i demokrate na Kapitol Hilu, već su izazvali igru okrivljavanja na sastancima iza zatvorenih vrata. Neki republikanci se sada protive zahtevu predsednika Bajdena za dodatnih 20,6 milijardi dolara pomoći Ukrajini s obzirom na skromne rezultate ofanzive. Drugi republikanci, i u manjoj meri ratoborne demokrate, kritikuju administraciju što ranije nije poslala snažnije oružje Ukrajini.

Američki zvaničnici odbacuju kritike da bi borbeni avioni F-16, ili raketni sistemi većeg dometa kao što je ATACMS, doveli do drugačijeg ishoda. „Problem i dalje probija glavnu odbrambenu liniju Rusije i nema dokaza da bi ovi sistemi bili čudotvorno rešenje“, rekao je visoki zvaničnik administracije.

U intervjuu ove nedelje, general Mark Mili, predsedavajući Zajedničkog načelnika štabova, rekao je da su Sjedinjene Države bile jasne u vezi teškog zadatka sa kojim se Ukrajina suočava.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Hronika

JOŠ Hronika VESTI

Društvo

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set