• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Jarusalem post

22.08.2023

22:20

Rusi su propali, na redu je Indija! "Čandarian 3" sati dele od sletanja na Mesec!

Shutterstock

Vesti

Rusi su propali, na redu je Indija! "Čandarian 3" sati dele od sletanja na Mesec!

Podeli vest

Uspešna misija bi Indiju učinila tek četvrtom zemljom koja je uspešno sletela na Mesec, posle bivšeg SSSR-a, Sjedinjenih Država i Kine.

Indijska svemirska agencija objavila je u ponedeljak slike koje je njena svemirska letelica snimila sa druge strane Meseca dok je krenula ka pokušaju sletanja na južni pol Meseca, samo nekoliko dana nakon neuspeha ruskog lendera.

Svemirska sonda Čandrajan-3 Indijske organizacije za istraživanje svemira (ISRO) bila je u trci sa Rusijom ko će prva sleteti na južni pol Meseca , region za čiji se zasjenjeni krateri smatraju da sadrže vodeni led koji bi mogao podržati buduće naselje na Mesecu.

Kako su u nedelju izašle vesti o neuspehu ruske misije Luna-25, ISRO je saopštio da je Čandrajan-3 na putu da sleti 23. avgusta.

Svi sistemi na letelici funkcionišu "savršeno" i ne očekuju se nepredviđeni slučajevi na dan sletanja, saopštila je svemirska agencija u ponedeljak.

Misija - Chandraiaan znači "mjesečevo vozilo" na hindiju i sanskrtu - drugi je pokušaj Indije da sleti na južni pol mjeseca. U 2019, ISRO-ova misija Chandraiaan-2 uspešno je rasporedila orbiter, ali se njegov lender srušio.

Neravni teren otežava sletanje na južni pol, ali prvo sletanje bi bilo istorijsko. Vodeni led u regionu mogao bi da obezbedi gorivo, kiseonik i vodu za piće za buduće misije.

Slike objavljene u ponedeljak pokazuju kratere na površini Meseca koje je snimila kamera za otkrivanje i izbegavanje opasnosti od sletanja letelice ISRO, koja je dizajnirana da pomogne u pronalaženju bezbedne lokacije za sletanje za svemirsku letelicu.

Indijska misija na Mjesec poletjela je 14. jula, a sletni modul Chandraiaan-3 odvojio se od pogonskog modula prošle sedmice.

Šta bi uspešno sletanje moglo da znači za Indiju?

Za Indiju, uspešno sletanje na Mesec označilo bi njenu pojavu kao svemirske sile, jer vlada premijera Narendre Modija nastoji da podstakne ulaganja u privatna lansiranja u svemir i povezana preduzeća zasnovana na satelitima.

- Ako Chandraiaan-3 uspe, to će povećati ugled indijske svemirske agencije širom sveta. To će pokazati da Indija postaje ključni igrač u istraživanju svemira - rekao je Maniš Purohit, bivši naučnik ISRO-a.

To bi takođe povećalo reputaciju Indije za kosmičko inženjerstvo sa konkurentnim troškovima. Chandraiaan-3 je lansiran sa budžetom od oko 6,15 milijardi rupija (74 miliona dolara), manje od troškova proizvodnje holivudskog svemirskog trilera „Gravitacija" iz 2013.

Uspešna misija bi Indiju učinila tek četvrtom zemljom koja je uspešno sletela na Mesec, posle bivšeg SSSR-a, Sjedinjenih Država i Kine.

- Indija će steći novu tehnologiju uspešnim sletanjem, što je velika stvar - rekao je K. Sivan, bivši šef svemirske agencije te zemlje, nakon lansiranja Chandraiaan-3.

Naučnici u ISRO-u su rekli da su naučili iz neuspeha ranije misije na Mesecu i da su napravili promene u Chandraiaan-3 koje bi učinile da uspešno sletanje bude verovatnije, uključujući omogućavanje bezbednog sletanja bilo gde u proširenoj zoni sletanja u nepovoljnim uslovima. Takođe je opremljen sa više goriva, više solarnih panela i čvršćim nogama.

Svemirska industrija u Indiji raste

Rukovodioci u indijskoj svemirskoj industriji u nastajanju takođe očekuju podsticaj. Broj svemirskih startapa u Indiji se više nego udvostručio od 2020. godine, kada je Indija otvorena za privatna lansiranja.

- Naredna tri dana neće biti ništa manje nego 'sjajna'! Nestrpljivo se radujem sletanju -  objavio je Pavan Čandana, suosnivač Skiroot-a, koji je prošle godine lansirao prvu privatnu raketu u Indiji, objavio je na Ks, koji se ranije zvao Tviter.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set