EU ima ogroman problem, taj problem nije Ukrajina! Hoće li biti rata?
Podeli vest
Ministri spoljnih poslova i odbrane članica Evropske unije, koji su se posle letnje pauze sastali u Toledu u Španiji, bili su zaokupljeni nizom državnih udara u zapadnoj Africi.
Pre svega u ogromnom Nigeru, ali i nedavnim dolaskom vojne hunte na vlast u Gabonu. Ovo takođe pokazuje da uticaj Evropske unije nestaje u afričkom regionu Sahela i šire.
Vojno rešenje za puč u Nigeru bilo bi ravno "katastrofi" koja bi mogla da izazove novu migracionu krizu, izjavio je danas italijanski ministar spoljnih poslova Antonio Tajani.
Nakon puča, demonstranti su skinuli natpis sa francuske ambasade u glavnom gradu Nijameju
29.08.2023
20:24
- Jasno je da puč u Nigeru otvara novu eru nestabilnosti u ionako krhkom regionu - rekao je visoki diplomata EU Žozep Borel u Toledu.
Iako je izjavio da državni udari nikada nisu rešenje, Borel je ipak napravio razliku između Nigera i Gabona. U Gabonu je ista porodica vladala pet decenija i bilo je sumnje u način na koji su prošli izbori, dodao je Borel.
Francuski lider Emanuel Makron poručuje da su pobunjenici ugrozili stanovništvo Nigera „odbijanjem da se bore protiv terorizma i udaljavanjem od korisne ekonomske politike. Francuska je spremna, dodao je on, da podrži sve napore, uključujući vojnu intervenciju, koje uloži Ekonomska zajednica zapadnoafričkih država (EKOVAS) da obnovi ustavni poredak u Nigeru.
Ekonomska zajednica zapadnoafričkih država predložila je pučistima u Nigeru da se sastanu na neutralnom mestu, saopštio je danas komesar za politička pitanja EKOVAS-a Abdel Fatau Musah.
27.08.2023
23:45
Foto: Tanjug/AP
Demonstranti u Nigeru
S druge strane, puč u Nigeru je veći problem za EU, koja je ovu afričku zemlju videla kao ključnog saveznika u borbi za suzbijanje širenja regionalnih islamističkih grupa koje su jake u susednim zemljama Nigerije i Malija, piše Deutsche Velle. U Nigeru je vojska u julu zbacila sa vlasti izabranog predsednika Mohameda Bazuma. Mnogi građani pozdravili su puč na ulicama glavnog grada Nijameja, a neki od njih su nosili ruske zastave.
Hoće li biti rata?
Evropski ministri su se na dvodnevnom sastanku složili da uspostave pravni okvir za sankcije protiv vođa puča u Nigeru, slično sankcijama koje je uveo ECOVAS, ekonomski blok zapadnoafričkih država.
U stvari, sastanku u Toledu prisustvovali su predstavnici te afričke organizacije, kao i šef diplomatije Nigerije. ECOVAS do sada nije pristao da vojno interveniše u Nigeru, iako su neke zemlje pominjale tu opciju.
Borel nije želeo da trči ispred bika, rekavši da će EU, u smislu moguće intervencije, prvo videti šta EKOVAS predlaže. „Afrička rešenja za afričke probleme“, rekao je španski diplomata. „U fazi smo slušanja.
Italijanski ministar spoljnih poslova Antonio Tajani bio je jasniji: „Mi smo za diplomatsko rešenje, a ne za vojnu akciju protiv Nigera.
Zabrinutost za Vagnera
U Nigeru je Evropska unija izgubila poslednjeg važnog partnera u zoni Sahela – u poslednje tri godine državni udari su izvedeni i u Burkini Faso, Gvineji i Maliju.
Unija je zabrinuta zbog značajnog jačanja antifrancuske atmosfere u pomenutim zemljama koje su ranije bile francuske kolonije. Još jedan razlog za zabrinutost u Briselu je to što ruska plaćenička paravojska Vagner jača svoje prisustvo u Maliju, Burkini Faso i Centralnoafričkoj Republici. Rusi se ne kriju iza puča u Nigeru, ali će iskoristiti situaciju i nestabilnost za novu kolonizaciju“, rekao je Tajani. „To će učiniti i Kina, ali su Rusi u ovom trenutku veoma opasni zbog ’Vagnera‘.
Foto: Tanjug/AP
Vagner u Africi
Niko na sastanku u Toledu nije imao magičan odgovor na ove probleme. Nemačka ministarka spoljnih poslova Analena Berbok rekla je da je važno da demokratije budu uz druge demokratije koje su ugrožene. Njen irski kolega Majkl Martin pozvao je da u Africi, osim bezbednosnih aspekata, treba stalno da se "ulaže u ljude, humanitarnu dimenziju i razvojnu dimenziju".
Odlaze li Francuzi?
Dok su ove stvari na pomolu, pitanje da li će francuske jedinice ostati u Nigeru mora se hitnije rešiti. Nedavno su se potpuno povukli iz Malija posle zaoštravanja odnosa dve zemlje. A vojna hunta u Nigeru ih poziva da se povuku.
Ekspert Evropskog centra za upravljanje razvojnom politikom u Briselu Martin Ronserej smatra da nije mudro da Francuzi održavaju vojno prisustvo po svaku cenu.
- Mnogi sada govore da Francuzi treba potpuno da odu i da praktično zaborave na sve svoje interese u Africi - kaže on za DV. Ovo posebno važi za Niger.
Analitičar dodaje da se ne treba zavaravati da su antifrancuska osećanja samo retorika vojne hunte – a ne stanje javnog mnjenja. „Mislim da je logično širiti vidike tamo, umesto da se oslanjamo samo na Francusku.
Vojna hunta, koja je preuzela vlast nakon puča u Nigeru, naredila je oružanim snagama da budu u stanju najviše pripravnosti, pozivajući se na povećanu pretnju od napada, prema internom dokumentu koji je izdao načelnik odbrane, prenosi Rojters.
Načelnik Generalštaba Oružanih snaga Nigera Musa Salau Barmu, koga su postavili pobunjenici, naredio je da se oružane snage zemlje dovedu u stanje maksimalne pripravnosti, javljaju mediji.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Vojno rešenje za puč u Nigeru bilo bi ravno "katastrofi" koja bi mogla da izazove novu migracionu krizu, izjavio je danas italijanski ministar spoljnih poslova Antonio Tajani.
Ukrajina je spremna da se odrekne do 20 odsto svoje teritorije pod uslovom da se to tumači kao de fakto priznanje, a ne kao pravno priznanje, piše Njujork post pozivajući se na visokopozicioniranog zvaničnika iz američke administracije.
Drugi dan nakon Vaskrsa naziva se Svetli ili Vaskrsni utorak, a tada se nastavlja proslavljanje najvećeg hrišćanskog praznika, kako u Crkvenim bogosluženjima, tako i u domovima. Službe su iste kao i prethodna dva dana.
Šef poslaničke grupe SNS Milenko Jovanov odgovorio je Veranu Matiću na prozivke vezane za REM i poručio da on više nikad neće upravljati medijima u Srbiji.
Temeljna istraga Bezbednosno informativne agencije koja je na osnovu pouzdanih operativnih saznanja i rada otkrila da iza sabotaže na kanalu Ibar –Lepenac stoji organizovana kriminalna grupa pripadnika takozvane kosovske policije, na čijem je čelu Mehmet Terbunja, zvani „Meho“, potvrdila je ono o čemu je Beograd u više navrata javno upozoravao i postavljao otvorena pitanja međunarodnoj javnosti, ali i Prištini.
Predsednik Vlade Republike Srbije prof. dr Đuro Macut danas se u Vladi Srbije sastao sa rektorom Beogradskog univerziteta prof. dr Vladanom Đokićem, a novi sastanak je zakazan za sutra.
Teolog prof. dr Vladimir Poterjahin i sveštenik Srpske pravoslavne crkve Igor Bates gostujući na Informer televiziji govorili su o običajima i istoriji najvećeg hrišćanskog praznika - Vaskrsa.
Pacov Ronin, džinovski gambijski vrećasti pacov, postavio je svetski rekord – otkrio je 109 nagaznih mina i 15 drugih neeksplodiranih bombi u Kambodži. Neverovatan poduhvat, ali za mnoge gotovo nezamisliv jer pacovi baš i nemaju dobru reputaciju među ljudima.
Patrijarh srpski Porfirije, koji sa poslanstvom SPC boravi u višednevnoj poseti Moskvi, razgovarao je danas u Patrijaršijskoj i Sinodalnoj rezidenciji u Danilovskom manastiru sa poglavarom Ruske pravoslavne crkve, patrijarhom moskovskim i sve Rusije Kirilom, objavila je SPC.
Trener Partizana, Srđan Blagojević, je uoči meča 32. kola Superlige Sribje protiv OFK Beograda održao konferenciju, a glavna tema je bila odluka da se Nemanja Nikolić i Đorđe Jovanović sklone iz tima.
Evropska fudbalska unija (UEFA) raspodelila je 233 miliona evra na ukupno 901 klub kroz program beneficija za učešće igrača u reprezentativnim takmičenjima u periodu od 2020. do 2024. godine.
Dok evropski mediji bruje o mogućem razvodu Ane Ivanović (37) i Bastijana Švajnštajgera (40), slavna teniserka odlučila je da se ne oglašava – već da poruku pošalje s Mauricijusa, gde ovih dana odmara, pozira u bikiniju i uživa daleko od špekulacija, a podršku kroz komentare na društvenim mrežama pružila joj je i Dragana Džajić.
Crvena zvezda je na dobrom putu da posle Miloša Veljkovića dovede još jednog štopera pred kvalifikacije za Ligu šampiona, a radi se o defanzivcu Šturma iz Graca Gregoriju Vitrihu (30).
Slike iz detinjstva ostaju u najlepšem sećanju i svako od nas ih se rado seća, a svremena na vreme bacimo pogled na njih da nas podsete na bezbrižan period života.
U Srbiji se sve češće rađaju deca sa imenima koja odskaču od tradicionalnih. Pored uobičajenih imena kao što su Nikola, Marija, Dragan ili Jelena, roditelji sve više biraju originalna i jedinstvena imena, često inspirisana ličnim ukusom, mitologijom, prirodom, pa čak i popularnim serijama.
Samo nekoliko dana nakon što je objavila da će organizovati druženje sa publikom u Novom Sadu 24. aprila, interesovanje na društvenim mrežama je prevazišlo sva očekivanja i nižu se pozitivni komentari pa je muzička zvezda odlučila da to postane tradicija kada je ona u pitanju.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar