Tanjug/AP/Alexandr Demyanchuk, Sputnik, Kremlin Pool Photo
Vesti
Kijev na iglama, šta će dogovoriti Putin i Erdogan! Nije reč samo o sporazumu o žitu...
Podeli vest
Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan trebalo bi da se sastane sa Vladimirom Putinom u ponedeljak, nadajući se da će ubediti ruskog lidera da se ponovo pridruži crnomorskom sporazumu o žitu od kojeg je Moskva raskinula u julu.
Sastanak, koji će se održati u Sočiju na južnoj obali Rusije, dolazi nakon višenedeljnih spekulacija o tome kada i gde bi se dvojica lidera mogla sastati. Erdogan je ranije rekao da će Putin otputovati u Tursku u avgustu.
Rusija je poslala jasnu poruku Turskoj kada je bombardovala ukrajinsku fabriku „Motor Sič“, koja proizvodi motore za turske dronove. Ovo mišljenje u intervjuu za „Defense News“ iznose nezavisni zapadni analitičari.
Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan pozvao je svog ruskog kolegu Vladimira Putina u sredu 2. avgusta da ne eskalira dalje tenzije.
03.08.2023
00:15
Evo nekoliko ključnih stvari koje treba znati i šta je u pitanju na sastanku:
Zašto je Rusija napustila dogovor o žitu?
Kremlj je odbio da obnovi sporazum o žitu pre oko šest nedelja. Sporazum - koji su posredovale Ujedinjene nacije i Turska u julu 2022. - omogućio je da skoro 33 miliona tona žitarica i druge robe bezbedno napusti tri ukrajinske luke uprkos invaziji Rusije.
Vagnerovci su pre oko dva meseca krenuli ka Moskvi i nisu naišli na ozbiljan otpor. Pokojni šef plaćenika Jevgenij Prigožin je doduše zaustavio pokušaj puča i borbe za Kremlj nije bilo, ali se taj pokušaj pamti. Ruski predsednik je pokazao slabost. Prvo je govorio o "pregovorima", a zatim o "izdaji", u roku od samo nekoliko sati, piše Dojče vele.
Francuska ne želi poraz Ukrajine u aktuelnom sukobu i spremna je za dugu konfrontaciju, izjavio je Emanuel Makron.
24.08.2023
20:34
Međutim, Rusija se povukla nakon tvrdnje da paralelni sporazum koji obećava uklanjanje prepreka ruskom izvozu hrane i đubriva nije ispoštovan.
Takođe se žalio da su ograničenja u transportu i osiguranju ometala trgovinu poljoprivredom, iako je isporučila rekordne količine pšenice od prošle godine.
Zašto je Turska broker?
Otkako se Putin povukao iz inicijative, Erdogan je u više navrata obećavao da će obnoviti aranžmane koji su pomogli da se izbegne prehrambena kriza u delovima Afrike, Bliskog istoka i Azije.
Turski ministar spoljnih poslova Hakan Fidan sastao se u petak u Moskvi sa ruskim ministrom odbrane Sergejem Šojguom, rekavši na brifingu u ruskoj prestonici u četvrtak da je oživljavanje sporazuma važno za svet.
Ukrajina i Rusija su vodeći dobavljači pšenice, ječma, suncokretovog ulja i drugih dobara na koje se oslanjaju zemlje u razvoju.
Erdogan je održavao bliske veze sa Putinom tokom 18-mesečnog rata u Ukrajini. Turska se nije pridružila zapadnim sankcijama protiv Rusije nakon njene invazije, nametnuvši se kao glavni trgovinski partner i logističko čvorište za rusku prekookeansku trgovinu.
Članica NATO-a Turska, međutim, takođe je podržala Ukrajinu, poslala je oružje, upoznala se sa ukrajinskim predsednikom Volodimirom Zelenskim i podržala nastojanja Kijeva da se pridruži alijansi.
Kakvi su zahtevi Rusije?
Samit u Sočiju usledio je posle razgovora ruskog i turskog ministara spoljnih poslova, tokom kojih je Rusija predala spisak akcija koje bi Zapad morao da preduzme da bi se ukrajinski crnomorski izvoz nastavio.
Cene pšenice u SAD porasle su u petak, dan nakon što je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov rekao da Moskva ne vidi znake da će dobiti garancije potrebne za oživljavanje sporazuma o žitu.
Erdogan je pokazao simpatije prema Putinovom stavu. U julu je rekao da Putin ima „određena očekivanja od zapadnih zemalja" u vezi sa sporazumom i da je „ključno da ove zemlje preduzmu akciju u tom pogledu".
Generalni sekretar UN Antonio Gutereš nedavno je poslao Lavrovu „konkretne predloge" koji imaju za cilj da izveze ruski izvoz na svetska tržišta i omogući nastavak crnomorske inicijative. Ali Lavrov je rekao da Moskva nije zadovoljna pismom.
Opisujući "intenzivne" napore Turske da oživi sporazum, turski Fidan je rekao da je to "proces koji pokušava da bolje razume poziciju i zahteve Rusije i da im izađe u susret".
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
SAD su signalizirale ukrajinskom predsedniku Volodimiru Zelenskom da mora da prihvati mirovni plan koji bi podrazumevao da Kijev odustane od teritorije i oružja, javlja Rojters, pozivajući se na dva neimenovana izvora.
Rusija je poslala jasnu poruku Turskoj kada je bombardovala ukrajinsku fabriku „Motor Sič“, koja proizvodi motore za turske dronove. Ovo mišljenje u intervjuu za „Defense News“ iznose nezavisni zapadni analitičari.
Poznati biznismen Branko Babić, koji je poslednjih meseci ozbiljno nagazio blokadere i zadao im velike muke na društvenim mrežama jer razobličava njihove laži, ali i namere u rušenju Srbije, ponovo je na duhoviti način opleo po nekadašnjem košarkašu, a sada zgubidanu broj jedan Vladimiru Štimcu.
Glavni urednik Informera Dragan J. Vučićević reagovao je na deo emisije Dan uživo na tajkunskoj N1 u kom su, verovali ili ne, voditeljka i njen sagovornik potvrdili najavu predsednika Srbije Aleksandra Vučića da će naredna 2026. godina biti najbolja za našu zemlju.
Napadi na sve koji podržavaju aktuelnu politiku, napredak Srbije, rad institucija, nastavak školovanja đaka i studenata i prestanak svih blokada nastavljaju se, jer oni, kao tzv. "ćaciji", predstavljaju suprotnost "blokaderima".
Favorizovanje Albanije u procesu proširenja EU je potpuno neprihvatljivo, kaže šef poslaničke grupe Slobodarske stranke Austrije (FPO) u bečkom parlamentu Maksimilijan Kraus i ukazao da EU na Srbiju vrši pritisak jer ne želi da se priključi "ludilu sankcija".
U Šidu se održava veliki skup građana protiv blokada gde se trenutno nalazi preko dve hiljade ljudi ali taj broj se konstantno povećava, dok je sa druge strane okupljeno jedva 100 aktivista blokaderskog pokreta koji se razilaze i broj se vidno smanjuje.
Nekadašnji dugogodišnji član Glavnog odbora i opštinskog odbora Srpske napredne stranke u Lučanima Slobodan Jolović napao je, preko opozicionih medija, vlast čiji je deo i sam donedavno bio.
Povodom 9 meseci od kako su studenti koji žele da uče i koji se suprotstavljaju blokaderskom ludilu i teroru okupljeni u Pionirskom parku ili takozvanom Ćacilendu građanima koji ih podržavaju obratio se student Vladimir Balać.
Šesta epizoda Informerovog TV spektakla “Na merama”, koja se emituje večeras od 20h, otkriće vam zašto je “žuti političar” Borko Stefanović dobio “titulu” “Pakleni vozač”, šta u teretani radi Borkov partijski šef i tajkun Dragan Đilas, gde posle Skupštine odlazi njihova stranačka drugarica Marinika Tepić…
Prošle sedmice u popularnoj Informerovoj TV emisiji "Na merama" mogli ste, između ostalog, da vidite, kako biznismen iz Ratkova Branko Babić sa Draganom J. Vučićevićem dogovara kupovinu medija Junajted grupe, šta na pijaci pazari ministarka Milica Đurđević Stamenkovski, kakve turustičke aranžmane merka poslanica-blokaderka Biljana Đorđević, gde penzionerske dane provodi nekadašnji lider SPO-a Vuk Drašković…
Gosti Info jutra Nikola Rađen, bivši vaterpolista, Dragan Vasiljković, fondacija "Kapetan Dragan" i Branko Babić, biznismen komentarisali su uvrede na račun Srba koje dolaze iz regiona.
Paralelno parkiranje često se opisuje kao "noćna mora" za vozače svih godina i raznih iskustva, međutim, mnogi ne znaju da postoje određeni trikovi koji mogu učiniti ovakvo parkiranje vozila vrlo jednostavnim!
Bivši sudija Osnovnog suda u Prištini, sada „ugledni“ advokat, Tom Gaši, izazvao je objavom na Fejsbuku veliko uznemerienje srpskog naroda
na Kosovu i Metohij
Više јavno tužilaštvo u Pančevu јe danas donelo naredbu o sprovođenju istrage protiv osumnjičenih državljana Kine L.X.G. (41), C.J.L. (38), oboјe bez priјavljenog boravišta u Republici Srbiјi, i W.T. (43), sa boravištem u Dolovu, zbog postoјanja osnova sumnje da su kao saizvršioci izvršili krivično delo otmica, a osumnjičeni W.T. i dva krivična dela silovanje.
Kuća u Čačku, u kojoj se rano jutros dogodio stravičan zločin, kada je, kako se sumnja, sin zaklao oca i majku, a potom presudio i sebi nožem, kao da je ukleta, pričaju komšije.
Književnik Radivoj Raša Popov je pre 11 godina doživeo veliku neprijatnost kada su ga napala dvojica maloletnika koji su mu oteli novac, a onda pokušali i da provale u njegov stan.
Na svom Instagram profilu, popularni lekar i nutricionista dr Poma nedavno je objavio listu ulja za koja smatra da su najzdravijim izborima u ishrani. Istakao je tri namirnice: goveđi loj, ulje oraha makadamije i kokosovo ulje.
Ako tražite jednostavnu, ukusnu i posnu torta koja se ne peče, onda je posna pesak torta idealan izbor. Kombinacija namirnica dovešće vas do najboljeg užitka posle kog će svako tražiti parče više.
Poznati kulinarski portal TasteAtlas svake godine objavljuje listu 100 najukusnijih svetskih kuhinja. Lista će obradovati sve gurmane, a srpska gastronomija zauzela je visoko mesto i zaista imamo razloga za ponos.
Zdravija, ali jednako ukusna, posna ruska salata predstavlja savršen spoj jednostavnih, ali složenih ukusa, čineći je nezaobilaznim delom svakog slavskog stola.
Pevačica Suzana Jovanović otkrila je za Informer da će se Lepa Brena pojaviti u dokumentarnom filmu o pokojnom kreativnom direktoru Granda Saši Popoviću.
U najnovijoj epizodi podkasta "Na krilima zmaja" kraljica narodne muzike Lepa Lukić u svojoj ispovesti otkrila je do sada nepoznate detalje razvoda koji trajao neverovatnih sedam godina!
Pevačica Vesna Zmijanac juče je primljena u Urgentni centar, jer joj je utrnula cela leva strana, a sada leži na koronarnom odeljenju zbog problema sa pritiskom.
Pevač Slobodan Cobe Batjarević ispričao je detalje incidenta koji se dogodio njegovoj koleginici Katarini Živković, kada je obezbeđenje jurilo po kazinu.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar