• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Informer.rs/mediji

05.09.2023

15:16

(FOTO) Šta je sa ovim ljudima?! Bagerom uništili svetsko čudo u Kini, a razlog je sramotan!

EPA

Vesti

(FOTO) Šta je sa ovim ljudima?! Bagerom uništili svetsko čudo u Kini, a razlog je sramotan!

Podeli vest

Dvoje Kineza, muškarac (38) i žena (55), bagerom su uništili deo čuvenog Kineskog zida! Njih dvoje su uhapšeni u provinciji Šansi, a na ispitivanju u policiji izjavili su da su bili zaposleni na jednom gradilištu u blizini, te da su bagerom prokopali jedno od svetskih čuda kako bi napravili prečicu za prolazak.

 Dvoje radnika, čija imena nisu obelodanjena, osumnjičeno je da je napravilo "nepopravljivu štetu na strukturi" građevine, koja se nalazi na Uneskovoj listi svetske baštine

- Dvoje osumnjičenih trenutno se nalazi u pritvoru u skladu sa zakonom. Ovaj slučaj nastavljamo da istražujemo - rekli su u policiji Šansija. 

Biro za kulturne relikvije Šansija saopštilo je da je uništena značajna deonica Kineskog zida.

"U pitanju je relativno netaknuta deonica Kineskog zida od ogromne važnosti za istraživače", naveli su iz biroa. 

Uništena deonica nalazi se na oko šest sati vožnje zapadno od Pekinga i datira iz doba kineske dinastije Ming, koja je vladala zemljom od 14. do 17. veka. Fotografije i snimci sa mesta uništenja prikazuju zid, koji je presečen prašnjavim putem, na kojem se vide tragovi kopanja bagera i prolaska vozila. 

Kineski zid je, inače, najprepoznatljiviji nacionalni simbol Kine i predstavlja jednu od najvećih turističkih atrakcija u toj zemlji. Zid sa osmatračnicama dugačak je više od 20.000 kilometara i nekada je bio jedina građevina na Zemlji koja se mogla videti sa Meseca. Veruje se da je gradnja zida, koji je podignut kao odbrana od nomadskih plemena, započela u trećem veku i da je nastavljena vekovima kasnije. Najveća deonica napravljena je u vreme dinastije Ming, odnosno između 14. i 17. veka.   

Samo 6.259 kilometara, odnosno manje od deset odsto zida izgrađenog tokom vladavine Minga, dobro je očuvano. Građevina se, naime, urušava kako zbog prirodnih faktora, tako i zbog ljudi. Na primer, u provinciji Šansi ljudi decenijama kradu cigle od kojih se sastoji zid. Naročito su tokom 1970-ih građani masovno odnosili cigle Kineskog zida i njima gradili svoje kuće. 

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

(VIDEO) Da li je Donald Tramp prećutno podržao Bajdenovu odluku?!
Live TV

(VIDEO) Da li je Donald Tramp prećutno podržao Bajdenovu odluku?!

Situaciju na frontu između Rusije i Ukrajine ali i tišinu Donalda Trampa nakon Bajdenove odluke da Ukrajina gađa unutrašnjost Rusije američkim oružjem , analizirali su gosti "Rata uživo", novinar i ekonomista Nebojša Berak i Sava Stambolić ispred Centra za društvenu stabilnost.

21.11.2024

22:19 >> 23:21

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set