• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: informer.rs

15.10.2023

09:07

(VIDEO) Panika! Hamas otkrio čime će dočekati Izrael u Gazi! Jezivi snimci ulili strah u kosti Izraelcima, Palestinci idu na sve ili ništa!

Printscreen

Vesti

(VIDEO) Panika! Hamas otkrio čime će dočekati Izrael u Gazi! Jezivi snimci ulili strah u kosti Izraelcima, Palestinci idu na sve ili ništa!

Podeli vest

Dok se Izrael sprema za sveobuhvatnu kopnenu ofanzivu u Pojasu Gaze, jedan od najvećih izazova sa kojima se suočava je Hamasova zloglasna mreža podzemnih tunela.

Snage Hamasa objavile su video na društvenoj mreži Iks, pod nazivom "Poruka kopnenim snagama Izraela: Evo šta vas čeka kada uđete u Gazu".

Na snimku se može videti kako borci Hamasa vežbaju napad na oklopne snage Izraela, izlazeći iz brojnih tunela pod zemljom i napadajući vozila bombama i bacačima raketa.

 

 

Portparol Izraelskih odbrambenih snaga juče je rekao da oni napadaju delove mreže tunela, ali to neće biti laka bitka.

Tuneli Hamasa - "Gaza metro"

Izraelske odbrambene snage su 2021. godine tvrdile da je više od 100 km Hamasove mreže tunela uništeno. Lider Hamasa Jahja Sinvar tada je rekao da je mreža tunela u Gazi duga 500 km i da je samo pet odsto uništeno.

Da bi se stvorila slika - dužina ruta njujorškog metroa je 399 km, a Njujork je više nego duplo veći od Pojasa Gaze.

Odgovarajući na globalne kritike zbog gađanja civilnih objekata, izraelske snage su u više navrata tvrdile da se operativci Hamasa kriju u tunelima ispod civilnih zgrada. Otkako je preuzeo kontrolu nad Pojasom Gaze 2007. godine, Hamas je radio na proširenju mreže tunela unutar grada, kao i duž granice između Gaze i Izraela.

Izraelske snage nazivaju tunele "Gaza metro". Snimci ovih tunela pokazuju ugrađena svetla i dovoljno prostora za skrivanje oružja i municije. Zidovi su napravljeni od cementa, što je dovelo do tvrdnji da je humanitarna pomoć Gazi preusmerena na izgradnju infrastrukture za aktivnosti Hamasa.

Istorija tunela u Gazi

Pre nego što je Hamas preuzeo kontrolu nad pojasom Gaze, mreža tunela je korišćena za krijumčarenje. Nakon povlačenja Izraela iz Gaze 2005. i nakon izbora 2006. na kojima je Hamas pobedio, Izrael i Egipat su počeli da ograničavaju kretanje robe i ljudi preko svojih granica sa Gazom.

Meko i peskovito tle bilo je pogodno za kopanje, tako da su tuneli dovoljno visoki da kroz njih uspravno prođe odrastao čovek i dovoljno široki za prolaz vagoneta na šinama, a poduprti su drvenim gredama - poput starih rudarskih tunela- mada ima i takvih koji su betonirani i opremljeni električnim instalacijama.

 

 

Vremenom je krijumčarenje prestalo da bude primarna svrha. Egipat je uništio tunele u blizini svoje granice, a oni ka Izraelu su, međutim, prošireni i počeli su da se koriste za zlokobnije ciljeve. Izraelski vojnik Gilad Šalid je 2006. zarobljen, a njegove kolege ubijene u prekograničnom napadu kroz tunele. Hamas je držao vojnika dve godine pre nego što ga je pustio na slobodu po dogovoru o razmeni zarobljenika.

Zadatak tunela u kopnenoj ofanzivi

Dok se priprema za kopnenu ofanzivu, ključna briga Izraela je da obezbedi bezbedan povratak oko 120 talaca koje drže operativci Hamasa. Izraelski bezbednosni izvor rekao je novinskoj agenciji Rojters da je moguće da se taoci drže u podzemlju.

- Većina meta, ljudi, opreme, logistike se nalazi pod zemljom i moguće je da se taoci nalaze pod zemljom. Svrha će biti da se tlo očisti kako bi se potom moglo doći do podzemnih bunkera - rekao je izvor.

 

 

Izrael će se oslanjati na bombe i tenkove "merkava" za uništavanje bunkera, izazov će biti hvatanje u koštac sa zamkama i Hamasovim operativcima koji dobro poznaju podzemlje i mogu da ga koriste za napad, sakrivanje i bekstvo.

Ričmond-Barak je za Bi-Bi-Si rekla kako je Hamas dobio dovoljno vremena da minira mrežu tunela.

- Mogli bi samo da puste izraelske vojnike unutra i onda sve dignu u vazduh - rekla je ona.

Saleh Al-Aruri, zamenik šefa politbiroa Hamasa, rekao je za "Al Džaziru" da je pre nego što je Hamas napao Izrael, njegov odbrambeni plan "bio jači" od plana napada.

Dok izraelski avioni napadaju zgrade Gaze, UN su izrazile zabrinutost zbog humanitarne krize sa kojom se suočava dva miliona stanovnika u Pojasu. Кako se broj smrtnih slučajeva povećava, Tel Aviv će se verovatno suočiti sa međunarodnim pritiskom za deeskalaciju.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set