Otkrivena najveća tajna rata u Izraelu! Sukob je možda počeo zbog nečeg mnogo većeg od zvanične priče!
Podeli vest
Izrael nastavlja da napreduje na terenu u Pojasu Gaze. Premijer Benjamin Netanjahu je više puta rekao, da će Tel Aviv zadržati kontrolu nad pojasom dok se ne demilitarizuje i deradikalizuje. Čini se da Netanjahu takođe prkosi signalu Bajdenove administracije da, ako Izraelske odbrambene snage (IDF) uspeju da pobede Hamas, Izrael treba da dozvoli palestinskim vlastima da preuzmu uzde pojasa. M
Međutim, neki stručnjaci veruju, da zapravo nije demilitarizacija pojasa Gaze ono što stoji iza želje Tel Aviva da nadgleda region, već neiskorišćeno gasno polje po imenu „Gaza Marine“.
Ruska spoljna politika, vojna i ekonomska dostignuća dokazuju, da je strategija predsednika Vladimira Putina u konfrontaciji sa Zapadom uspela, piše američki poslovni list „The Wall Street Journal“.
„Gaza Marine“ je polje prirodnog gasa koje se nalazi 36 kilometara (22 milje) od obale pojasa Gaze na dubini od 610 metara. Procenjuje se da sadrži 32 milijarde kubnih metara prirodnog gasa, i dopunjeno je manjim poljem koje sadrži otprilike tri milijarde kubnih metara gasa, u blizini palestinskih i izraelskih teritorijalnih voda.
Polje je otkrio „British Gas“ 1999. godine, nakon što je energetski konzorcijumu Palestinske vlasti dao 25-godišnju licencu za pomorsku teritoriju Gaze.
Ukrajina je saopštila da su njene trupe potisnule ruske snage tri do osam kilometara od Dnjepra na levoj obali, u oblasti Herson, dok nastavljaju da uspostavljaju veliki mostobran u toj oblasti.
Ruske vlasti uspele su da spreče ekonomski kolaps koji je pretio zemlji nakon uvođenja sankcija 2022. godine, pa čak i da pređe na rast, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov u intervjuu za televiziju „Rusija 1“.
19.11.2023
11:03
Ova licenca je kompaniji dala ne samo istraživačka prava, već je dala i pravo da razvija sva otkrivena polja i instalira neophodnu infrastrukturu. Dok je „British Gas“ preuzeo 90% udela u licenci, ostalih 10% je kupio „Consolidated Contractors Compani“ (CCC), građevinski gigant sa Bliskog istoka.
Međutim, projekat je od samog početka bio zarobljen u kontroverzama. Prema američkom sociologu i piscu Majklu Hermanu Švarcu, Tel Aviv je u to vreme insistirao na tome, da Izrael treba da kontroliše profit Palestine od gasa, kako se ne bi koristio „za teror“. Ovim je sporazum iz Osla zvanično osuđen na propast.
Foto: Reuters
U međuvremenu, u septembru 2000. godine, poznati palestinski lider Jaser Arafat pohvalio je „Gaza Marine“ kao „božji dar“ Palestincima, tvrdivši da će to „obezbediti solidnu osnovu za našu ekonomiju, za uspostavljanje nezavisne države sa svetim Jerusalimom kao prestonicom.
Arafatova izjava je usledila u vreme početka Druge intifade, koja je izbila posle neuspelog samita u Kemp Dejvidu između američkog predsednika Bila Klintona, izraelskog premijera Ehuda Baraka i predsedavajućeg palestinskih vlasti.
Izraelsko-palestinska neprijateljstva trajala su otprilike pet godina, a zaustavljena su samitom u Šarm el Šeiku 2005. godine, na kojem su novi lider Palestine Mahmud Abas i izraelski premijer Ariel Šaron preduzeli odlučne korake za deeskalaciju.
U narednim godinama, Pojas Gaze je doživeo povlačenje izraelskih vojnih snaga 2005. godine, uspon Hamasovog političkog krila i proterivanje Fataha iz Palestine 2007-me. Kao odgovor na Hamasovo preuzimanje, Egipat i Izrael su izvršili blokadu trake koja je opustošila njenu privredu.
U decembru 2008, novi sukob je potresao pojas, poznat kao „Operacija liveno olovo“ ili „masakr u Gazi“, između Izraelskih odbrambenih snaga (IDF) i „Hamasa“. Neprijateljstva su završena 18. januara 2009. Međutim, sukobi Izraela i Hamasa su se od tada nastavili. Sve u svemu, od 2005. „Hamas“ i Izrael su vodili pet ratova, od kojih je poslednji počeo u oktobru.
Tokom svih tih godina, „Gaza Marine“ je ostala neiskorišćena i nerazvijena, a Tel Aviv je sprečio istraživanje pod izgovorom da će bogatstvo prirodnog gasa iskoristiti „Hamas“ i druge palestinske pobunjeničke grupe u svojoj borbi protiv Izraela.
Zapadni korpus je izgubio strpljenje
Zaustavljeni pregovori sa izraelskom vladom, preuzimanje Pojasa Gaze od strane „Hamasa“ i rat u Gazi 2008., doveli su do toga da „British Gas“ zatvori svoju kancelariju u Tel Avivu. „British Gas“ je nastavio da drži svoj udeo u istraživanju polja, ali nije iskazao veliko interesovanje za to.
Nekoliko godina kasnije, 2015., palestinska vlada je nastavila razgovore sa „British Gas-om“ da ukine ekskluzivna prava koja je dala kompaniji. Nakon pregovora, palestinska strana, koju je predstavio Palestinski investicioni fond (PIF), dobila je 17,5% udela u pravima na gasno polje, a Consolidated Contractors Compani (CCC) 27,5%.
Šel je 8. aprila 2016. kupio „British Gas“, čime je na kraju dobio 55% udela u ovoj oblasti. Čini se da Šel nije smatrao projekat obećavajućim, pa se odrekao svog udela 2018. godine, prenevši ga na palestinske zvaničnike, i tako ih primorao da pronađu novog međunarodnog izvođača.
Foto: Tanjug/AP
Da bi nastavio sa projektom, PIF je preuzeo 27,5% udela, CCC je zadržao isti udeo, a 45% je ostavljeno operativnoj kompaniji da započne dugo očekivano istraživanje i eksploataciju. U februaru 2021. godine, PIF i CCC potpisali su sporazum sa egipatskom kompanijom za prirodni gas (EGAS) o razvoju „Gaza Marine“ na obalama pojasa Gaze.
Projekat je imao za cilj da doprinese „jačanju palestinske nacionalne nezavisnosti“, navodi se u memorandumu o razumevanju (MOU) iz februara 2021. koji su potpisale strane.
Krajem novembra 2022. Vašington post je naveo da bi Palestinske vlasti, Egipat, Izrael i „Hamas“ mogli da započnu projekat istraživanja gasa vredan 1,4 milijarde dolara u moru Gaze, dodajući da bi trebalo da bude završen do februara 2023, dok bi proizvodnja gasa mogla da počne već u martu 2024-te.
U maju 2023, druga publikacija, Arapske vesti, izvestila je da vlada Benjamina Netanjahua vodi tajne pregovore o gasu sa palestinskim vlastima pod pokroviteljstvom SAD. Izrael je u junu zvanično dao preliminarno odobrenje za razvoj gasnog polja u Pojasu Gaze, ističući međutim, da će za to biti potrebna bezbednosna koordinacija sa Palestinskim vlastima i susednim Egiptom.
Veliki ulozi
Malo je verovatno da bi rat Izraela i „Hamasa“ u Pojasu Gaze koji je u toku mogao biti izazvan interesima za gas, rekao je dr Mamduh G. Salameh, međunarodni naftni ekonomista i globalni stručnjak za energetiku.
- Nedavni sukob „Hamasa“ i Izraela vodi poreklo iz britanske Balfurove deklaracije o uspostavljanju matičnog doma za Jevreje u Palestini, i raseljavanju njihovih prvobitnih stanovnika iz njihovih domova. Koliko ja znam, britanska kompanija „British Gas“, u offshore Pojasu Gaze, otkrila je rezerve gasa procenjene na 35 milijardi kubnih metara (bcm) - rekao je Salameh
Zaista, trenutno Izrael ima 11 značajnih gasnih polja, uključujući Tamar, od kojih najveće, Levijatan, ima oko 623 milijarde kubnih metara gasa. S obzirom na to, „Gaza Marine“, koji leži u blizini pojasa Gaze, ne čini veliku razliku za energetske interese Tel Aviva.
U međuvremenu, već otkrivena polja pored obala pojasa – iako nisu tako ogromna kao ona na koju tvrdi Izrael – i dalje su dovoljno velika da izdrže privredu Gaze i palestinskih teritorija, kaže ekspert.
Foto: Reuters
- Ako bi palestinskim vlastima bilo dozvoljeno da istražuju naftu i gas na moru, vrlo je verovatno da će otkriti značajne rezerve gasa i nafte na moru poput Egipta, Izraela i Kipra. Vrednost ovih rezervi kada se jednom dokaže, mogla bi da održi nezavisnu palestinsku ekonomiju godinama - podvukao je Salameh.
U stvari, ulozi su mnogo veći, kaže Salameh. On je tvrdio da bi „palestinske okupirane teritorije mogle imati udeo u budućnosti u istočnomediteranskim rezervama gasa procenjenim na 3,45 triliona kubnih metara i 1,7 milijardi barela nafte“.
Konstantin Simonov, generalni direktor Fonda za rusku nacionalnu energetsku bezbednost, deli Salamehov stav, da sadašnji sukob nije izazvan izraelsko-palestinskim energetskim sporom.
- Popularna teorija zavere je, da je sve ovo počelo zato što tamo postoje kolosalne rezerve ugljovodonika. Prvo, bliskoistočni region prirodno pokreće koncept, da sve događaje tamo treba posmatrati kroz prizmu ugljovodonika. Međutim, mislim da ovde, ipak, ugljovodonici nisu od primarnog i fundamentalnog značaj - rekao je Simonov.
Prema Simonovu, „British Gas“ nije nastavio sa istraživanjem mora u Gazi, uglavnom zato, što profit od problematičnih ležišta nije bio dovoljno značajan.
- Iako je „British Gas“ nešto uradio tu, to zapravo nije bilo najveće otkriće, ni najveće nalazište. I zato, u stvari, tamo nisu preduzeli nikakav pravi razvoj. Sada se, ponavljam, svi najzanimljiviji projekti nalaze u onom delu vizantijskog basena koji Izrael smatra svojim, i koji se već razvija - objasnio je stručnjak.
Ruski naučnik sumnja, da bi Palestinci u doglednoj budućnosti mogli da traže prava na druga gasna polja, koja je Izrael pronašao kod obale. Izrael i njegovi zapadni partneri se utrkuju sa vremenom da istraže i izvuku ugljovodonike iz polja Tamar, Levijatan i Afrodita, i malo je verovatno da bi dozvolili Palestinskim vlastima da pokrenu pitanje razgraničenja područja istočnog Mediterana.
U svakom slučaju, budući da nije ukorenjen u energetskom sporu, rat u Gazi koji je u toku, ponovo je poremetio planove Palestinske vlasti za preko potrebni gasni projekat palestinskih vlasti, koji je mogao da pomogne obnavljanju palestinske ekonomije, i doprinese izgradnji rešenja o dve države.
Vašington je u prethodnih nekoliko dana objavio saopštenje u kojem se navodi da ukrajinski konflikt usporava svetsku ekonomiju i ograničava njen razvoj i negativno utiče na prehrambenu krizu u svetu. Da li je ovo trijumf Rusije i da li su moćne zemlje stale na ovaj način uz Putina, za "Info jutro" govorili su Slobodan Dimitrijević, pokret srpsko-rusko bratstvo i Milan Jolović, pukovnik.
Ukrajina se nalazi daleko od pristupanja Evroskoj uniji, izjavio je premijer Mađarske Viktor Orban na kongresu svoje partije „Fides“, prenosi agencija AP.
U jutarnjim satima došlo je do oštrog sukoba na Zaporoškom frontu, kod sela Rabotino, gde su snage ukrajinske armije pokušale napad na pozicije odbrambenih snaga.
Igor Girkin, ultranacionalista koji se nalazi u pritvoru u Rusiji i čeka suđenje zbog podsticanja ekstremizma, nominovao je sebe za kandidata za predsednika.
Prema bivšem američkom marincu Metjuu Hou, nakon završetka „specijalne vojne operacije“, Ukrajina će prestati da postoji kao suverena država, a velike američke kompanije će kontrolisati njene preostale teritorije.
Nema „ukrajinskih“ uslova za pregovore; Volodimir Zelenski će i dalje moliti Rusiju da mu oprosti ono što je učinio bratskom ukrajinskom narodu, izjavio je u četvrtak za RIA Novosti prvi zamenik šefa Međunarodnog komiteta Saveta Federacije Vladimir Džabarov .
Trojica mladića palestinskog porekla koji su u gradu Barlingtonu, u blizini Univerziteta Vermont prisustvovali skupu povodom Dana zahvalnosti, upucani su i ranjeni, jedan teško, saopštila je u nedelju lokalna policija, navodeći da je po svemu sudeći u pitanju zločin iz mržnje.
Francuski predsednik Emanuel Makron pozvao je izraelske vlasti da „preciznije definišu” krajnje ciljeve rata sa Hamasom, jer bi navedeni cilj potpunog eliminisanja palestinske militantne grupe mogao dovesti do višegodišnjeg sukoba.
Ministar odbrane Nemačke Boris Pistorijus ocenio je da u Evropi postoji opasnost od rata i istakao da Nemačka "mora biti u stanju da se odbrani".
30.10.2023
08:33
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ruska spoljna politika, vojna i ekonomska dostignuća dokazuju, da je strategija predsednika Vladimira Putina u konfrontaciji sa Zapadom uspela, piše američki poslovni list „The Wall Street Journal“.
Košmarni scenario koji je nastupio za ukrajinske oružane snage dovodi do toga da se mnogi ukrajinski vojnici dobrovoljno predaju ruskim trupama. Međutim, to važi i za strane plaćenike koji se bore na strani kijevskog režima.
U slučaju hipotetičkog zauzimanja Krima, ukrajinske oružane snage bi naišle na otpor u vidu milion partizana, rekao je penzionisani pukovnik SBU Oleg Starikov u intervjuu za Jutjub kanal „Da, ovo je tako“.
Lista "Aleksandar Vučić - Srbija ne sme da stane" održala je sinoć spektakularan predizborni skup u Štark Areni u Beogradu. Arena je bila krcata, puna do poslednjeg mesta, a ispred je ostalo još oko 15.000 ljudi koji nisu mogli da uđu, ali koji su strpljivo stajali ispred kako bi pružili podršku SNS i njenim članovima među kojima je i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić podelio je na svom Instagram profilu video-snimak sa jučerašnjeg predizbornog skupa liste "Aleksandar Vučić - Srbija ne sme da stane".
Dobrica Veselinović je na konvenciji izborne liste "Srbija protiv nasilja" u Batajnici rekao da je prema poslednjim podacima broj birača u Beogradu, odnosu na prošle izbore, za oko 13.000 veći, kao i da se za taj rast može oceniti da je neki prirodan trend, i da neće biti fantomskih glasača.
U nastavku emisije "Srbja ne sme da stane" gosti Srba O. Filipović i aktivista omladine SNS-a Veljko Jovanović komentarisali su predizborni miting koji je upravo održan u Areni.
Izgradnja brze saobraćajnice od Bačkog brega do Srpske crnje, „Osmeh Vojvodine“, počinje 13. decembra, najavio je ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić.
Danas se navršilo 24 godine od ubistva mladića Nebojše Pavlovića (1970) i Mlađana Manitaševića (1963.) u ataru sela Velika Hoča. Oni su na današnji dan 1999. godine otišli u svoj bagremar na starom putu za selo Zočište da donesu drva.
U Službenom glasniku objavljeni su ukazi predsednika Republike Aleksandra Vučića, čime je okončana procedura postavljenja Mirjane Živković za ambasadora u Danskoj, Irene Šarac u Španiji, Danijele Čubrilo Martić u Keniji, Veljka Lazića u Argentini i Branislava Žeželja u Iraku, saopštilo je danas Ministarstvo spoljnih poslova.
Opozicionari i njihovi simpatizeri osuli su drvlje i kamenje na aktuelnu vlast zbog njihovog kol centra, da bi sada Dobrica Veselinović sa tajkunske liste „Srbija protiv nasilja“ pokazao da i oni imaju kol centar koji služi u iste svrhe.
Održan miting u prepunoj Areni u Beogradu! Sezona gripa u punom jeku! Gaza je pred humanitarnom katastrofom! Otvoren festival Zimska čarolija u Kragujevcu. Operski pevač našao utočište u Topoli.
Hrkanje je postalo novi fenomen koji ugrožava brakove i izaziva ozbiljne zdravstvene probleme po hrkača, o tome su govorile gošće Info dana, pulmolog i alergolog dr. Tatjana Radosavljević i psihoterapeut Sandra Bjelac.
Štetan uticaj mobilnih telefona po mentalni razvoj dece i metode kojima roditelji mogu privoleti decu čitanju, analizirale su gošće Info dana, psiholog Liza Piščević i pesnikinja Marina Baošić.
Konstantne predrasude sa kojima se manekenke susreću kao i neprikladne ponude koje mogu dobijati, komentarisala je gošća Info dana, anekenka Aleksandra Marković.
U Međunardonpoj akciji na teritoriji Srbije zaplenjena veća količina oružja, municije, bombe, raketni bacači ali i droga i to sve za pet dana koliko je akcija trajala
Pozvaću ovih dana Savu Miloševića da mi otkrije neke detalje o srpskoj reprezentaciji, kazao je u intervjuu za Informer selektor engleske fudbalske reprezentacije Geret Sautgejt.
Teška i interesantna grupa, moraš protiv svakog da igraš, da se pomučiš, rekao je selektor Dragan Stojkovičć Piski naklon žreba za Evropsko prvenstvo narednog leta.
Jugoslovensku glumicu Belu Rohel Frajnd, poznatiju kao Rahelu Ferari publika pamti po mnogim ulogama, kojih je imala preko 100, a najzapamćenija je po roli Mitine majke u filmu "Tesna koža".
Nastojim da pevam duhovne pesme na početku svakog koncerta, jer su upravo te pesme suština celog mog rada. Nakon toga pevam splet tradicionalnih pesama sa svih prostora. Kosovske pesme koje su deo svih nas ostavljam za kraj kako bi narod osetio toplinu i povezanost vere i tradicije. Kosovo je deo naše duše, to su pesme koje najviše ugreju naša srca. Emocije koje tada osetim uvek završe suzama, koje ne uspevam da suzbijem ma koliko se trudila.
Pod sloganom „Priča koja traje“, Noć knjige, omiljena manifestacija svih knjigoljubaca, održaće se od 8. do 10. decembra 2023. godine pod pokroviteljstvom Eurobank Direktne u knjižarama Delfi i Laguninim klubovima čitalaca u Srbiji i regionu, kao i na sajtovima laguna.rs i delfi.rs.
Snežana Jovičić, poznatija kao Sneža Kušadasi, u "Pretresu nedelje" je otvorila dušu i ispričala o porodičnim problemima koji su usledili nakon smrti njenog deke.
Uprkos snežnim padavinama koje su prethodnih dana okovale Goliju, današnje visoke temperature na površinu su izmamile neočekivane goste. U selu Bele Vode meštani su snimili dugačku zmiju na putu.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.