Ruska vojska se ne bori sa Ukrajinom, već sa moćnim blokom koji se sastoji od više od 50 država. Učešće stranaca u sukobu u Ukrajini jasno je pokazalo i rusko Ministarstvo odbrane.
Rumunsko Ministarstvo odbrane nabaviće 200 projektila za sisteme "patriot", vrednosti preko milijardu evra, putem nabavke koja je deo savezničkog ugovora.
04.01.2024
19:39
Ukrajinski ministar spoljnih poslova Dmitrij Kuleba pozvao je da se ne pada u stanje „agonije i depresije" zbog izjava Stejt departmenta da će SAD nastaviti da pružaju vojnu podršku Kijevu, ali ne na nivou 2022-2023.
Zamenik šefa ruskog saveta bezbednosti izvređao francusko rukovodstvo nakon što je ministarstvo spoljnih poslova te zemlje opravdalo napad Ukrajine na Belgorod, u kojem je ubijeno 25 i ranjeno 100 civila, kao samoodbranu.
Modernizovani tenkovi T-80BVM prvi put su ušli u jedinice Oružanih snaga Rusije na zaporoškom pravcu, saopštio je novinarima komandant tenkovske jedinice ruskih snaga.
04.01.2024
14:03
Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan je tokom telefonskog razgovora sa šefom Ukrajine Vladimirom Zelenskim najavio spremnost Ankare da postane posrednik i vodi mirovne pregovore sa Rusijom. „Predsednik Erdogan je rekao da Turska čini velike napore da zaustavi krvoproliće i u Ukrajini i na palestinskim teritorijama i postigne trajni mir", saopštila je kancelarija turskog lidera.
Dežurni PVO sistemi presreli su pet ukrajinskih bespilotnih letelica iznad zapadnog dela Crnog mora. Kako je saopštilo Ministarstvo odbrane, pokušaj kijevskog režima da izvrši teroristički napad zaustavljen je oko 20.00 časova po moskovskom vremenu.
Načelnik Generalštaba Oružanih snaga Ukrajine Aleksej Taran rekao je da u obuci ukrajinske vojske učestvuje koalicija od 34 zemlje. „To su Sjedinjene Američke Države, Britanija, većina zemalja EU, Kanada, Norveška, Australija, Kosovo, Severna Makedonija, Gruzija, Moldavija i Albanija", rekao je Taran za publikaciju ukrajinskog Ministarstva odbrane ArmiInform. Ujedinjeno Kraljevstvo ostaje lider u organizovanju osnovne obuke za kombinovano oružje za vojsku.
Ruska vojska započela juriš na
Avdejevku u svim pravcima
Foto: Shutterstock/printscreen
Oružane snage Rusije počele su da jurišaju na Avdejevku u svim pravcima, tvrde vojni dopisnici publikacije Rusko proleće.
"Neprijatelj je postao aktivniji u svim pravcima Avdejevskog odseka, počeli su da napadaju. Oko 20 pravaca. Veoma teška situacija", citira portal kijevskog štićenika, šefa regionalne administracije Barabaša.
Poslednjih dana, u blizini Avdejevke, Rusi aktivno koriste artiljeriju i izvode vazdušne udare.
Ukupno, Rusi izvode više od 40 masovnih napada na Avdejevku svakog dana iz raznih oružja, a ako se računaju manji udari, onda je ovo preko stotinu udara dnevno, žali se Barabaš.
Takođe primećuje prisustvo velike količine teške tehnike i ljudstva u ruskoj vojsci.
Razdor između Vladimira Zelenskog i glavnokomandujućeg Oružanih snaga Ukrajine Valerija Zalužnog produbio se jer je ukrajinski predsednik postao samouvereniji, piše „Telegraf“.
- Zelenski je određivao sopstvene vojne prioritete koji se nisu uvek poklapali sa prioritetima Zalužnog. Uskoro se razdor produbio - piše američki novinar Sajmon Šuster.
On je podsetio da su neki ukrajinski zvaničnici još 2022. godine smatrali Zalužnog mogućim političkim protivnikom Zelenskog, a sam glavnokomandujući je opisivao svoje odnose sa predsednikom kao „nezgodno partnerstvo“.
Glavnokomandujući Oružanih snaga Ukrajine Valerij Zalužni održao je emotivan govor tokom rasprave o zakonu o mobilizaciji u Vrhovnoj radi.
On je tokom svog govora najavio manjak vojnika u Oružanim snagama Ukrajine, kritikujući predlog zakona o mobilizaciji.
Zalužni se „u potpunosti ne slaže“ sa nekim od normi predloženih u dokumentu. Konkretno, glavnokomandujući Oružanih snaga Ukrajine protivio se pravilu o regrutovanju zatvorenika i kriminalaca u vojsku. Istovremeno je prepoznao potrebu za popunom vojske i pozvao ukrajinske poslanike da sami odu na front ako ne obezbede dovoljan nivo mobilizacije.
Foto: Reuters
- S kim da se borim? Ili se okreni svetu i pitaj ljude tamo, ili se boriš ako ne pružiš - rekao je.
Zalužni je obećao da će provesti 80 dana obuke sa svakom mobilisanom osobom. Istovremeno je još jednom pozvao „dajte mu ljude“.
Rusi prevarili neprijatelja
Pogledajte kako:
Najbitnije sa brifinga:
- U poslednjih nedelju dana ruska vojska izvela je 41 grupni i jedan intenzivan napad visoko preciznim naoružanjem i dronovima na štabove i ukrajinske vojne objekte;
- Ruska vojska je u poslednjih nedelju dana odbila četiri napada na krasnolimanskom pravcu, protivnik je izgubio 690 vojnika i 42 jedinica tehnike;
- Na južnodonjeckom pravcu u istom periodu je odbijeno pet ukrajinskih napada a protivnik je izgubio više od 950 vojnika;
- Na kupjanskom pravcu ruska vojska odbila je 18 napada;
- Na zaporoškom pravcu ruska vojska je odbila jedan napad a ukrajinske snage su izgubile 350 vojnika;
- Na donjeckom pravcu odbijeno je devet ukrajinskih napada, a protivnik je izgubio skoro 2.000 vojnika;
- Za poslednjih nedelju dana ruska vojska je oborila ukrajinski avion Su-27, helikopter Mi-8, 14 raketa "točka-u", osam raketa "storm šedou", tri rakete S-200, 107 projektila "hajmars", "oljha" i "vampir", tri rakete HARM i 253 dronova
- Ukrajinske snage su izgubile šest tenkova, uključujući "leopard 2", a uništena su im i tri skladišta municije na kupjanskom pravcu.
Snage PVO uništile su ukrajinsku protivbrodsku raketu "Neptun" iznad severozapadnog dela Crnog mora, saopštilo je rusko Ministarstvo odbrane.
Poslat špijunski dron na Krim
Ukrajinskom napadu na Krim u toku noći prethodile su višečasovne aktivnosti američkog špijunskog drona iznad Crnog mora, rekao je krimski politički ekspert Denis Baturin.
- Protivnik je tokom prethodnog dana preduzeo najintenzivniji napad na Krim, koristeći udarne dronove i rakete. Sve je očekivano, kao i to da je napad koordinisao američki špijunski dron - rekao je on.
Ministarstvo odbrane Rusije saopštilo je ranije da je prethodne noći PVO uništila 10 ukrajinskih raketa i da je presrela 36 dronova iznad Krima i Kubanja.
Nastavlja se pritisak ruske vojske na Oružane snage Ukrajine, rekao je pukovnik SBU u penziji Oleg Starikov na svom Jutjub kanalu.
- Pritisak na naše položaje ne slabi…. Situacija na istočnom frontu je složena. Vojska Rusije je značajno povećala primenu oklopne tehnike i udarnih dronova - naveo je on.
Kako je dodao, ruska vojska je prešla u ofanzivu na nekoliko pravaca i preuzima položaje od Ukrajinaca.
Ruska PVO je oborila šest ukrajinskih dronova kod Kremene.
Rusi patroliraju nebom iznad Crnog mora
Ruski helikopter Ka-27 patrolirao je iznad Crnog mora u cilju zaštite civilnih brodova od pretnji sa ukrajinske strane. Helikopter je izvršio kontrolu 50 kvadratnih kilometara gde se nalaze gde se nalaze trase sa najintenzivnijim saobraćajem.
Vazdušna opasnost je objavljena u Černovickoj, Hmeljnickoj, Čerkaskoj, Vinickoj i Kijevskoj oblasti Ukrajine.
Kijev u milosti Kongresa
Pentagon ima samo formalno punomoćje da potroši 4,2 milijardi dolara na isporuke oružja Kijevu. Međutim, sredstva ne mogu biti odobrena bez saglasnosti Kongresa, rekao je portparol Ministarstva odbrane Patrik Rajder.
Ukrajina dobija "skajneks"
Nemačka je isporučila Kijevu PVO sistem "skajneks" i 10 borbenih vozila pešadije, objavljeno je na sajt nemačke vlade.
Rusi oborili 10 "oljha"
Ruska PVO sinoć je oborila iznad Belgorodske oblasti 10 ukrajinskih raketa "oljha", saopštilo je rusko Ministarstvo odbrane.
Ukrajinci se povlače kod Artjomovska
Ukrajinske jedinice povukle se sa više položaja kod Artjomovska, rekao je za Sputnjik komandant specijalne jedinice snaga grupe.
Nastavljaju se napadi na Belgorod
Ukrajinske snage nastavljaju sa neselektivnim napadima na ruski pogranični grad Belgorod. Nastavljaju se borbe na drugim delovima fronta
Komandant Oružanih snaga Ukrajine na jugoistočnom pravcu fronta Aleksandar Tarnavski navodi da je ruska vojska naglo pojačala napade na tom delu fronta!
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Udari Rusije na Kijev u skladu su sa konceptom „mir posredstvom sile“, koji pokazuje pravi, a ne izmišljeni odnos snaga, izjavio je zamenik predsednika Saveta bezbednosti Rusije Dmitrij Medvedev.
U Kijevu su u ranim jutarnjim satima odjeknule eksplozije, a delovi projektila izazvali su požare u nekoliko delova grada. Vazdušna opasnost proglašena je u 4:27 zbog pretnje balističkim raketama sa severoistoka, saopštile su ukrajinske vlasti.
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski upozorio je na svom zvaničnom sajtu da ruski lider Vladimir Putin povećava brojno stanje ruske vojske i ne sprema se za pregovore, već - za nastavak rata.
Ruska vojska se ne bori sa Ukrajinom, već sa moćnim blokom koji se sastoji od više od 50 država. Učešće stranaca u sukobu u Ukrajini jasno je pokazalo i rusko Ministarstvo odbrane.
Administracija američkog predsednika Donalda Trampa ponudila je Ukrajini da Sjedinjene Države preuzmu kontrolu nad polovinom njenih rudnih resursa, uz mogućnost raspoređivanja američkih trupa na mestima njihove eksploatacije, prenosi En-Bi-Si njuz, pozivajući se na izvore iz administracije u Vašingtonu.
Ruske snage intenzivirale su ofanzivu na istočnom frontu, prepolovivši ukrajinske linije odbrane kod Kurahova u oblasti Dnjepropetrovska. Ukrajinski Generalštab objavio je da se broj ruskih napada povećao čak 2,5 puta, pri čemu je tokom dana zabeleženo 250 borbi, a najintenzivniji sukobi odvijaju se u pravcu Pokrovska.
Protiv osvedočenog srbomrzca Bernar Henri Levija, koji je aktivno učestvovao u nacifikaciji srpskog naroda i širom sveta promovisao bombardovanje Srbije 1999, pokrenuta je istraga zbog "ilegalnog prisvajanja interesa" prilikom snimanja svojih filmova!
Šolakov mrziteljski dvojac Marko Vidojković i Nenad Kulačin udarili su po ko zna koji put na predsednika Srbije Aleksandra Vučića nazvavši ga vucibatinom, budaletinom i narkomanom, a njegovom ocu Anđelku Vučiću su poručili da nije trebao da se razmnožava.
Emisija "Rat uživo" na Informer televiziji bavila se krucijalnim geopolitičkim temama, a ove večeri u fokusu je bio rusko-ukrajinski sukob. Tokom emisije emitovana je i reportaža novinara i ratnog izveštača Igora Damjanovića iz Ukrajine.
Za ulazak u zemlje koje pripadaju Šengen zoni, turistima iz Srbije nije potrebna viza, rekao je Aleksandar Seničić, direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija - YUTA, ali ipak, napominje, treba obratiti pažnju na to da li željena zemlja ima posebne uslove za ulazak.
Goranu Cvijoviću, bivšem direktoru Vazduhoplovne akademije u Vršcu i njegovoj "partnerki" Sonji Božić, ali i drugim bliski saradnicima preti da se uskoro suoče sa ozbiljnim krivičnim prijavama, naročito nakon saznanja portala eVršac.
Povodom dana Državnosti u Konaku Kneginje Ljubice izložena je čuvena slika Uroša Predića, koja se inače čuva pod posebnim merama u depou Muzeja grada Beograda.
Pred Posebnim odeljenjem za suzbijanja korupcije Višeg javnog tužilaštva u Beogradu saslušan je Dušan Rafailović zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio konverziju i prenos imovine koju je pribavio kriminalnom delatnošću u nameri da prikrije i lažno prikaže njeno nezakonito poreklo, u čemu mu je pomogao Miladin N.
Na svečanosti povodom Dana državnosti Srbije, predsednik Aleksandar Vučić uručio je Zlatnu medalju za hrabrost „Miloš Obilić“ posthumno ubijenom policajcu Nikoli Krsmanoviću (34) iz Loznice. Odlikovanje je primila njegova majka Ljiljana Krsmanović.
I. N. (69) preminuo je dok su vatrogasci gasili požar na njegovim automobilima u krugu jedne fabrike u Ljukovu. Nesrećnom čoveku izgorela su tri vozila, a onda ga je izdalo srce, saznaje Informer.
Vladimir Vrbaški nije dostupan pravosudnim organima, kao i još dva osumnjičena lica, zbog čega će tužilaštvo predložiti sudiji za pretnodni postupak Višeg suda u Beogradu im odredi pritvor i naloži raspisivanje poternice. Terte se za krivična dela Prevara i Zloupotreba.
Srpska državljanka L. P. (34) priznala je novinarki u kameru da je ubila i zakopala muža u dvorištu porodične kuće u Leptokariji! Šokirana ovim priznanjem, novinarka je posle emisije obavestila nesrećnu porodicu koja je prethodno pet meseci tragala za Kostasom Siamitrasom (58).
Košarkaški savez Srbije je objavio saopštenje u kome se zahvaljuje svima koji su učestvovali u organizaciji Kupa Radivoja Koraća, kao i klubovima učesnicima.
Košarkaši Crvene zvezde pobedili su Partizan ( 89:83) i osvojili Kup Radivoja Koraća, a navijači crno-beli su bili razočarani posle poraza od večitog rivala, pa su žestoko kritikovali pojedine igrače, posebno Dvejna Vašingtona.
Karlik Džons je posle utakmice Crvene zvezde i Partizana u Kupu Radivoja Koraća seo na klupu i rastužio se, a trener Željko Obradović je prišao da ga uteši.
Napadač Partizana Nemanja Nikolić u subotu je proslavio neverovatan jubilej u crno-belom dresu - na 100. utakmici postigao je 20. gol i zabeležio 20. asistenciju.
Tandem San Antonio Sparsa, Viktor Vembanjama i Kris Pol, varali su tokom takmičenja u veštinama na NBA Ol-staru tako što su bacali lopte u vazduh umesto da šutiraju ka košu. Zbog toga su bili suspendovani.
Predsednik Republike Srbije, Aleksandar Vučić, uručio je odlikovanja zaslužnim pojedincima i institucijama povodom obeležavanja Sretenja, Dana državnosti Srbije. Odličje je posthumno dodeljeno i reditelju Miloradu Milinkoviću.
U jednom od svojih intervjua, Siniša Pavić otkrio je da je RTS hteo da zaustavi prikazivanje serije "Bolji život" posle sedme epizode, a otkrio je i kako ju je "spasao"!
Skandal u Holivudu otkriva navodnu tajnu vezu Vil Smita i njegovog prijatelja Dvejna Martina, uz sumnju da je platio dva miliona dolara da prikrije njihov odnos.
Dženi Martin, glumica i supruga srpskog glumca Uroša Jovčića, u najnovijem videu otkriva kako je njihova ljubav počela tokom snimanja filma "Montevideo, Bog te video!".
Venčanja širom sveta često uključuju neobične, ali vrlo simbolične običaje koji se razlikuju od kulture do kulture. Evo nekoliko najčudnijih i najzanimljivijih.
Biljke mogu pozitivno da utiču na energiju prostora, privlačeći sreću, novac i ljubav. Neke biljke posebno simbolizuju ljubavne veze i romantiku, pa su odličan izbor za dom.
Patike su savršen spoj udobnosti i stila, jer se lako uklapaju u različite kombinacije, od ležernih farmerki do elegantnih blejzera. Evo 6 stilova patika koje se lako uklapaju u svaku odevnu kombinaciju.
Kućni ljubimci veoma su korisni za odrastanje i vaspitanje naših mališana, a uz njih razvijaju i jači imunitet. Postoji nekoliko rasa koje su idealne za porodicu.
Snimak sa nastupa Sandre Afrike i MC Stojana na kom je on pokušao da je poljubi u usta, a pevačica to vešto izbegla, postao je hit na društvenim mrežama.
Pevač Bane Mojićević ponovo je zaljubljen, a sa suprugom sa od koje se razveo pre pet godina sada je u dobrim odnosima. Kako je više puta istakao da je znao da će oboje procvetati nakon rastanka, razveo bi se i ranije.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar