• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Informer

11.02.2024

21:34

Namami neprijatelja, onda... NATO "krade" Rusima strategiju "elastična odbrana", 3 zemlje već potpisale ugovor u Rigi

Reuters

Vesti

Namami neprijatelja, onda... NATO "krade" Rusima strategiju "elastična odbrana", 3 zemlje već potpisale ugovor u Rigi

Podeli vest

Uspešna odbrana koju je izvela ruska vojska tokom ukrajinske letnje ofanzive naterala je NATO da preispita svoju strategiju, navodi se u članku čuvenog britanskog časopisa "Ekonomist".

- Ruska linija odbrane na jugu i istoku Ukrajine je najveća odbrambena struktura u Evropi još od Drugog svetskog rata - piše autor članka pozivajući se na američki Centar za strateške i međunarodne studije.

U tekstu se pažnja skreće i na činjenicu da je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski naredio da se ubrza sa izgradnjom (sličnih) odbrambenih utvrđenja na istoku države, a sličnim merama pribegla je i Poljska koja već uveliko gradi slične objekte i postavlja ogradu na granici sa Belorusijom i Rusijom.

Jačanje istočne granice

Takođe, Letonija, Litvanija i Estonija su se dogovorile da naprave "odbrambenu liniju" na svojim istočnim granicama. Stoga su ministri odbrane tri zemlje u Rigi potpisali ugovor o stvaranju zone koja će se sastojati od različitih objekata, dizajniranih za zaštitu od mogućih pretnji.

Podsećanja radi, Estonske vlasti su tokom januara najavile da će izgraditi oko 600 bunkera duž granice sa RF, a pozivajući se na Lukasa Milevskog sa Univerzitet u Lajdenu, "Ekonomist" piše da bi u slučaju sličnog poteza Litvanija morala da izgradi 2.758, a Letonija 1.116 bunkera.

Ipak, kako se navodi u članku sve ovo NATO članice stavlja u dilemu, jer je dosadašnja odbrambena strategija podrazumevala koncept tzv. "elastične odbrane".

Primarni cilj ove strategije nije potpuno zaustavljanje napadača već odlaganje okršaja kako bi se sukob odigrao na mestu povoljnijem za snage koje se brane, a takav pristup nije u skladu sa planom da se "odbrani svaki centimetar NATO teritorije".

Foto: Reuters

NATO vojnici

Važno je napomenuti da osim što je ruska vojska napravila neprobojnu liniju odbrane, jedinice angažovane na zaustavljanju ukrajinske letnje ofanzive takođe su primenjivale sličan koncept elastične odbrane.

"Namamili" ukrajinske trupe

Naime, na početku ukrajinskih napada bilo je primetno da su ruski vojnici nakon kraćih borbi napuštali isturene položaje koji su bili po nekoliko kilometara ispred prve linije odbrane i na taj način "namamili" ukrajinske trupe da se što više približe povoljnijim pozicijama po stranu koja se brani.

Te povoljnije pozicije bile su prepune minskih polja, sistema rovova i utvrđenja, i naravno u dometu ruske artiljerije i protivoklopnih raketa lansiranih sa ruskih helikoptera. Stoga se može reći da je u tim letnjim i jesenjim mesecima, ruska vojska uspešno kombinovala savremene i strategije ratovanja iz Drugog svetskog rata.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

(VIDEO) Da li je Donald Tramp prećutno podržao Bajdenovu odluku?!
Live TV

(VIDEO) Da li je Donald Tramp prećutno podržao Bajdenovu odluku?!

Situaciju na frontu između Rusije i Ukrajine ali i tišinu Donalda Trampa nakon Bajdenove odluke da Ukrajina gađa unutrašnjost Rusije američkim oružjem , analizirali su gosti "Rata uživo", novinar i ekonomista Nebojša Berak i Sava Stambolić ispred Centra za društvenu stabilnost.

21.11.2024

22:19 >> 23:21

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set