• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: informer.rs

18.04.2024

19:53

Stručnjaci otkrili kako je došlo do vremenske katastrofe u Dubaiju! "Ovome je posvećeno malo pažnje" (FOTO/VIDEO)

Printskrin x

Vesti

Stručnjaci otkrili kako je došlo do vremenske katastrofe u Dubaiju! "Ovome je posvećeno malo pažnje" (FOTO/VIDEO)

Podeli vest

Hiljade turista zaglavljeno na aerodromu, piste su se pretvorile u reke, a automobili plutaju gradom.

Ovako je poslednjih dana izgledao Dubai, pustinjski grad koji je pogodila najveća kiša u istoriji. Postapokaliptični prizori na ulicama najnaseljenijeg grada Ujedinjenih Arapskih Emirata obišli su svet, a mnogi se pitaju kako je došlo do prirodne katastrofe i da li je bilo moguće sprečiti njene posledice.

Društvene mreže požurile su da pronađu krivca u zasejavanju oblaka, obliku geoinženjeringa, koji se, između ostalog, koristi za izazivanje i povećanje količine kiše. Međutim, stručnjaci upozoravaju da je pogrešno verovati da je samo prisiljavanje oblaka da puste padavine izazvalo vremensku kataklizmu.

Zasejavanje oblaka je tehnika manipulacije vremenskim prilikama oslobađanjem supstanci koje upijaju vlagu iz okoline (kao što je srebrni jodid) u oblake, koji pomažu da se vodena para lakše kondenzuje u kapljice vode. Zemlje širom sveta ovu metodu koriste više od pola veka, ali još nijedno naučno istraživanje nije dokazalo da značajno povećava količinu padavina. U proseku, zasejavanje oblaka povećava stopu padavina za otprilike pet do 15 procenata godišnje.

Ogromne količine kiše za samo 24 sata

U Dubaiju je kiša pala za 24 sata, koliko inače padne za skoro dve godine.

Foto: Reuters

 

- Zasejavanje oblaka ne može da stvori oblake ni iz čega. Ono podstiče vodu koja je već na nebu da se brže kondenzuje i oslobađa vodu na određenim mestima. Dakle, prvo vam je potrebna vlaga. Bez nje ne bi bilo oblaka - objasnila je klimatolog Friderike Oto za Naučni medijski centar.

Nacionalni centar za meteorologiju Emirata (NCM), koji nadgleda operacije zasejavanja oblaka, rekao je da nije bilo operacija zasejavanja oblaka pre ili tokom oluje. Blumberg je ranije izvestio da se zasejavanje oblaka dogodilo u nedelju i ponedeljak, ali ne i u utorak, kada je došlo do poplave. Modeli prognoze su predvideli velike količine padavina nedelju dana pre ove oluje, i nije bilo potrebe da se ulazi u zasejavanje oblaka.

Važno je napomenuti da zasejavanje oblaka ima lokalizovan efekat i ne može uticati na globalni nivo, a oluja u Dubaiju se proširila na susedne zemlje Bahreina i Omana.

Meteorolozi veruju da je ekstremne padavine u Dubaiju podstakla velika oluja nazvana mezorazmerni konvektivni sistem.

Foto: EPA

 

- Dešava se kada se mnoge pojedinačne oluje sa grmljavinom kombinuju i formiraju jedan veliki štit visokih oblaka, obično stotina kilometara u prečniku, u kombinaciji sa širokim područjem obilnih padavina - objašnjava Suzan Grej, profesorka meteorologije na Univerzitetu Reding.

Ovako izraženiji pljuskovi mogu brzo da dovedu do plavljenja površinskih voda, kao što se desilo na aerodromu u Dubaiju.

- Dešava se kada se mnoge pojedinačne oluje sa grmljavinom kombinuju i formiraju jedan veliki štit visokih oblaka, obično stotina kilometara u prečniku, u kombinaciji sa širokim područjem obilnih padavina - objašnjava Suzan Grej, profesorka meteorologije na Univerzitetu Reding.

Ovako izraženiji pljuskovi mogu brzo da dovedu do plavljenja površinskih voda, kao što se desilo na aerodromu u Dubaiju.

Nedavna studija o modeliranju klime objavljena u časopisu "Scientific Report" sugeriše da bi godišnja količina padavina mogla da se poveća za oko 30 procenata u većem delu UAE do kraja veka, jer svet nastavlja da se zagreva.

Zašto su poplave izazvale toliki haos?

Jedan od razloga zašto su poplave izazvale toliku štetu je taj što se Dubai brzo proširio tokom poslednjih nekoliko decenija, sa malo pažnje posvećene infrastrukturi, kao što su drenažni kanali i kanalizacioni sistemi, što bi mu moglo pomoći da se nosi sa iznenadnim prilivom vode. Malo je zelenih površina koje bi upile vlagu, a drenažni sistemi nisu mogli da izdrže tako velike količine padavina.

Pre svega, stručnjaci predlažu prilagođavanje drumske saobraćajne infrastrukture i objekata klimatskim promenama i izgradnju rezervoara za skladištenje vode tokom prolećnih kiša.

U januaru je Uprava za drumski saobraćaj Ujedinjenih Arapskih Emirata osnovala novu jedinicu za upravljanje rizikom od poplava u Dubaiju, koji izgleda da će imati pune ruke posla.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set