Vodič za američke izbore! Vek i po okršaja - kako su nastale Republikanska i Demokratska stranka!
Podeli vest
Od Linkolnove pobede na izborima, pa do danas svi američki predsednici bili su ili iz Republikanske ili iz Demokratske partije, a uspostavljena je dominacija ove dve stranke i u Kongresu. Formalno, postoje i druge koje mogu da učestvuju na izborima. Međutim, njihovi rezultati su zanemarljivi, navodi se u analizi Instituta za politiku i ekonomiju jugoistočen Evrope (IPESE)
Američki izbori, i predsednički i parlamentarni, specifični su po tome što više od vek i po predstavljaju okršaj samo dve političke partije - Demokratske i Republikanske. Pod barjacima „magaraca“ i „slonova“ ove dve grupe već više od 150 godina oblikuju politiku najmoćnije države na svetu.
Ministar spoljnih poslova Ukrajine okrivio je Ameriku za to što njegova zemlja gubi rat od Rusije i izrazio sumnju u sposobnost da SAD i njeni saveznici održe trenutni svetski poredak.
Povodom protesta koje predvode američki studenti protiv rata u Gazi sve više se događaju masovna hapšenja, sukobi i suzavci.
02.05.2024
20:57
U drugom nastavku Vodiča za američke izbore, koji je pripremio Institut za politiku i ekonomiju jugoistočne Evrope IPESE, objašnjava se kako su nastale partije u SAD, zašto i otkad postoje samo dve velike stranke i kako to da je razlika između frakcija u njima često veća nego između suprotstavljenih partija u drugim razvijenim demokratijama.
Stvaranje partija
Američka borba za nezavisnost i uspostavljanje prve moderne republike nisu odmah doveli i do stvaranja političkih partija. Prve stranke nastaju tek u vreme drugog mandata Džordža Vašingtona, prvog predsednika SAD. Bili su to Federalisti, koje su vodili Aleksander Hamilton i Džon Adams, i Demokratski republikanci pod vođstvom Tomasa Džefersona i Džejmsa Madisona.
Šanse da Sjedinjene Američke Države pobede u potencijalnom svetskom ratu su krajnje male, smatra bivši savetnik Pentagona, pukovnik u penziji Daglas Mekgregor.
02.05.2024
18:25
Iako razlike između njih nisu bile prevelike – prvi su se zalagali za jaču federalnu vladu i federalne institucije, a drugi za ključnu ulogu saveznih država, zajednice i pojedinaca – taj novi koncept nije se svideo mnogima. I sam Vašington je, u oproštajnom obraćanju naciji, upozorio da bi „naizmenična dominacija jedne frakcije nad drugom, pojačana duhom osvete za stranačko neslaganje, sama po sebi je strašni despotizam“.
Ovaj sistem se urušio kada su se Federalisti usprotivili Ratu iz 1812. i izgubili kredibilitet, pa je 1824. završen period prvih partija. Do 1828. podele Demokratski republikanci podelili su se na Demokrate i Vigovsku partiju. Ova druga, konzervativna, nestala je do 1856, dok je prva prerasla u Demokratsku partiju, koja postoji i danas.
Protivnici zakona kojim je ropstvo trebalo da bude prošireno na zapadne teritorije oformili su 1854. Republikansku partiju. Ova stranka oštro se zalagala za ukidanje ropstva, pa je Abraham Linkoln 1860. postao prvi republikanski predsednik SAD, nakon čega je došlo i do Građanskog rata.
Foto: Shutterstock
Uspostavljanje dvopartijskog sistema
Od Linkolnove pobede na izborima, pa do danas svi američki predsednici bili su ili iz Republikanske ili iz Demokratske partije, a uspostavljena je dominacija ove dve stranke i u Kongresu. Formalno, postoje i druge koje mogu da učestvuju na izborima. Međutim, njihovi rezultati su zanemarljivi. Zapažene rezultate ostvarili su samo Teodor Ruzvelt, koji je kao predstavnik Progresivne partije 1912. osvojio 27,39 odsto glasova, i Ros Pero, koji je kao nezavisni kandidat 1992. osvojio 18,91 odsto glasova. Samo na pet izbora – 1892, 1912, 1924, 1948. i 1968 – treći kandidat je uspeo da pobedi u nekoj državi i osvoji određeni broj elektorskih glasova.
Što se tiče Kongresa, i u Senat i u Predstavnički dom uspevali su da uđu predstavnici trećih stranaka, ali ni to nije bio preveliki broj – od 1861. bilo je svega 60 senatora i nešto više od 120 kongresmena. Samo dva puta – 1897. i 1913. godine – populisti i progresivci uspeli su da dostignu dvocifrene brojeve predstavnika u Kongresu.
Foto: Shutterstock
Podele u strankama
Kritičari sistema u SAD poput Noama Čomskog tvrde da u SAD u stvari postoji jedna partija, a da su demokrate i republikanci samo njene frakcije. Ali ono što je specifično za američku politiku jeste da u obe velike partije postoji toliko frakcija da se one međusobno razlikuju više nego, na primer, suprotstavljene partije u nekim razvijenim evropskim demokratijama.
Tako su još krajem 19. veka u Republikanskoj partiji postojali „radikalni republikanci“, borci za ukidanje ropstva i jednaka prava svih muškaraca i žena, i „polutani“, umereni progresivci. Kasnije, početkom 20. veka bilo je tradicionalista i progresivaca, koji su gotovo nestali nakon poraza Teodora Ruzvelta i skretanja stranke udesno. U drugoj polovini 20. veka ključne frakcije bile su liberalniji „Rokfelerovi republikanci“, tradicionalnija„Reganova koalicija“ i libertarijanci, a početkom 21. veka konzervativci i neokonzervativci.
U Demokratskoj partiji 19. veka postojali su „džefersonovci“, „džeksonovci“, mirovnjaci, ratoborne demokrate… Početkom 20. veka i ova stranka imala je progresivce, zatim „nju dil“ koaliciju, „južnjake“, konzervativne demokrate… Krajem 20. veka delili su se na liberale, umerene demokrate (fiskalno su konzervativni, a socijalno liberalni), progresivce...
Tektonske promene
Kada je reč o frakcijama unutar Republikanske partije 21. veka, jasno je da je pobeda Donalda Trampa na unutarstranačkim i predsedničkim izborima 2016. dovela do svojevrsne revolucije i potpunog poremećaja balansa moći. Nekadašnja Linkolnova partija tokom ovih tektonskih promena postala je stranka Donalda Trampa i njegovih „trampovaca“ ili pripadnika pokreta MAGA (skraćenica slogana Učinimo Ameriku ponovo velikom). Naravno, ima tu i konzervativaca, kao i libertarijanaca koji 45. predsednika SAD smatraju korisnim saradnikom i podržavaju ga, ali ne i čovekom sa kojim se potpuno slažu. Tu su i hrišćanska desnica, čiji predstavnik i bivši potpredsednik SAD Majk Pens se pobunio protiv Trampa, ali i neokonzervativci i antitrampovci.
Kada je reč o Demokratskoj partiji, situacija se tu nije previše menjala poslednjih decenija, ali su promene sve vidljivije.
Najbrojniji su takozvani liberalni i progresivni establišment, zatim centristi, ali poslednjih godina ojačala je i grupa „progresivnih pobunjenika“. Koliko su odnosi između frakcija krhki i koliko lako mogu biti poremećeni dobro se videlo 2016. kada je Berni Sanders, demokratski socijalista i nezavisni senator, na unutarstranačkim izborima u stranci kojoj nije ni pripadao ozbiljno zapretio kandidatkinji liberalnog establišmenta Hilari Klinton i od nje za dlaku izgubio. I četiri godine kasnije zapretio je Džou Bajdenu, ali je tada već izgubio polet koji je imao i izgubio je na unutarstranačkim izborima.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ministar spoljnih poslova Ukrajine okrivio je Ameriku za to što njegova zemlja gubi rat od Rusije i izrazio sumnju u sposobnost da SAD i njeni saveznici održe trenutni svetski poredak.
Oružane snage Rusije izvele su precizan raketni napad na privremeni položaj ukrajinskih bezbednosnih struktura, u kojem je, prema zvaničnim podacima, likvidirano do 170 pripadnika Službe bezbednosti Ukrajine (SBU), specijalnih jedinica Glavne obaveštajne uprave Ministarstva odbrane Ukrajine (GUR), kao i stranih plaćenika, saopštilo je rusko Ministarstvo odbrane.
Zapadne vojne strukture pripremaju specijalnu operaciju u blizini ruskih granica, a čak sedam konkretnih scenarija predviđa raspoređivanje trupa, municije i oružja širom istočne Evrope, tvrde britanski analitičari iz instituta RUSI.
Ivan Todorović proteklih dana na svojim društvenim mrežama privlači veliku pažnju kampanjom direktno usmerenom protiv predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
U danu kada se ispred redakcije Informera odvijala dramatična talačka kriza i blokada, naš medijski tim pokazao je nepokolebljivu profesionalnost i hrabrost, obezbeđujući ekskluzivne informacije u realnom vremenu.
Tokom blokade i pokušaja izazivanja talačke krize, medijska kuća Informer TV je pokazala da je jača nego ikad. Iako je predmet pokušaja zabrane i blokade, Informer TV je nastavila sa normalnim radom, čime je dokazala svoju otpornost i moć uticaja na javnost.
Pratimo blokadu Informer TV direktno sa lica mesta, kao i sva ključna dešavanja u zemlji i svetu. Verujemo da će epicentar događaja biti upravo ispred naše redakcije!
U toku je konkurisanje za posebni program stambenih kredita za mlade, a do skoro među narodom je vladala zabluda da se tako može kupiti samo stan. Međutim, dostupno je sve što spada pod "stambene nepokretnosti".
Zbog tuče koja se sinoć dogodila u centru Podgorice uhapšeno je pet osoba, saopštila je Uprava policije. Tokom uviđaja pronađena su i dva startna pištolja i skalpel.
Ponudili smo da se igra pod bilo kojim uslovima, da li pred praznom halom, pitali smo ih pod kojim uslovima oni hoće da igraju, ali su rekli da neće, da se plaše za bezbednost, rekao je prvi čovek Partizana - Miljan Žugić.
Strašne vesti! Mladi fudbaler Atromitosa iz Pireja, Aleks Bangse (21) kolabirao je tokom meča protiv Ikarosa iz Kalitea. Prema poslednjim informacijama, srušio se u svlačionici na poluvremenu i, uprkos brzoj reakciji lekara, preminuo u bolnici.
Kapiten Fudbalskog kluba Partizan i reprezentativac Srbije Aleksandar Jovanović (32) večeras je u policijskoj stanici prijavio prekomernu upotrebu sile od strane organa reda, nakon incidenta koji se oko 18 časova dogodio na ulazu u SC 'Voždovac”, prenosi fudbalski klub Partizan.
Čisti talenat u Turčinu, čista snaga u Srbinu Vlahoviću, koji nije postigao gol, ali se borio sa željom koja je u poslednje vreme delovala kao da je pod anestezijom. Mnogo je grešio, zapravo previše. Ali barem se borio kako samo on zna, pišu mediji u Italiji.
Slavni američki glumac Ričard Čemberlen preminuo je u 90. godini. Šezdesetih i sedamdesetih godina prošlog veka bio je veoma popularan i u bivšoj Jugoslaviji, a mnoge je šokirao kada je u sedmoj deceniji života otkrio da je homoseksualac.
Smrt Džina Hekmana potresla je filmski svet, a nova saznanja bacaju potpuno drugačije svetlo na ceo slučaj. Ćerke legendarnog glumca ne veruju u zvaničnu verziju događaja i odlučile su da preuzmu stvari u svoje ruke i pokrenu nezavisnu istragu.
Ljubiteljima magije i iluzionizma ime Dejvida Blejna je sigurno dobro poznato. Od uličnog artista i mađioničara postao je junak filmova sa kojim bi se retko ko menjao...
Pilula za dan posle, kontraceptivna tableta koja se uzima nakon seksualnog odnosa, biće "kasnije tokom godine" besplatna u apotekama širom Engleske, saopštila je britanska vlada.
Haris Džinović i ove godine je organizovao veliku proslavu Bajrama u svojoj vili na Senjaku. Kao po tradiciji, na istoj se očekuje i značajan broj pevačevih poznatih prijatelja, ali i devojka njegovog sina Kana.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar