Američki kongres u panici! Kina uspostavlja nadmoć u vodama Azije!
Podeli vest
Kina danas gradi 540 puta više brodova godišnje nego Sjedinjene Države, rekao je američki kongresmen Džon Mulenar tokom saslušanja u Kongresu.
Mulenar se obraćao Komitetu Predstavničkog doma američkog Kongresa na saslušanju o strateškoj konkurenciji između Sjedinjenih Država i Kine pod nazivom „Od visoke tehnologije do teškog čelika: Borba protiv strategije Narodne Republike Kine za dominaciju u poluprovodnicima, brodogradnji i bespilotnim letelicama“.
Rusija je započela kretanje ka azijskim zemljama. Uskoro ne samo da će odnosi sa Kinom dostići novi nivo, već se očekuje i bliska saradnja sa Vijetnamom. Predsednik Ruske Federacije Vladimir Putin je ove godine organizovao turneju po Aziji. Nakon inauguracije, sa velikom pompom je leteo u Peking, zatim u Uzbekistan i Severnu Koreju, a zatim je uspešno stigao i do Republike Vijetnam.
Evropska unija suočava se sa ozbiljnom krizom konkurentnosti, piše Njujork tajms. Unija zaostaje za Sjedinjenim Državama i Kinom, a strahovi rastu da EU više neće moći da se takmiči s ovim globalnim silama.
27.06.2024
18:10
- Danas na Sjedinjene Države otpada desetina od 1 procenta svetske brodogradnje, dok kineska brodogradilišta sa skoro 20% svojih operativnih troškova koje subvencioniše Peking čine 54 odsto - rekao je Mulenar.
Kineska svemirska letelica Chang'e-6 uspešno se vratila na Zemlju sa prvim lunarnim uzorcima te vrste sa druge strane Meseca. Povratna kapsula misije sletela je u Unutrašnju Mongoliju u sredu u 14:07 po lokalnom vremenu, tri nedelje nakon što je napustila Mesec.
Kineski predsednik Si Đinping je ponovio da Peking nastoji da okonča krizu u Ukrajini diplomatskim putem.
25.06.2024
22:25
- Kina je nastojala da izgradi svoju industriju kako bi uspostavila trajnu industrijsku dominaciju širom svijeta koja osigurava ideološki globalni trijumf njenog autokratskog i antidemokratskog sistema - rekao je Mulenar.
Foto: Foto: Profimedia
Komunistička partija Kine teži da bude arsenal autokratije, rekao je Mulenar.
Ova ambicija je bila u suprotnosti sa deklaracijom američkog predsednika Frenklina Ruzvelta tokom Drugog svetskog rata da Sjedinjene Države moraju da postanu arsenal demokratije, dodao je Mulenar.
Izgradnja drumskog mosta od strane Rusije i Severne Koreje preko granične reke Tumane najverovatnije će zahtevati koordinaciju ovog pitanja sa Kinom, kaže Marina Kukla, doktor ekonomskih nauka, profesor Odseka za korejske studije na Istočnom institutu Dalekog istoka.
Povećanje carina na izvoz Kine stvara trenja, saopštilo je kinesko ministarstvo trgovine koje navodi da EU pokušava da se nametne kao ekonomski rival Kini.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Američki predsednik Donald Tramp potvrdio je putem svoje platforme Truth Social da će se dugoočekivani bilateralni samit sa kineskim liderom Si Đinpingom održati 14. i 15. maja u Pekingu.
Direktorka Nacionalne obaveštajne službe SAD, Tulsi Gabard, iznela je pred Kongresom procenu da Rusija i Kina ubrzano razvijaju raketne sisteme koji bi mogli da probiju ili zaobiđu američku protivraketnu odbranu.
Rusija je započela kretanje ka azijskim zemljama. Uskoro ne samo da će odnosi sa Kinom dostići novi nivo, već se očekuje i bliska saradnja sa Vijetnamom. Predsednik Ruske Federacije Vladimir Putin je ove godine organizovao turneju po Aziji. Nakon inauguracije, sa velikom pompom je leteo u Peking, zatim u Uzbekistan i Severnu Koreju, a zatim je uspešno stigao i do Republike Vijetnam.
Pravi haos u režiji najostrašćenijih blokadera dogodio se sinoć na Medicinskom fakultetu u srcu Beograda, kada je razularena grupica zgubidana upala u prostorije ove visokoobrazovne institucije besna zbog rezultata izbora za studentski parlament.
Lider partije Tisa Peter Mađar, koji je pobedio na mađarskim parlamentarnim izborima, prodao se liberalima, ali je prvobitno bio nacionalista što sada prikriva, tvrdi ruski politikolog Nikolaj Sorokin.
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić se obratila povodom skandala u režiji Zeleno-levog fronta i Evropske partije zelenih koji su održali pres konferenciju u holu Skupštine i pritom vređali i pretili Srbiji.
Na profilu "Narodni neprijatelj" na društvenoj mreži Iks, isplivali su podaci o poslovanju udruženja "Kamena Kolonija", za koje je navedeno da je to, zapravo, "fantomsko udruženje" inženjera Zorana Đajića, istaknutog blokadera.
General Ratko Mladić i dalje je veoma loše nakon moždanog udara u pritvorskoj bolnici, a iz Haga je stigla i medicinska dokumentacija, izjavio je njegov sin Darko Mladić.
Pre nešto više od sat vremena, dobra vest iz SAD je stigla u Srbiju. OFAK je produžio operativnu licencu za rad Naftnoj industriji Srbije, rekla je ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović za tokom uključenja u Srpski dnevnik na Informer TV.
Zvanje počasnog građanina Beograda dobilo je više od 30 ljudi, od kada se dodeljuje, 1945. godine. Među njima su istaknuti državnici, vojskovođe, umetnici... Građanima Srbije je najinteresantniji među njima Nelson Mandela.
Redakcija Informera danas je obeležila svoju krsnu slavu - Istočni petak, a slavski kolač je sa sveštenikom lomio glavni urednik redakcije Dragan J. Vučićević sa kolegama, suprugom i decom.
Policija aktivno traga za muškarcem i sivim automobilom marke "citroen" koji se sumnjiči da je u sredu uveče nakon svađe u saobraćaju izbo M. K. (44), vozača autobusa na liniji 18.
Vlasnik pogrebne radnje u beogradskom naselju Ripanj, na koju je tokom noći bačen Molotovljev koktel, oglasio se i ispričao kako je saznao za incident, ali i šta je prethodilo ovom događaju.
Dežurni javni tužilac Prvog osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu je odredio zadržavanje Z.S.(32) zbog sumnje da je izvršio krivično delo ometanje pravde.
U Višem sudu u Beogradu Ognjen Dabetić danas je prvi put izneo odbranu povodom optužbi da je na podmukao način i iz niskih pobuda ubio transrodnu osobu Nou Milivojev (18), sa kojom je ranije bio u emotivnoj vezi.
U selu Dobroselica na Zlatiborskom okrugu snimljeni su mnogobrojni filmovi, a meštani bi voleli da njihov kraj ponovo postane centar filmadžija kao nekada.
Radio-televizija Srbije odlučila je da se sa programa skinu tri popularna formata: kulinarski šou "Na večeri kod", kao i kvizovi "Ja volim Srbiju" i "Stigni me ako znaš".
Ako ste mislili da su baletanke izašle iz mode, vreme je da promenite mišljenje, jer se u proleće 2026. vraćaju jače nego ikad i ponovo zauzimaju mesto među najtraženijom ženskom obućom.
Gugl sve više ugrađuje Gemini funkcije u svoje servise poput Gmaila i Gugl Workspace alata kako bi poboljšao produktivnost i automatizaciju. Ove opcije su deo šire strategije unapređenja digitalnih alata i često dolaze kao sastavni deo korisničkog iskustva, bez posebnog uključivanja.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar