• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Dnevno

01.07.2024

23:50

(VIDEO) Ne sme biti greške! Međunarodna svemirska stanica će sagoreti u atmosferi, evo kako i ko će to uraditi!

AP/Photo

Vesti

(VIDEO) Ne sme biti greške! Međunarodna svemirska stanica će sagoreti u atmosferi, evo kako i ko će to uraditi!

Podeli vest

Američka svemirska agencija NASA objavila je da će preuzeti vlasništvo nad specijalizovanom kosmičkom letelicom koja se kreće na derbi, dizajniranom da bezbedno vodi Međunarodnu svemirsku stanicu (ISS) u Zemljinu atmosferu, označavajući kraj operativnog veka stanice 2030. godine.

SpaceKs svemirska letelica će izvući 150 milijardi dolara vredan MSP iz orbite na sigurno i spaliti ga u atmosferi na 1.649 °C.

Tokom čitave misije, svemirskom letelicom će upravljati NASA , obezbeđujući kontrolisano spuštanje i sagorevanje i vozila i MSP-a pre nego što stignu na površinu Zemlje . Očekuje se da će svi preostali ostaci sletjeti u određeno područje južnog Tihog okeana , područje koje se rutinski koristi za spuštanje svemirskih letjelica.

Odgovornost za bezbedno razgradnju MSP leži na pet svemirskih agencija koje trenutno upravljaju njime: NASA, Evropska svemirska agencija (ESA), Japanska agencija za istraživanje svemira (JAKSA), Kanadska svemirska agencija (CSA) i ruska svemirska korporacija Roskosmos.

Simbol saradnje i napretka

MSP, koji je bio kamen temeljac međunarodne saradnje i naučnog napretka, završiće svoju 30-godišnju misiju koordinisanim naporima. Finansijska posvećenost programu MSP je značajna, jer NASA trenutno izdvaja više od 3 milijarde dolara godišnje.

To uključuje 1,3 milijarde dolara za rad stanice i skoro 1,8 milijardi dolara za posadu i teret. Prema NASA-inom izveštaju o tranziciji, ta sredstva bi se mogla preusmeriti na podršku inicijativama za istraživanje dubokog svemira, povećavajući sposobnost agencije da preduzme ambicioznije misije.

Dizajniranje deorbitnog vozila je izazovan zadatak koji je dodeljen SpaceKs inženjerima. MSP, koji je težak 419.725 kg i kruži oko Zemlje svakih 90 minuta brzinom od 29.000 km/h, predstavlja značajne tehničke prepreke.

Od svog osnivanja u novembru 1998. godine, MSP je svedočanstvo ljudske genijalnosti i međunarodne saradnje. Stanica je ugostila astronaute iz 23 zemlje i u kontinuitetu je naseljena od novembra 2000. godine, počevši od astronauta Sergeja Krikaljeva , Jurija Gidzenka i Vilijama Šeparda .

Domet čovečanstva se širi

Tehnološki napredak je transformisao istraživanje svemira od lansiranja MSP-a, ali nasleđe prvog te vrste ostaje netaknuto. Uprkos geopolitičkim tenzijama na Zemlji, MSP je ostao simbol jedinstva i naučnih napora.

Godine 2020. NASA je dodelila ugovor od 140 miliona dolara (130 miliona evra) kompaniji Akiom Space za priključivanje najmanje jednog komercijalnog modula na MSP. Akiom planira da poveže svoj prvi modul do 2026. godine, a zatim svake godine prate dodatne module. Ovi moduli će na kraju formirati nezavisnu komercijalnu svemirsku stanicu nakon što se MSP povuče.

Proširujući domet čovečanstva u svemiru, NASA razvija i Lunar Gatevai, manju stanicu u Lagranžovoj tački sistema Zemlja-Mesec. Služiće kao putna tačka za lunarne misije. Pored toga, NASA ima ugovore sa Blue Origin-om, Nanoracks LLC i Northrop Grumman Sistems Corporation za kreiranje drugih svemirskih modula koji slobodno lete.

Kako se MSP približava svojim poslednjim godinama, njegovo nasleđe međunarodne saradnje i naučnih dostignuća nastavlja da inspiriše buduća istraživanja svemira.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

Neće niko da zapuca, pokušavaju da zarade neki politički poen! Vučić o izjavi Marinike Tepić da je počeo građanski rat
Politika

Neće niko da zapuca, pokušavaju da zarade neki politički poen! Vučić o izjavi Marinike Tepić da je počeo građanski rat

Vučić je odgovorajući na pitanje kako komentariše izjavu potpredsednice Stranke slobode i pravde Marinike Tepić da je počeo građanski rat i da treba da se zapuca, rekao da mu je žao tih ljudi, a da on već razmišlja o razgovorima koji ga očekuju, pre svega sa novoizabranim predsednikom SAD Donaldom Trampom i sa drugim zvaničnicima sledeće nedelje i da ne želi time da se bavi.

07.11.2024

18:31

TV

Hronika

JOŠ Hronika VESTI

Društvo

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set