Berlin okrenuo leđa Poljskoj! "Neprijateljski čin" Nemačke mogao bi imati katastrofalne posledice!
Podeli vest
Odluka nemačke vlade da pooštri graničnu kontrolu je „neprijateljski čin” prema susednoj Poljskoj koji bi mogao da pogorša odnose dve zemlje, upozorilo je poljsko ministarstvo spoljnih poslova.
Vlada kancelara Olafa Šolca objavila je ove nedelje da će Nemačka početi da proverava pasoše duž svoje kopnene granice sa nekoliko zemalja EU najmanje šest meseci, ne poštujući Šengenski sporazum.
Tačno u 11 časova danas su se u Nemačkoj oglasile "sirene" sa svih mobilnih telefona, televizora i radio aparata koji su aktivni na teritoriji te države, kako bi se isprobao sistem uzbune.
Priprema mirovnog plana za Ukrajinu od strane nemačkog kancelara Olafa Šolca pokazuje da će Berlin samo ograničeno podržati Kijev tokom mirovnih pregovora, smatra poslanik Vrhovne rade Ukrajine Aleksandar Dubinski, koji se nalazi u pritvoru pod sumnjom za izdaju.
11.09.2024
16:10
Berlin je saopštio da je odluka, koja treba da stupi na snagu 16. septembra, doneta kako bi se suzbile „neregularne migracije“.
- Saznali smo za zatvaranje granice iz vedra neba, nije bilo upozorenja - rekao je u petak za lokalni Radio Zet zamenik poljskog ministra inostranih poslova Vladislav Teofil Bartoševski.
- Ne ponašaš se tako sa prijateljima ili komšijama - rekao je.
Na današnji dan umro je srpski pravoslavni sveštenik i četnički vojvoda Momčilo Đujić koji je predvodio značajan deo četnika na području severne Dalmacije i zapadne Bosne tokom Drugog svetskog rata.
Nemačka ministarka spoljnih poslova Analena Berbok izjavila je danas da Nemačka i partneri treba da nastave da podržavaju Ukrajinu, jer, kako je navela, cilj ruskog predsednika Vladimira Putina nije samo Ukrajina, već ceo demokratski sistem.
09.09.2024
20:00
- Iznenađujući potez Berlina izazvaće haos na granicama - predvideo je Bartoševski, obećavajući odgovor iz Varšave.
Na pitanje da li bi članice EU mogle da zatvore i svoje granice sa Nemačkom, zamenik ministra spoljnih poslova Poljske je naveo da su konsultacije između zemalja verovatno već u toku jer je to za mnoge od njih „neprihvatljivo“ .
Foto: EPA
Nemačka ima kopnenu granicu dugu 3.700 km sa Danskom, Holandijom, Belgijom, Luksemburgom, Francuskom, Švajcarskom, Austrijom, Češkom Republikom i Poljskom.
Svi su članovi šengenske zone EU. Najveća ekonomija EU i dalje je glavna destinacija za tražioce azila. Nemačka je primila skoro trećinu (preko 351.000) svih zahteva za azil u celom bloku 2023.
Nemačka savezna policija prijavila je porast ilegalnih prelazaka granice za 33 odsto prošle godine, a većina migranata dolazi iz Sirije, Turske i Avganistana.
Organi za provođenje zakona su takođe rekli da je nasilni zločin u zemlji skočio 2023. godine, uz nagli porast udjela zločina koje su počinili stranci.
Foto: EPA
Govoreći o pogoršanju situacije u Nemačkoj sa imigracijom, zamenik ministra spoljnih poslova Poljske je rekao da Berlin „sami krivi, jer prvo otvori granice i kaže 'volekommen' i možemo da prihvatimo bilo koji broj izbeglica”, dodajući da je bivša kancelarka Angela Merkel izbeglička politika se pokazala „katastrofalnom“.
Tokom Merkelinog mandata, Nemačka je primila više od 1,2 miliona izbeglica i tražilaca azila na vrhuncu migrantske krize u EU 2015-16. Merkelova se kasnije suočila sa odgovorom javnosti zbog svoje takozvane politike otvorenih vrata prema izbeglicama.
Poslanik Državne dume iz Krima i član odbora za bezbednost, Mihail Šeremet, pozvao je nemačkog kancelara Olafa Šolca da se pokaje pred Rusijom i njenim narodom zbog podsticanja sukoba u Ukrajini i isporuka oružja Kijevu.
Nemačka planira da, u saradnji sa Danskom i Holandijom, isporuči Ukrajini još 77 tenkova "leopard 1A5" i želi to da uradi što je pre moguće, izjavio je nemački ministar odbrane Boris Pistorijus.
Emra Ibrahimović (18), Austrijanac poreklom iz BiH, ubijen je juče u Minhenu, nakon što je ispalio nekoliko hitaca u blizini izraelskog konzulata u centru grada.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Tačno u 11 časova danas su se u Nemačkoj oglasile "sirene" sa svih mobilnih telefona, televizora i radio aparata koji su aktivni na teritoriji te države, kako bi se isprobao sistem uzbune.
Na indijskoj televiziji prikazana je neobična i humoristična animacija u kojoj su glavni likovi ruski predsednik Vladimir Putin i indijski premijer Narendra Modi.
U poslovnom kompleksu „Grozni-Siti“, u samom centru prestonice Čečenije, jutros je odjeknula snažna eksplozija koja je teško oštetila fasadu i nekoliko spratova jedne od kula.
Pravni tim Saveta za monitoring, ljudska prava i borbu protiv korupcije Transparentnost, nakon analize javno dostupnih podataka, zaključuje da Javno tužilaštvo za organizovani kriminal (TOK), pod rukovodstvom Mladena Nenadića i Zagorke Dolovac, nezakonito i politički proganja ministra Nikolu Selakovića i to na osnovu naloga Marinike Tepić, opozicione narodne poslanice.
Lider naprednjaka i savetnik predsednika za regionalna pitanja Miloš Vučević ocenio je da je sramna presuda koja je izrečena Andrijani Nešić urednici portala "Novosti".
Blokader Zoran Đajić pokušao je da diskredituje predsednika Srbije Aleksandra Vučića, a zatim je pozvao na nasilno rušenje vlasti po recptu od 5. oktobra 2000. godine.
Gosti Info jutra Nikola Rađen, bivši vaterpolista, Dragan Vasiljković, fondacija "Kapetan Dragan" i Branko Babić, biznismen komentarisali su uvrede na račun Srba koje dolaze iz regiona.
Vesna Jović, novinarka Informera za Istočnu Srbiju i Aleksandar Jerković, iz Odbora za kontrolu i opservaciju gostujući u Info jutru komentarisali su izbore u Negotinu, Mionici i Sečnju.
Prema izveštaju Republičkog hidrometeorološkog zavoda Srbije, kišnih padavina biće sve do nedelje, a olujni udari očekuju se danas na jugu Banata i u donjem Podunavlju.
Viši sud u Podgorici izdao je jutros naredbu policiji da na naredno ročište, zakazano za 16. januar, prinudno dovede Budvanina Marka Ljubišu-Kana, navodnog pripadnika "škaljarskog klana", kako bi svedočio u postupku protiv kriminalne grupe koja je pokušala da ga ubije.
U Okružnom sudu u Denpasaru u Indoneziji počelo je suđenje okrivljenima za brutalnu mafijašku likvidaciju Srbina Živana Radmanovića (32) koji je u junu izrešetan u luksuznoj vili na Baliju nakon proslave rođendana njegove supruge.
Alija Balijagić bio je u uračunljiv u trenutku kada je izvršio dvostruko ubistvo u Sokocu kod Bijelog Polja, navodi se u nalazu nakon izvršenog pregleda psihologa Nataše Vuković i specijaliste psihijatrije dr Mirjane Varagić, koji je pročitan juče u nastavku suđenja Balijagiću u Višem sudu u Bijelom Polju.
Glumica Dušica Žegarac ispričala je jednom prilikom da je ulogu u filmu "Deveti krug" (1960) dobila sasvim slučajno kada joj je jedan čovek prišao u Pionirskom parku i ponudio da glumi u pomenutom ostvarenju.
Glumac Kijanu Rivs, koji u filmu "Matriks" tumači glavnog junaka Nea, potvrdio da je spreman da ponovo obuče crni mantil i snimi nastavak popularne sage.
Evropska radiodifuzna unija (EBU) potvrdila je učešće Izraela na Evroviziji 2026. nakon čega su usledile burne reakcije širom Evrope i prve zvanične najave bojkota.
Pop zvezda Dua Lipa ponovo je dospela u centar skandala zbog postupka prema fanu na koncertu. Pevačica je poželala da napravi selfi, ali kada je videla da nije Ajfon odmah mu je vratila telefon.
Frizerka na TikToku otkrila je neverovatno jednostavan postupak koji, kako tvrde mnogi, čini kosu lepšom, mekšom i znatno manje masnom, a oduzima manje od 10 sekundi.
Zlatni retriver osvojio je srce TikToka svojom nežnom, ali upornom rutinom. Svake večeri u devet sati podseća ukućane i goste da je vreme za spavanje, držeći u ustima svoju omiljenu igračku.
Džej Ramadanovski preminuo je pre pet godina, a violinista Željko Stefanović Paganini često posećuje pevačev grob i svira za dušu legendarnog Dorćolca.
Bivši rijaliti učesnik Vladimir Tomović nije mogao da pređe granicu Srbije i Crne Gore jer sa sobom nije imao lična dokumenta zbog čega je zamolio za pomoć.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar