• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
author image
Informer.rs

Novinar

11.09.2024

07:12

Skinuo mantiju i uzeo mitraljez! Pop Momčilo bio strah i trepet za ustaše, spasio Srbe od genocida!

wikipedia/drustvene mreze

Vesti

Skinuo mantiju i uzeo mitraljez! Pop Momčilo bio strah i trepet za ustaše, spasio Srbe od genocida!

Podeli vest

Na današnji dan umro je srpski pravoslavni sveštenik i četnički vojvoda Momčilo Đujić koji je predvodio značajan deo četnika na području severne Dalmacije i zapadne Bosne tokom Drugog svetskog rata.

Nakon invazije na Jugoslaviju, kao komandat Dinarske divizije predvodeo je odbranu Srba od hrvatskog ustaškog režima.

Momčilo Đujić je rođen 27. februara 1907. godine u selu Kovačić kod Knina u Kraljevini Dalmaciji, koja je bila administrativna jedinica u sastavu Austrougarske. Bio je najstariji od petoro dece Rada Đujića i Ljubice.

Momčilo je osnovnu školu završio 1918. godine, kao najbolji učenik u razredu. Između 1920. i 1924. godine, pohađao je nižu gimnaziju u Kninu. U Sremskim Karlovcima je 1929. godine počeo pohađati srpsku pravoslavnu bogosloviju, diplomirao je 1931. godine i rukopoložen je za sveštenika dve godine kasnije. Dodeljena mu je parohija u selu Strmica, nedaleko od Kovačića. Objavio je zbirku pesama ”Emilijade” 1931. godine, reizdatu 1999. godine.

Oženio je Zorku Dobrijević Jundžić, kćerku uglednog trgovca iz Bosanskog Grahova. Đujićevo prvo dete bio je Siniša rođen 1934. godine, a Zorka je naredne godine rodila blizance sina Radomira i kćerku Radojku. Đujić je postao poznat i po svojim vatrenim govorima, zbog čega je dobio nadimak „Pop vatra”. Po početku Drugog svetskog rata, koji je zahvatio i Jugoslaviju, nakon osnivanja NDH, Đujić je za dlaku izbegao hapšenje od strane ustaša.

Foto: wikipedia.org

Momčilo Đujić sa svojim četnicima

 

Đujićevi četnici su sa uspehom držali ustaše dalje od Knina i okoline, što je Srbe spasilo od daljih masakara. Dok se leto približavalo, Đujićevi četnici su preuzeli Drvar od ustaša. Početkom leta, četnički komandat Stevo Rađenović i Đujić su stupili u kontakt sa Italijanima i od njih zatražili da zaustave ustaške zločine nad Srbima, omoguće povratak srpskih izbeglica i ukidanje uredbe kojom je omogućena konfiskacija imovine u vlasništvu Srba u NDH.

Dok Đujića Hrvati optužuju za saradnju sa italijanskim fašistima, izbegavaju da kažu da je Đujićeva saradnja sa Italijanima bila neophodna kako bi se umanjio genocid nad srpskim življem od strane ustaške NDH. Početkom januara 1942. godine, osnovana je Dinarska divizija nakon što je Đujić stupio u kontakt sa generalom Dražom Mihailovićem.

Foto: wikipedia.org

Momčilo Đujić predvodi četnike

 

Za generala Dražu Mihailovića, vojvoda je rekao da je ušao u istoriju sveta.

- Kad je sva Evropa bila u ropstvu, kad se valjala naci-fašistička aždaja prema Rusiji, Draža je digao zastavu borbe za slobodu, nije priznao kapitulaciju i nastavio je borbu do smrti - rekao je Momčilo Đujić 1990. godine.

Foto: wikipedia.org

Momčilo Đujić u SAD

 

Posle rata, osuđen je od strane komunista, ali je uspeo da emigrira u SAD. Momčilo Đujić je preminuo 11. septembra 1999. godine u bolnici u San Dijegu u 92. godini života. Iza sebe je ostavio troje djece, dve unuke, četvoro praunučadi, brata, Boška Đujića, i sestru, Ilinku Đujić.

Srpska dijaspora u SAD postavila je spomenik Đujiću na srpskom groblju i Libertivilu u Ilinoisu.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set