Na mestu gde je danas popularno letovalište, nekada bio logor za uništavanje Srba!
Podeli vest
Ostrvo Pag na severnom Jadranu peto je po veličini hrvatsko ostrvo, i u ozbiljnoj konkurenciji može da se podiči sa najdužom obalom od svih ,međutim uprkos lepoti ostrva, tu se krije zlokobna prošlost ustaških monstruma, a ostaci logora "Slana" to i dokazuju.
Ostrvo Pag na severnom Jadranu peto je po veličini hrvatsko ostrvo, i u ozbiljnoj konkurenciji može da se podiči sa najdužom obalom od svih. Premda je slabo pokriven vegetacijom, lepa obala, pogled na Velebit i blistavoplavo more čine ga izrazito šarmantnim, ali je zauvek ostaje zauvek u senci ustaških zločina koji su se tu dešavali.
Kancelarija za javnu i kulturnu diplomatiju trudiće se da stalnim podsećanjem na ovakve svirepe zločine, spreči da se srpskom narodu koji je kroz svoju istoriju bio prava žrtva genocida, danas nametne epitet genocidnosti, i to od strane onih koji su ove monstruozne zločine i činili, poručio je Arno Gujon.
Na današnji dan 1946. godine streljan je Dragoljub Draža Mihailović, komandant Jugoslovenske vojske u Otadžbini. Mnogi detalji o hapšenju, suđenju i smrti Dragoljuba Mihailovića i danas su obavijeni velom tajne, a njegov lik i delo izazivaju brojne polemike i kontroverze. Nešto od onoga što je general govorio u svoju odbranu ipak je sačuvano.
17.07.2024
08:00
Logor na ostrvu Pag je jedan od prvih i najzloglasnijih ustaških logora i sastojao se iz dva dela: logora Slana i logora Metajna. Formiran je 25. juna 1941, a raspušten avgusta iste godine kad je Pag predat Italijanima. Prve žrtve bili su Jevreji iz Zagreba, a potom su dovođeni Srbi i Jevreji iz raznih krajeva. Ustaše su ih ubijale klanjem ili bacanjem u jamu u predelu Furnaže. Kao jedan od prvih ustaških logora, logor na Pagu bio je u pravom smislu reči koljačka škola u kojoj su profesori bili monstruozni zlikovci.
Za nepuna tri meseca postojanja od 25. jun 1941. do kraja avgusta 1941. kroz logor Slana je prošlo oko 16.000 zatvorenika. Najveći broj je pobijen, samo u Jadovno na pogubljenje poslano je 3.000 Srba, a manji deo upućen u Jasenovac.
Zna se i da je oko 3.000 ljudi iz logora Slano i Metajna prebačeno pa likvidirano u logoru Jadovno koji se nalazio u relativnoj blizini, na oko 20 kilometara od Gospića, a u čijem je sistemu bio paški logor. Tamo su ih bacali u jame. Nakon gašenja logora na Pagu, kao i ostalih logora u sklopu Jadovna, preživeli su prebačeni u Jasenovac.
Gorepomenuti Mijo Babić, koji je pored Slane i Metajne osnovao i koncentracione logore Danica kod Koprivnice, koji se "diči" titulom prvog ustaškog logor te logor Kruščica kod Travnika, već je u tom trenutku bio mrtav čovek.
Dugo nakon rata nikakvog obeležja na ovom mestu nije bilo, da bi tek 1975. godine bila podignuta spomen-ploča na plaži Suha. Ona je uništena tokom ratova devedesetih, ali je obnovljena 26. juna 2010. godine. Uništena je posle tri dana.
29. juna 2013. godine ponovo je podignuta u saradnji jevrejskih opština, udruženja "Jadovno 1941", Saveza antifašističkih boraca Republike Hrvatske i Srpskog narodnog vijeća. Uništena je u noći između 18-19. jula iste godine, dakle, oko tri nedelje kasnije.
24. jun se u Republici Hrvatskoj obeležava kao Dan sećanja na logor Jadovno u sklopu koga su bila dva paška logora.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Pre tačno 82 godine, 309 meštana Krive Reke kod Brusa ubijeno je u masakru od strane nacističke i bugarske vojske, koji je istorija upamtila pod kodnim imenom operacija "Kopaonik".
Kancelarija za javnu i kulturnu diplomatiju trudiće se da stalnim podsećanjem na ovakve svirepe zločine, spreči da se srpskom narodu koji je kroz svoju istoriju bio prava žrtva genocida, danas nametne epitet genocidnosti, i to od strane onih koji su ove monstruozne zločine i činili, poručio je Arno Gujon.
Bašar al-Asad podneo je ostavku na funkciju predsednika Sirije i napustio zemlju, potvrdilo je Ministarstvo spoljnih poslova Rusije u zvaničnom saopštenju. Ova odluka usledila je nakon pregovora sa učesnicima sirijskog sukoba, tokom kojih je Asad naložio miran prenos vlasti.
Sirijska vlada, koju je decenijama kontrolisala porodica Asad, doživela je krah nakon munjevite ofanzive pobunjenika. Ovaj dramatičan preokret okončao je pet decenija dugu vladavinu porodice Asad, saopšteno je u nedelju ujutro.
U periodu kada se dešavaju velika previranja u Evropi i u svetu, kada bukte ratovi na mnogim frontovima, a opozicione političke stranke u svetu i kod nas doživljavaju vrhunac svojih ekstremističkih delovanja, Srbija zahvaljujući mudroj politici uspeva da odoli pokušaju njene destabilizacije i urušavanja ugleda u svetu.
Rektorski kolegijum Univerziteta u Kragujevcu se oglasio nakon pisanja pojedinih medija o tome da je Rektorat pružio podršku blokadama i da su ključevi ustupljeni studentima.
U vreme Hladnog rata i međunarodnih tenzija dokumentrni serijal "Titova soba tajni" epizoda "Tito i loši momci" prikazuje kako je tadašnji predsednik SFRJ Josip Broz Tito sarađivao sa uticajnim liderima poput, Kim Il Sunga, Muamera Gadafija i mnogih drugih...
Emisija "Rat uživo" na Informer televiziji bavila se krucijalnim geopolitičkim temama, a fokusu su bile ruske namere da postanu nepobedila svetska sila, s obzirom na to da poseduju najmoćniju supersoničnu raketu "Orešnik", ali i budućnim potezima kolektivnog Zapada.
Emisija "Otvoreni studio" na Informer televiziji bavila se krucijalnim globalnim tematikama o kojima svi pričaju, a glavna tema bila je situacija u Siriji. ovo su komentarisali advokat Branko Pavlović i dr Aleksandar Lukić sa Instituta za političke studije.
Četiri žene starosti 30 i 32 godine, iz Vlasotinca, među kojima je i jedna profesorka srednje škole, uhapšene su u jednom hotelu u okolini Niša, zbog sumnje da se bave elitnom prostitucijom, kao i LJ.K. (46) koji se sumnjiči da ih je podvodio.
Američki košarkaš Džon Braun na korak je da zvanično pojača Crvenu zvezdu, a on je sada svojom novom objavom praktično i najavio dolazak na Mali Kalemegdan.
Francuski predsednik Emanuel Makron morao je da ubedi budućeg američkog predsednika Donalda Trampa da se sastane sa ukrajinskim predsednikom Vladimirom Zelenskim tokom njihove posete Parizu, izvestio je u nedelju Akios, pozivajući se na izvore.
Ruski operateri bespilotnih letelica uništili su kontrolni centar koji su ukrajinske snage postavile u oblasti naselja Novočeretovatoje, saopštilo je rusko ministarstvo odbrane.
Ruskе vojnе bazе u Siriji su trenutno u stanjе pripravnosti. Za sada nе postoji ozbiljna prеtnja po njеhovu bеzbednost, saopštilo je rusko ministarstvo odbrane.
Kraj godine donosi iznenađenja za tri horoskopska znaka: Bikove, Rakove i Strelčeve, koji će uživati u neočekivanim finansijskim dobicima, bilo da je reč o povišici, vraćanju dugova ili sreći na lutriji.
Glumica Sofija Vergara (52) oduševila je fanove prirodnim izgledom, otkrivajući svoje trikove za negu kože i izazove sa kojima se suočila tokom karijere.
Uz jednostavan trik, možete kesu za zamrzivač zatvoriti poput one sa patent zatvaračem, bez potrebe za gumicama i vezivanjem u čvorove, čime će vaše namirnice ostati sigurne i zaštićene.
Volonter Patris Lavoa udomio je napuštenog psa Leona, ne sluteći da će ga sudbina ponovo spojiti s njegovim izgubljenim vlasnicima, donoseći emotivnu priču o ljubavi i nesebičnosti.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.