• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

Izvor: informer.rs

16.09.2024

11:10

Haos u Parizu! Putinova nova odluka će skupo koštati Francusku! Dugo je odlagao ovaj potez, Vlada konačno dobila naređenje!

Reuters/shutterstock

Vesti

Haos u Parizu! Putinova nova odluka će skupo koštati Francusku! Dugo je odlagao ovaj potez, Vlada konačno dobila naređenje!

Podeli vest

Francuska je najzavisnija neprijateljska zemlja od ruskog uranijuma, sa više od 60 odsto uvoza, pokazuju podaci Evrostata i platforme UN Komtrejd.

- Za period od januara 2023. do juna 2024... Francuska se pokazala najzavisnijom od ruskog uranijuma – više od godinu i po dana 60,5 odsto (428,6 miliona dolara) celog njegovog uvoza došlo je iz Ruske Federacije - pokazuju podaci.

Pored Francuske, ruski uranijum kupovale su i Nemačka, Južna Koreja i SAD.

Trećina južnokorejskog uvoza uranijuma tokom istog perioda dolazila je iz Rusije — 33,7 odsto. SAD su od Ruske Federacije kupile 26,7 odsto uranijuma, a Nemačka 13,4 odsto.

Na kraju 2023. Rusija se našla na prvom mestu po obogaćivanju uranijuma – udeo Rosatoma je bio 36 odsto. Po proizvodnji rude uranijuma ona je zauzela peto mesto u svetu, sa udeom od pet odsto.

Ranije je ruski predsednik Vladimir Putin izjavio da bi Rusija mogla da ograniči isporuke određenih strateških sirovina, poput uranijuma, titanijuma ili nikla na inostrana tržišta, ali ne na svoju štetu. On je predložio članovima Vlade da razmisle o tome.

Šef ruske države je podsetio da je Rusija lider po rezervama strateških sirovina: poseduje skoro 22 odsto prirodnog gasa, skoro 23 odsto zlata i oko 55 odsto dijamanata.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Dobro veče Srbadijo - Arno Gujon o godišnjici Albanskog pogroma nad Srbima na Kosovu i Metohiji - Zločin koji i dalje traje
Live TV

Dobro veče Srbadijo - Arno Gujon o godišnjici Albanskog pogroma nad Srbima na Kosovu i Metohiji - Zločin koji i dalje traje

Urednik i voditelj emisije "Dobro veče Srbadijo" Igor Ćurčić ugostiće sutra od 22 sata uživo velikog humanitarca i direktora vladine kancelarije za javnu i kulturnu diplomatiju Arno Gujona, koji će govoriti o godišnjici stravičnog pogrom nad Srbima 17. Marta 20024. godine. Igorovi gosti biće i zdravičar i čuvar srpske tradicije Dragiša Simić, kao i harmonikaš Dragan Todorović, ali i sestre Gobović, Marija i Marina koje svojim glasovima pronose i čuvaju srpski etno melos.

16.03.2026

15:49

JOŠ TV VESTI

Društvo

Hronika

Zabava

Magazin

Džet set