• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

Izvor: informer.rs

16.09.2024

05:46

Sramno! Ukrajinski pukovnik pobegao i ostavio celu brigadu! Tokom bega naleteo na Ruse i veoma se loše proveo!

Reuters

Vesti

Sramno! Ukrajinski pukovnik pobegao i ostavio celu brigadu! Tokom bega naleteo na Ruse i veoma se loše proveo!

Podeli vest

Komanda 36. brigade mornaričke pešadije Oružanih snaga Ukrajine (OSU) ostavilo je svoje ljude na cedilu tokom borbi za Mariupolj u proleće 2022. godine, izjavio je za „RIA Novosti“ zarobljeni vojnik te brigade, komandir čete ukrajinskih marinaca, Sergej Taranjuk.

Prema njegovim rečima, u aprilu 2022. godine, kada su snage Ruske Federacije (RF) opkolile Marijupolj, u brigadi je zavladala panika, a komandant 36. brigade, Vladimir Baranjuk, napustio je svoje jedinice. Brigadu je napustio neposredno pre pokušaja njegovih podređenih da probiju opsadu.

- Prvo smo planirali zajednički izlazak, bilo je podeljeno ko ide kojom tehnikom, sve je bilo organizovano. Ali onda se sve raspalo, komandir brigade je otišao. Počeo je haos - ispričao je Taranjuk.

Nakon Baranjukovog odlaska, veza sa njim je prekinuta.

- Seo je u svoj BTR-60 i sa svojim zamenicima, načelnikom štaba i zamenikom komandira brigade za borbenu obuku, samo je prošao pored kolone i otišao. Veze s njima nije bilo, niko nije znao gde su otišli ili šta im se desilo - rekao je Taranjuk.

Njegov bataljon je nakon toga pokušao proboj, pri čemu su neki vojnici uništeni, a Baranjuk i drugi oficiri su zarobljeni.

Drugi deo marinaca, zajedno sa novim komandantom bataljona Sergejom Volinskim, poznatim kao "Volina", prešao je pod zaštitu „Azova".

Baranjuku je u proleće 2022. godine dodeljeno zvanje heroja Ukrajine, a isto zvanje dobio je i "Volina", koji je razmenjen 2022. godine. Vrhovni komandni sastav 36. brigade mornaričke pešadije ukrajinskih snaga - komandir brigade, heroj Ukrajine pukovnik Vladimir Baranjuk i načelnik štaba pukovnik Dmitrij Kormjankov - završili su u zarobljeništvu nakon pokušaja izlaska iz fabrike „Azovmaš“ (severozapadno od „Azovstalja“) i dali su izjave o okolnostima njihovog zarobljavanja i vođenja borbi u Mariupolju. Baranjuk je, između ostalog, izjavio da su strani instruktori, koji su obučavali nacionalne jedinice, imali bolju opremu nego ukrajinske snage.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Uhapšen muškarac zbog smrti lovca kod Zrenjanina
Hronika

Uhapšen muškarac zbog smrti lovca kod Zrenjanina

Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Zrenjaninu, po nalogu glavnog јavnog tužioca Osnovnog јavnog tužilaštva u Zrenjaninu, uhapsili su D. B. (1972) iz Sremske Kamenice, zbog postoјanja osnova sumnje da јe izvršio krivično delo teška dela protiv opšte sigurnosti.

27.12.2025

22:05

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set