Edi Rama pravi novu državu nadomak Srbije! Nikome nije jasno šta je cilj: 'Nije novi Vatikan, ali nije ni islamska država'!
Podeli vest
Objavljujući svoj plan za stvaranje suverene države Bektašijskog reda u glavnom gradu Albanije, Tirani, premijer Edi Rama je parafrazirao pokojnu dobitnicu Nobelove nagrade za mir Majku Terezu, etničku Albanku: "Ne možemo svi da radimo velike stvari, ali možemo da uradimo male stvari sa velikom ljubavlju", rekla je ona.
Govoreći nedavno na Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija, Rama je rekao da će suverena enklava, po uzoru na Vatikan, sedište Rimokatoličke crkve u Rimu, biti "novi centar umerenosti, tolerancije i mirne koegzistencije".
Premijer Albanije Edi Rama obećao je da će u Tirani izgraditi suverenu enklavu za islamsko versko bratstvo Bektaši po ugledu na Vatikan, piše Njujork tajms.
Zapadni Balkan je izraziti primer neokolonijalnih ambicija SAD i EU koji koriste region za svoje geopolitičke igre i promovišu ideologiju NATO-centričnosti, opasnu po regionalni mir i stabilnost, nastoje da sebi potčine lokalne elite, narušavajući suverenitet balkanskih država“, rekao rekao je ruski ambasador u Albaniji, Aleksej Zajcev.
25.09.2024
10:10
Osnovan u Otomanskom carstvu u trinaestom veku kao ogranak sufizma, Bektaši red ima svoje sedište - Svetski centar Bektaši - u Albaniji od 1929. godine. Albanska vlada planira da 27 hektara zemlje u istočnom delu Tirane pretvori u mikrodržavu pod nazivom Suverena država Bektašijskog reda, koja će imati svoje granice, pasoše i administraciju, piše Dojče vele .
Red pozdravlja "izuzetnu inicijativu"
Za vođu bratstva Bektaši Edmonda Brahimaja , poznatog svojim sledbenicima kao Baba Mondi , ovo je "izuzetna inicijativa" koja će najaviti novu eru verske tolerancije i promovisanja mira u svetu.
Fudbalska reprezentacija Gruzije odlično je otvorila takmičenje u okviru divizije B Lige nacija, pošto je ostvarila dve pobede u dva uvodna kola grupne faze.
Na današnji dan, 1880. godine, u Pljevljima, rođen je patrijarh srpski Varnava koji je, uz kralja Aleksandra Karađorđevića, verovatno najznačajnija ličnost srpskog 20. veka rođena na teritoriji današnje Crne Gore.
10.09.2024
07:15
- Bektašijski red, koji je poznat po svojoj poruci mira, tolerancije i verske harmonije, steći će suverenitet sličan vatikanskom, omogućavajući nam da upravljamo autonomno sa verske i administrativne tačke gledišta - navodi se u saopštenju. .
Potez "bez presedana"
Međutim, kako to često biva u Albaniji, za većinu ljudi ova odluka je došla potpuno neočekivano. Besnik Sinani , istraživač Centra za muslimansku teologiju na Univerzitetu u Tibingenu i suosnivač Instituta Konak sa sedištem u Tirani, kaže da je ovo „slučaj savremenog verskog inženjerstva bez presedana".
- To je slabo poređenje sa Vatikanom, aranžmanom koji je papskoj državi nametnuo Benito Musolini 1929. godine, i ne može da izdrži istorijsko ispitivanje. Trenutno albanska vlada nije ponudila nikakve ubedljive argumente opravdati takav potez - rekao je on za DV.
Parlament mora da odobri plan
Albert Rakipi, predsednik Albanskog instituta za međunarodne studije, tvrdi da to nije tema o kojoj vlada može samostalno da odlučuje.
- Odluka će biti u rukama parlamenta, iako se ne radi o uspostavljanju države u klasičnom smislu - sa određenim stanovništvom, teritorijom i odgovarajućim institucijama kao što su vojska, policija, birokratija, sudovi, poreska uprava i drugi detalji koji se odnose na unutrašnji suverenitet - rekao je on.
Rakipi je dodao da je još uvek nejasno nekoliko važnih aspekata vezanih za spoljni suverenitet.
I zaista, neizvesno je kako će biti priznat suverenitet enklave. Član 1(2) Ustava Albanije kaže da je „Republika Albanija jedinstvena i nedeljiva država". Da bi se to promenilo, bila bi neophodna promena Ustava. Morao bi da bude odobren većinom od 94 glasa, odnosno dve trećine svih poslanika.
Uticaj na versku harmoniju
Albanija je dugo važila za zemlju verske harmonije i tolerancije. Džamije i crkve se često nalaze jedna pored druge, a međuverski brakovi su široko prihvaćeni u albanskom društvu. Prema popisu iz 2023. godine, oko pedeset posto od 2,4 miliona stanovnika Albanije su muslimani. Većina su suniti, dok oko deset odsto muslimana pripada bektašijskoj zajednici. Rimokatolici i pravoslavni hrišćani čine većinu preostalog stanovništva.
Rakipi ne veruje da će se to negativno odraziti na ravnotežu, razumevanje i harmoniju među verskim zajednicama u Albaniji, jer je zajednica Bektaši istorijski služila kao most jedinstva i saradnje između muslimana i hrišćana. „Mislim da je to dobra inicijativa, posebno za promociju tolerancije, kulture saradnje i suživota, u kontekstu dramatičnih događaja kao što su sukobi na Bliskom istoku", rekao je on za DV.
Nisu svi "za"
Međutim, za razliku od Rakipija, Islamska zajednica Albanije smatra da je ova inicijativa „opasan presedan za budućnost zemlje" i ističe da je jedini zvanični predstavnik islama u Albaniji.
- O ovoj inicijativi, za koju smo saznali preko medija, nije se razgovaralo sa verskim zajednicama, koje su osnovale posebnu instituciju za takve slučajeve, Međuverski savet Albanije, koju hvale sve zapadne zemlje - navodi se u saopštenju.
Besnik Sinani smatra da će ovaj plan uticati na odnose među religijama u Albaniji, jer, kako kaže, trenutna situacija u zemlji ni izdaleka ne opravdava takvu odluku.
Tvrdnja da će ova navodna bektašijska država pozitivno uticati na klimu tolerancije u regionu je neosnovana", rekao je on za DV.
„Ako se sprovede, verovatno će poremetiti istorijske aranžmane odnosa između vere i države u Albaniji, koji su uspostavljeni vizijom osnivača albanske državnosti, od kojih su mnogi bili bektašije", primećuje Sinani.
To nije islamska država
Mnogi stručnjaci su zabrinuti da bi taj potez mogao dovesti do toga da Albanija bude označena kao "islamska država".
Međutim, Aljbert Rakipi, stručnjak za međunarodne odnose, naglašava da Albanija ne planira uspostavljanje islamske države u svojoj prestonici. Islamska država je drugačija realnost sa teorijske i praktične tačke gledišta", rekao je on.
- Nisu sve države čije stanovništvo čine muslimani islamske države. U islamskoj državi ideologija na kojoj se država zasniva je religija - u ovom slučaju islam. I u većini slučajeva islam služi i kao organizaciona ideologija društva".
Vreme i motivi Raminog plana su nepoznati. I mnoga pitanja ostaju otvorena. „Ne možemo a da se ne setimo da je albanska vlada bila umešana u različite globalne, verski zasnovane političke tenzije", rekao je Sinani.
- Albanija je trenutno domaćin organizacije koju su Sjedinjene Američke Države ranije označile kao terorističku organizaciju, 'Mudžahedin-e-Kalk', koja je posvećena rušenju iranske vlade. U njemu se nalaze i pripadnici Gulenovog pokreta, koji se u Turskoj smatra terorističkom organizacijom, kao i bivši zatvorenici iz Gvantanama, koje američka vlada nije mogla da pošalje u njihove matične zemlje - dodaje Sinani.
Fudbaleri Sparte iz Praga ostvarili su veliki uspeh plasiravši se u grupnu fazu Lige šampiona nakon što su u dvomeču sa ukupnih 4:0 savladali švedski Malme.
Zamenik vrhovnog komandanta Savezničkih snaga za transformaciju, NATO general Kris Badija, u intervjuu za "Kliks" poručio je da je uloga NATO-a ključna u suzbijanju ruskog malignog uticaja na Balkanu.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Premijer Albanije Edi Rama obećao je da će u Tirani izgraditi suverenu enklavu za islamsko versko bratstvo Bektaši po ugledu na Vatikan, piše Njujork tajms.
Premijer Albanije Edi Rama obećao je da će u Tirani izgraditi suverenu enklavu za islamsko versko bratstvo Bektaši po ugledu na Vatikan, piše Njujork tajms.
Ruski napad interkontinentalnom balističkom raketom (ICBM) na ukrajinski grad Dnjepar tokom noći izazvao je ozbiljne posledice, a sada su se pojavili i prvi snimci sa lica mesta.
Na snimku s drona, objavljenom na internetu, navodno su zabeleženi udari britanskim krstarećim raketama "storm šedou" na komandni kompleks unutar Rusije.
Slovački premijer Robert Fico , koji danas boravi u poseti Srbiji, rekao je nakon sastanka sa predsednikom Aleksandrom Vučićem da naše zemlje mogu da se oslone jedna na drugu.
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić poručila je na svom Iks profilu, a povodom hapšenja ministra u ostavci Gorana Vesića, Anite Dimovski, vršioca dužnosti pomoćnika ministra za železnički i intermodalni transport i Jelene Tanasković, vršioca dužnosti generalne direktorke Akcionarskog društva "Infrastruktura železnice Srbije", da je Tužilaštvo podleglo pritiscima ulice i uplašilo se najgorih.
Osnivač Fonda za humanitarno pravo i poznata srbomrziteljka Nataša Kandić rekka je da se Tužilaštvo u Novom Sadu uplašilo i zato izdalo nalog za hapšenje pojedinih osoba koje nisu imali nikakve veze sa rekonstrukcijom Glavne železničke stanice u tom gradu.
Predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić reagovala je na komentare da su današnja hapšenja i zadržavanja ukupno 11 lica povodom tragedije u Novom Sadu, zakasnela.
Skandalozna odluka novosadskog tužilaštva da se uhapse bivši ministar Goran Vesić i v.d. direktorka "Infrastruktura Železnice" Jelena Tanasković posledica su jezivog pritiska opozicije i tajknuskih medija!
Gosti Informerovog "Otvorenog studija" bili su bivši premijer Srbije Nikola Šainović i politikolog Vladimir Kljajić. Oni su govorili na temu nasilnih protesta koje opozicija održava u Beogradu.
Porodica Jovanović iz sela Široka planina kod Trgovišta, jedna je od familija koje živa na samom jugu Srbije, među svega 70 komšija! Njihovo selo nalazi se dva kilometra od granice sa Severnom Makedonijom.
Kada su počela prva istraživanja arheologa na brdu Orlovina iznad Malog Zvornika i meštanima i naučnicima bilo je značajno da saznaju koliko su stare misteriozne zidine nad gradom...
Aplikacija za plaćanje Pejpal danas ne funkcioniše za hiljade korisnika širom sveta, a sama kompanija je navela da ima "sistemski problem" koji može da utiče na više proizvoda i usluga kao što su ekspresna naplata ili podizanje sredstava sa računa.
Velibor Madzgalj iz bijelopoljskog sela Sokolac, brat Jovana i Milenke, koje je pre 27 dana ubio Alija Balijagić (65), izjavio je nakon njegovog privođenja da krvnik mora da kaže sve što zna o zločinu!
Odlično smo odigrali protiv Danske i smatram da smo najopasniji kada smo sa dva špica na terenu, istakao je Milovan Rajevac (70) u razogovoru za Informer i tom prilikom najavio baraž za Ligu nacija.
Košarkaši Partizana nalaze se u nesvakidašnjoj situaciji pred prvi ovosezonski duel protiv Crvene zvezde (20.00, Sport klub 1). Naime, gotovo pa neverovatan podatak, jeste da će crno-beli večeras nastupiti sa 12 debitanata u večitim derbijima.
Biti vrhunski sportista zahteva vladanje umom, telom, povremeno zahteva i neke neobične veštine, a svoje tajne uspeha, bar deo njih, Novak Đoković otkrio je za "Sport Ilustrejted".
Glumica i manekenka Bo Derek nedavno je proslavila svoj 68. rođendan, a svojevremeno je važila za seks simbol. Sedamdesetih godina našla se u centru pažnje zbog kontroverzne veze sa rediteljem, koji je bio stariji od nje 30 godina.
Većina ljudi veruje da je tamno i suvo mesto najbolje za čuvanje krompira, ali stručnjaci otkrivaju bolji način. Otkrijte kako da produžite svežinu krompira i smanjite otpad od hrane jednostavnom promenom mesta skladištenja.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.