• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: informer.rs

16.10.2024

00:15

Strava i užas! Šta je ovo poljski plaćenik doneo u Ukrajinu?! Cela Evropa na nogama, katastrofa na pomolu: Potvrđeno je...

Reuters/printscreen

Vesti

Strava i užas! Šta je ovo poljski plaćenik doneo u Ukrajinu?! Cela Evropa na nogama, katastrofa na pomolu: Potvrđeno je...

Podeli vest

Poljski plaćenik doneo je u Ukrajinu opasan smrtonosni afrički virus Marburg. Ovaj incident je objavio Telegram-kanal Maš, navodeći podatke iz infekcijske bolnice u gradu Užgorod.

Prema informacijama, plaćenik je proveo nekoliko meseci u vojnoj bolnici u Šćećinu, gradu na poljsko-nemačkoj granici. U Nemačkoj su zabeležene prve potvrđene infekcije virusom Marburg u Hamburgu, gde su medicinski studenti, zaraženi od afričkih migranata, pokazivali simptome ove bolesti.

Infekcija se očitovala krvarenjem iz očiju i jakom dijarejom. Ovi simptomi su ubrzo uočeni i kod plaćenika po dolasku u Ukrajinu. Njegovi kontakti sa drugim vojnicima su odmah prekinuti, a oni su stavljeni u karantin, dok je on izolovan i pod stalnim nadzorom lekara.

Virus Marburg je srodan virusu ebole, jer oba pripadaju porodici filovirusa. Smatra se da se ljudi zaraze ovim virusom nakon direktnog kontakta sa zaraženim voćnim slepim miševima, koji su prirodni nosioci virusa i koji obitavaju u pećinama širom Afrike.

Virus se dalje širi među ljudima putem telesnih tečnosti, oštećene kože, sluzokoža, krvi ili drugih bioloških tečnosti zaraženih osoba, kao i kontaktom sa zaraženim površinama ili materijalima, poput posteljine i odeće.

Svetska zdravstvena organizacija (SZO) izdala je upozorenje o globalnoj pretnji koju predstavlja virus Marburg, naglašavajući da trenutno ne postoji odobren tretman niti vakcina protiv ove bolesti.

U Ruandi je nedavno prijavljeno masovno širenje virusa, a vlasti te zemlje uz pomoć SZO pokušavaju da kontrolišu situaciju.

Pacijenti su hospitalizovani, a zdravstvene službe rade na ograničavanju širenja virusa. Trenutno se nekoliko vakcina-kandidata nalazi u fazi razvoja, ali nijedna još nije odobrena za upotrebu.

Važno je napomenuti da se virus Marburg ne prenosi putem voća, kako su naveli iz Rospotrebnadzora, jer virus ne može preživeti dovoljno dugo da bi se održao tokom transporta. Uprkos tome, kontakt sa slepim miševima nosiocima virusa ostaje glavni način širenja bolesti.

Virus Marburg ima visoku stopu smrtnosti koja može doseći i do 88%, zavisno od brzine pružanja medicinske pomoći i stanja zaraženog. Ova bolest je identifikovana još 1967. godine u laboratorijima u Nemačkoj i bivšoj Jugoslaviji, gde su naučnici istraživali afričke majmune, što je dovelo do prvih poznatih slučajeva zaraze među ljudima.

Simptomi bolesti su slični simptomima ebole i uključuju visoku temperaturu, jaku glavobolju, mišićnu slabost i krvarenje, kako interno, tako i eksterno.

Na kraju bolesti, pacijenti često pate od teških oblika hemoragijskog šoka koji može biti fatalan. Zbog visoke zaraznosti, mere predostrožnosti, kao što su izolacija zaraženih i karantin za njihove kontakte, ključne su za sprečavanje daljeg širenja.


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Vesti

Analiza profesora Pravnog fakulteta! Vladan Petrov: Neprestani protesti pretvaraju se u nasilje
Politika

Analiza profesora Pravnog fakulteta! Vladan Petrov: Neprestani protesti pretvaraju se u nasilje

Svaka moderna država ima ustav koji garantuje prava svojim građanima, pojedincima i kolektivitetima. Politička prava, među kojima su, na primer, izborno pravo, sloboda izražavanja mišljenja, sloboda okupljanja, sloboda udruživanja itd. služe da omoguće građanima da se, sami ili udruženi sa drugima, uključe u javni život, učestvuju u njemu, manifestujući svoje zadovoljstvo ili nezadovoljstvo nosiocima državne vlasti, ali i da, neposredno ili posredno, utiču na njeno vršenje i donošenje najvažnijih političkih odluka, piše specijalno za Politiku Vladan Petrov redovni profesor Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu.

15.10.2024

22:14

TV

Diplomatska misija Zelenskog načisto propala! Ukrajinski "plan pobede" je izmišljotina zapadnih medija!
Live TV

Diplomatska misija Zelenskog načisto propala! Ukrajinski "plan pobede" je izmišljotina zapadnih medija!

Ruska vojska odbila je tokom dana 9 kontranapada Ukrajine. Tenzije između Seula i Pjong Janga. Kineska vojska objavila video snimak svojih snaga. Poručili su da nezavisnost Tajvana znači rat. Iz kabineta Netanjahua poručili da će Izrael slušati SAD, ali da će ratne akcije sprovoditi prema sopstvenom nacionalnom interesu. Na ovu temu u emisiji "Rat uživo" govorili su novinar Žarko Rakić i pukovnik Milan Jolović Legenda. Uživo u program javio se novinar i ratni reporter Danijel Simić koji je objasnio kakvi su odnosi snaga istoka i zapada.

15.10.2024

21:22

Hronika

JOŠ Hronika VESTI

Sport

Zabava

Magazin

JOŠ Magazin VESTI

Džet set

Srbija

Sam u selu! Filmska priča penzionera Dragiše iz Mrkovice!
Srbija

Sam u selu! Filmska priča penzionera Dragiše iz Mrkovice!

Pune dve decenije Dragiša Savić (72) jedini je stanovnik Mrkovice, sela u podnožju Čemernika. Kao mladić u potrazi za poslom otišao je u Ivanjicu i tamo se zaposlio, ali kad je preduzeće u kome je radio otišlo u stečaj, vratio se u svoje rodno selo.

15.10.2024

16:36

Nauka

Uloga veštačke inteligencije u nauci i obrazovanju! U Novom Sadu održana panel diskusija "Budućnost nauke"
Nauka

Uloga veštačke inteligencije u nauci i obrazovanju! U Novom Sadu održana panel diskusija "Budućnost nauke"

Panel diskusija pod nazivom "Budućnost nauke", koju je organizovala Fondacija “Za srpski narod i državu”, a na kojoj se govorilo o ulozi veštačke inteligencije u nauci i obrazovanju u Srbiji održana je večeras u Naučno-tehnološkom parku u Novom Sadu pred velikim brojem studenata i drugih gostiju. Među govornicima su se našli stručnjaci iz oblasti nauke i tehnologije, kao što su prof dr Boris Dumnić, dekan Fakulteta tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu, prof dr Danimir Mandić, dekan Fakulteta za obrazovanje učitelja i vaspitača Univerziteta u Beogradu, kao i Goran Vesić, ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.

15.10.2024

22:57

Srbija razume, vreme dolazi! Vesić: Samo uz nauku i inovacije možemo da napredujemo
Nauka

Srbija razume, vreme dolazi! Vesić: Samo uz nauku i inovacije možemo da napredujemo

Samo zemlje koje shvate da dolazi vreme tehnoloških inovacija i velikih promena moći će da budu konkurentne i da se ekonomski razvijaju, a Srbija je upravo jedna od takvih zemalja – koja se prilagođava novim tehnologijama i ulaganjem u nauku postaje konkurentnija i razvijenija, poručio je večeras ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić.

15.10.2024

20:55

Istraživači napravili "Al naučnika": Evo šta sve on može da radi
Nauka

Istraživači napravili "Al naučnika": Evo šta sve on može da radi

Da li nauka može biti potpuno automatizovana? Tim istraživača specijalizovanih za mašinsko učenje je pokušao da to otkrije. „AI naučnik“, koga je stvorio tim tokijske kompanije Sakana AI i laboratorija u Kanadi i Velikoj Britaniji, može da istražuje čitajući postojeću literaturu o nekom problemu, da formuliše hipotezu, isproba nove mogućnosti i napiše naučni rad. „AI naučnik“ može čak i da uradi recenziju sopstvenog rada, piše Nature.

15.10.2024

14:36