Šok plan Orbana! Mađarski premijer blokira milijarde za Ukrajinu zbog izbora u Americi: "Pomoći će republikancu po svaku cenu"
Podeli vest
Mađarski premijer Viktor Orban preti da će vršiti opstrukciju da Ukrajini ne bi bila upućena pomoć u vidu zajma u iznosu od 50 milijardi dolara koju su joj ponudile SAD, EU i lideri G7 dok se ne održe izbori u SAD da bi bivši američki predsednik i republikanski predsednički kandidat Donald Tramp mogao pred novembarske izbore da kaže svojim glasačima, da, ukoliko bude izabran, neće dati nikakvu pomoć Kijevu, objavio je danas Politiko.
Orban je rekao da Mađarska neće pristati na promenu pravila koja bi omogućila Vašingtonu da igra glavnu ulogu u zajmu sve dok ne budu održani predsednički izbori u SAD, a o zajmu bi trebalo da se razgovara na samitu EU ove sedmice u Briselu.
Premijer Mađarske Viktor Orban planira da blokira plan Evropske unije za pomoć Ukrajini kako bi podržao kandidaturu Donalda Trampa na predstojećim predsedničkim izborima u Sjedinjenim Američkim Državama.
Trenutna situacija u Ukrajini mogla je da se izbegne da je NATO sa Rusijom želeo da vodi dijalog o garancijama bezbednosti još 2021. godine, izjavio je u intervjuu za Sputnjik šef mađarske diplomatije Peter Sijarto.
12.10.2024
11:08
EU ubrzano planira da uplati do 35 milijardi evra Ukrajini, što pokriva američki udeo u zajmu, i trebalo bi da to bude finalizovano do kraja oktobra, rekao je neimenovani evropski diplomata za Politiko, navodeći da Orban za sada ne popušta pred pritiskom zvaničnika Unije da odobri tu isplatu.
Taj zajam bi u potpunosti trebalo da bude otplaćen korišćenjem profita ostvarenog investiranjem ruske zamrznute imovine širom zapadnih zemalja zbog napada Rusije na Ukrajinu.
Vašington insistira na tome da EU treba da produži rok za obnavljanje sankcija na najmanje 36 meseci, a, prema sadašnjim pravilima, sankcije EU se obnavljaju svakih šest meseci, što povećava verovatnoću da jedna zemlja odmrzne imovinu, što bi primoralo nacionalne vlade da iskoriste novac poreskih obveznika za otplatu zajma, navodi portal.
Fudbalska reprezentacije Nemačke nadigrala je u gostima Bosnu i Hercegovinu sa 2:1 , dok su Mađarska i Holandija podelile bodove (1:1) u trećem kolu A divizije Lige nacija.
Gosti "Rata uživo" Informer TV bili su Marko Matić sa Instituta za odgovorne medije i advokat Marko Anđelković Slijepčević. Analizirali su najnovije informacije sa fronta u Ukrajini, ali i druge goruće svetske teme.
10.10.2024
22:30
Svi lideri EU, osim Orbana, zalažu se za produženje perioda važenja sankcija na 36 meseci, kako to traže SAD.
Prema pravilima EU, svih 27 zemalja članica treba da odobre sve izmene pravila o sankcijama.
Ukrajini su hitno potrebna nova finansijska sredstva od zapadnih saveznika da bi održala funkcionisanje države i pripremila se za predstojeću zimu.
Jedan neimenovani diplomata EU rekao je za Politiko da će, ukoliko Unije ne produži trajanje važenja sankcija prema Rusiji, to bi moglo da košta države članice, uključujući Mađarsku, više novca jer bi troškovi za evropske zemlje bili veći nego u slučaju da su SAD bile uključene.
Politiko ocenjuje da je to za Orbana mala cena jer za njega predstavlja prednost što će kupiti "preko potrebnu dobru volju" svog prijatelja Trampa.
Drugi neimenovani diplomata rekao je da Orbana nije briga da li Evropa mora da plati više, jer, pre svega, želi da pomogne Trampu.
"SAD su signalizirale da razmatraju učešće u zajmu, iako sa znatno nižim iznosom, čak i ako EU ne može da produži period važenja sankcija", rekao je treći diplomata EU.
On je naveo da je jedna od opcija da Vašington uloži pet milijardi dolara, što je otprilike jednako iznosu ruske imovine koja se nalazi na teritoriji SAD.
Zvaničnik je istakao da veruje da SAD ne žele da ne ponude ništa na sastanku ministara finansija G7 u Vašingtonu koji će biti krajem oktobra i na kojem će se verovatno odlučivati u vezi sa zajmom Ukrajini od 50 milijardi dolara.
Možda je još važnije to što je Japan nedavno signalizirao da bi se mogao povući iz zajma ukoliko SAD ne uzmu učešće.
Ukoliko bi Brisel i Vašington zajedno preuzeli zajam od 35 milijardi evra, Tramp bi, ukoliko bi bio izabran za predsednika SAD, godinama bio vezan za servisiranje zajma.
Međutim, ukoliko se zajam odobri bez SAD, Tramp ne bi imao takvu obavezu.
Orbanovo blokiranje zajma je najnoviji primer usklađivanja između Trampa i mađarskog premijera koji su se sastali u julu u Trampovoj rezidenciji Mar-a-Lagu na Floridi.
Viktor Orban održao je govor u Strazburu u zgradi Evropskog parlamenta u kome je pomenuo Srbiju. On je rekao da je naša zemlja ključna za Zapadni Balkan. Prema njegovim rečima, ključ sIgurnosti EU je u tome da se čitav Zapadni Balkan priključi EU i istakao je da će Balkan ostati nestabilna regija dokle god Srbija ne bude članica EU. Na ovu tremu u "Info jutru" govorio je Marko Blažić iz Centra za društvenu stabilnost. U program se uključio i Vladimir Kokanović, predsednik Saveza Srba Slovenije.
Evropska unija treba da promeni strategiju o Ukrajini ako ne želi da Kijev pretrpi poraz u sukobu, izjavio je mađarski premijer Viktor Orban, govoreći u Evropskom parlamentu.
Član mađarske Demokratske koalicije Marton Đekićki danas je nasrnuo na mađarskog premijera Viktora Obrana, tokom konferencije za medije u Evropskom parlamentu.
Mađarski premijer Viktor Orban izjavio je danas da sada jača desničarska grupa u Evropskom parlamentu (EP) - Patrioti za Evropu i da se ide napred na putu ujedinjenja desnice u Evropi koja će, kako je naveo, kada preuzme politiku EU, ponovo učiniti Evropu velikom, snažnom, sigurnom, bogatom i slobodnom.
Mađarska je blokirala plan Evropske unije za slanje instruktora i savetnika u Ukrajinu radi obuke ukrajinskih vojnika, potrebna je dorada plana, izjavio je mađarski ministar spoljnih poslova i spoljnoekonomskih veza Peter Sijarto.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Američki državni sekretar Marko Rubio najavio je pregovore sa Budimpeštom i Bratislavom o snabdevanju ruskom energijom i najavio mogući sastanak sa predsednikom Ukrajine Volodimirom Zelenskim.
Brisel nastoji da stvori „centralizovanu imperiju“, udaljavajući se od ideje Evrope sastavljene od suverenih država, napisao je mađarski premijer Viktor Orban na svojoj stranici na društvenoj mreži Iks.
Mađarski premijer Viktor Orban izjavio je danas da je Ukrajina neprijatelj Mađarske zbog toga što je zahtevala od Brisela da Mađarska ne dobija jeftine ruske energente.
Premijer Mađarske Viktor Orban planira da blokira plan Evropske unije za pomoć Ukrajini kako bi podržao kandidaturu Donalda Trampa na predstojećim predsedničkim izborima u Sjedinjenim Američkim Državama.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić primio je čestitku predsednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trampa povodom Dana državnosti Republike Srbije.
Potpredsednica Vlade i ministarka privrede Adrijana Mesarović na brutalan način je postavila na mesto perjanicu tajkuna Dragana Đilasa, Mariniku Tepić.
Milica Ohman se iznervirala na Nemanju Radovanovića zato što joj je vikao tokom borbe i tako je dekoncentrisao. Posle toga je pokrenuta priča o tome kako je on naporan.
Pre nego što počne borba za luksuz u Exatlonu, učesnici stvari ubacuju u kontejnere koje kasnije prevoze na lokaciju u kojoj će boraviti u zavisnosti od toga da li su pobedili ili izgubili.
Prethodne sedmice u Informerovoj hit emisiji "Na merama" otkrili smo vam kako izgleda kad advokat blokader Božo Prelević pokušava da se kulturno uzdiže, šta sada radi “penzionisani” košarkaš Željko Rebrača, koja je omiljena “disciplina” političara u pokušaju Pavla Grbovića, na koji način se opušta pevačica Marija Šerifović, kakva je dnevna rutina političarke Slavice Đukić Dejanović, te koliko se na jednom protestu zadržao samozvani revolucionar Miša Bačulov…
Andrijana Arnautović, generalni sekretar SRS i Aleksandar Jerković iz Odbora za kontrolu i opservaciju gostujući u Info jutru komentarisali su kandidate na tzv. studenstkoj listi.
TV Informer uskoro počinje sa emitovanjem nove, dinamične i potpuno interaktivne emisije "Zlatna vest", koja publici donosi jedinstven spoj društvenih mreža, takmičenja i osvajanja novčanih nagrada i to uživo.
Nedavno je više od milion tableta sedativa zaplenjeno u magacinu jedne kurirske službe. Reč je o bensedinu i ksalolu – psihoaktivnim lekovima koji se koriste kao sedativi, što ponovo otvara pitanje zloupotrebe lekova u Srbiji i njihovoj prodaji na crno.
Jelašničko klisura omiljeno je mesto izletnika i planinara Srbije, ali malo ljudi zna da ta klisura krije nešto nesvakidašnje - korito uklesano na vrhu litice.
Protiv golmana Dalibora S. (36), koji je pod dejstvom alkohola pretukao nevenčanu suprugu Katarinu V., podneta je krivična prijava. Video snimak batina, kao i fotografija pretučene Katarine V. svedoče o brutalnosti ovog napada.
Osumnjičenom Janku B. (32), koji je na smrt izbo majku Biljanu B. (59) u njihovom domu u Kruševcu, određen je pritvor do 30 dana. Komšije i dalje u šoku i otkrivaju detalje o porodici koja je neutešna nakon tragedije.
Nekoliko dana pre zakazane premijere "Đenerala", film je iznenada uklonjen sa repertoara u Banjaluci. Iz bioskopa Cineplexx navode da je u pitanju "gužva u rasporedu" ali ostaje pitanje zašto je film o Draži Mihailoviću otkazan ali ne i naslovi poput "Svadbe."
Na vest da je banjalučka premijera filma "Đeneral" otkazana, reditelj Miloslav Samardžić je prokomentarisao da se već suočio sa negativnim reakcijama iz Federacije Bosne i Hercegovine na njegovo ostvarenje o Draži Mihailoviću.
Film "Orkanski visovi" je jedan od najiščekivanijih ove godine, a njegova glavna zvezda Margo Robi na sjajan način koristi pažnju koju on privlači i u svakoj situaciji ostavlja fenomenalan utisak.
Sinoćna premijera serije "Tito između istoka i zapada" na RTS-u izazvala je burne reakcije publike koji su na društvenim mrežama izneli otvoreno negodovanje i političke optužbe na račun javnog servisa.
Do kraja meseca Ovnovi, Lavovi, Strelčevi i Vage uživaće u talasu sreće i neočekivanih prilika. Novac i iznenadni dobitci stižu im gotovo sami od sebe, kao da ih univerzum nagrađuje za trud i upornost.
Bezbednost vašeg Gugl naloga je važnija nego ikada. Sumnjive aktivnosti ili neobična ponašanja mogu biti znak da je nalog kompromitovan, a brzo delovanje može sprečiti ozbiljnu štetu.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar