• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
author image
Informer.rs

Novinar

04.12.2024

20:00

U Ukrajinu stižu novi smrtonosni bombarderi! Front gori, Rusi su ovo čekali od početka specijalne operacije! (FOTO)

reuters

Vesti

U Ukrajinu stižu novi smrtonosni bombarderi! Front gori, Rusi su ovo čekali od početka specijalne operacije! (FOTO)

Podeli vest

Ruski državni odbrambeni konglomerat Rostek razvio je novu varijantu strateškog bombardera Tu-95MSM, koji je imao koristi od brojnih lekcija naučenih tokom operacija na ukrajinskom frontu.

Originalni bombarder Tu-95 prvi je leteo tokom Korejskog rata 1952. godine, iako su svi avioni koji su trenutno u upotrebi izgrađeni između 1982. i 1993. godine i konstruisani su kao lansirne platforme za napade krstarećih raketa, a ne za bacanje gravitacionih bombi.

Foto: Foto: EPA Images

 

Paket nadogradnje namenjen da se avion dovede do standarda Tu-95MSM počeo je da se razvija 2009. godine i integrisao je najmoćniji svetski serijski turboelisni motor NK-12MPM i nove propelere u avion kako bi se omogućio povećan kapacitet i domet oružja.

Nadogradnje je takođe udvostručilo nosivost naoružanja aviona i obezbedilo kompatibilnost sa krstarećom raketom H-101 i H-1022, koja služi kao primarno naoružanje aviona. Krila su takođe ojačana za smeštaj novih mnogo većih projektila, dok je avionika, uključujući senzore i displeje podataka, sveobuhvatno modernizovana.

Nedavna modernizacija se navodno posebno fokusirala na poboljšanje sposobnosti Tu-95MSM da se integriše sa njihovim vazdušnim, pomorskim i kopnenim sredstvima za zajedničke operacije, omogućavajući avionu da funkcioniše besprekorno kao deo šire mreže.

Foto: EPA

 

Paket avionske opreme bombardera je takođe poboljšan tako da uključuje navigaciju, komunikaciju i sisteme kontrole, što omogućava preciznije planiranje i izvršenje misije.

Vrhunske mogućnosti elektronskog ratovanja i odbrambeni sistemi su takođe integrisani. Tu-95MSM je posebno cenjen zbog svoje sposobnosti da lansira visokoprecizne udare krstarećim raketama velikog dometa pomoću radara koji izbegava H-101, sa poboljšanjima u avionici koja je navodno dodatno povećala preciznost i poboljšala stope uspeha misije. H-101 i njegov nuklearni naoružani pandan H-102 spadaju među krstareće rakete najdužeg dometa na svetu, sa dometom većim od 5000 kilometara. Rakete su pokazale ranije nepoznatu sposobnost tokom sukoba da lansiraju mamce da izbegnu protivničku PVO.

Najavljeno je da je u kontekstu operacija na ukrajinskom frontu takođe postojala potražnja za varijantom H-101 kraćeg dometa koja bi mogla da nosi veći eksplozivni teret, pri čemu bi takva raketa potencijalno imala primenu i u slučaju veliki sukob sa članicama NATO.

H-101 je korišćen samo u malom broju napada bombardera na ukrajinske ciljeve, pri čemu je većina raketa koje su lansirali bombarderi bile H-22 – klasa protivbrodskih krstarećih raketa koju koriste lakši bombarderi Tu-22M3 koje je Rusija nasledila u veoma velikom broju iz sovjetskog doba. Iako im nedostaje preciznost H-101, ove starije rakete su bile predviđene za penzionisanje sredinom kasnih 2020-ih i stoga su veoma potrošne, a istovremeno ih je teže presresti od H-101 zbog ekstremnih brzina i složenih putanja.

Foto: Reuters

 

Očekuje se da će Tu-95 igrati centralnu ulogu u ruskoj floti strateških bombardera do 2030-ih, iako se očekuje da će se njegov značaj u floti postepeno smanjivati kako se narudžbine za 50 modernijih bombardera Tu-160M bude postepeno ispunjavala. Prvi od ovih bombardera isporučen je u januaru 2022. godine, a očekuje se da će njihova proizvodnja biti praćena isporukom prvog stelt bombardera u zemlji razvijenog u okviru programa PAK DA.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set