• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: informer.rs

09.12.2024

09:40

(FOTO) Dno dna! Sramni britanski mediji ponovo prevazišli sebe! Vođu sirijskih glavoseča predstavili kao liberala i demokratu?!

profimedia/printscreen

Vesti

(FOTO) Dno dna! Sramni britanski mediji ponovo prevazišli sebe! Vođu sirijskih glavoseča predstavili kao liberala i demokratu?!

Podeli vest

Britanski Telegraf objavio je članak u kojem se lider džihadističke grupe Hajat Tahrir al-Šam (HTŠ), Abu Muhamed al-Džolani, predstavlja u potpuno novom svetlu – ne kao brutalni vođa terorističke organizacije, već kao politički pragmatičar i „državnik u nastajanju“. Ovo očigledno menjanje imidža jednog od najtraženijih džihadista na svetu izaziva ozbiljne kontroverze.

Telegraf ističe da je Al-Džolani, lider grupe sa američkom nagradom od 10 miliona dolara za njegovu glavu, izjavio kako je „raznolikost snaga“ , i opisuje ga kao lidera prijateljski nastrojenog idejama raznolikosti.  

Navodno, ovaj lider HTŠ-a, koji ima dugu istoriju povezanosti sa Al-Kaidom i Islamskom državom, koristi fraze koje, kako Telegraf priznaje, više podsećaju na „odseke za ljudske resurse u zapadnim korporacijama nego na ratne vođe džihadista“.

Žene i manjine pod HTŠ-om?

Članak takođe navodi da je Al-Džolani u Idlibu navodno „olabavio pravila“ u vezi sa ženama, omogućivši im da ne nose veo, dok je pušačima dopušteno da zadrže svoje navike. HTŠ, prema tvrdnjama Telegrafa, „poštuje kulturnu i religijsku raznolikost Alepa“ i naglašava da su hrišćani u gradu slobodni da obavljaju svoje verske aktivnosti.

Navodi se da su „preporuke“ izdane kako bi se osigurala bezbednost manjina, a grupa čak ima Direkciju za pitanja manjina u okviru svoje proto-vlade. Međutim, Telegraf priznaje da ni manjine ni žene nemaju nikakvu političku zastupljenost u HTŠ-u.

„Poboljšanje imidža“ HTŠ-a

U pokušaju da predstavi HTŠ kao legitimnu vlast, članak ističe niz inicijativa koje su navodno sprovedene u Alepu nakon preuzimanja grada – od čišćenja smeća do distribucije hleba. Prema Telegrafu, HTŠ-ovo Ministarstvo razvoja tvrdi da je dostavilo 65.000 vekni hleba u kampanji nazvanoj „Zajedno se vraćamo“.

Osim toga, HTŠ je navodno obezbedio telefonske linije za strance i diplomate koji žele da napuste grad, dok je formirao „Komisiju za žalbe“ i ponudio amnestiju za nekrivične zatvorenike. Sve ove inicijative se, prema članku, koriste za „poboljšanje reputacije HTŠ-a u očima Zapada“.

Realnost iza PR mašinerije

Uprkos ovom pokušaju rebrendiranja, Telegraf sam priznaje da je HTŠ pod Džolanijem „autoritarna oružana grupa“. Članak ukazuje na dokumentovane slučajeve mučenja političkih protivnika i nedavne proteste u Idlibu protiv Džolanijevog „tiranskog“ ponašanja.

Ipak, članak završava spekulacijom da bi transformacija HTŠ-a mogla predstavljati „platformu za dalju evoluciju“ i da je njihovo „institucionalno izgradnja poslednjih godina pozicionira za veće projekte državnog stvaranja“.

Rebrendiranje terora

Britanski Telegraf svojim člankom svesno ulazi u opasnu zonu relativizacije. Sramno je opisivati vođu grupe odgovorne za torture i terorističke napade kao „progresivca“ i pripisivati mu fraze poput „raznolikost je snaga“. Pokušaji da se HTŠ prikaže kao legitiman politički entitet i Al-Džolani kao državnik u nastajanju ozbiljno ugrožavaju kredibilitet zapadnih medija i normalizuju opasne ekstremističke ideologije.

Postavlja se pitanje – gde je granica u pokušajima da se džihadističke grupe predstave kao „manje zlo“? Svaka takva relativizacija ne samo da vređa žrtve njihovog terora, već i otvara vrata daljem rastu ekstremizma pod maskom „reformi“.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set