Nije pitanje hoće li, već kada i po koju cenu! Rusija posle kraha u Siriji mora da prihvati realnost i novu ulogu!
Podeli vest
Kada su Oružane snage Rusije 2015. godine pokrenule vojnu operaciju u Siriji to je označilo prekretnicu u postsovjetskoj eri. Raspad SSSR-a izazvao je dramatičan pad međunarodnog položaja Rusije. Dve i po decenije posle 1991. Moskva je radila na tome da povrati izgubljeni status, prestiž i uticaj na svetskoj sceni. Sirija je simbolizovala kulminaciju tog procesa!
Prvu odlučnu intervenciju Rusije izvan njenog neposrednog postsovjetskog susedstva u jednom od centralnih svetskih sukoba.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je, komentarišući telefonski razgovor premijera Mađarske Viktora Orbana i ruskog predsednika Vladimira Putina, istakao da se razgovori o ratu koji vodi Rusija ne može odvijati bez Ukrajine.
Kijevski režim izveo je jutros raketni napad zapadnim visoko preciznim oružjem na vojni aerodrom Taganrog u Rostovskoj oblasti, saopštilo je Ministarstvo odbrane Rusije. Dejstvovala je protivvazdušna odbrana, a čulo se najmanje deset eksplozija.
11.12.2024
19:00
Nova Rusija je i ranije delovala vojno, ali samo u okviru svoje bivše sovjetske sfere, piše Fjodor Lukjanov, glavni i odgovorni urednik časopisa Rusija u globalnim poslovima i predsedavajući Prezidijuma Saveta za spoljnu i odbrambenu politiku Rusije. Njegovu analizu prenosimo u celini!
Sirijska intervencija je razbila tu percepciju. Odlučnim menjanjem toka građanskog rata, Moskva je pokazala svoju sposobnost da utiče na velike globalne krize van svojih neposrednih granica.
Nedavni pad Asadove vlade, koja je preživela samo pre devet godina zahvaljujući intervenciji Rusije, označava još jednu značajnu prekretnicu. Analitičari će secirati uzroke Asadovog pada, ali kritično pitanje za Kremlj je šta to znači za njegovu širu geopolitičku strategiju.
Obračun vazdušnog pištolja D-30 motorizovane puške formacije grupe trupa "Centar" uništio je uporište Oružanih snaga Ukrajine u pravcu Krasnoarmeiski u Donjeckoj Narodnoj Republici. Snimke borbenog rada ruskih artiljeraca objavilo je rusko Ministarstvo odbrane.
Belgijski kliring centar Euroclear, koji drži većinu zamrznutih ruskih sredstava, izjavio je da ne želi biti odgovoran ako EU konfiskuje ta sredstva i preda ih Ukrajini.
11.12.2024
17:40
Ruski angažman na Bliskom istoku nije bio samo simboličan - imao je praktične rezultate. Vojni uspeh Moskve je oslabio Islamsku državu (sa SAD koje su delovale paralelno) dok je podstakao regionalni status Rusije. Ključne bliskoistočne sile - Saudijska Arabija, Turska, Iran, pa čak i Izrael - priznale su Rusiju kao ključnog posrednika moći. Formiranje OPEK+ je delimično olakšano zbog novootkrivenog interesovanja Rijada za saradnju sa Moskvom. Čak i usred složenih rivalstava, uticaj Rusije je postao neosporan.
Ovo se dogodilo u pozadini sve nestalnije politike SAD na Bliskom istoku i sve manjeg učešća Zapadne Evrope. Kako se globalni poredak lomio, učešće Rusije u oblikovanju regiona ojačalo je njeno mesto za stolom globalnih sila - ili se bar tako činilo.
Promena globalne dinamike
Međutim, kada je Rusija dostigla svoj postsovjetski vrhunac, međunarodni pejzaž se već promenio. Model nakon Hladnog rata - u kome se činilo da je fiksni status velike sile dostižan - raspao se u svet promenljivih saveza i situacionih partnerstava.
Današnji međunarodni sistem oblikuju transakcioni interesi. Svaka zemlja sada daje prioritet svojim neposrednim nacionalnim brigama, uz ograničeno poštovanje širih, dugoročnih saveza. Ovo je dovelo do oblika regionalizacije gde zemlje koje su najbliže krizi ne samo da imaju najveći udeo u njenom rešavanju, već i najbolje šanse da to učine.
Smanjeno učešće Rusije u Siriji je primer ove promene. Zaokupljena sukobom u Ukrajini i vezana za oslabljenog saveznika u Damasku, Moskva je izgubila veliki deo svoje strateške fleksibilnosti. Regionalni igrači poput Irana, Turske i Izraela od tada su preuzeli vodeću ulogu u preoblikovanju političke mape Bliskog istoka, pri čemu su spoljne sile uglavnom igrale pomoćnu ulogu.
Lekcije za buduću strategiju Rusije
Sirijski sukob naglašava sve veći značaj regionalnih aktera u oblikovanju globalnih događaja. Brzo rešavanje njenog građanskog rata podrazumevalo je mnogo manje spoljne intervencije nego ranije faze sukoba. Dok su strane sile poput Rusije i SAD igrale značajnu ulogu na početku, najnoviji razvoj događaja prvenstveno su pokretali lokalni igrači.
Nesposobnost Rusije da održi svoj raniji uticaj ističe kritičnu lekciju: U današnjem promenljivom svetskom poretku, gotovo je nemoguće obezbediti dugoročne dobitke samo kroz vojni uspeh. Agilnost i sposobnost brzog ponovnog kalibriranja su od suštinskog značaja. SAD su to naučile na teži način 2000-ih i 2010-ih. Rusija se sada suočava sa sličnom dilemom.
Sa ograničenim resursima i konkurentnim prioritetima, Rusija mora da preispita svoju bliskoistočnu strategiju. Ako povlačenje iz ključne baze u Tartusu postane neizbežno, Moskva mora da obezbedi da se to odvija glatko, koristeći svoje uspostavljene veze sa svim regionalnim igračima - od Izraela i Turske do zalivskih država, pa čak i sa novim vladarima Sirije.
Povratak realpolitici
Kolaps sirijske države je nesumnjivo nazadovanje Moskve, koja je iskoristila svoje vojno prisustvo tamo da proširi svoj uticaj na Bliski istok i u Afriku. Međutim, za razliku od Irana, Rusija zadržava mogućnost da prilagodi svoje obaveze i da se strateški repozicionira. To je prednost da budete spoljni učesnik. Kremlj može da napusti region, ali Teheran ne može.
Sledeći potez Moskve trebalo bi da uključi rekalibraciju svojih odnosa na Bliskom istoku, uz održavanje reputacije nezavisnog, pragmatičnog aktera. SAD možda žele da u potpunosti potisnu Rusiju iz regiona, ali nevoljnost Vašingtona da se direktno angažuje daje Moskvi manevarski prostor.
Ono što je najvažnije, simbolična potraga za obnavljanjem statusa velike sile Rusije - ključna motivacija iza sirijske operacije 2015. - sada je zastarela. Jedini prioritet koji je važan je okončanje ukrajinskog sukoba po povoljnim uslovima. Za razliku od Sirije, gde Rusija može da se povuče ako je potrebno, Ukrajina predstavlja egzistencijalni izazov. To je sukob koji Moskva ne može sebi dozvoliti da izgubi.
Ovo je kritična razlika: na Bliskom istoku, Kremlj ima prostora da se povuče i pregrupiše. U Ukrajini ne postoji takva opcija. Tamošnji sukob je ključan za dugoročnu bezbednost i globalni položaj Rusije.
Zaključak: Revizija regionalne moći
Kada je Obama pre skoro deceniju odbacio Rusiju kao „regionalnu silu", taj izraz je bio blag. Ali u današnjem podeljenom svetu, biti sposobna regionalna sila je možda jedini održivi oblik uticaja. Era neprikosnovenih globalnih sila bledi. Zemlje koje mogu ostvariti dominaciju u svom neposrednom susedstvu, dok štedljivo upravljaju globalnim ambicijama, daleko su bolje pozicionirane da opstanu i napreduju.
Rusija sada mora da konsoliduje svoju ulogu dominantne regionalne sile dok ostaje angažovana u strateški kritičnim oblastima kao što je Bliski istok - ali samo kada to podržava njene suštinske nacionalne interese. U svetu koji se sve više definiše pragmatičnim, ograničenim angažmanima, sposobnost da se povuče, ponovo kalibriše i ponovo se angažuje biće važnija od simboličnih gestova statusa velike sile. U tom smislu, Obamina procena danas izgleda manje kao uvreda - a više kao putokaz za opstanak u turbulentnom svetu.
Američki obaveštajci procenili su da bi Rusija mogla ponovo da upotrebi svoju smrtonosnu novu balističku raketu srednjeg dometa "Orešnik" protiv Ukrajine "narednih dana".
Posle 2015. godine, Rusija je pomogla Siriji da se izbori sa teroristima i stabilizuje situaciju, nakon toga je sve bilo na vlasti te zemlje, izjavio je pres-sekretar ruskog predsednika Dmitrij Peskov.
Novoizabrani američki predsednik Donald Tramp mogao bi da pokuša da ukine sankcije kojima se zamrzavaju sredstva ruske Centralne banke kako bi se revidirali uslovi američkog kredita Ukrajini u iznosu od 20 milijardi dolara, piše Njujork tajms.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je, komentarišući telefonski razgovor premijera Mađarske Viktora Orbana i ruskog predsednika Vladimira Putina, istakao da se razgovori o ratu koji vodi Rusija ne može odvijati bez Ukrajine.
Posebno odeljenje za organizovani kriminal Apelacionog suda u Beogradu odbilo je kao neosnovanu žalbu Milorada Ulemeka Legije (56), koju je uložio na odluku Specijalnog suda u Beogradu da ne bude pušten na uslovnu slobodu!
Ukrajinske rakete dugog dometa koje su gađale ciljeve u Rusiji, pogodile su veliki vojni centar u kom se nalazi avion predsednika Vladimira Putina "Leteći Kremlj", koji ruskom lideru služi za takozvani "sudnji dan".
Hrvatski muzičar Damir Urban održao je sinoć koncert u mts Dvorani gde je tokom pauze iskoristio priliku da pruži podršku studentima koji protestvju, a iza kojih stoji plaćenički tio Marinika Tepić, Goran Ješić i Dinko Gruhonjac.
Nakon neistina i laži da je neko sakrio dokumentaciju, kako je dokumentacija nestala, kako postoji tajna dokumentacija, opozicija jei večeras nakon obraćanja predsednika Srbije Aleksandra Vučića krenula da širi nove laži.
Ministar odbrane Bosne i Hercegovine i islamista Zukan Helez pružio je punu podrsku Mariniki, Đilasu, Dinku Gruhonjiću, Ješiću i Ćuti u paljenju i rušenju Srbije!
Emisija "Rat uživo" na Informer televiziji bavila se krucijalnim geopolitičkim temama, a stanje na rusko-ukrajinskom frontu i ovog puta okupiralo je pažnju stručnjaka koji su na koncizan način gledaocima dočarali realni tok specijalne vojne operacije.
Gost Info jutra na Informer televiziji bio je narodni poslanik Nebojša Bakarec koji je govorio o nasilju koje sprovodi opozicije na ulicama Srbije, o pretnjama i nasilju Gorana Ješića, ali i o sunovratu Demokratske stranke.
Gost Info jutra na Informer televiziji bio je Miloš Terzić, član predsedništva Srpske napredne stranke koji je govorio o predstojećim izborima na Kosovu i Metohiji.
Bacanje petardi je opasno po život i može izazvati ozbiljne povrede, pa sve češće deca ostaju bez prstiju, šaka, a neretko im stradaju i oči, uši i lice, upozoravaju lekari!
Tokom svog vanrednog obraćanja javnosti, predsednik Srbije, Aleksandar Vučić je govorio trenutno aktuelnim i važnim temama za našu zemlju, pa pomenuo i EXPO, koji je za Srbiju prilika decenije i stvaranje šanse za buduće generacije.
Predsednik Srbije, Aleksandar Vučić, vanredno se obraća javnosti kako bi govorio o trenutno aktuelnim i važnim temama u zemlji, i tom prilikom najavio poseban program stambenih kredita za mlade.
Vanpretresno veće Županijskog suda u Varaždinu prihvatilo je žalbe roditelja koji su uhapšeni prošle nedelje nakon što je policija pronašla tela dve bebe u dvorištu porodične kuće.
Dijana Hrka, majka Stefana Hrke, mladića koji je nastradao u padu nadstrešnice u Novom Sadu, kaže da sina sanja skoro svake noći i da teško proživljava to što ga više nema.
Serijski silovatelj Saša Gavrašić iz Žablja poslednji put je uhapšen pre tačno deset godina, nakon što je napastvovao konobaricu V. J. (20) u novosadskom bifeu "Dvorište". Tada je imao 37 godina.
Novosađanki O.Š. (19) koja se sumnjiči da je nakon svađe ubila svog teču Slavišu Dana (30) u novembru prošle godine ukinut je pritvor nakon što je nešto više od godinu dana provela iza rešetaka!
Inspektori kriminalističke policije, prilikom uviđaja na mestu ubistva biznismena iz Šapca Sretena Petrovića (64), našli su u njegovom džepu kovertu u kojoj je bilo 100.000 dinara, nezvanično saznaje Informer.
Nakon decenije čekanja srpska javnost dočekala je novo suočavanje dvojice košarkaških funkcionera - Duška Vujoševića i Nebojše Čovića, čija je emisija iz 2014. godine još uvek glavna tema brojnim stručnjacima.
Engleski gigant Liverpul ozbiljno je zagrizao za Andriju Maksimovića, 17-godišnjeg fudbalera Crvene zvezde, koji briljira ove sezone i već je postao zvezda evropske fudbalske scene.
Glumica Dijana Šporčić je u filmu "Davitelj protiv davitelja" pokazala gole grudi, a jednu od legendarnih scena iz tog ostvarenja odigrala je sa Taškom Načićem.
Milan Lane Gutović, Vlasta Velisavljević, Dragan Gagi Jovanović, Dragomir Gidra Bojanić i Svetislav Bule Goncić samo su neki od glumaca koji su se za potrebe uloge oblačili i ponašali kao žene.
Nakon decenije priprema i neizvesnosti, dugoočekivani film „Volja sinovljeva“ konačno je ugledao svetlost dana. Snimanje je započeto još 2017. godine, ali je projekat tada bio obustavljen, ostavljajući tim u dilemi da li će ikada biti završen.
Iako su igračke sastavni deo detinjstva, pedijatar Saša Milićević je u izjavi za Informer.rs upozorio na ozbiljne rizike koje one mogu predstavljati po zdravlje dece. Igračke mogu izazvati od gušenja do alergijskih reakcija, tako da roditelji moraju biti posebno obazrivi prilikom njihovog izbora.
Forsiranje seksa može da se pretvori u obavezu i da stvara konstantni pritisak između partnera. Stručnjaci upozoravaju da takav način funkcionisanja nikako nije dobar u ljubavnim vezama.
U psećem svetu postoji mnogo različitih rasa koje se u mnogo čemu razlikuju, al ipak one koje se izdvajaju od ostalih su rase koje postoje već vekovima unazad.
Proslava 18. rođendana Đoletovog i Vesninog sina, Adriana, okupila je celu porodicu Đogani. Među poslednjima su stigli Adam Đogani sa lepšom polovinom i Nina Đogani, koja je bundom pokušala da se sakrije od kamera.
Drug Sofije Janićijević priznao je a li je razočaran uu drugaricu nakon svega, ali i šta njena porodica misli o javnom priznanju da je u Tetovu radila kao animir dama.
Pevači koji su ponikli u "Zvezdama Granda" imali su želju da lično posete Sašu Popovića, međutim, kako je to bilo komplikovano, oni su mu poslali zajednički video snimak.
Denser Gagi Đogani stigao je na punoletsvo Đoletovog i Vesninog sina Adriana dobro raspoložen i spreman za veselje, a slavljeniku je na poklon doneo kovertu.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.