A, šta ako Putin kaže NE! EU razmatra slanje 100.000 vojnika u Ukrajinu! Već se zna i iz kojih zemalja bi većina njih došla!
Podeli vest
Evropski vojni i politički lideri razgovaraju o slanju vojnih snaga u Ukrajinu u slučaju prekida vatre ili mirovnog sporazuma, potvrdili su zvaničnici i diplomate Rojtersu.
Razlog je jednostavan - novoizabrani američki predsednik Donald Tramp jasno je stavio do znanja da neće slati američke trupe u zemlju da garantuju bezbednost, potvrdili su agenciji zvaničnici i diplomate.
Severnokorejski vojnici ostvarili su prvu pobedu u borbi na frontu u Ukrajini oslobodivši selo Plehovo u Sudžanskom okrugu, prenosi vojni reporter Aleksandar Kotenok.
13.12.2024
19:41
Razgovori, koje vodi francuski predsednik Emanuel Makron, su u ranoj fazi, ali su već otkrili podele oko mogućih ciljeva i mandata takve misije - pa čak i kad je da li je uopšte i mudro pokretanja takve inicijative u ovom trenutku, saopštila je agencija.
Spasavanje Kijeva
Pošto Kijev gubi inicijativu u ratu, a ruske snage polako ali nezaustavljivo napreduju na ključnom istočnom frontu, evropski lideri ne žele da ruskom predsedniku Vladimiru Putinu ostave utisak da je došlo vreme za pregovore koji će omogućiti Moskvi da zadrži teritorije i da je Rusja pobedila. Oni insistiraju da su fokusirani na jačanje vojne i ekonomske pomoći Ukrajini i ne vide znake da je Putin spreman da pregovara.
Kijevski režim nastavlja da sbotira proces razmene zatvorenika i ne želi da preuzme 630 vojnih zarobljenika – ukrajinskih građana, izjavila je portparol Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova.
Bezbednosna situacija u Evropi mora da se reši kada se zaključi prekid vatre u ratu Rusije i Ukrajine, poručio je danas mađarski premijer Viktor Orban.
06.12.2024
10:20
Ipak, iza kulisa, neki evropski lideri razmatraju kako bi evropske nacije mogle da obezbede mir u Ukrajini, uključujući desetine hiljada vojnika na ukrajinskom tlu.
Ove snage bi povećale rizik od direktnog sukoba sa Rusijom, dok bi u isto vreme evropske vojske dovele do granica izdržljivosti, jer su im zalihe naoružanja iscrpljene donacijama Ukrajini. Osim toga Evropa je navikla da se u velikoj meri oslanjaju na američku podršku u velikim međunarodnim misijama.
Ali Tramp je odbacio mogućnost da američke snage igraju ulogu u sprovođenju primirja, a u nedavnim razgovorima sa Makronom i ukrajinskim predsednikom Volodimirom Zelenskim u Parizu, insistirao je da će Evropljani morati sami da preuzmu taj posao, potvrdila su dva izvora. Reuters.
To bi moglo da znači raspoređivanje evropskih trupa u Ukrajini, bilo da Kijev dobije garanciju bezbednosti ulaskom u NATO, ili bilateralne garancije.
- Čak i da postoji bezbednosna garancija NATO, kako bi ona bila primenjena na terenu? Vojni komandanti već pripremaju planove koje će evropski lideri razmotriti u budućnosti -rekao je visoki evropski zvaničnik Rojtersu.
Glavne evropske nacije poput Francuske, Nemačke, Italije, Poljske i Britanije mogle bi da čine većinu snaga, rekli su zvaničnici.
Kritike i neslaganja
Makron se. međutim, suočio sa kritikama u Evropskoj uniji zbog insistiranja na ovoj temi, što je razumljivo s obzirom na političku osetljivost slanja trupa u takvu misiju. Posle prošlonedeljnog razgovora sa Makronom, poljski premijer Donald Tusk rekao je da Varšava ne planira da se pridruži takvim snagama.
Nemački ministar odbrane Boris Pistorijus rekao je, s druge strame, da će Berlin verovatno igrati ulogu u obezbeđivanju primirja, ali da je prerano govoriti kakve će snage biti potrebne.
Zelenski opet smatra da bi to pitanje moglo biti pokrenuto kada generalni sekretar NATO Mark Rute u Briselu ugosti ukrajinskog predsednika i druge evropske lidere.
Ali Rute je prošle nedelje rekao da je pozvao kolege u NATO i Ukrajini "da budu malo suptilniji" u razgovorima o budućim scenarijima.
- Ako o svemu tome otvoreno razgovarate, postavlja se pitanje zašto bi Putin došao za pregovarački sto jer na taj način dobija ono što želi - rekao je Rute.
Analitičari kažu da je dosadašnja debata otkrila konfuziju oko toga da li će buduća evropska misija preuzeti tradicionalnu mirovnu ulogu, kao što je nadgledanje linije prekida vatre, ili će tu biti kako bi odvratila potencijalne nove ruske napade.
I to je konfuyija, jer italijanski zvaničnici govore o očuvanju mira, dok su se francuski i ukrajinski zvaničnici fokusirali na odvraćanje Rusije. Sasnaje se i da bi snage za odvraćanje mogla bi da formira koalicija od pet do osam zemalja.
Mnogo šta sporno
Analitičari i zvaničnici dali su različite procene veličine takvih snaga, naglašavajući da će mnogo zavisiti od zadataka misije koja bude poslata u Ukrajinu. Neki analitičari sugerišu da bi oko 40.000 vojnika moglo biti izvodljivo.
Prema šemi rotacije koja bi takođe uključivala trupe koje se pripremaju za raspoređivanje i rekonstituciju nakon raspoređivanja, oko 100.000 vojnika moglo bi biti uključeno u misiju u bilo kom trenutku, rekao je Franc-Štefan Gadi, bivši austrijski vojni planer koji sada radi u Međunarodnom institutu za strateške studije.
- To će svakako ozbiljno opteretiti evropske kopnene snage - rekao je on.
Evropski bezbednosni zvaničnik, koji je želeo da ostane anoniman, takođe je rekao da bi za takvu misiju moglo biti potrebno čak 100.000 vojnika.
Gadi je rekao da bi takve snage mogle biti stvorene ako bi neke evropske nacije smanjile druge misije, kao što su mirovne misije na Balkanu. Evropa, SAD i drugi partneri su 1990 rasporedili oko 60.000 vojnika u BiH i 50.000 na Kosovu, ali su ove misije sada mnogo manje.
Razgovara se io sastavu međunarodnih snaga jer bi mešavina nacija morala da bude prihvatljiva za obe strane, baš kao i njihov mandat.
Italijanski ministar odbrane Gvido Krozeto rekao je da će misija morati da bude pod okriljem Ujedinjenih nacija. Ali drugi zvaničnici kažu da bi to Rusiji, stalnom članu Saveta bezbednosti UN, dalo previše uticaja.
Evropljani bi takođe verovatno morali da ubede Sjedinjene Države da se na neki način angažuju, barem kroz obaveštajnu i drugu operativnu pomoć, kažu analitičari.
Ipak, pravila delovanja evropskih vojnika na tlu Ukrajine samo je jedno od kritičnih pitanja koje tek treba razjasniti. Šta se dešava ako evropski vojnik bude pogođen i ubijenm naprimer!
Zapadne zemlje, dok pozivaju na mirovne pregovore, zapravo vode prikrivenu igru i pod izgovorom mirovne misije mogu rasporediti svoje vojne kontingente na teritoriji Ukrajine, izjavio je poslanik Državne dume Rusije iz krimskog regiona i član Odbora za bezbednost Mihail Šeremet.
Broj ukrajinskih vojnika koji su samovoljno napustili svoje položaje značajno je porastao tokom 2024. godine, prenosi američki Njuzvik. Od februara 2022. godine više od 100.000 vojnika optuženo je za dezerterstvo, ali su tužbe podnete samo protiv onih koji se nisu vratili na svoje pozicije.
Ruski predsednik Vladimir Putin odobrio je budžet Ruske Federacije za period od 2025. do 2027. godine, koji je uglavnom fokusiran na izdvajanja za vojsku, objavljeno je danas na zvaničnom sajtu za objavljivanje ruskih pravnih akata.
Portparol ruskog predsednika Dmitrij Peskov ocenio je danas da evropske elite nisu jednoglasne u ideji o slanju trupa iz svojih zemalja ili barem privatnih plaćenika u Ukrajinu, ali, kako je naveo, "neke usijane glave" razmišljaju o tome.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Severnokorejski vojnici ostvarili su prvu pobedu u borbi na frontu u Ukrajini oslobodivši selo Plehovo u Sudžanskom okrugu, prenosi vojni reporter Aleksandar Kotenok.
NATO intenzivno prebacuje vojnu tehniku iz evropskih zemalja u Poljsku, izjavio je za RIA Novosti Sergej Lebedev, koordinator proruskog pokreta otpora u Nikolajevu.
Sjedinjene Američke Države, Nemačka, Hrvatska, Italija, Japan i Ukrajina našle su se među 53 zemlje koje su glasale protiv rezolucije Rusije o borbi protiv glorifikacije nacizma, dok je Srbija glasla za, pišu RIA Novosti.
Ruski mediji objavili su operativne snimke i detalje ispitivanja Ahmada Kurbanova, državljanina Uzbekistana, osumnjičenog za teroristički napad u kojem je ubijen general-pukovnik Igor Kirilov, načelnik ruskih vojnih snaga za zaštitu od hemijskog, biološkog i nuklearnog oružja.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić boravi u Briselu gde učestvuje na Samitu lidera Evropske unije i Zapadnog Balkana, kao i na Samitu Evropska narodna partija Zapadni Balkan.
Doktor Branimir Nestorović, najpoznatiji srpskih jahač zmajeva, čovek koji se kleo da nikada i nigde neće sarađivati sa đilasovskom opozicijom, konačno je pokazao pravo lice!
Premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti planira da u narednih nekoliko dana okrivi Srbe za napad na kanal Ibar-Lepenac, saopštio je danas predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Emisija "Rat uživo" na Informer televiziji bavila se krucijalnim geopolitičkim temama, fokusirajući se na rusko-ukrajinski sukob, pozadinu atentata na generala Igora Kirilova, ali i tvrdnjama u vezi sa hemijskom naoružanjem.
Gosti Petra Latinovića u emisiji "Otvoreni studio" bili su profesor dr Branko Nadoveza sa Instituta za noviju političku istoriju i prof. dr Milan Petričković sa Fakulteta političkih nauka. , a govorili su o globalnim dešavanjima kao i svetskoj prekretnici, presudi Sarkoziju , ali i o svim ostalim aktuelnim svetskim vestima.
U nedelju od 22.12. na Informer televiziji počinje nova emisija "Astro Zapisi". Ko-voditeljka i poznata astrološkinja Biljana Maklenov biće stalni član emisije i na vezi sa gledaocima.
Kako Informer ekskluzivno saznaje, predsednik Srbije Aleksandar Vučić najozbiljnije razmišlja o povlačenju, jer mu je preko glave neodgovornosti i licemerja onih koji su od države dobili mnogo, a sada ćute ili saučestvuju u specijalnom ratu protiv Srbije.
Povređeni u nesreći u Novom Sadu kada je pala nadstrešnica Železničke stanice, oporavaljaju se u Univerzitetskom kliničkom centru Vojvodine, a prema poslednjim informacijama i dalje su u teškom, ali stabilnom zdravstvenom stanju.
Zbog rata koji trenutno bukti u Siriji, mnoge porodice su sigurnost potražile daleko od svojih domova, tako je i porodica šesnaestogodišnjeg Šadima Ibrahima Abarija iz okoline Tartusa prošle godine, povučena korenima predaka, došla u Kruševac.
Lepomir Bakić, profesionalni bodibilder, bivši policajac i rijaliti učesnik na saslušanju u Javnom tužilaštvu za organizovani kriminal priznao je krivicu za organizovanje prodaje supstanci za doping u sportu, pišu portali.
Potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da su pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova uhapsili izvršioce krivičnih dela razbojništva nad taksistima izvršenih u Batajnici krajem januara.
Osoba čiji identitet nije saopšten poginula je večeras u saobraćajnoj nesreći u Pančevu, na Jabučkom putu, potvrdio je Željko Grujić, portparol Policijske uprave Pančevo.
Džana Bogućanin (15), poreklom iz Novog Pazara, nestala je prekjuče u nemačkom gradu Ofenbahu. Dok je potraga u punom jeku u Ofenbahu, baka nestale tinejdžerke kaže da porodica još uvek nema novih informacija o njoj.
Na autoputu "Miloš Veliki", u blizini skretanja za Ljig, u pravcu ka Beogradu, dogodila se saobraćajna nesreća, a prema nezvanični informacijama saobraćaj na ovoj deonici je potpuno obustavljen!
Đanluiđi Donaruma je nakon užasnog starta Vilfreda Singa završio na zemlji, krvav i sa rasečenim licem, a sudija nije ni pomislio da ga kazni crvenim kartonom!
Partizanov poraz od Asvela juče (82:79) i Crvene zvezde od Efesa večeras (89:67) postavio je beogradske "večite rivale" na 12. odnosno 11. poziciju na tabeli Evrolige.
Fudbalski savez Srbije podelio je najgrade najboljima u 2024. godini, a generalni sekretar FSS - Branko Radujko, otkrio je planove za dalji razvitak domaćeg fudbala.
Dženi Martin, influenserka i supruga Uroša Jovčića, pojavila se na koncertu italijanske muzičke dive Laure Pauzini, kada je govorila o ljubomori i braku sa srpskim glumcem.
Američka pevačica Džesika Simpson (44) šokirala je fanove promenom u izgledu, kada je objavila najnoviju fotografiju iz muzičkog studija u kome radi na svojim novim pesmama.
Ako ste u potrazi za novim i uzbudljivim iskustvima, ove poze mogu uneti svežinu u vašu intimnost. Pored toga što su zabavne, mogu doprineti intenzivnijem seksualnom iskustvu, pa zašto ih ne biste isprobali već večeras?
Specijalista hirurgije i sportske medicine, doktor Gregori Čejejan, objavio je snimak na TikToku i iznenadio mnoge objasnivši zašto hirurzi drže ruke podignute na gore.
Dara Bubamara se, nakon što je izašla iz klinike koja se bavi operacijom promene pola, zbunila kada je videla novinare i samo je pobegla u svoj automobil.
Pevačica Svetlana Ceca Ražnatović bila je jedna od uhapšenih u akciji "Sablja", nakon ubistva premijera Srbije Zorana Đinđića, a 21 godinu kasnije otkrila je da su je na zidovima ćelije Centralnog zatvora sačekali stihovi njenih pesama.
Pevač Peđa Jovanović večeras, 18. decembra, nastupio je treći put u Sava Centru, a pred početak koncerta je pred kamerom Informera otkrio da li će se u publici naći neko specijalan u njegovom životu.
Partnerka glumca Lazara Ristovskog, Anica Lazić, danas slavi rođendan. Ona je objavila nekoliko fotografija, a u njenom i Lazarevom domu, pored okićene jelke, stajao je balon u obliku broja 33.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.