• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
author image
Informer.rs

Novinar

14.01.2025

22:30

Da li Tramp zaista može da promeni ime Meksičkog zaliva? Iako su prethodno postojali slični predlozi, postoji jedan uslov

EPA/Shutterstock

Vesti

Da li Tramp zaista može da promeni ime Meksičkog zaliva? Iako su prethodno postojali slični predlozi, postoji jedan uslov

Podeli vest

Bivši i budući predsednik SAD, Donald Tramp, izjavio je prošlog utorka da planira predložiti preimenovanje Meksičkog zaliva u "Američki zaliv", smatrajući da to ime zvuči bolje.

Na njegovu izjavu odmah je reagovala meksička predsednica Klaudija Šejnbaum, koja je u sredu iznela svoj predlog.

Ona je sugerisala da bi ceo region Severne Amerike mogao ponovo nositi ime "Meksička Amerika", kao što je to bilo označeno na starim mapama.

- Meksička Amerika, to ima lep zvučni ton - našalila se Šejnbaum dok je pokazivala staru kartu.

Ovo nije prvi put da Tramp predlaže promene geografskih naziva. Prethodno je Kanadu nazvao "51. američkom državom", tražio od Danske da proda Grenland i predlagao da Panamski kanal ponovo postane deo SAD.

Zašto Tramp pokreće ovo pitanje?

Foto: Tanjug/AP

 

Od svoje prve predsedničke kampanje 2016. godine, Tramp je redovno ulazio u sukobe s Meksikom, uglavnom zbog tema kao što su granica, migracija i carinske politike.

Njegovi potezi i izjave često su izazivali tenzije između dve zemlje, a ovaj novi predlog o preimenovanju Meksičkog zaliva mogao bi biti nastavak njegovog stava o redefinisanju odnosa sa Meksikom i jačanju američkog identiteta na globalnoj sceni.

Tada je obećao izgradnju zida na granici sa Meksikom, koji bi, prema njegovim tvrdnjama, Meksiko finansirao. Tokom njegovog mandata, izgrađeno ili obnovljeno 725 kilometara zida.

Meksički zaliv često se naziva "trećom obalom" SAD zbog svoje obale koja se proteže duž pet država na jugoistoku. Meksikanci ga nazivaju "El Golfo de México", dok je u Sjedinjenim Američkim Državama ime prepoznatljivije na engleskom jeziku.

Pored nesuglasica oko naziva ovog zaliva, postoji i neslaganje u vezi sa imenom reke koja teče na granici između Teksasa i meksičkih država Čivave, Koavile, Nuevo Leona i Tamaulipasa. Dok je Amerikanci zovu Rio Grande, Meksikanci je nazivaju Rio Bravo.

Da li je moguće promeniti ime Meksičkog zaliva?

Foto: EPA

 

Teoretski, da, ali takva odluka ne može biti doneta jednostrano. Potrebna je međunarodna saglasnost.

Međunarodna hidrografska organizacija (IHO), koja uključuje i SAD i Meksiko, odgovorna je za određivanje imena mora i okeana.

Iako države mogu koristiti različita imena u svojim dokumentima, međunarodni standardi imaju ozbiljnu težinu i određuju zvanična imena koja se koriste na globalnom nivou.

Promena naziva geografske lokacije je često lakša kada se ona nalazi unutar granica jedne države. Na primer, 2015. godine, predsednik Barak Obama je podržao preimenovanje Maunt Mekinlija u Denali, u znak poštovanja prema starosedeocima. Tramp je kasnije najavio planove za vraćanje originalnog imena.

Nakon Trampovih izjava, kongresmenka Mardžori Tejlor Grin najavila je da će predložiti zakon koji bi omogućio promenu imena Meksičkog zaliva.

Kako je Meksički zaliv dobio ime?

Ime Meksički zaliv postoji već više od 400 godina, a veruje se da je povezano sa gradom Meksiko, koji je bio centar meksičke civilizacije.

Da li je ranije bilo predloga za promenu imena?

Da, ali većina tih predloga nije bila ozbiljna. Na primer, 2012. godine, član Skupštine Misisipija predložio je naziv "Američki zaliv" za deo Meksičkog zaliva, ali je kasnije priznao da je to bio samo šala.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set