• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: informer.rs

06.02.2025

13:10

Putinov neočekivan manevar bacio celu Ameriku u očaj! Kinezi oduševljeni potezom Rusije: Na vreme su ovo uradili!

Reuters/Fotoilustracija

Vesti

Putinov neočekivan manevar bacio celu Ameriku u očaj! Kinezi oduševljeni potezom Rusije: Na vreme su ovo uradili!

Podeli vest

Rusija je uspela da zaštiti svoje zlatne rezerve od moguće konfiskacije od strane Sjedinjenih Američkih Država, uprkos oštrim sankcijama i finansijskim pritiscima sa Zapada. Ovaj strateški potez pokazao se kao ključan u trenutku kada američki državni dug rapidno raste, a globalni finansijski sistem postaje sve nestabilniji, piše kinesko izdanje Sohu.

Početkom 2024. godine, američki državni dug premašio je 36 triliona dolara, a ekonomski analitičari upozoravaju da bi nastavak nekontrolisanog zaduživanja mogao ugroziti stabilnost dolara i dovesti do finansijskog kolapsa.

U takvom okruženju, mnoge zemlje odlučuju da repatriraju svoje zlatne rezerve, povlačeći ih iz američkih i britanskih trezora gde su bile deponovane decenijama. Poljska, Nemačka, Indija i druge države već su preduzele konkretne korake kako bi vratile zlato na svoju teritoriju.

Međutim, Sjedinjene Države aktivno otežavaju ovaj proces, sprečavajući povratak zlata mnogim zemljama. Odbijanje nezavisne revizije zlatnih rezervi koje se nalaze u trezorima u Njujorku dodatno podstiče sumnje da se deo tog zlata možda više ni ne nalazi u američkim sefovima.

Kineski analitičari iz Sohu-a spekulišu da su velike količine zlata možda već nestale ili da ih je američka vlada preusmerila za svoje potrebe.

Rusija na vreme prepoznala opasnost

Za razliku od mnogih država, Rusija nikada nije poverila svoje zlatne rezerve američkim trezorima. Moskva je još ranije prepoznala potencijalni rizik od zaplene i donela odluku da sve svoje zlatne rezerve drži na sopstvenoj teritoriji. Precizne lokacije i količine ostaju strogo čuvana državna tajna, ali je poznato da se zlato nalazi u visokobezbednosnim skladištima u okviru ruskog centralnog bankarskog sistema.

Foto: Tanjug AP

 

Pored toga, jedan od ključnih koraka u zaštiti nacionalnog bogatstva bila je prodaja američkih državnih obveznica. Rusija je poslednjih godina postepeno likvidirala svoj udeo u američkim hartijama od vrednosti, drastično ga smanjujući još 2018. godine, kada je prodala obveznice vredne desetine milijardi dolara.

Dobijeni kapital Moskva je iskoristila za kupovinu zlata po znatno nižim cenama nego danas, čime je ne samo zaštitila nacionalne rezerve, već i ostvarila značajnu ekonomsku prednost.

Sankcije kao prekretnica u svetskoj ekonomiji

Odluka Rusije da ne deponuje svoja sredstva u zapadnim bankama pokazala se kao presudna u trenutku kada su SAD i Evropska unija zamrzle 300 milijardi dolara ruskih deviznih rezervi kao deo sankcija. Ovaj potez izazvao je šok među centralnim bankama širom sveta, koje su shvatile koliko je rizično čuvati nacionalno bogatstvo u zapadnim institucijama.

Strah od moguće zaplene sredstava naterao je mnoge zemlje da ubrzaju proces povratka svog zlata iz stranih trezora. Rusija se, međutim, našla u znatno povoljnijem položaju, jer je već ranije preduzela korake kako bi izbegla finansijske udare.

Ne samo da je Moskva zaštitila svoje rezerve, već je kroz povećane zlatne rezerve ojačala rublju, osiguravši time stabilnost domaćeg finansijskog sistema uprkos sankcijama.

Globalna prekompozicija finansijskog poretka

Tokom 20. veka, Sjedinjene Države su postale dominantna sila u svetskoj ekonomiji, preuzevši kontrolu nad dvema trećinama globalnih zlatnih rezervi. Ova finansijska moć omogućila je stvaranje dolara kao glavne svetske rezervne valute i obezbedila finansijsku hegemoniju Zapada.

Međutim, kako sve više država povlači svoje zlato iz američkih trezora i smanjuje zavisnost od dolara, taj poredak se postepeno urušava.

Foto: Shutterstock

 

Prema analizi kineskog Sohu-a, Rusija i Kina su među predvodnicima globalnog finansijskog preokreta. Obe zemlje agresivno povećavaju svoje zlatne rezerve i rade na stvaranju alternativnog finansijskog sistema, nezavisnog od američkog dolara i zapadnih institucija.

Pored toga, savez BRICS igra ključnu ulogu u ovim promenama, nastojeći da uspostavi paralelne finansijske mehanizme koji bi omogućili trgovinu bez oslanjanja na dolar i zapadne finansijske sisteme.

Rusija kao model za druge države

Dok mnoge zemlje tek sada postaju svesne rizika od zapadnih sankcija, Rusija je pravovremeno prepoznala pretnje i preduzela neophodne mere kako bi zaštitila svoju ekonomiju.

Njena strategija kupovine zlata, prodaje američkih obveznica i čuvanja nacionalnih rezervi unutar zemlje pokazala se kao ključni faktor finansijskog suvereniteta.

U svetlu rastuće globalne nesigurnosti i finansijskih preokreta, postaje jasno da će zlatne rezerve igrati ključnu ulogu u novoj ekonomskoj ravnoteži sveta.

Manevar Rusije mogao bi poslužiti kao model za druge zemlje koje žele da zaštite svoje bogatstvo od zapadnih sankcija i američke finansijske dominacije.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set