KOLUMNA DRAGUTINA MATANOVIĆA: Dan primirja u Prvom svetskom ratu – Dan srpske pobede!
Podeli vest
Raspad Jugoslavije i ratovi 90-ih doneli su novo „čitanje“ Prvog svetskog rata.
Pod uticajem besomučne antisrpske propagande, javnost u zapadnim zemljama je preko noći zaboravila herojstva srpskog naroda, čiju je ulogu u Prvom svetskom ratu počela da posmatra isključivo kroz iskrivljenu dioptriju CNN-a i BBC-a. Ovaj sramni trend, kojem su se priključili i brojni nazovi istoričari, traje bezmalo i do današnjih dana. S obzirom na to da se glavne suparnice u tom ratu, Francuska i Nemačka, danas nalaze pod krovom Evropske unije, od Srbije se očekuje da račun njihovog pomirenja i zajedništva plaća zaboravom na svoju istorijsku ulogu u Prvom svetskom ratu.
Nakon stravične tragedije 1. novembra, kada se urušila nadstrešnica teška 100 tona na Železničkoj stanici u Novom Sadu, zauvek je ugašeno 14 nedužnih života.
Istorijski govor predsednika Aleksandra Vučića u Budimpešti, na samitu Evropske političke zajednice, ukazao je liderima Evrope na jedini put kojim se mora ići.
08.11.2024
11:40
Srbiji i srpskom narodu Prvi svetski rat je bio nametnut. Nakon dva balkanska rata i velikih žrtava koje su podnete za oslobađanje Kosova, Srbiji je bio potreban predah. Ali, Austro-Ugarska i Nemačka iskoristile su atentat u Sarajevu, koji je inače bio samo jedan u nizu napada na nekog evropskog državnika, da bi krenule u ostvarivanje svojih imperijalnih ciljeva. Međutim, kaznena ekspedicija koju je predovodio Oskar Poćorek doživela je slom na Ceru, a potom i na Kolubari. Vojska srpskih seljaka, koji su branili svoju njivu i kućni prag, tada je ostvarila prvu savezničku pobedu u ovom ratu, ali se umesto nje danas u prvi plan ističe zaustavljanje nemačke ofanzive na reci Marni, nedaleko od Pariza.
Srpski neprijatelji su uvek isticali „maligni srpski nacionalizam“, pa tako i nesporni autoriteti poput Maksa Hejstingsa navode da je tokom Prvog svetskog rata došla do izražaja „srpska netrpeljivost prema manjinama“, iako su Srbi pokazivali zapanjujuće poštovanje prema svojim neprijateljima. Nakon Kolubare je bilo zarobljeno preko 40.000 austrougarskih vojnika, od kojih mnogi ne bi preživeli zimu da im srpski vojnici nisu davali hleb koji su odvajali od svojih usta. Zbog ovako humanog odnosa, kao i zbog velike hrabrosti, nemački vojskovođa August fon Makenzen je na Košutnjaku podigao spomenik srpskim vojnicima, na kojem je pisalo: „Ovde počivaju srpski junaci“.
Posle vojnog sloma Srbije u jesen 1915, usledilo je povlačenje preko albanskih planina. Ova iskušenja najbolje je opisala izreka: „Niko ne zna šta su muke teške, dok ne pređe Albaniju peške“. Iako su nemački izveštaji tada gromoglasno najavljivali da „srpska vojska više ne postoji“, ona je nakon albanske golgote dočekala vaskrsenje na Krfu. Zatim je upućena na Solunski front. Srbi su jedva čekali da stupe u borbu sa neprijateljem, ne bi li što pre krenuli u oslobođenje porobljene otadžbine. Nakon herojskog podviga na Kajmakčalanu i oslobođenja Bitolja u jesen 1916, čekalo se skoro dve godine na taj momenat. Iako je Solunski front bio sekundarno bojište za obe strane, pokazaće se da će upravo na tom pravcu biti zaboden nož u meki trbuh Centralnih sila. Kada su Srbi 15. septembra 1918. krenuli u konačan proboj, bugarski vojnici su bacali oružje i panično vikali: “Bežite živi, evo mrtvih!” Munjeviti prodor srpske vojske u porobljenu otadžbinu odlučio je Prvi svetski rat, jer je za posledicu imao kapitulaciju Bugarske, a potom i Austro-Ugarske. O tome svedoči i telegram nemačkog cara Vilhelma II: „Šezdeset dve hiljade srpskih vojnika odlučilo je rat. Sramota!“
Beograd je oslobođen 1. novembra, nakon čega je srpska vojska krenula u oslobađanje srpskog naroda sa druge strane Drine, Dunava i Save. Za to vreme, znajući da je rat izgubljen, u Nemačkoj dolazi do revolucije, nakon čega su usledili pregovori sa Antantom o primirju koje je potpisano 11. novembra 1918. u jednom vagonu u Kompijenu. Iako tome nisu prisustvovali, Srbi su bili sila koja je, po cenu od preko milion žrtava, presudila da se Antanta u Kompijenu nađe na pobedničkom koloseku.
Najveći deo Evrope danas ovu činjenicu svesno prećutkuje. Dok istovremeno, pod parolom političke korektnosti, ovaj dan proslavlja kao Dan primirja. Insistira se da se krivica za rat ravnomerno podeli, bez obzira na istorijske činjenice. Time bi se Srbiji, umesto zasluga za pobedu u ratu, na teret stavila krivica za njegovo izbijanje. Slobodarska Srbija na to nikada neće pristati. Ona je u ovom odbrambenom ratu pobedila, zbog čega Dan primirja slavi kao Dan pobede!
Srpski narod je uvek bio slobodarski narod. Sa istom idejom o „slobodi zlatnoj“ kretalo se uvek u juriše. Ruka Miloša Obilića postala je, uprkos prohujalim vekovima, ruka Gavrila Principa. Žrtva Stevana Sinđelića postala je i žrtva majora Milana Tepića.
Mi Srbi uvek iznova proživljavamo svoju istoriju i samo potvrđujemo izbore svojih predaka. Uvek se borimo za svoju slobodnu i nezavisnu Otadžbinu. Pod Crnim Đorđem na Sretenje 1804. Pod Milošem Velikim na Cveti 1815.
Ali, i za vreme Aleksandra Vučića poslednjih deset godina.
P.S. Aleksandar Vučić: „Sad vam kažem i zapamtite tu moju rečenicu – pobediće Srbija“.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Nakon stravične tragedije 1. novembra, kada se urušila nadstrešnica teška 100 tona na Železničkoj stanici u Novom Sadu, zauvek je ugašeno 14 nedužnih života.
Sudija savezna države Njujork doneo je danas odluku da pauzira postupak protiv novoizabranog predsednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trampa, u kome je već doneta presuda, po optužbama za tajno isplaćen novac porno zvezdi Stormi Danijels.
Poljski predsednik Anžej Duda odbio je da bude na zajedničkoj fotografiji s drugim liderima na klimatskom samitu COP29 u Bakuu jer, kako nezvanično saznaje poljska novinska agencija PAP, nije želeo da se nađe na zajedničkoj fotografiji s beloruskim liderom Aleksandrom Lukašenkom.
O geopolotičkoj situaciji u svetu i odnosima između NATO i Evrope, govorili su gosti emisije Rat uživo, general Vinko Pandurević i Srđan Simić iz Centra za društvenu stabilnost
Svet se menja nako inauguracije novoiyabranog predsednika SAD Donalda Trampa i kako to utiče na Rusiju i Evropu, komentarisali su gosti Otvorenog studija, prof. dr Dejan Miletić iz Centra za proučavanje globalizacije i Dragoslav Bokan iz Instituta za nacionalni strategiju.
Gosti Informerovog "Otvorenog studija" bili su Kapetan Vasiljković iz fondacije "Kapetan Dragan i bivši pripadnik Jedinice za specijalne operacije Milorad Munikravić. Oni su govorili o pobuni te jedinice 2001. godine, ali i generalno o njenom nastanku i načinu funkcionisanja.
Danas u 15 časova, Informer TV donosi vam novu epizodu emisije Info dan sa Stanislavom Stanišićem, gde ćemo se baviti jednom od najvažnijih tema na globalnoj političkoj sceni - "Trampov plan za Ukrajinu".
Gost Info jutra bio je predsednik Srpske radikalne stranke Vojislav Šešelj koji je govorio o tome što opozicija nastavlja zloupotrebu zloupotrebu velikih tragedija kako bi došla na vlast
U Valjevu, u naselju Sedlari, dogodila se krađa i to nakon što je vozač automobila sipao gorivo za 5.000 dinara, a onda seo u svoj automobil i pobegao u nepoznatom pravcu.
Alija Balijagić, koji je osumnjičen da je 25. oktobra ubio Milenku i Jovana Madžgalja, prema poslednjim informacijama viđen je u selu Obarde na teritoriji Pljevalja u Crnoj Gori.
Pripadnici Uprave saobraćajne policije u Sjenici isključili su iz saobraćaja vozača "škode", mladića starog 23 godine, koji je upravljao vozilom sa čak 4,95 promila alkohola u organizmu.
Po nalogu Trećeg osnovnog javnog tužilaštva, policija je uhapsila državljanina Moldavije A.B. (25) zbog sumnje da je izvršio krivično delo "nedozvoljen prelaz državne granice i krijumčarenje ljudi".
Sve više devojčica u Srbiji između sedam i 12 godina prati TikTok trend "bjuti rutine" snimajući se kako se mackaju i šminkaju kozmetičkim proizvodima za odrasle, a onda zbog toga neke od njih završe kod pedijatra sa konjuktivitisom i opekotinama po licu!
Na Informerovom instagram profilu sproveli smo anketu gde smo pitali naše pratioce da li bi podržali ograničenje rada društvene mreže Tik-Tok?! Rezultati su nas oduševili!
Troje pacijenata povređenih u teškoj nesreći koja se dogodila 1. novembra na Železničkoj stanici u Novom Sadu i dalje je u kritičnom stanju. Danas su stigle lepe vesti, da su dva pacijenta došla svesti, ali da im je stanje još uvek kritično.
Na današnji dan, 12. novembra Srpska pravoslavna crkva obeležava Svetog kralja Stefana Uroša II Milutina Nemanjića. Za ovog sveca vezuje se veliki broj legendi, ali i istorijskih činjenica zbog kojih je savremenim istoričarima postao jedan od najzanimljivijih ličnosti dinastije Nemanjić.
Dom zdravlja „Voždovac“ obeležava Svetski dan dijabetesa 14. novembra 2024. Ovaj dan nosi poseban javnozdravstveni značaj, sa ciljem objedinjavanja i isticanja kontinuiranih preventivnih napora kojima se teži ka uspostavljanju populacione kontrole nad faktorima rizika za razvoj šećerne bolesti.
Odigrano je čak sedam utakmica u prvom danu 9. kola Evrolige, pa je tabela doživela velike promene! Start duplog kola trijumfalno su okončali Crvena zvezda, Real Madrid, Panatinaikos, Alba, Fenerbahče, Olimpijakos i Efes, dok su poraze upisali Bajern, Monako, Armani, Makabi, Virtus, Baskonija i Asvel.
Statistika govori više od hiljadu reči! Srpski reprezentativac Aleksandar Mitrović (30) definitivno je jedan od najboljih fudbalera u šampionatu Saudijske Arabije, a tu činjenicu potvrđuju više nego impresivni rezultati!
Novoizabrani američki predsednik Donald Tramp izjavio je danas da će kongresmen iz Floride Majk Volc biti njegov savetnik za nacionalnu bezbednost u novoj administraciji.
Tajvan je možda bez previše buke postao jedan od najvažnijih pomagača ukrajinskog ratnog vazduhoplovstva. Bivši zvaničnik Pentagona Toni Hu kaže da je Tajvan donirao svoje viškove raketnih bacača HAVK ukrajinskom vazduhoplovstvu.
Najmanje 15 osoba je poginulo, a 14 je povređeno tokom incidenta u ekvadorskom zatvoru Litoral u Gvajakilu, saopštila je danas zatvorska agencija SNAI.
Američki državni sekretar Entoni Blinken otputovao je u Brisel u pokušaju da osnaži vojnu pomoć za Ukrajinu tokom poslednjih dana predsedničkog mandata Džozefa Bajdena.
Glumac Bojan Krivokapić oduševio je publiku ulogom kriminalca Zvezdana Jovanovića u seriji "Sablja", a malo ko zna da potiče iz glumačke porodice i da mu je otac poznati glumac.
Miona Marković kaže da joj njen otac, poznati istoričar Predrag Marković, zamera to što se u svakoj seriji u kojoj glumi ljubi na isti način i savetuje je da mora da poradi na tome.
Tvorac Netfliksove južnokorejske hit serije “Squid Game”, Hvang Dong-hjuk rekao je za BBC da je izgubio devet zuba zbog stresa tokom snimanja prve sezone, ali se ipak vratio da snimi drugu.
Nema svečanog ručka bez slasnih i bogatih sarmi pripremanih strpljivo i uz puno ljubavi, a posebno je to slučaj kada je reč o obeležavanju porodične slave
Varanje nije uvek rezultat loše veze. Zapravo, većina ljudi koji varaju govore da vole svog partnera, da im je privlačan, da cene svoju vezu i da ne žele da upropaste život koji su stvorili s partnerom.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.