KOLUMNA DRAGUTINA MATANOVIĆA: Dan primirja u Prvom svetskom ratu – Dan srpske pobede!
Podeli vest
Raspad Jugoslavije i ratovi 90-ih doneli su novo „čitanje“ Prvog svetskog rata.
Pod uticajem besomučne antisrpske propagande, javnost u zapadnim zemljama je preko noći zaboravila herojstva srpskog naroda, čiju je ulogu u Prvom svetskom ratu počela da posmatra isključivo kroz iskrivljenu dioptriju CNN-a i BBC-a. Ovaj sramni trend, kojem su se priključili i brojni nazovi istoričari, traje bezmalo i do današnjih dana. S obzirom na to da se glavne suparnice u tom ratu, Francuska i Nemačka, danas nalaze pod krovom Evropske unije, od Srbije se očekuje da račun njihovog pomirenja i zajedništva plaća zaboravom na svoju istorijsku ulogu u Prvom svetskom ratu.
Nakon stravične tragedije 1. novembra, kada se urušila nadstrešnica teška 100 tona na Železničkoj stanici u Novom Sadu, zauvek je ugašeno 14 nedužnih života.
Istorijski govor predsednika Aleksandra Vučića u Budimpešti, na samitu Evropske političke zajednice, ukazao je liderima Evrope na jedini put kojim se mora ići.
08.11.2024
11:40
Srbiji i srpskom narodu Prvi svetski rat je bio nametnut. Nakon dva balkanska rata i velikih žrtava koje su podnete za oslobađanje Kosova, Srbiji je bio potreban predah. Ali, Austro-Ugarska i Nemačka iskoristile su atentat u Sarajevu, koji je inače bio samo jedan u nizu napada na nekog evropskog državnika, da bi krenule u ostvarivanje svojih imperijalnih ciljeva. Međutim, kaznena ekspedicija koju je predovodio Oskar Poćorek doživela je slom na Ceru, a potom i na Kolubari. Vojska srpskih seljaka, koji su branili svoju njivu i kućni prag, tada je ostvarila prvu savezničku pobedu u ovom ratu, ali se umesto nje danas u prvi plan ističe zaustavljanje nemačke ofanzive na reci Marni, nedaleko od Pariza.
Srpski neprijatelji su uvek isticali „maligni srpski nacionalizam“, pa tako i nesporni autoriteti poput Maksa Hejstingsa navode da je tokom Prvog svetskog rata došla do izražaja „srpska netrpeljivost prema manjinama“, iako su Srbi pokazivali zapanjujuće poštovanje prema svojim neprijateljima. Nakon Kolubare je bilo zarobljeno preko 40.000 austrougarskih vojnika, od kojih mnogi ne bi preživeli zimu da im srpski vojnici nisu davali hleb koji su odvajali od svojih usta. Zbog ovako humanog odnosa, kao i zbog velike hrabrosti, nemački vojskovođa August fon Makenzen je na Košutnjaku podigao spomenik srpskim vojnicima, na kojem je pisalo: „Ovde počivaju srpski junaci“.
Posle vojnog sloma Srbije u jesen 1915, usledilo je povlačenje preko albanskih planina. Ova iskušenja najbolje je opisala izreka: „Niko ne zna šta su muke teške, dok ne pređe Albaniju peške“. Iako su nemački izveštaji tada gromoglasno najavljivali da „srpska vojska više ne postoji“, ona je nakon albanske golgote dočekala vaskrsenje na Krfu. Zatim je upućena na Solunski front. Srbi su jedva čekali da stupe u borbu sa neprijateljem, ne bi li što pre krenuli u oslobođenje porobljene otadžbine. Nakon herojskog podviga na Kajmakčalanu i oslobođenja Bitolja u jesen 1916, čekalo se skoro dve godine na taj momenat. Iako je Solunski front bio sekundarno bojište za obe strane, pokazaće se da će upravo na tom pravcu biti zaboden nož u meki trbuh Centralnih sila. Kada su Srbi 15. septembra 1918. krenuli u konačan proboj, bugarski vojnici su bacali oružje i panično vikali: “Bežite živi, evo mrtvih!” Munjeviti prodor srpske vojske u porobljenu otadžbinu odlučio je Prvi svetski rat, jer je za posledicu imao kapitulaciju Bugarske, a potom i Austro-Ugarske. O tome svedoči i telegram nemačkog cara Vilhelma II: „Šezdeset dve hiljade srpskih vojnika odlučilo je rat. Sramota!“
Beograd je oslobođen 1. novembra, nakon čega je srpska vojska krenula u oslobađanje srpskog naroda sa druge strane Drine, Dunava i Save. Za to vreme, znajući da je rat izgubljen, u Nemačkoj dolazi do revolucije, nakon čega su usledili pregovori sa Antantom o primirju koje je potpisano 11. novembra 1918. u jednom vagonu u Kompijenu. Iako tome nisu prisustvovali, Srbi su bili sila koja je, po cenu od preko milion žrtava, presudila da se Antanta u Kompijenu nađe na pobedničkom koloseku.
Najveći deo Evrope danas ovu činjenicu svesno prećutkuje. Dok istovremeno, pod parolom političke korektnosti, ovaj dan proslavlja kao Dan primirja. Insistira se da se krivica za rat ravnomerno podeli, bez obzira na istorijske činjenice. Time bi se Srbiji, umesto zasluga za pobedu u ratu, na teret stavila krivica za njegovo izbijanje. Slobodarska Srbija na to nikada neće pristati. Ona je u ovom odbrambenom ratu pobedila, zbog čega Dan primirja slavi kao Dan pobede!
Srpski narod je uvek bio slobodarski narod. Sa istom idejom o „slobodi zlatnoj“ kretalo se uvek u juriše. Ruka Miloša Obilića postala je, uprkos prohujalim vekovima, ruka Gavrila Principa. Žrtva Stevana Sinđelića postala je i žrtva majora Milana Tepića.
Mi Srbi uvek iznova proživljavamo svoju istoriju i samo potvrđujemo izbore svojih predaka. Uvek se borimo za svoju slobodnu i nezavisnu Otadžbinu. Pod Crnim Đorđem na Sretenje 1804. Pod Milošem Velikim na Cveti 1815.
Ali, i za vreme Aleksandra Vučića poslednjih deset godina.
P.S. Aleksandar Vučić: „Sad vam kažem i zapamtite tu moju rečenicu – pobediće Srbija“.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Nakon stravične tragedije 1. novembra, kada se urušila nadstrešnica teška 100 tona na Železničkoj stanici u Novom Sadu, zauvek je ugašeno 14 nedužnih života.
Slovački premijer Robert Fico optužio je ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog da je pokušao da ga podmiti iznosom od 500 miliona evra da obaveže Bratislavu da podrži zahtev Kijeva za ulazak u NATO.
Kolumbijska poslanica Keti Huvinao uhvaćena je kako krišom povlači dim iz elektronske cigarete i to tokom skupštinskog zasedanja na kojem se raspravljalo o reformama zdravstvenog sistema.
Uz poseban program stambenih kredita za mlade, do prvih nekretnina mogu doći čak i studenti i nezaposleni, ukoliko ispunjavaju uslove propisane zakonom koji će biti formiran u februaru 2025. godine, dok je kupovina stanova po povoljnim uslovima najavljena već od marta iste godine.
U Srbiji će danas biti oblačno i hladno sa snegom uz umeren, povremeno i jak severozapadni vetar, a posle podne se očekuje prestanak padavina, dok sutra nas očekuju snežne padavine, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić predstavio je program za mlade, ističući da su uslovi da to budu državljani Srbije starosti od 20-35 godina.
U svojoj kući u Kaluđerici ubijen je u sačekuši Nikola Stanković Pivce, koji je oduvek bio problematičan, a komšije pričaju da je sa njim uvek bilo problema, čak je i nedavno bačena bomba!
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Zrenjaninu, po nalogu glavnog javnog tužioca Osnovnog javnog tužilaštva u ovom gradu, uhapsili su V. R. (65) iz okoline Žitišta, zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo teška dela protiv bezbednosti javnog saobraćaja.
Španski atletičar Mohamed Katir (26) kažnjen je četvorogodišnjom suspenzijom, nakon što je utvrđeno da je falsifikovao dokumenta kako bi prikrio propuste u doping kontrolama.
Jedan od najvažnijih članova FIBA (Međunarodna košarkaška federacija) Horhe Garbahosa, dao je intervju za "Marku" u kome je poručio da je sve bliži trenutak kada će čelnici NBA lige ući na evropsko tržište i uzeti pod svoje okrilje klubove koji se takmiče u Evroligi!
Vlasti Gvatemale oslobodile su 160 dece i adolescenata iz jevrejske sekte Lev Tahor u jugoistočnom delu zemlje, nakon optužbi za zlostavljanje dece, uključujući silovanje, saopštili su tužioci.
Mađarska je zainteresovana da održi tranzit ruskog gasa kroz Ukrajinu i o tome pregovara sa obe zemlje, nudeći mogućnost prelaska gasa u mađarsko vlasništvo već na rusko-ukrajinskoj granici, izjavio je mađarski premijer Viktor Orban.
Glumac Radoslav Rade Marjanović nekada je igrao ulogu Miće u seriji "Porodično blago", a danas ovaj čovek ima 74 godine i izgleda sasvim drugačije nego što ga pamtimo.
Glumica Paulina Manov koja je u filmu "Toma" igrala ulogu Ljiljane, jednom prilikom je otkrila da je uspela da smrša čak 30 kilograma nakon što se prvi put porodila, a objasnila je i kako joj je to pošlo za rukom.
Glumica Olivera Bacić Dragičević dobila je ulogu u obnovljenoj pozorišnoj predstavi "Mister Dolar" u režiji Vladimira Lazića u Pozorištu na Terazijama.
Pevačica Indira Aradinović Indi bila je gost Informer televizije i u programu uživo otkrila sve o svom odnosu sa Zoranom Marjanovićem, ali i njegovom poroku.
Poznati roker i nekadašnji rijaliti učesnik, Milić Vukašinović, prolazi kroz težak period nakon što mu je zbog zdravstvenih problema amputirana desna noga.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.