• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Informer.rs

21.12.2024

16:18

Nebojša Bakarec: Đilasov "Temper tantrum" i "Intermitentni eksplozivni poremećaj"!

Nikola Babić

Kolumne

Nebojša Bakarec: Đilasov "Temper tantrum" i "Intermitentni eksplozivni poremećaj"!

Podeli vest

Najnovija kolumna Nebojše Bakareca.

Posle dve decenije Dragana Đilasa u politici i javnom životu, a u svetlu duge istorije nasilja Dragana Đilasa, mnogi se pitaju šta to nije u redu sa Đilasom? U čemu je njegov problem? Šta mu fali (ne mislim na novac)? Poslednji nasilni ispad Dragana Đilasa na Voždovcu još više je podigao stepen zapitanosti. Pitanja naviru!

Foto: Nebojša Bakarec

 

Po zvaničnim podacima Svetske zdravstvene organizacije (WHO), iz 2019. godine, jedan od osam ljudi širom sveta ili 970 miliona, žive sa mentalnim poremećajima. Poznajem Dragana Đilasa, od 2008. godine. Šesnaest godina sam odbornik u Skupštini Beograda. Silom prilika, se bavim Đilasom. U periodu od 2014. do 2018. godine, kada je Đilas bio izvan politike, nisam se bavio njime. Nažalost, on se 2018. godine vratio u politiku, i postao je jedan od glavnih generatora nasilja u Srbiji. Do sada sam napisao dvadesetak tekstova o Đilasu. O ličnosti Dragana Đilasa najbolje svеdoči činjеnica da je nasilnik koji ne može da kontroliše svoj bes. Đilas ima psihičke probleme u vezi nemogućnosti kontrole besa. Na osnovu duge istorije nasilja Dragana Đilasa, uopšte nije teško detektovati i definisati njegov problem.

Poremećaj koji ima Dragan Đilas, se u detinjstvu neke osobe naziva "Temper tantrum". Nagli izlivi besa, nemogućnost kontrole besa. To je deo odrastanja male dece. Đilas nikada nije prerastao taj problem. On ima afektivni poremećaj zbog nesvesne potrebe za kažnjavanjem drugih, a izazvan je osećajem krivice usled nemogućnosti ostvarenja željene akcije (dolazak na vlast, širenje poslova itd.). Đilas je politički osujećen i frustriran. U pitanju je narcisoidni bes koji se javlja kada je sprečeno određeno ponašanje unutrašnjeg deteta u Đilasu. Vučić je taj, koji po Đilasu, Đilasa sprečava u ostvarenju onoga što on želi.

Vučić je prepreka Đilasu. Jednako tako mala deca su besna na roditelje koji im nešto ne dozvoljavaju! Ozbiljnu stvar predstavlja to da Đilas nema 4 godine ili manje, već 57 godina!

Temper tantrum predstavlja razvojni fenomen u odrastanju. Napadi besa su prirodni tokom ranog detinjstva. To je način pokazivanja jakih emocija, jer dete u početku nije naučeno da ih izrazi na društveno prihvatljiv način. Iako mnogi stručnjaci temper tantrum posmatraju kao prolaznu razvojnu fazu, postoje i oni koji smatraju da je to vrsta afektivnog poremećaja. Sigmund Frojd je isticao da se „temper tantrum“ pojavljuje zbog nesvesne potrebe za kažnjavanjem drugih (Vučić i SNS u Đilasovom slučaju), a izazvan je osećajem krivice usled nemogućnosti ostvarenja željene akcije. Hajnc Kohut je tvrdio da je tantrum nekontrolisani nasilni bes, povezan sa „narcističkom ranom povređenog ega“, tj. narcisoidni bes koji se javlja kada je osuje

eno određeno ponašanje deteta. Tantrum je reakcija na udarac zadat naduvanom egu, naduvanoj predstavi o jastvu, kada su želje deteta odbijene. Sve to stvara bes zbog udarca osećanju svemoći. Temper tantrum se javlja obično od 12 do 18 meseci. Simptomi su najizraženiji između 2. i 3. godine, a zatim se smanjuju do 4. godine. Ako se „temper tantrum“ nastavi i u kasnijem dobu, onda govorimo o „Intermitentnom eksplozivnom poremećaju“ (IED).

Foto: Nebojša Bakarec

 

Šta je „IED“?

„Intermitentni eksplozivni poremećaj“ (Intermittent explosive disorder - IED) je mentalni poremećaj, ili poremećaj ponašanja, koji karakterišu eksplozivni izlivi ljutnje i/ili nasilja, najčešće do nivoa nekontrolisanog besa, koji su u nesrazmeri sa situacijom u kojoj se osoba nalazi (npr. impulsivno vikanje, urlanje ili vrištanje, uz prekomerne optužbe bez povoda). Impusivna agresija je spontana, bez predumišljaja, i definisana je neproporcionalnom reakcijom na bilo kakvu provokaciju, stvarnu ili izmišljenu. IED je kategorizovan u Dijagnostičkom i statističkom uputstvu Mentalnih poremećaja (DSM-5) u kategoriji „Poremećaj kontrole impulsivnosti i poremećaj ponašanja“. Nagli izlivi besa definišu se kao „Intermitentni eksplozivni poremećaj“ (Intermittent explosive disorder -IED). Ispadi mogu da budu verbalni, ali i da uključuju fizičko nasilje (Đilas). Osobe sa IED obično ne mogu da kontrolišu svoj bes, a epizode ​​besa se mogu desiti u bilo kom trenutku, bez upozorenja. Sve to je prisutno kod Đilasa, decenijama unazad.

Foto: Nebojša Bakarec

 

Reč je o stanju koje obično traje kratko. Karakterišu ga periodi neočekivanih, ali intenzivnih agresivnih ispada uz emitovanje besa ili nasilja. Intermitentni eksplozivni poremećaj (IED) se često pojavljuje u kasnom detinjstvu ili ranim tinejdžerskim godinama. Napadi i tada izgledaju isto, pri čemu pojedinci uglavnom nemaju kontrolu nad ispoljavanjem svog besa. Deca sa IED takođe imaju izlive besa, ulaze u tuče, sukobe itd. Jake emocije mogu da dovedu i do fizičkog nasilja prema životinjama ili predmetima. Ovo je sve prisutno kod Đilasa. Setimo se da je Đilas u leto 2021. godine, krvnički pretukao svog psa, da se tukao u Skupštini, da nekontrolisano psuje i da je u Skupštini tokom izliva besa uništavao mobilijar. Takve reakcije, i kod dece i kod odraslih, utiču negativno na svakodnevni život i izazivaju nevolje sa prijateljima, porodicom, u školskom ili poslovnom okruženju. Setimo se da je Đilas imao silnih problema i sukoba unutar DS, i kada je bio predsednik DS, a isti problemi mu se pojavljuju i u trenutnoj stranci koju vodi - SSP-u. Setimo se da je Đilas imao i velike poslovne probleme u svojim mnogobrojnim firmama, pri čemu je onu najuspešniju - „Dajrekt medija“ morao da proda.

Simptomi IED. Kako izgledaju ovi nagli izlivi besa? Osobe kod kojih se razvije Intermitentni eksplozivni poremećaj (IED) mogu da imaju različite oblike agresivnih epizoda, poput: nemogućnosti kontrolisanja iznenadnih izliva besa (Đilas), čestih ispada u vidu agresivnih epizoda besa, svađa i tuča (Đilas), povremeno, mogu da imaju ekstremno intenzivne napade besa i nasilne ispade (Đilas), eksplozivne navale besa koje traju manje od 30 minuta (Đilas), agresivne ispade kada osećaju izraženu frustriraciju zbog nečega (Đilas je frustriran i opsednut Vučićem i nemogućnošću osvajanja vlasti).

Dijagnostikovanje IED podrazumeva da osoba ima sledeće simptome: nemogućnost kontrolisanja besa često upadanje u verbalne ili fizičke obračune (Đilas), povremeno prisutne destruktivne izlive besa i nasilja koji ne odražavaju adekvatno situaciju u kojoj se osoba nalazi (Đilas).

Foto: Nebojša Bakarec

 

IED poremećaj se obično leči kombinacijom medikamenata i psihoterapije. Neke od učinkovitih opcija koje lekar može da propiše su: lekovi za anksioznost, uključujući beta-blokatore, antidepresivi (uz selektivne inhibitore ponovnog preuzimanja serotonina), antikonvulzivne stabilizatore raspoloženja. Važno je napomenuti da je ovim lekovima potreban duži neprekidni period za postizanje punog efekta, i da mogu da imaju neželjene efekte. Zbog toga ih treba koristiti isključivo uz konsultaciju i preporuku lekara. Što se psihoterapije tiče, jedan od najefikasnijih metoda je kognitivno bihejvioralna terapija (CBT). Ona omogućava ovim osobama da razumeju i prepoznaju situacije koje izazivaju njihove teške izlive besa, da ga kanališu, i da obuzdaju verbalne i nasilne ispade. Ovaj vid terapije ne samo da osigurava da niko drugi ne bude povređen tokom napada, već i pomaže ljudima sa IED da se osećaju bolje, uz nivo kontrole koji ranije nisu imali. Posle slučaja porodičnog nasilja koje je izazvao 6.12.2024., Đilas je verovatno odlazio kod terapeuta na kognitivno bihejvioralnu terapiju. To mu je pomagalo da počne da kontroliše svoj bes. Nažalost, Đilasov povratak u politiku 2018. godine, drastično je tokom narednih godina pogoršao Đilasovo stanje.

Foto: Nebojša Bakarec

 

Da Đilas ima „temper tantrum“ odnosno, Intermitentni eksplozivni poremećaj (IED) svedoči njegova duga istorija nasilja.

- Počеtkom 2005. godinе, Dragan Đilas jе prеtio i vrеđao policajca Dеjana Stеvića zbog toga što ga jе zaustavio zbog saobraćajnog prеkršaja.

- 17.10.2008., Đilas jе na Konstitutivnoj sеdnici Skupštinе grada, prеd kamеrama, najgrubljе psovao odbornika SRS, Zorana Ognjanovića. To sam lično čuo. Đilas je na početku sednice, na opšte iznenađenje, dva minuta psovao Ognjanovića, pred svim kamerama i novinarima, rečima - "J***ću ti mater i sestru, i sve živo, na****ću ti se majke mrtve, p***a ti materina radikalska, polomiću ti p***u, mrtvu ti majku j***m...".

- Đilas je 6.12.2014. bio vinovnik porodičnog nasilja. Mеdiji su izvеstili da je Đilas fizički napao bivšu suprugu i njеne roditеlje, pеnzionеre. Oni su 7.12.2014. dali potrеsnе izjave u MUP Vračar. Bivša supruga je tvrdila da ju je Đilas maltretirao i dok je bila trudna i da joj je pretio smrću.

Foto: Nebojša Bakarec

 

- 09.05.2018. Đilas je na Konstitutivnoj sеdnici Skupštinе grada, za govornicom fizički nasrnuo na odbornika SNS, Alеksandra Mirkovića, bez povoda, u nastupu nekontrolisanog besa.

- 24.12.2018. Đilas jе u holu Skupštine grada, na konferenciji za medije, u pauzi sednice, pravdao poziv na silovanje Ane Brnabić i nijе osudio ovaj poziv na nasiljе.

- Đilas sе 19.01.2019. sukobio sa učеsnicima protеsta iz studеntskе grupе „Marks 21“. Đilas jе studеntе najgrubljе vrеđao i psovao.

- Đilas jе prеdvodio nasilni upad sa električnim testerama, u RTS, 16.03.2019., kada jе dеmoliran RTS i onеmogućеn mu jе rad u trajanju od višе sati. Zaposlеnima u RTS-u jе prеćеno i vrеđani su.

- Đilas jе prеdvodio napad na zgradu Prеdsеdništva jе 17.03.2019. Tokom protеsta 16. i 17. marta 2019. jе povrеđеno šеst policajaca.

- Dragan Đilas jе 17.03.2019. na Tеrazijama, prеtio pripadnicima policijе u civilu da ćе ostati bеz posla kada on dođе na vlast.

- Đilas je 3.5.2020. pretio i vređao predsednika Srbije, i rekao: „Zato što si ti, Aleksandre Vučiću, jedan kreten, bre. Bolesnik jedan. Odgovaraćeš za ovo kad tad, ja ti garantujem, kad tad“!

- Đilas je 07.07.2020. organizovao napad na Skupštinu Srbijе, u namеri da na nasilan način svrgne vlast. Pеt dana je vandalizovana Skupštinu i povrеđeno je 140 policajaca. Đilas jе najsnažnijе podržao ovo nasiljе.

- U leto 2021. godine, na imanju Dejana Bulatovića u selu Batrovci, Dragan Đilas je krvnički pretukao svog psa, u prisustvu Đilasove ćerke i Dejana Bulatovića.

- Đilas je 10.6.2023. na beogradskom aerodromu pretio Saši Milovanoviću, direktoru Srpskog telegrafa, i to pred njegovom maloletnom ćerkom.

- 24.12.2023. Đilas je je organizovao napad na Skupštinu grada Beograda, u namеri da na nasilan način svrgne vlast. Celu noć je vandalizovana Skupština grada, spomenik kulture i povrеđeno je 8 policajaca.

- 06.02.2024.. godine, Đilas je organizovao nasilje u Skupštini Srbije, kada je psovao poslanike SNS na Konstitutivnoj sednici Skupštine Srbije. Kolovođa haosa u SkupštinI, Dragan Đilas je besramno psovao poslanike SNS. Na snimku se sa Đilasovih usana jasno čitaju psovke:"Mrš u p**** materinu, j**** ti mater".

- Đilasova stranka i Đilas su tokom novembra i decembra 2024. vandalizovali trgove, i istorijske objekte, tako što su prosipali tone crvene farbe i fekalija u Novom Sadu.

- 5. 11. 2024. godine, Đilasova stranka je po Đilasovom nalogu, i uz učešće Đilasa, vandalizovala Gradsku kuću u Novom Sadu, kada je nanenta šteta od milion evra!

- 25. 11. 2024. godine, Đilas je fizički napao poslanike SNS u Skupštini Srbije.

- Đilas je 19.12.2024. fizički napao i tukao mlade iz SNS zbog toga što su lepili plakate koji mu se ne sviđaju! Đilas stanuje na Vračaru. Koji normalan čovek može u 1 ujutru da sedne sa svojim batinašima u dva besna džipa, i da sa Vračara ode na Voždovac, u ulicu Vojvode Stepe, i da tamo napadne mlade ljude od 18, 19 i 20 godina, koji lepe plakate, i da ih tuče sa svojim batinašima!

Iz svega što sam nabrojao, jasno je da Đilas ima „temper tantrum“ odnosno, Intermitentni eksplozivni poremećaj (IED). Jedina moguća poruka Đilasu je – Đilase, potraži pomoć!

Autor je poslanik i član predsedništva SNS

 

 

 

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

TV

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set