SRBIJA TEK SAD NE SME DA ŽURI, OVO SU POSLEDNJI TRZAJI ZAPADA da lažnu državu učlane u UN! BEOGRAD MORA DA IZDRŽI!
Podeli vest
Prethodna "žurba" iz 2008. godine bila je državno neodgovorna, politički zlokobna, dugoročno štetna. Povrh svega, sada bi to još bilo i neverovatno glupo
Drugi krug predsedničkih izbora u Srbiji održan je trećeg februara 2008. godine. Tačno dve nedelje kasnije - 109 poslanika Privremene skupštine Kosova potpisivanjem „Deklaracije o nezavisnosti" preduzelo je jednostrani korak nakon kojeg više ništa nije bilo isto. Iste večeri tu odluku je priznala Kostarika, a sutradan još sedam članica UN: SAD, Francuska, Velika Britanija i Turska, plus Albanija, Avganistan i Senegal.
Visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borel nije isključio ideju o promeni granica, ako bi se o tome saglasili Beograd i Priština, prenela je prištinska Koha, ranije danas
05.05.2020
17:50
Iz dinamike događaja i odluka jasno je kao dan da sve bejaše unapred pripremljeno. Uključujući i predsedničke izbore u Srbiji! Da sramota za Borisa Tadića bude veća, ulogu je odigrao do kraja, zakletvu položio dva dana ranije. Jer, preduslov za potpisivanje „Deklaracije" predstavljao je "konstruktivan stav" zvaničnog Beograda. Otuda i veliki angažman celog zapadnog sveta, uz silna obećanja i poneku sitnu donaciju tokom predizborne kampanje, a kako bi se "amortizovao otpor" i "otupila oštrica" reakcije Srbije.
Čak i u tadašnjim uslovima bez „konstruktivnog" Beograda gotovo da nije bilo moguće operacionalizovati nijednu odluku na terenu. Zato je, već do leta, Srbija faktički prihvatila EULEKS (što je u praksi značilo „miniranje" pozicije UNMIK-a), do jeseni se saglasila sa učešćem „kosovskih zvaničnika" na sednicama Saveta bezbednosti UN (nakon čega, posledično, i u drugim forumima), a potom i odustala od tužbe (išlo se na savetodavno mišljenje sa tragično loše postavljenim pitanjem).
Kakva argumentacija je pratila ovu „konstruktivnost"? Prvi i najčešći argument bio je da se tako ubrzavaju „evrointegracije". A sa izvesnom EU perspektivom sve se menja: stižu investicije, otvaraju radna mesta, gradi infrastruktura. Kako uopšte živeti mimo EU? Drugi argument je da se treba posvetiti budućnosti, ne valja živeti u prošlosti. Treći - moramo brinuti o ljudima (Srbima sa Kosova), a ne o teritorijama. Četvrti - kako su države ionako prevaziđena stvar, čemu preganjanja o međama, ako će granice uskoro postati istorijska kategorija. Vreme je pokazalo da se radilo o čistoj propagandi. Zavođenju za Goleš planinu.
Od evrointegracija niti je šta bilo, niti će; budućnost je bila rezervisana samo za povlašćene, Ramuš Haradinaj je trećeg aprila oslobođen svih optužbi za zločine, dok je Radovan Karadžić uhapšen 21. jula; samoproglašena država se pokazala nesposobnom da brine i o ljudima koji su je želeli, svako ko je mogao iz nje je pobegao; da su teritorije i dalje važne pokazao je KFOR već 17. marta upadom na sever i zauzimanjem zgrade Opštinskog suda - što se do kraja dana pretvorilo u žestok sukob, bilo je i žrtava.
Međutim, da stvar po one koji su zagovarali „konstruktivnost" bude još gora, pokazao je razvoj dešavanja tokom te iste 2008. Naime, ispostavilo se da je proleće te godine bilo poslednji trenutak kada je silni Zapad predvođen Sjedinjenim Državama mogao organizovati jednu takvu političku operaciju. U avgustu je nestrpljivi Mihail Sakašvili napao Južnu Osetiju, nakon koje je usledila intervencija ruskih snaga i priznavanje još ranije proglašenih „odluka o nezavisnosti" Chinvalija i Suhumija. U septembru je bankrotirala moćna investiciona banka „Leman braders", što je označilo početak sloma američkog bankarskog sistema.
Istovremeno, najpre se zahuktavaju unutarstranački izbori u SAD gde se za „nominaciju demokrata" bore Barak Obama i Hilari Klinton, a potom će ovaj prvi na „megdan" Džonu Mekkejnu. Posmatrano iz ove perspektive, zvaničnici Srbije nisu imali niti jedan razlog da žure sa bilo kakvim popuštanjem, isticanjem „konstruktivnosti". Kako bi to Albanci mogli „proglasiti nezavisnost" kada su to pre njih učinili Abhazi i Osetini (samim tim, svaka američka aktivnost na Balkanu, morala bi podrazumevati ustupke na Kavkazu), koliko bi aktuelno bilo „kosovsko pitanje" u trenutku najveće recesije za poslednjih sto godina, da li bi se time na ovakav „jednostran način" bavio bilo ko u vremenu izbora i glasanja? Isto kao što ni danas ne treba žuriti.
Glasine su sa raznih strana da je dogovor već postignut. O razgraničenju! Aljbin Kurti je od toga izgradio celu teoriju. Međutim, ostaje otvoreno pitanje: šta time Srbija dobija? Ovoga puta čak nema ni „propagandnog efekta" kakav je postojao 2008. godine! Ko još veruje da će to poslužiti „ubrzavanjem evrointegracija"? EU se para po šavovima, Bregzitom je započet proces dezintegracije. Ili da je to neophodno radi „dolaska novih investitora"? Investitori su dolazili i prethodnih godina.
Tek neverovatno deluje teza da će se tako osigurati neke „dodatne garancije za Srbe na KiM"!? Pa Albanci nisu poštovali nijedan do sada potpisani sporazum, o kakvim garancijama razgovarati? Neka se najpre ispoštuje ranije dogovoreno. Naposletku, nema razloga za žurbu ni zbog budućih dešavanja, kako u kontinentalnoj, tako i regionalnoj politici.
Kako će svet izgledati nakon pandemije, šta će biti prioriteti u delovanju velikih sila, koje se posledice nastupajuće ekonomske krize očekuju, da li će biti nastavljeni „migrantski talasi" i kako će se sve to odraziti na bezbednost Balkana - otvorena su pitanja. Prethodna „žurba" iz 2008. godine bila je državno neodgovorna, politički zlokobna, dugoročno štetna. Povrh svega, sada bi to još bilo i neverovatno glupo. Gluplje od bilo čega prethodnog.
Kao što je proleće 2008. godine predstavljalo poslednji trenutak za jednostranu odluku Albanaca, tako je i ovo sada poslednji trzaj da se nekakav pritisak izvrši kako bi Srbija prihvatila učlanjenje lažne države Kosovo u UN i dugoročnu legitimizaciju njihove pozicije u međunarodnim okvirima. I kao što je trebalo u proleće 2008. godine istrpeti pritisak, danas je takođe nužno pokazati nepopustljivost. Sve ostalo su bajke i trikovi, koje će vreme brzo demantovati.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borel nije isključio ideju o promeni granica, ako bi se o tome saglasili Beograd i Priština, prenela je prištinska Koha, ranije danas
Gde je novoizabrani američki predsednik Donald Tramp i zašto se još nije oglasio povodom skandalozne odluke administracije odlazećeg predsednika Džoa Bajdena da odobri napad američkim raketama ATACMS na Rusiju, pita pukovnik Daglas Mekgregor na društvenoj mreži Iks.
Na Informer televiziji u toku je specijalni program povodom strašnog nasilja koje predvode pristalice i stranački opajtosi Dragana Đilasa, ali i lideri ostalih opozicionih stanaka i antisrpski ekstremisti Brajan Brković, Miran Pogačar...
Gost specijalnog programa Informer televizije bio je Dragoslav Bokan iz Instituta za nacionalnu strategiju koji je govorio o nasilju koje sprovodi opozicija.
Gosti Info jutra na Informer televiziji bili su narodni poslanik Dejan Bulatović i Saša Milovanović, direktor Srpskog telegrafa koji su govorili o ponoru stranke Dragana Đilasa i tome zašto su dve poslanice napustile njegovu Stranku slobodne i pravde.
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović posetila je radnika Elektodistribucije Srbije u bolnici, koji je pre dve noći napadnut i pretučen dok je otklanjao kvar u Valjevu.
Master prevodilac italijanskog, istraživač, frulaš, harmonikaš, džudista, samo su neke od odrednica koje mogu da stoje pored imena Miloša Pržića, tridesetpetogodišnjeg Smederevca, koji je slep od rođenja.
Policija u Novom Pazaru uhapsila je V. K. (80) iz Sjenice, nakon što je u utorak pretio dvojici radnika Poljoprivredne službe koji su bili u kontroli kod njegovog komšije, a zatim ispalio nekoliko hitaca iz pištolja kako bi ih zaplašio.
Miroslav Živković, branilac Nemanje Marinkovića instruktora streljane u koju je kako se sumnja otac maloletnog ubice, Koste K. vodio sina, nakon današnjeg suđenja u Višem sudu u Beogradu istakao je da je ponašanje Vladimira Kecmanovića isto kao ponašanje oca masovnog ubice Uroša Blažića.
U Višem sudu u Beogradu se danas nastavlja krivični postupak protiv roditelja maloletnog ubice Koste Kecmanovića, a povodom jučerašnjeg odlaganja parničnog postupka se oglasio otac ubijene Angeline Aćimović, Anđelko Aćimović.
Nekadašnji sportski direktor Partizana, Nikola Lončar, rekao je da bi njegov bivši klub morao da odigra iznad svojih mogućnosti ukoliko želi da trijumfuje u sledećem večitom derbiju.
Trener Crvene zvezde Janis Sferopulos najavio je prvi ovosezonski večiti derbi sa Partizanom. Meč je na programu u četvrtak, sa početkom u 20 časova (Sport Klub 1).
Fudbaleri Srbije nisu uspeli da se plasiraju u četvrtfinale, pa ih zato očekuje borba za opstanak u A Grupi Lige nacija, što neće biti nimalo lak zadatak za izabranike Dragana Stojkovića Piksija. Potencijalni rivali "orlova" su Grčka, Austrija, Ukrajina i Turska,
Advokat Fudbalskog saveza lažne države Kosovo - Taulant Hodaj, najavljuje da će UEFA biti tužena zbog oduke da meč u Bukureštu između Rumunije i tzv. Kosova bude registrovan službenim rezultatom 3:0 u korist domaćina.
Svet svedoči stravičnom krahu zapadne ideologije, koji više ne može da se sakrije, izjavila je Marija Zaharova, portparol ruskog Ministarstva spoljnih poslova.
Novoizabrani američki predsednik Donald Tramp pridružio se izvršnom direktoru SpaceKs-a Elonu Masku kako bi posmatrao lansiranje masivne svemirske letelice Starship iz raketnih objekata kompanije na obali Meksičkog zaliva u Braunsvilu u Teksasu.
Mađarski premijer Viktor Orban održao je sednicu Saveta za odbranu zbog najnovijih dešavanja u vezi sa situacijom u Ukrajini i povećane pretnje od eskalacije sukoba, saopštio je Orbanov portparol, Bertalan Havasi.
Bivši komandant NATO snaga u Evropi, Džejms Stavridis, predložio je nekoliko ključnih koraka za rešavanje sukoba u Ukrajini, uključujući formiranje demilitarizovane zone, angažovanje mirovnih snaga iz Latinske Amerike i Afrike i odlaganje ukrajinskog članstva u Evropskoj uniji i NATO savezu.
Ukrajinske oružane snage su tokom proteklog dana izgubile više od 400 vojnika u oblasti Kurska, a jedanaest ukrajinskih vojnika se predalo kao ratni zarobljenici (POV), saopštilo je rusko Ministarstvo odbrane.
Mira Banjac kaže da je za potrebe snimanja filma "Lepota poroka" zajedno sa rediteljem Živkom Nikolićem pitala ćeške turiste da statiraju u kultnom filmu!
Projekat “Retrospektiva +20” je zamišljen kao prikaz radova autora, širokog spektra planiranja i projektovanja, nastao u dugom vremenskom periodu ali prilagođenih ujednačenom izložbenom formom koja prikazuje prepoznatljivu bit autorstva.
Beogradska filharmonija izvodi veličanstvenu Malerovu Petu simfoniju zajedno sa šefom-dirigentom Gabrijelom Felcom, u petak 22. novembra (Kolarac, 20h).
Ukrasi za slavski kolač su neizostavan deo jednog od ključnih simbola krsne slave. Kolač predstavlja telo Isusa Hrista, dok vino kojim se kolač preliva simbolizuje Njegovu krv.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.