Momčilo Mandić, nekadašnji bliski saradnik bivšeg predsednika Republike Srpske Radovana Karadžića i ministar pravde tokom njegove vladavine, odlučio je da posle dve decenije ćutanja progovori o mnogim stvarima.
15.06.2020
13:25
Kako je CIA uticala na izbore u Srbiji?
Tokom protekle dve godine, novinar Dejvid Šajmer intervjuisao je više od 130 zvaničnika na temu stogodišnje istorije prikrivenog uplitanja u izbore, ili skrivenih napora da se manipuliše stranim demokratskim izbornim procesima. Njegovi intervjui uključili su osam bivših direktora CIA i druge zvaničnike, kao i direktore državnih obaveštajnih službi, državne sekretare, savetnike za državnu bezbednost, jednog generala KGB, i jednog bivšeg predsednika SAD. Došao je do otkrića da su u 21. veku najviši državni zvničnici bezbednosti razmatrali korišćenje CIA radi uplitanja u strane izborne procese u najmanje dva slučaja.
U jednom slučaju u Srbiji 2000. godine, razmatranje je prešlo u akciju, a CIA je potrošila milione dolara u naporima protiv Slobodana Miloševića. U drugom slučaju Irak 2005. godine. U oba slučaja kreatori američke politike vagali su potencijalnu korist prikrivene akcije naspram mogućeg rizika.
“POSTOJI PRAG BROJA MRTVIH, A MILOŠEVIĆ GA JE PREŠAO”
Prvi slučaj se dogodio 2000. godine, kada je jugoslovenski predsednik Milošević bio kandidat na izborima. Milošević je bio blizak Moskvi, srpski nacionalista, i ozbiljan rušilac ljudskih prava. Leon Paneta, američki sekretar za odbranu u administraciji predsednika Bila Klintona od 1994. do 1997., Šajmeru je rekao: „Milošević je viđen kao loš momak i uticajan, i kao neko ko će taj deo sveta okrenuti naglavačke ako se protiv njega ne preduzmu neki koraci“.
Mogućnost za tako nešto pružili su izbori 2000. godine.
„Ne znam da li smo javno rekli da je naš cilj promena režima“, kaže Džejms Obrajen, tadašnji Klintonov specijalni izaslanik za Balkan, ali „nismo videli Miloševića kao nekog ko je sposoban da vodi normalnu državu“. Od polovine 1999. godine do kraja 2000, državne i privatne američke oragnizacije potrošile su oko 40 miliona dolara na programe u Srbiji, podržavajući ne samo opoziciju, već i nezavisne medije, građanske organizacije, i inicijative za masovni izlazak na izbore. Ovim otvorenim angažovanjem, objasnio je Obrajen, SAD su htele da unesu ravnotežu u izbore koje je Milošević nameravao da izmanipuliše.
Kao što su Stejt dipartment, Američka državna agencija za međunarodni razvoj (USAID) i nevladine organizacije (NVO) finansirane iz američkih fondova otvoreno uticale na srpske izbore, tako je to isto CIA činila tajno. Džon Sajfer je otkrio da zna samo za jednu „uspešnu“ operaciju uplitanja u izbore u periodu između 1991. i 2014. godine dok je on služio kao operativni oficir CIA, a to je upravo bilo uplitanje u izbore u Srbiji 2000. godine.
„Uloženi su skriveni napori pokušaja podrške Miloševićevoj opoziciji“, rekao je Sajfer, sećajući da je, nakon što je Klinton obavestio odabrane članove Kongresa, CIA preduzela „podršku, finansiranje i pomaganje određenih opozicionih kandidata – u tome je bila osnovna stvar“.
Sajfer, koji je postao šef CIA za Srbiju odmah nakon izbora, objasnio je da je agencija usmeravala milione dolara u kampanju protiv Miloševića, uglavnom sastajući se sa opozicionim liderima van njihove zemlje, snabdevajući ih kešom na licu mesta.
Sam Klinton je u jednom intervjuu potvrdio da je ovlastio CIA da se umeša u izbore 2000. godine u korist Miloševićevih protivnika. Kako objašnjavaju, u tome nije viđen nikakav problem jer je Milošević bio, kako su tvrdili, "hladnokrvni ubica koji je izazvao smrt stotina hiljada ljudi“. Kao što su američki predsednici verovali da mogu da osnaže strane demokratije podrivajući komunističke kandidate, tako je Klinton verovao da može osnažiti srpsku demokratiju radeći protiv Miloševića.
„Taj čovek je bio ratni zločinac“, rekao je Klinton.
U Srbiji CIA se koncentrisala na vršenje uticaja na mišljenje ljudi a ne na menjanje glasačkih listića.
„Mi nismo lažirali glasove niti svesno lagali glasače da bi ih naveli da podržavaju one ljude za koje smo želeli da pobede“, objasnio je Klinton. Umesto toga, CIA je obezbedila novac i druge vrste pomoći za kampanju koju je vodila opozicija.
Vođe u američkom kongresu znale su za ovaj tajni plan i podržavale su ga. Trent Lot, vođa većine u Senatu, seća se da je, kada je dobio izveštaj o ovoj operaciji CIA, podržao svim srcem.
„Milošević je bio totalno van kontrole“, rekao je Lot. „Nismo nameravali da izvršimo invaziju, ali to je bio haos, i morali smo nešto da uradimo“. Za razliku od drugih državnih američkih službenika, službenici CIA su mogli da rade tajno. „Zbog načina na koji mi poslujemo“, objasnio je Daglas Vajz, tadašnji operativni službenik CIA stacioniran na Balkanu, „Srbija je bila mnogo prijemčivija nego što bi bila za ljude koji bi radili otvorenije, da se tako izrazim“. Uključenost američke obaveštajne zajednice u izbore bila je „značajna“, nastavio je Vajz, jer je Vašington upotrebio sve instrumente državne moći kako bi doveo do ishoda koji odgovara Sjedinjenim državama.
Kako su se izbori približavali, Klinton se brinuo da će Milošević podvalom na izborima doći do pobede.
„Ovi izbori će biti važni, ali verovatno neće biti fer“, rekao je Vladimiru Putinu, tada novom ruskom predsedniku, dve i po nedelje uoči izbora, na osnovu nedavno objavljenog transkripta njihovog tadašnjeg razgovora.
„Po anketama, Milošević zaostaje, tako da će verovatno pokušati sa krađom. Bilo bi bolje da izgubi, ali će on verovatno urediti da do toga ne dođe“. Američke organizacije za promociju demokratije, deleći Klintonovu zabrinutost, trudile su se da osiguraju da Milošević ne uspe da falsifikuje izbore. Jedna NVO finansirana iz američkog fonda, obučila je preko 15.000 aktivista u nadgledanju izbornih mesta. Na dan izbora, članovi opozicije obrađivali su glasove zajedno sa državnim službenicima. Zvanična obrada podataka pokazivala je da Milošević tesno vodi. Međutim, istina je izašla na videlo tokom paralelnog brojanja - on je nadmoćno izgubio. Došlo je do izbijanja velikih protesta. Ne uspevši da uguši narodnu revoluciju, Milošević je bio prinuđen da da ostavku.
Dve decenije kasnije, sada penzionisani oficiri američke obaveštajne službe izrazili su neobjašnjivo samopouzdanje stavom da se njihov rad pokazao ključnim u poražavanju Miloševića. Sajfer je pominjao „uspeh“ operacije CIA, dok je Vajz je izjavio da su Sjedinjene države mnogo doprinele i da je kombinacija prikrivene i otvorene akcije dovela do pozitivnog rezultata. Međutim, kao i uvek u slučaju prikrivenih operacija u cilju uticanja na glasače, CIA nije mogla da precizno proceni taj uticaj. „Teško je to izmeriti“, priznao je Sajfer i dodao da su srpski državni službenici iza zatvorenih vrata odali priznanje CIA za zasluge u njihovoj pobedi.
„Mnogi od ključnih igrača koji su postali najviši službenici u novonastaloj vladi nastavili su da se sastaju sa nama i da nam govore da su naši napori doveli do njihovog uspeha“, rekao je Sajfer, „u smislu naše pomoći u svemu, od oglašavanja do finansiranja i načina na koji vodili kampanju“.
U intervjuima, više visokih zvaničnika se osećalo neprijatno prilikom spominjanja CIA i Miloševićevog poraza. Džon Meklaflin, koji je bio zamenik direktora CIA 2000. Godine priznao je da raspolaže informacijama, ali da o istima ne može da piča. Ta nelgodnost bila je razumljiva: uplitanje CIA u izbore 2000. godine nije bilo u skladu sa operacijama agencije u posle hladnoratovskom periodu.
„Kao da je postojala izvesna opuštenost po tom pitanju, ne samo u svetskim obaveštajnim krugovima, već zaista jedan širok stav da nešto mora da se preduzme na Balkanu“, rekao je Stiven Hol, bivši operativni službenik CIA koji je 2000. bio stacioniran u regionu. Za Vašington izborna manipulacija postala je poslednje sredstvo, dodao je Vajz i slučaj Srbije predstavljao je totalni izuzetak, delimično zbog Miloševićevih zločina, a delimično zbog prijemčive, uverljive i privlačne prirode opozicije.
U takvim slučajevima, kako je Vajz generalizovao, cilj opravdava sredstvo, rizik je u tome što možda činiš nešto što je u očima mnogih ne-američko“, a rezultat je "smaknuće genocidnog manijaka sa vlasti".
Kako je Klinton tada izjavio, akcija u Srbiji smatrana je vrednom, jer je “postojo prag broja mrtvih, a Milošević ga je prešao”
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
I oni da nekom spočitavaju genocid!!!
Ogrezli su u genocidu. Bagra američka, a istovremeno luduju već godinama i pričaju o ruskoj umješanosti u smeričke izbore. Jel to kod njih važi " Šta je dozvoljeno Jupiteru, nije volu".
Veliki deo novca je očigledno završio u Čedinim i Đilasovim džepovima. Oni su tada bili lideri Otpora i studenata, pas nije imao za šta da ih ujede a vidi ih sada. O drugima neću da trošim reči.
"Prag mrtvih" su prešli svi predsednici SAD-a. Dali direktnim ubijanjem širom sveta, dali dugotrajnim putem osiromašenog uranijuma, izlivanjem pirenskih ulja u vodotokova, dali sankcijama izazivajući nesagledivu patnju. Ni jedan narod nema prava da štiti svoje interese. Pa bio to Milošević, Đinđić, Tramp, svejedno. I američki narod sme da bude samo najjača udarna pesnica instrumentalizovanog NATO policajca. Da ginu "za šaku dolara". A kad smo već kod dolara. Pa ko će da poveruje u onu siću od 40 miliona dolara? Otvorili su se oni sa mnooogoooo više keša. Pa bilo je potrebno opravdati onu silu bombi, raketa, aviona. Koliko samo košta onaj jedan F117. A svi drugi potom povučeni iz upotrebe. Da, nema američki narod pravo samo da gine po belom svetu. Mora on bogme sve to i da plaća. A da je umesto u smrt drugih naroda ulagao u život svog naroda, Amerika bi imala i jak zdravstveni sistem, jak obrazovni sistem. Ne bi živeli od i za drogu. Ali tu postoji problem. Ko bi mislećem čoveku objasnio zašto treba ubijati druge ljude da bi tim istim ljudima bilo bolje?
чиста будалаштина!!!Милошевић није изгубио на изборима,већ су га американци склонили у хад,кад је завршио,за њих,посао који је требало да заврши.после су довели ДОС да доврши остатак посла.милошевић је завршио у хагу само да се ,на суђењу у србији,не докаже нјихова улога и савез са МИЛОШЕВИЋЕМ
Veleizdajnici su tvrdili da nisu strani placenici i da je to sve lazna Miloseviceva propaganda, a posle su sve cak i bestidno javno priznali - Velimir Ilic kao su u SAD ambasadi u Budimpesti odlazili po novac i sad taj sljam hoce ponovo da vlada citaj pljacka Srbiju more sikter stoko. Nikada vi iz opozicije necete vise vladati vi ste nesto najgore sto je bilo na vlasti u Srbiji u svoj njenoj istoriji .
Kriminalci, zlocinci, ljudozderi, manijaci, ubice, docice vam sudnji dan. Tada ste uspeli i vise nikada. Sada sto podrzavate ove sitne lopovcice, izdajnike necete uspeti, Srpski narod se opametio.
Momčilo Mandić, nekadašnji bliski saradnik bivšeg predsednika Republike Srpske Radovana Karadžića i ministar pravde tokom njegove vladavine, odlučio je da posle dve decenije ćutanja progovori o mnogim stvarima.
Ilon Mask, najbogatiji čovek sveta i jedan od ključnih ljudi Trampove Bele kuće, intenzivno se bavi politikom u Nemačkoj, što se delu tamošnje javnosti ne sviđa.
Večeras na Informer televiziji počinje nova emisija "Astro Zapisi". Ko-voditeljka i poznata astrološkinja Biljana Maklenov biće stalni član emisije i na vezi sa gledaocima.
Užičko komunalno preduzeće postavilo je video nadzor na mestu gde je ranije bila divlja deponija, ali izgleda da ni ovaj potez nije urodio plodom, da ljude spreči da ne bacaju đubre!
Smrt brata i sestre, blizanaca Milana i Nede Pavlović iz Niša, uznemirila je čitavu javnost tog aprila, 2017. godine, kada su poginuli u eksploziji plinske boce.
Potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da su pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije, u saradnji sa Višim javnim tužilaštvom u Beogradu, zaplenili oko 15 kilograma kokaina i uhapsili tri osobe zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga.
Srpski trener Slaviša Jokanović već duže vreme pominje se kao jedan od kandidata za klupu Partizana, ali planove bi sada mogao da im pokvari gruzijski vicešampion.
Došlo je do kraha! Svega par meseci nakon što je u medijima krenulo da se spekuliše kako će postati novi Bekamovi, zvezda Mančester junajteda Markus Rašford (27) i njegova devojka Grejs Džekson (26) odlučili su da okončaju svoju vezu!
Srpski košarkaš Uroš Trifunović odigrao je najbolju meč u karijeri. On je u pobedi Tofaša nad Turk Telekomom (93:82) postigao 27 poena na šta je dodao i šest skokova.
Administracija odlazećeg američkog predsednika Džozefa Bajdena zabrinuta je da bi Iran mogao da napravi nuklearno oružje, izjavio je danas savetnik Bele kuće za nacionalnu bezbednost Džejk Salivan.
Turski ministar spoljnih poslova Hakan Fidan izjavio je danas u Damasku da u budućnosti u Siriji neće biti mesta za kurdske militante, pozivajući da se raspusti sirijska kurdska militantna grupa YPG.
Izraelski premijer Benjamin Netanijahu biće uhapšen po nalogu Međunarodnog krivičnog suda (MKS) ukoliko dođe u Poljsku 27. januara na obeležavanje 80. godišnjice oslobođenja koncentracionog logora Aušvic u Drugom svetskom ratu, saopštila je poljska Vlada.
Vojska Izraela primećena je kako oklopnim vozilima i tenkovima prolazi kroz sirijska sela kako bi nametnula svoje prisustvo i psihološkI efekat u cilju sprečavanja potencijalnog otpora.
Ćerka čuvene holivudske lepotice Natali Vud dala je nedavno intervju za jedan magazin povodom 43. godišnjice od smrti svoje majke koja je nestala 29. novembra 1981. godine.
Glumica Blejk Lajvli tužila je svog filmskog partnera Džastina Baldonija za seksualno uznemiravanje uz navode da su on i njegov tim smislili "plan" da unište njen ugled.
Nova godina je pred vratima, ali prehlada ili grip mogu lako pokvariti prazničnu čaroliju. Otkrijte koje namirnice vam mogu pomoći da ojačate imunitet i ostanete zdravi u danima slavlja.
Skijanje ne mora da bude skupo! Ako želite da savladate ovu zimsku veštinu, ali ne želite da potrošite bogatstvo, postoji nekoliko mesta koja nude kvalitetne časove za pristupačne cene.
Da li se iza zidova palate krila zabranjena osećanja? Priča o tajnom odnosu dvoje bliskih članova kraljevske porodice podgrejala je brojne glasine, ali odgovor na ovo pitanje zauvek je ostao misterija.
Poslednji koncert u okviru turneje "Od istoka do zapada" za Aleksandru Prijović veoma je emotivan. Pevačica se slušajući punu Arenu kako uglas peva, ponovo rasplakala, a onda su je verni fanovi iznenadili poklonom.
Muzička zvezda Aleksandra Prijović večeras održava poslednji koncert u punoj Beogradskoj Areni, odakle je i krenula sa turnejom "Od istoka do zapada", a nakon što je izašla na binu pevačica je pozdravila publiku sa suzama u očima.
Aleksandra Prijović večeras održava koncet kojim će završiti turneju "Od istoka do zapada", a među brojnim kolegama u publici je bila i Aleksandra Mladenović.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.