(VIDEO) SRBIJA JE UPALA NA KOSOVO I SPASLA GRAČANICU, ZAPADU BI BILI DOBRI SAMO AKO SAMI SEBI ODSEČEMO RUKU... Zašto je Tramp spremio 10 milijardi za Albance...
Podeli vest
Zapad nema mnogo šta da ponudi Srbiji, koja bi za njih bila dobra samo ako sama sebi odseče ruku. Tako bivši vicepremijer Nebojša Čović komentariše poziv američkog posrednika Ričarda Grenela da se 2. septembra organizuje razgovor delegacija Beograda i Prištine u Vašingtonu
Imperija uzvraća udarac kao odgovor Evropskoj uniji koja je minirala sličan susret u Beloj kući 27. juna
Srpski član Predsedništva BiH Milorad Dodik ocenio je da su poslednji istupi specijalnog predstavnika Stejt departmenta za Zapadni Balkan Metjua Palmera odraz kontinuiteta njegove politike prepoznatljive po mešanju i pokušaju arbitriranja kad su u pitanju unutrašnje stvari zemalja u kojima se pojavljuje
06.08.2020
22:20
Iako se u međuvremenu na prvi pogled nešto promenilo jer je EU preuzela inicijativu, suštinski se, smatra Nebojša Čović, ništa nije dogodilo: razgovori pod pokroviteljstvom EU nisu doneli nikakav rezultat, osim najave da evropski posrednik Miroslav Lajčak piše nekakav sporazum i što je postalo jasno da Nemačka vodi čitav kosovski proces u EU.
Na stolu u Beloj Kuži će se naći ekonomsle teme, međutim, kako kaže, Grenelova ideja da na Kosmet uđe 10 milijardi dolara da bi se promenio ekonomski ambijent i standardi nije besplatan ručak. Ako neko ima 10 milijardi nek da 15 da to još brže da uradimo, ali ništa nema za dšabe, sarkastično primećuje Čović.
Sukob američke i nemačke politike ili unutaramerički sukob
Čović u emisiji Svet sa Sputnjikom napominje da, iako je došlo do sukoba američke i nemačke politike, njihovi pristupi se zapravo ne razlikuju jer polaze od toga da je Kosovo nezavisno zbog čega Srbija ne treba mnogo da očekuje ni od sastanka 2. septembra, niti od onog sledećeg pod pokroviteljstvom Brisela 7. septembra.
- Pritom, kredibilitet EU je vrlo diskutabilan jer nije sproveden nijedan od 48 sporazuma za koje su oni u velikoj meri bili garanti - kaže Čović, koji ipak veruje da Srbija treba da učestvuje na svim sastancima da je ne bi proglasili nekonstruktivnom.
On dodaje da, iako Albanci čekaju ishod američkih izbora misleći da će eventualnom pobedom demokrate Džoa Bajdena ponovo doći strukture koje su im naklonjene, situacija nikad neće biti ista kao pre zbog geopolitičkih promena koje su ekstremno ubrzane pandemijom.
Advokat Goran Petronijević, dobar poznavalac prilika na Kosmetu, smatra dotle da je suština sukoba američke i nemačke politike po pitanju KiM - unutaramerička.
- Onaj drugi deo američke duboke države sada pokušava da minira Trampove napore da uradi bilo šta što bi moglo da mu bude poen u predizbornoj kampanji. Nemačka nema samostalnu spoljnu politiku, ona je preko Brisela vezana za taj deo američke politike i postupa po njihovim nalozima - ocenjuje Petronijević.
Na pitanje može li Srbija da se snađe kad se razgovori vode na dva paralelna koloseka - američkom i evropskom, Petronijević konstatuje da kad god smo u šizofrenoj situaciji sve će nam biti jasnije ako pratimo kako se ponašaju Albanci, koji rade šta im se kaže i to ne bilo ko nego isključivo onaj deo američke države koji ih je stvorio.
Hoće li sastanak u Vašingtonu opet biti izminiran
On zato ne isključuje mogućnost da će i ovog puta kosovski Albanci posegnuti za „nekom petljavinom" kojom bi izbegli sastanak 2. septembra.
- Očekujem da se taj sastanak u vašingtonu ponovo izminira. U slučaju da se čak i održi mislim da se neće događati nikakve značajne stvari. Kad je reč o ekonomskoj ponudi koja će se naći na stolu, pa nama je ovde NATO bombardovanjem napravljena šteta između 60 i 120 milijardi dolara. Ako imate dobru nameru, za početak, dajte nam 10 posto od toga. Ne verujem čak ni u te novce - kaže Petronijević.
Ni Čović nema većih očekivanja od sastanka u Beloj kući jer, kako ističe, nema brzih rešenja za Kosmet, a s druge strane, obaveza je naših političara da se pridržavaju Ustava zemlje, Kumanovskog sporazuma i rezolucije 1244, a to je jedini međunarodno priznati dokument po kom je KiM neotuđivi deo Srbije.
- Priče da kosovsko pitanje može da se brzo reši jer nam je ono kamen oko vrata su spinovanje. Time se želi stvoriti utisak kod naroda da ćemo živeti bolje čim pustimo KiM niz vodu, a to je proces koji oni jedva čekaju da bi time amnestirali sve zločine - a to je onda kao končana bluza. A šta će da bude ako za dva-tri meseca ne potpišemo? Pa ništa - konstatuje on.
Put kod Dečana simbol stanja na terenu
U osvrtu na stanje na samom Kosmetu i Čović i Petronijević ukazuju da dovoljno govori slučaj izgradnje puta klod manastira Visoki Dečani, podsećajući i na stradanje srpskih manastira 17. marta 2004.godine.
Tada su, kaže Čović, i Dečani umalo bili zapaljeni da se italijanski kontingent Kfora nije angažovao na zaštiti manastira.
- I Gračanica je bila na ivici da padne, ali smo mi uspeli da uđemo na teritoriju KiM i stignemo do Gračanice odakle sam pozvao komandanta Kfora. Rekao mi je da ne možemo da se vidimo u Bujanovcu, a kad sam mu saopštio da sam na 15 minuta od njega i da smo rešeni da ako treba i sami štitimo Gračanicu, veoma brzo je stigao američki kontingent i uspostavljen je red. Međutim, na lokacijama gde je bio nemački i britanski Kfor sve je upaljeno - priseća se on.
Kad je reč o izgradnji puta kod Dečana, prema rečima advokata Petronijevića, iako je put uvek simbol napretka,i nije dobro kad se to radi suprotno međunarodnom pa i domaćem pravu.
- Ideja za izgradnju puta odavno postoji a i pratio ju je niz pokušaja i provokacija. Oni rade van sopstvenog zakona, to su zaštićene zone i potpuno je jasno da puta ne može biti tu gde ga postavljaju. Međunarodna zajednica je na velikom ispitu, zadatak Kfora je da preduzme šta treba, a kulturnu baštinu treba da štiti i Unesko. Ali nisam video da se Unesko oglasio oko Dečana - primećuje Čović.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
Žigolo
pre 4 godine
"kulturnu baštinu treba da štiti i Unesko. Ali nisam video da se Unesko oglasio oko Dečana"
Kako se nije oglasio UNESCO - itekako se nekakav direktor UNESCO javio da kritikuje rad kriznog štaba u Srbiji za vreme covid pandemije. Pitanje je samo ko i koliko ih je platio da to rade i kakve veze ima UNESCO sa korona virus zarazom i zdravstvenim sistemom Srbije.
Srpski član Predsedništva BiH Milorad Dodik ocenio je da su poslednji istupi specijalnog predstavnika Stejt departmenta za Zapadni Balkan Metjua Palmera odraz kontinuiteta njegove politike prepoznatljive po mešanju i pokušaju arbitriranja kad su u pitanju unutrašnje stvari zemalja u kojima se pojavljuje
Ukrajinske snage izgubile su oko 5.500 jedinica zapadne vojne opreme u Kurskoj oblasti, čija je ukupna vrednost procenjena na oko 7,8 milijardi dolara, pokazuju proračuni agencije Sputnjik, zasnovani na podacima ruske grupe snaga „Sever“ i javno dostupnim informacijama o tržišnoj vrednosti vojne opreme.
Nevladina organizacija CRTA saopštila je da više veruje iskustvu hiljada građana nego predsedniku Srbije i stranoj tajnoj službi čiji je izveštaj on juče objavio.
Ljuban Karan, potpukovnik kontraobaveštajne službe i Zoran Spasić iz Centra za međunarodnu i bezbednosnu politiku gostujući u Info jutru komentarisali su izveštaj FSB o korišćenju zvučnog topa na protestima blokadera 15. marta.
Gosti Info jutra Miroslav Čučković, član Predsedništva SNS i Predrag Jeremić, urednik informative Pink.rs komentarisali su sednicu Skupštine Srbije, ali i druge aktuelne teme. Dve srednje škole počinju sa radom posle praznika.
Večeras od 19 sati na Informer televiziji, domaćin otvorenog studija, Igor Ćurčić, ugostiće prof. dr Miću Živojinovića, pukovnika u penziji, kao i Sulejmana Spaha, predsednika udruženja Srba muslimanske veroispovesti.
Vest naučnika da je kolosalna lignja po prvi put snimljena živa u svom prirodnom staništu, uznemirila je javnost, iako se o ovoj vrsti zna još od dvadesetih godina prošlog veka!
Sa bolešću zgrušavanja krvi - hemofilijom, u svetu živi oko 218 hiljada ljudi, a u Srbiji više od 700, saopštili su stručnjaci na jučerašnjoj konferenciji povodom obeležavanja Svetskog dana hemofilije.
Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici sutra obeležavaju najtužniji hrišćanski praznik, Veliki petak, sećanje na stradanje Isusa Hrista i smatra se da sutra treba biti uzdržan od hrane i pića.
Pripadnici saobraćajne policije Policijske uprave za grad Beograd, u saradnji sa Trećim osnovnim javnim tužilaštvom podneće krivičnu prijavu u redovnom postupku protiv vozača autobusa, državljanina Šri Lanke W.P.R.C.J (37) zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo ugrožavanje javnog saobraćaja.
Potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da su pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije i Policijske uprave u Novom Sadu, zaplenili 15 kilograma kokaina.
Dve osobe su poginule, a tri su teško povređene u stravičnoj saobraćajnoj nesreći koja se večeras dogodila kod Brezova Polja, na magistralnom putu Bijeljina–Brčko.
Dve osobe su poginule, a tri su teško povređene u saobraćajnoj nesreći koja se dogodila večeras kod Brezova Polja na magistralnom putu Bijeljina–Brčko.
Atletik Bilbao i Totenhem plasirali su se u polufinale Lige Evrope, nakon pobeda u revanš mečevima četvrtfinala. Bilbao je na svom stadionu savladao Rendžers rezultatom 2:0, dok je Totenhem slavio u Frankfurtu protiv Ajntrahta sa 1:0.
Crvena zvezda je korak bliže direktnom plasmanu u plej-of kvalifikacija za Ligu šampiona, nakon što je Mitjiland pobedio Kopenhagen rezultatom 4:2 u derbiju danske Superlige.
Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp izjavio je da očekuje postizanje „veoma dobrog“ trgovinskog sporazuma sa Kinom, iako nije ponudio nikakve konkretne informacije o tome kako i kada bi pregovori mogli da počnu, prenosi agencija Rojters.
Sjedinjene Američke Države glasale su zajedno sa Rusijom i još sedam zemalja protiv najnovije rezolucije Generalne skupštine Ujedinjenih nacija o saradnji sa Savetom Evrope, u kojoj se osuđuje „agresija Ruske Federacije protiv Ukrajine“. Dokument je usvojen u sredu sa 103 glasa „za“, devet „protiv“ i 33 uzdržana.
Ruske oružane snage nastavile su ofanzivu na pravcu Jampoljevka–Torskoje, gde su, prema najnovijim izveštajima sa terena, uspele da probiju ukrajinsku odbranu i prošire zonu kontrole duž reke Žerebec.
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski izjavio je da Kijev poseduje informacije da Kina direktno isporučuje Rusiji oružje, uključujući barut i artiljerijske komponente. Kako je rekao, Ukrajina je spremna da već naredne nedelje predstavi konkretne dokaze o vojnoj saradnji između Pekinga i Moskve.
Bred Pit otkrio je da se bori s poremećajem koji mu otežava život. Naime, slavni glumac ne prepoznaje lica ljudi, a to stanje naziva se prozopagnozija.
Skoro dva meseca nakon što su tela Džina Hekmana i Betsi Arakave pronađena u porodičnoj kući u Santa Feu, policija je objavila seriju dokumenata i fotografija koje otkrivaju duboko ličan aspekt njihove svakodnevice – ljubavne poruke koje su razmenjivali.
Jelena Tomašević i danas je na listama najlepših žena. Posebne komplimente dobija zbog činjenice da na sebi nije imala nikave estetske korekcije, a sada je otkrila kako joj polazi za rukom da sačuva mladolik izgled.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar