SRBIJO, ČERČIL I ENGLEZI SU NAS PRODALI, PAZI DA TE OPET NAMAGARČE! Sprema se "Nova Jalta", svetu bez pravila prete brutalni ratovi!
Podeli vest
Pre tačno 76 godina, u februaru 1945. godine, u Jalti je održana Krimska konferencija, na kojoj su lideri SSSR, SAD i Velike Britanije usaglasili principe posleratnog uređenja sveta. Danas je. čini se, svetu potrebna Nova Jalta koja bi uspostavila pravila u svetu koji je skliznuo u haos
Predsednik Rusije, Vladimir Putin, više puta je predlagao da se sastanu pet zemalja, članica Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija kako bi se izbegle opasnosti u kojima danas živimo - Amerika je pogazila principe Ujedinjenih nacija, posleratni mir brzo je skliznuo u hladni rat, koji se, opet, pretvorio u opšti haos nakon što je nestao bipolarni svet.
Amerikanci šire i pojačavaju svoje vojno prisustvo u Grčkoj. Najnovija verzija grčko-američkog sporazuma o vojnoj saradnji omogućava Pentagonu da u narednim godinama koristi desetine novih vojnih objekata na teritoriji Grčke
22.02.2021
21:33
Svetu bez pravila prete i mali i veliki ratovi, a za njegovo normalno funkcionisanje najviše su odgovorne članice saveta bezbednosti. Njihov sastanak bio bi prilika za resetovanje odnosa i šansa za smanjenje međunarodnih tenzija.
Na ovaj predlog još nema odgovora iako su ga mnogi već nazvali "Novom Jaltom". A kako je izgedala "stara"?
Sastanak šefova triju savezničkih država antihitlerovske koalicije Josifa Staljina, Frenklina Ruzvelta i Vinstona Čerčila dogodio se u završnoj fazi Drugog svetskog rata -sovjetske trupe su se približavale Berlinu, dok su savezničke snage beležile uspehe na frontu. Na Pacifiku, američke trupe su napredovale ka Japanu i kontrolisale gotovo ceo taj region. Kraj Trećeg rajha je već bio očigledan i bilo je potrebno utanačiti plan za konačno razračunavanje sa Hitlerovom Nemačkom, dogovoriti podelu sfera uticaja u Evropi i utvrditi pravila igre u međunarodnoj areni nakon završetka rata.
Danas kada govore o glavnom rezultatu konferencije, ruski istoričari ističu da su dogovori „velike trojke" sprečili da svet u narednim decenijama sklizne u novi globalni rat.
U suštini, uspeh je i što su učesnici samita na Jalti postigli kompromisna rešenja i usaglasili se oko niza teških pitanja, uprkos tome što su kao moćne sile sa jakim armijama imali različite interese i bili ideološki protivnici - Sovjetski savez s jedne strane, a SAD i Velika Britanija s druge.
Tokom osam dana teških pregovora u Livadijskom dvorcu u Jalti, trojica lidera su najveću pažnju posvetili sudbini posleratne Nemačke, ali i pitanjima Poljske, Balkana i mira u svetu.
Bilo je potrebno povući nove državne granice na teritoriji koje su prethodno bile pod okupacijom Nemačke i završiti posao započet na Konferenciji u Teheranu o uspostavljanju linija razgraničenja između sfera uticaja saveznika.
Foto: fotomontaža
Najviše sporova izazvala je diskusija o budućnosti Poljske. Ona je dobila deo nemačke teritorije, ali je neke delove izgubila i oni su postali sastavni deo Ukrajine.
Nemačka je podeljena na četiri okupacione zone u kojima će upravljati četiri savezničke zemlje: Velika Britanija, SAD, Sovjetski Savez i Francuska. Odlučeno je da se Nemačka potpuno razoruža, da se uništi nemački militarizam i eliminiše nacistički režim. Napravljen je kompromis u pogledu nadoknade štete koju je Nemačka nanela zemljama pobednicama i odlučeno je da Velika Britanija i SAD isplate Sovjetskom savezu 50 odsto od svih reparacija.
Na Konferenciji je doneta i Deklaracija o oslobođenoj Evropi, kojom je narodima Evrope omogućeno da stvore demokratske institucije po sopstvenom izboru.
Što se tiče sudbine Jugoslavije, u Jalti je faktički priznato da vlast dobije Josip Broz kome je sugerisano da u vlast uzme i demokrate.
Rešen je i niz drugih pitanja, ali jedno od najvažnijih bilo je rađanje nove međunarodne organizacije, koja bi zamenila neefikasnu Ligu naroda. Sve je išlo ka stvaranju Organizacije ujedinjenih nacija. Staljin je uspeo da se izbori za princip jednoglasnosti pet stalnih članica Saveta bezbednosti sa pravom veta. Usvajanje odluka većinom glasova, na čemu je posebno insistirao Ruzvelt, neizbežno bi dovelo do dominacije SAD i njenih saveznika u ovoj ključnoj strukturi.
Dva i po meseca posle održavanja istorijske konferencije u Jalti, 30. aprila, Hitler će izvršiti samoubistvo u svom bunkeru, Nemačka će 8. maja potpisati bezuslovnu kapitulaciju, a na ruševinama Trećeg rajha uspostaviće se novi svetski poredak.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
Sava
pre 4 godine
Englezi nisu izdali vec su bili nemocni pred Staljinom.Ucinak u ratu je odlucio.Razlika je bila ogromna u Staljinovu korist .On je hteo nas i ako je dobijao druge ,nije ih hteo i zato smo dobili Tita.
Amerikanci šire i pojačavaju svoje vojno prisustvo u Grčkoj. Najnovija verzija grčko-američkog sporazuma o vojnoj saradnji omogućava Pentagonu da u narednim godinama koristi desetine novih vojnih objekata na teritoriji Grčke
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da je sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom razgovarao o potrebi ukidanja međunarodnog intervencionizma u Bosni i Hercegovini, ističući da su strane sile pretvorile BiH u „nemoguću zemlju“, dok je Rusija jedini objektivan akter u Savetu bezbednosti UN.
Dok američki predsednik Donald Tramp sve glasnije zvecka sankcijama i uvećanim carinama, Mongolska državna komisija odobrila je izgradnju gasovoda koji će povezivati Rusiju i Kinu, zaobilazeći Zapad i dodatno osnažujući energetsko partnerstvo između Moskve i Pekinga.
Narodni poslanik Uglješa Mrdić gostujući u Info jutru kod voditeljke Staše Koprivice pozvao je institucije da rade svoj posao i da uhapse novinarku Biljanu Lukić.
Srpska pravoslavna crkva danas obeležava Prvo bdenije. Bdenije, to jest bdenje, dolazi od glagola „bditi”. Na primer, bditi nad detetom ili nad svojom dušom.
Viši sud u Subotici osudio je Jožefa Mičika (38) na 20 godina zatvora zbog toga što je 2021. godine ubio svog oca, koji se takođe zove Jožef Mičika (57).
Pevačica "Granda" Jelena Marjanović ubijena je pre tačno devet godina, a pravda za ovaj zločin nije ni na vidiku. Jedini optuženi za ovaj zločin, njen muž Zoran Marjanović, brani se sa slobode i uporno tvrdi da nije kriv i da se Jelenin ubica i dalje negde slobodno šeta.
Crnogorska policija, ronioci, pripadnici spasilačkih službi, ali i civilno stanovništvo i dalje tragaju za Ivanom Đuretić (30) iz Podgorice koja je nestala 11. marta ove godine.
Nemanja Radonjić odgovorio je bivšem sportskom direktoru Rome - Valteru Sabatiniju, nakon što je Italijan u medijima izneo tvrdnje o njegovom ponašanju tokom boravka u Romi. Srpski fudbaler poručio mu je da prestane da širi neistine, inače će i sam progovoriti o dešavanjima iz tog perioda.
Fudbalska Superliga nalazi se pred veoma važnom odlukom, a reč je o reformi prvenstva Srbije, koja bi prema predlogu generalnog sekretara FSS-a Branka Radujka treba da bude smanjenja.
Kolumbija ne raspolaže preciznim informacijama o broju svojih državljana koji učestvuju u oružanom sukobu u Ukrajini, ali prema dostupnim podacima, između 70 i 80 Kolumbijaca izgubilo je život u borbama, izjavio je ambasador te zemlje u Rusiji Ektor Isidro Arenas Neira u intervjuu za agenciju RIA Novosti.
Predlog za prekid vatre koji je ruski predsednik Vladimir Putin izneo u junu prošle godine nije bio samo maksimalna diplomatska ponuda Moskve – već i poslednja. Posle toga, slede nova pravila igre, a ona uključuju grad Odesu, tvrdi ukrajinski politički analitičar Pavlo Šelin.
Dan koji je američki predsednik Donald Tramp nedeljama najavljivao kao prelomni trenutak u trgovinskoj politici — 2. april — konačno je stigao. Nazivan "Danom oslobođenja", ovaj datum označava početak primene novih carina koje bi mogle da uzdrmaju globalni trgovinski poredak.
Kiril Dmitrijev, jedan od najbližih saradnika ruskog predsednika Vladimira Putina i ključni pregovarač u ime Moskve, trebalo bi da ove nedelje doputuje u Vašington radi sastanka sa Stivom Vitkofom, visokim zvaničnikom administracije Donalda Trampa, sa ciljem jačanja odnosa SAD i Rusije i traženja rešenja za okončanje rata u Ukrajini, potvrdio je američki zvaničnik i dva nezavisna izvora upoznata sa planovima.
Dok američki predsednik Donald Tramp sve glasnije zvecka sankcijama i uvećanim carinama, Mongolska državna komisija odobrila je izgradnju gasovoda koji će povezivati Rusiju i Kinu, zaobilazeći Zapad i dodatno osnažujući energetsko partnerstvo između Moskve i Pekinga.
Ana Ćosić Vukić, ćerka pisca Dobrice Ćosića, kaže da je na dan smrti njen otac pao u njihovom stanu i da nije mogo da se podigne da bi joj samo nekoliko sati kasnije preminuo u zagrljaju.
Nakon razorne višegodišnje borbe sa rakom grla i pogoršanja zdravstvenog stanja usled upale pluća, čuveni holivudski zavodnik Val Kilmer preminuo je u 65. godini. Poslednju objavu na Instagramu posveto je ulozi Betmena koja ga je proslavila.
U velikom obrtu u slučaju protiv repera Šona Kombsa poznatijeg kao Paf Dedi i Pi Didi, sud je odbacio tužbu za seksualni napad koju je podnela anonimna žena, tvrdeći da ju je napao na zabavi 1995. godine u Njujorku.
U seksu nema ničeg čega se treba stideti, ali uvek postoji doza neprijatnosti kada stupamo u intimni odnos, pogotovo kada se radi o novom partneru. Svi mi želimo da pokažemo najbolje od sebe, a u podsvesti nam je da ne želimo da se obrukamo.
Bivša rijaliti učesnica Miljana Kulić uživa u novoj vezi sa izvesnim Milošem Vasiljevićem iz Niša, koji na prvi pogled neodoljivo podseća na njenog bivšeg, Lazara Čolića Zolu.
Srbiju će na ovogodišnjoj "Evroviziji" predstavljati Princ od Vranje, a iako se njegov plasman na kladionicama blago poboljšao u poslednjih mesec dana, on se i dalje nalazi daleko od favorita za pobedu
Kompozitor i producent Goran Ratković Rale uradio je pre 23 godine album za ubijenu pevačicu Granda Jelenom Marjanović iz Borče, a za Informer otkriva kako je došlo do saradnje.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar