• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Tanjug

07.06.2021

12:30

ZA SRBIJU NE POSTOJI USTAV KOSOVA, KAO ŠTO NE POSTOJI NI USTAV KARABURME... Brnabić ućutkala Kamberija!

printscreen RTS2

Vesti

ZA SRBIJU NE POSTOJI USTAV KOSOVA, KAO ŠTO NE POSTOJI NI USTAV KARABURME... Brnabić ućutkala Kamberija!

Podeli vest

Premijerka Srbije Ana Brnabić poručila je narodnom poslaniku Šaipu Kamberiju da nije u redu da se poziva u Skupštini Srbije na ustav samoproglašenog Kosova, s obzirom da je poslanik u parlamentu zemlje koja Kosovo i Metohiju smatra svojom teritorijom i iz te pozicije to mora da poštuje

 

Brnabić je to kazala na sednici Skupštine na kojoj se raspravlja o inicijativi za promenu Ustava Srbije, a kao odgovor na ranije izlaganje Kamberija koji je rekao da član 1 Ustava Srbije definiše Srbiju kao državu srpskog naroda, što je problematično sa aspekta manjina i naveo kao bolje primere, između ostalog, "ustav Kosova u kojem u stavu 2, članu 1, stoji da je Kosovo država svojih državaljana".

"Nije u redu da se pozivate na ustav Kosova jer ste poslanik Skupštine u zemlji čija je to teritorija, to je naša pokrajina i Vi to morate da poštujete. Za ovaj Dom ne postoji ustav Kosova, a nezavisnost su izvojevali da nikoga ništa nisu pitali, nijednog svog građanina", kazala je Brnabić.


Prema njenim rečima, ustav takozvanog Kosova za nju ima značaj kao kada bi ona sama proglasila beogradsko naselje Karaburmu za nezavisnu državu i napisala ustav.

Ironično primećuje da je ustav takozvanog Kosova toliko validan da i ako žele vojsku da naprave moraju da pitaju Srbe, što nisu učinili, čime su pokazali koliko poštuju svoj ustav i koliko je validan.

Foto: printscreen RTS2

Šaip Kamberi

Navodi i da ne želi da joj takozvano Kosovo bude uzor za bilo šta i u tom smislu podseća da sa teritorije južne srpske pokrajine niko nije odgovarao ni za jedan zločin nad Srbima, uključujući i zločine nad srpskom decom, zatim zločine u Starom Gracko gde je nastardalo 14 ljudi, ali i Goraždevac gde je dvoje dece ubijeno, a četvoro je ranjeno.

Premijerka podseća da niko nije odgovarao ni za pogrom Srba 2004. godine, kao ni za uništavanje crkvi i manastira od kojih se neki, kako kaže, i danas koriste kao javni toaleti.

Poslanik Kamberi u odgovoru premijerki kazao je da je mogla da spomene i masovne grobnice u centralnoj Srbiji u kojima su pronađeni posmrtni ostaci Albanaca kao što su Petrovo Selo i Batajnica.

Brnabić ističe da može da priča i o Batajnici i Petrovom Selu, kao i drugim mestima i naglašava da joj je "beskonačn žao što su se te stvari dešavale".

"Žao mi je svih ubijenih, njihovih porodica, svih nestalih koje i danas tražimo, ali Srbija je na teritoriji centralne Srbije istražila apsolutno sve grobnice za koje smo dobili podatke od Prištine, Međunarodnog Crvenog krsta, sve osim dve za koje u ovom trenutku skupljamo dodatne informacije i koje ćemo istražiti", kazala je Brnabić.

Foto: printscreen RTS2

Ana Brnabić


Podseća i da je u Srbiji, kod Raške u Kiževku pre dve nedelje završena eshumacija pronađenih posmrtnih ostatatka i navodi da su pozvane porodice identifikovanih Albanaca 20. maja da odaju počast svojim bližnjima koji su nastradali.

"To je primer kako se radi i nemojte to da zloupotrebljavate. A mogu da Vam kažem da Priština ništa nije uradila", kazala je Brnabić obraćajući se Kamberiju.

Navodeći da se u ovom trenutku u Prištini u mrtvačnici nalaze posmrtni ostaci 350 osoba koje Priština ne želi da identifukuje, Brnabić poručuje Kamberiju da ne želi da se takmici po tim temama sa njim.

"Ne manipulišite ovim stvarima", poručila je premijerka poslaniku Kamberiju.

Srbija postavila standarde po pitanju prava nacionalnih manjina

Ustavni amandmani napisani su uz široku javnu raspravu i uz odobrenje Venecijanske komisije, rekla je danas premijerka Ana Brnabić, ističući da je Srbija postavila i ljudske i pravne standarde po pitanju poštovanja prava nacionalnih manjina.

Premijerka je to kazala na sednici Skupštine Srbije na kojoj se raspravlja o inicijativi za promenu Ustava Srbije, a odgovarajući na izlaganje narodnog poslanika Šaipa Kamberija, koji je rekao da član 1 Ustava Srbije definiše Srbiju kao državu srpskog naroda, što je problematično sa aspekta manjina.

Brnabić kaže da je ponosna na Srbiju, ne samo kao premijerka, već i kao građanka, pogotovu u poređenju sa zemljama u regionu i njihovom odnosu prema manjinama.

"Srbija je dom manjinama. Imamo najveći procenat etničke i nacionalne raznolikosti u Evropi, ne samo u regionu, što govori kako su se naši građani ponašali i devedesetih godina za vreme ratova na prostoru bivše SFRJ", kazala je.

Foto: RTS 2

Pojašnjava da su se nakon ratova stvorile etničke čiste države u regionu, dok je Srbija zadržala multietičnost.

"To dovoljno govori o tome kako se nacionalne manjine osećaju u Srbiji. Ovo jeste njihov dom, ovo je Vaš dom, kao što je i naš", kazala je Brnabić obraćajući se Kamberiju.

Kako kaže, ne bi volela da se Srbija ugleda na primere u regionu, čak ni na zemlje u regionu koje su članice EU.

"Neke od njih ne poznaju ni kategoriju nacionalne manjine, ne možete da budete Srbin ili Albanac, nego ste samo državljanin te zemlje", ističe premijerka.

Naglašava da je Srbija u tom smislu i ljudski i pravno postavila standarde koji su po rečima mnogih u Evropi među najboljim i najkvalitetnijim.

"Ali, nama ni to nije dovoljno, imamo Savet za nacionalne manjine koji sa savetima nacionalnih manjina razgovaraju šta možemo dodatno da uradimo", zaključila je Brnabić.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

komentari
Svi komentari
Realno

pre 3 godine

To je takktika noja sa glavom u pesku. Impresivno dostignuce.

Ja

pre 3 godine

Kako ne postoji kada je Srbija priznala sudstvo, policiju i carinu Kosova? Spin za domacu upotrebu.

Ime

pre 3 godine

Imali su oni referendum 1991. Neko ko je potpisao Briselski sporazum kaze da ne priznaje ustav Kosova, tragikomedija

Milan63

pre 3 godine

Nije važno šta priča Kanberi jer on je tu samo da provocira. Hoće ljudi Veliku Albaniju i to je to. Međutim, ovo što po medijima seire neki naši realisti, to je taj sumasišavši narativ koji je gori od onoģa što po zadatku priča Kanberi. Evo nagradnog pitanja za Kanberija. Kako je u Ustavu definisana država Hrvatska koju on i njegovi sunarodnici toliko ljube?

zzz

pre 3 godine

u normalnoj drzavi bi ovom bio ukinut status poslanika i bio bi u zatvoru.. al.. nismo normalna drzava ocigledno

sledeća vest

TV

(VIDEO) Da li je Donald Tramp prećutno podržao Bajdenovu odluku?!
Live TV

(VIDEO) Da li je Donald Tramp prećutno podržao Bajdenovu odluku?!

Situaciju na frontu između Rusije i Ukrajine ali i tišinu Donalda Trampa nakon Bajdenove odluke da Ukrajina gađa unutrašnjost Rusije američkim oružjem , analizirali su gosti "Rata uživo", novinar i ekonomista Nebojša Berak i Sava Stambolić ispred Centra za društvenu stabilnost.

21.11.2024

22:19 >> 23:21

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set