• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Informer.rs

08.11.2022

20:36

ZAŠTO JE MANJI PDV NA HRANU LOŠA IDEJA?! Završene današnja rasprava o rebalansu budžeta

Tanjug

Vesti

ZAŠTO JE MANJI PDV NA HRANU LOŠA IDEJA?! Završene današnja rasprava o rebalansu budžeta

Podeli vest

Narodna skupština završila je zasedanje na kojem se raspravljalo o rebalansu budžeta za ovu godinu
20.35 - Završeno zasedanje za danas

 

Poslanici Skupštine Srbije završili su današnji rad, a sutra će nastaviti rad raspravom o amandmanima na predloženi rebalans budžeta za ovu godinu koju su započeli večeras.

U popodnevnoj raspravi poslanici vladajuće koalicije su podržali predloženi rebalans budžeta i najavili da će glasati za njega, dok su opozicioni poslanici kritikujući predlog isticali da je inflatorni, odnosno da su povećani prihodi rezultat inflacije, da nije pravljen za obične ljude i da se ne bori protiv siromaštva.

16.32 - Mali: Rebalans nije inflatorni, manji PDV na hranu loša ideja

Nije tačno da je predloženi rebalans budžeta inflatorni, rekao je danas ministar finansija Siniša Mali u Skupštini Srbije reagujući na izjavu poslanika Stefana Jovanovića iz Poslaničke grupe Narodna stranka.

Rekao je i da je Narodna stranka protiv povećanja subvencija poljoprivrednicima, protiv povećanja penzije od devet odsto, te naveo da je u rebalansu 15 milijardi dinara više za socijalna davanja za prvorođeno, drugorođeno i trećerođeno dete i za rešavanje stambenog pitanja za mlade majke.

Regujući na Jovanovićevu ideju da se porez na dodatu vrednost za hranu smanji sa 10 na jedan odsto, Mali je ocenio da je to tipična populistička ideja i da se ona i u našem regionu loše pokazala.

Foto: printscreen

Siniša Mali

U tom smislu naveo je primer Hrvatske koja je tako postupila i zatim priznala da nije uradila dobro.

- Hrvatski ministar finansija je pre oko dva meseca priznao da smanjenje PDV na hranu nije urodilo plodom - rekao je Mali.

Naveo je da u slučaju smanjenja PDV hrana ipak poskupljuje, a budžet ostaje uskraćen zbog smanjenja prihoda od tog poreza.

Zbog toga je upozorio da je potreban oprez i poručio: "Mi vodimo odgovornu ekonomsku politiku. Naše mere su ozbiljne, kontrolišemo cene šecera, mesa, mleka i time čuvamo životni standard i obuzdavamo inflaciju a i cene goriva držimo pod kontrolom“.

Istakao je da je država preuzela na sebe najveći teret ove krize, kao što je bio slučaj i za vreme pandemije kovida 19.

16.23 - Vesić održao lekciju opoziciji

Na sednici Narodne skupštine Srbije, Goran Vesić, ministar gradjevinarstva, saobraćaja i infrastrukture u svom obraćanju, odgovarajući na primedbe poslanice opozicije Jelene Jeremić, rekao je da je projekat demontaže Starog savskog mosta, usvojen još davne 1968. godine, na sednici Skupštine grada Beograda kojom je presedavao Branko Pešić tako da današnja odluka nije delo ni Siniše Malog a ni njega već je deo planova razvoja Beograda koji postoje duže od pola veka.

Vesić je u svom obraćanju naglasio, da se infrastrukturalni projekti ne dešavaju preko noći već da se decenijama planiraju.

- Mi živimo u ovom gradu, koji ne samo da treba da se razvija već treba da omogući ljudima da se brzo kreću kroz grad. Saobraćajni institut CIP je uradio projekciju saobraćaja do 2048. godine sa varijacijama kako će izgledati saobraćaj bez novog mosta i sa novim mostom na mestu Starog savskog mosta. Pre CIP-a radjeno u Beogradu je rađeno brojanje putnika od strane relevantnih domaćih institucija a potom i master plan saobraćaja koji je radila renomirana britanska kompanija WSP, jedna od najboljih na svetu - rekao je Vesić.

Foto: Tanjug

13.40 - Obradović traži hitnu sednicu o KiM: Da čujemo odgovor države

Šef poslaničke grupe Dveri Boško Obradović izjavio je danas da ta poslanička grupa traži vanredno zasedanje skupštinskog Odbora za KiM, kao i sednicu Skupštine Srbije na kojoj bi vlast saopštila kakav je odgovor na francusko-nemački predlog za rešavanje pitanja KiM i da se na osnovu toga, kako je rekao, usvoji nova pregovaračka platforma.

- Mi trazimo da čujemo šta je odgovor države koji je poslat na taj predlog. Tražimo vanredno zasedanje na temu francusko-nemačkog predloga i odgovora koji skupština treba da da - rekao je Obradović.

On je ocenio da postoji "opasna tendencija da predsednik države sam pregovara o KiM, a onda kada vidi da je to besmisleno i da ne može sam da pribegne kamuflaži Saveta za nacionalnu bezbednost koji donosi odluke umesto skupštine".

- Ne može Savet za nacionalnu bezbednost da odlučuje o sankcijama Rusiji ili da odgovara na francusko-nemački predlog. To je tema za skupštinu - rekao je Obradović.

Tvrdi i da aktuelna vlast u krizi sa KiM uopšte ne pominje Srbe južno od Ibra “kao da ne postoje”.

- Potrebna je nova politika po pitanju KiM, najpre na severu treba vratiti stanje na ono pre potpisivanja Briselskog sporazuma. Srbi na severu treba da pristupe formiranju srpske policije, srpske civilne zaštite, srpskog pravosuđa po Ustavu i zakonima države Srbije - smatra Obradović.

12.30 - Mali Novakoviću: Da sam na vašem mestu, ne bih se javljao

Ministar finansija Siniša Mali uporedio je sadašnju prosečnu zaradu, stopu nezaposlenosti i iznos minimalne zarade sa iznosima iz 2012.godine i poručio poslaniku Narodne stranke Borislavu Novakoviću, koji ga je prethodno kritikovao, da se ne bi javlja za reč da je na njegovom mestu.

- Ne znam kako je vaših 15.000 dinara bolje od sadašnjih 40.000 dinara i kako su to građani Srbije tada bolje živeli. Kada pogledate neto zarade 2012. godine, one su bile 331 evro, a do kraja ove godine biće 720 evra - rekao je Mali u Skupštini Srbije, gde je u toku rasprava o predlogu rebalansa budžeta za 2022.godinu.

Mali je naveo da je u vreme dok je Novaković bio na vlasti, svaki četvrti građanin bio nezaposlenih, dok je nezaposlenost mladih bila više od 50 odsto, a danas je, ističe, situacija mnogo bolja.

- Prosečan broj zaposlenih 2012. godine je iznosio 1,8 miliona ljudi, danas je zaposlenih 2,3 miliona. Treba li više govoriti? Mene bi bila sramota da se javim i da pričam o životnom standardu građana, niste imali para na računu za plate i penzije - poručio je Mali.

Odgovarajući na kritike o saradnji sa kineskim kompanijama, Mali je odgovorio Novakoviću da ima u svojoj stranci “nekoga ko radi sa Kinezima”, pa ga je upitao da li je njemu dao takav savet.

Novaković je govorio da su firme Zvonka Veselinovića i Milana Radojičića podizvođači na projektima koje vlast radi sa kineskim kompanijama, nazivajući ih kriminalcima, a Mali je odgovorio da “kao Aljbina Kurtija da čuje, a ne uvaženog poslanika”.

- To je taj glas protiv Srbije i glas nekih drugih koji govore kroz te ljude. U to neću da ulazim, mi ćemo se boriti i za naš narod na Kosovu i Metohiji i za ljude koji se bore za naš narod na KiM, ako ima nešto da nije u skladu sa zakonom izvolite i recite - poručio je Mali.

Mali je povodom kritika na račun cene radova za novosadski most upitao zbog čega ga prethodna vlast nije izgradila, a podsetio je i da u vreme kada je Novaković bio na vlasti nije bilo ni Fruškogorskog koridora.

- Bili ste zauzeti nekim svojim kombinacijama očigledno. To je višedecenijski san građana Novog Sada. Zašto sve to niste izgradili? Nema odgovora na ta pitanja, uvek su pitanja floskule, dobacivanja, ali pogledajte neto zarade tada i sada, minimalne zarade, nema odgovora. Ja se ne bih javljao za reč da sam na vašem mestu - rekao je Mali.

12.20 - Martinovic:Situacija na KiM nikad teza a vi kriminalizujete

Tokom rasprave o predlogu rebalansa budžeta, polemisali su danas ministar za državnu upravu i lokalnu samoupravu Aleksandar Martinović i poslanik Narodne stranke Borislav Novaković, koji je predstavnike Srpske liste na Kosovu i Metohiji Zvonka Veselinovića i Milana Radojičcića nazvao kriminalcima.

- Situacija na Kosovu i Metohiji nikada nije bila teža, a u skupštini se kriminalizuju poslanici Srpske liste i srpski narod na KiM. Kriminalizujete predsednike opština i načelnike na severu Kosova i Metohije, a oni su prešli politički Rubikon i rekli - ili će se formirati Zajednica srpskih opština ili nećemo učestovati u vlasti - kazao je Martinović.

Ocenio je da poslanici opozicije ne moraju da podržavaju Aleksandra Vučića i Vladu Srbije, ali bi trebalo da podrže srpski narod na KiM.

- Nisu ljudi tamo kriminalci nego ste bili vi koji ste od 2000. do 2012. upropastili sve što je moglo da se upropasti i da Aleksandar Vučih nije pobedio 2012, uništili bi i državu Srbiju - rekao je Martinović.

Foto: printscreen

Novaković je govorio da su firme Zvonka Veselinovića i Milana Radojičića podizvođači na projektima koje vlast radi sa kineskim kompanijama, i nazvao ih je kriminalcima, a tokom rasprave odgovorio mu je i minister finasija Siniša Mali.

On je konstatovao da se Novaković obraća "tako kao da govori premijer privremenih prištinskih institucija, a ne uvaženi poslanik".

- To je taj glas protiv Srbije i glas nekih drugih koji govore kroz te ljude. U to neću da ulazim. Mi ćemo se boriti i za naš narod na Kosovu i Metohiji i za ljude koji se bore za njih, a ako ima nešto da nije u skladu sa zakonom, izvolite i recite - poručio je Mali.

0.25 - Poslanička pitanja

Poslanici Skupštine Srbije nastavili su danas raspravu o predlogu rebalansa budžeta, a sednica je počela postavljanjem poslaničkih pitanja.

Šef poslaničke grupe Zeleno levi blok, Radomir Lazović, pitao je Ministarstvo zaštite životne sredine šta su tačno uradili i koje su mere podneli kako bi smanjili zagađenje vazduha.

Lazović je ponovio to pitanje, jer, kako je naveo, do sada nije dobio odgovor od nadležnih.

On je zamenici šefa poslaničke grupe SNS Marini Raguš poklonio knjigu “Vazduh kao zajedničko dobro” jer, kako je naveo, više puta nije dobio pravo da joj replicira u sali i ukaže na problem zagađenja.

Pitao je i u vezi sa Zakonom o integrisanom sprečavanju i kontroli zagađivanja, čija je primena odložena do 2024.godine, a to je važno jer predviđa kontrolu najvećih zagađivača, a njegovo nesprovođenje je signal da, kako je rekao, zagađivači mogu nastaviti da “truju građane”.

Lazović je tražio i odgovore od MUP-a i republičkog javnog tužioca povodom izjava Veljka Belivuka koji je rekao da je najviš vrh uključen u rušenje u Savamali.

Šef poslaničkog kluba Dveri Boško Obradović pitao je premijerku šta će uraditi po pitanju štrajka u Pošti Srbije, kao i po pitanju štrajka prosvetnih radnika.

Interesovalo ga je šta je sudbina inicijative o nacionalizaciji NIS-a, te da li će Srbija preuzeti ili će ga preprodati kompanijama na zapadu.

Pitao je i da li je tačno da će cena struje za privredu biti povećana, kao i kakve je sporazume nedavno u Berlinu potpisala premijerka Ana Brnabić.

Foto: Tanjug

Obrazlažući predlog rebalansa budžeta pred skupštinom u ponedeljak, ministar finansija Siniša Mali je rekao da se njime obezbeđuju pare za mlade i penzionere, i sigurno snabdevanje energentima.

Predlogom rebalansa su predviđeni ukupni prihodi i primanja od 1.709,5 milijardi dinara.

Za kapitalne investicije je izdvojeno 419,2 milijardi dinara, odnosno 5,9 odsto BDP-a, dok je na nivou opšte države ta brojka oko 512,7 milijardi dinara, odnosno 7,2 odsto BDP-a.

U toku rasprave u ponedeljak poslanici opozicije su iznosili primedbe na rebalans budžeta, ocenjujući da on nije u skladu sa trenutkom i krizom u kojoj se nalazimo, dok su poslanici vladajuće koalicije najavili da će glasati za predloženi rebalans.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

komentari
MOć i nemoć

pre 1 godinu

Kada je Vlast u Srbiji, (za koju sam inače glasao, ali sam realan),toliko moćna, zašto ne reši problem, koji bi "nastao", smanjenjem poreza na hranu-prehrambene proizvode, tako što će ograničiti maržu na hranu, robu najšire potrošnje? Mislim da je razlog tome, što se na tom porezu najviše ubira para u Budžet. Ne piju svi alkohol, ne puše, nisu svi bolesni da moraju da kupuju lekove, ali SVI MORAJU DA JEDU. Državi su mnoge stvari luksuz, pa tu udara li udara. Jasno je, u celom Svetu države su stavile šapu na duvan i alkoholna pića, te porez ovaj, te onaj, te uvozne carine, te akcize,... Sve je to uzimanje para od potrošača, pa su onda izmislili nove nazive za poreze. Sve su to porezi, a kako se zovu, za onoga ko plaća-kupuje to nije bitno. Zar ne?

TV

Hronika

JOŠ Hronika VESTI

Društvo

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set