Prvi potpredsednik Vlade i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić osvrnuo se jutros, tokom gostovanja na TV Pink, na ovonedeljnu posetu Vašingtonu, gde je priustvovao Molitvenom doručku i razgovarao, između ostalog, sa zvaničnicima Stejt departmenta Derekom Šoleom i Gabrijelom Eskobarom.
Kao glavni utisak iz posete Americi, Dačić ističe da su se odnos prema Srbiji i atmosfera u bilateralnim odnosima veoma promenili.
- Danas se vidi da postoji mnogo više razumevanja za pozicije Srbije, mnogo više razumevanja za to šta su problemi Srbije i šta je viđenje Srbije. Ne mogu da kažem da su pozicije istovetne, zato što postoje strukturne i sistemske razlike vezano za pitanje nezavisnosti Kosova i Metohije, ali je sada situacija takva da se može reći da možemo da gradimo neke osnove za naše buduće strateško partnerstvo. Mislim da je to veoma bitna stvar, jer je nemoguće uopšte razmišljati o načinu i mogućnosti da se dođe do nekog političkog rešenja bez takvih odnosa sa SAD - rekao je ministar, i dodao:
- To je posledica pre svega ovako jednog odgovornog odnosa predsednika Aleksandra Vučića prema ovim najvažnijim pitanjima, njegovog pristupa, pa i ovim poslednjim razgoorima i dešavanjima, odnosno pristupa koji je u Vašingtonu i u Briselu, pošto sam i u Briselu imao prilike to da čujem od Borelja i od Lajčaka , citiram njihove reči – predsednik Vučić se poneo odgovorno i kontruktivno, za razliku od Kurtija.“ Jasna je želja i namera Beograda da konstruktivno pristupi daljem dijalogu, uz jasno predstavljanje svojih crvenih linija- izjavio je Dačić.
Govoreći o osnivanju Zajednice srpskih opština, šef srpske diplomatije ponavlja da je u Vašingtonu naišao na razumevanje, odnosno da je američki stav da se o preuzetim obavezama ne diskutuje. Od američkih sagovornika primio uveravanja da je osnivanje Zajednice srpskih opština prioritet na kome će se insistirati, te da se osnivanju ZSO mora se pristupiti čim pre, ono ne može biti ostavljeno za kraj dijaloga, kako Priština pokušava da to pitanje pozicionira.
- To su dva odvojena pitanja – dalji nastavak dijaloga i osnivanje ZSO,- objasnio je ministar oko čega je postignuta saglasnost tokom posete Vašingtonu. S druge strane, nezadovoljstvo međunarodnih faktora Kurtijem počiva na njegovoj aroganciji i insistiranju na redosledu koraka koji odgovara Prištini, jer Kurti pokušava da odloži osnivanje ZSO, odnosno da ga predstavi kao finalni deo dogovora i uslovi ga ispunjavanjem zahteva Prištine, što je stav za koji međunarodni faktori imaju sve manje strpljenja.
- Promenjena je međunarodna pozicija Srbije, bolje su nam osnove za dalji razgovor - rekao je Dačić. Do pre dve nedelje pretila je opasnost da Komitet ministara Saveta Evrope prihvati zahtev Kosova za članstvo i da se krene u proceduru prijema, objašnjava ministar, ali posle svega, posle konstruktivnog pristupa Beograda, a destruktivnog pristupa Prištine, zemlje Kvinte, sve osim UK, preporučile su da se to pitanje odloži dok se ne vidi dalji razvoj situacije.
Akcenat u svemu što državno rukovodstvo preduzima je na interesu Srbije, kaže Dačić, napominjući da to uključuje i pitanje potencijalnog uvođenja sankcija Rusiji.
- To uopšte nije pitanje Rusije i Ukrajine, to je pitanje Srbije i srpskog interesa- istakao je ministar Dačić. Uvođenje sankcija ne bi rešilo suštinske probleme koje imamo, jer uvođenje sankcija ne može da obezbedi da se odustane od ideje članstva Prištine u UN, na primer, zaključio je šef srpske diplomatije.
Ministar spoljnih poslova i lider Socijalističke partije Srbije Ivica Dačić, izjavio je danas da svi napadi na predsednika Aleksandra Vučića, u danima kada Srbija treba da bude jedinstvena, samo nanose štetu državi i samo su, kaže, u korist neprijatelja
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ministar spoljnih poslova i lider Socijalističke partije Srbije Ivica Dačić, izjavio je danas da svi napadi na predsednika Aleksandra Vučića, u danima kada Srbija treba da bude jedinstvena, samo nanose štetu državi i samo su, kaže, u korist neprijatelja
Ruska avijacija uništila je privremene punktove ukrajinskih snaga i centre za kontrolu bespilotnih letelica u Dnjepropetrovskoj i Hersonskoj oblasti, saopštilo je Ministarstvo odbrane Rusije.
Voditeljka Informer TV Andrea Veskov uputila je javno izvinjenje Privrednoj pravnoj akademiji iz Novog Sada i njenom rektoru prof dr Milanu Počuči zbog pogrešno interpretiranog stava u vezi sa tom institucijom u poslednjem izdanju emisije Paralela.
Publika od sada ima priliku da svake srede od 17 časova na Prvom programu Radio Beograda prati novi politički tok-šou "U sredu sa Bojanom Bilbijom". Reč je o autorskom projektu koji se bavi najvažnijim političkim, geopolitičkim i društvenim temama koje oblikuju svakodnevni život građana Srbije, ali i globalne procese koji utiču na ceo svet.
Nakon gotovo svakog masovnog zločina istražitelji pokušavaju da pronađu odgovor na isto pitanje - da li je tragedija mogla da bude sprečena? U mnogim slučajevima odgovor su pronašli među papirima, beleškama i zapisima koje su počinioci ostavili iza sebe.
Trebinjski frizer Dražen Milović, osumnjičen je kao deo narko-ekipe okupljene oko Vukašina Vojinovića i jednog od vođa takozvanog "Grand klana" Aleksandra Mijajlovića.
Na planini Prokletije pronađeno je telo državljanke Srbije (27), koja je stradala tokom planinarenja. Spasioci su uz pomoć helikoptera okončali višednevnu potragu na izuzetno nepristupačnom terenu.
Lider nemačke stranke Levica Jan van Aken predložio je bivšu kancelarku Angelu Merkel kao mogućeg posrednika Evropske unije u pregovorima između Rusije i Ukrajine, preneo je danas Špigl.
Iranski Nacionalni savet bezbednosti upozorio je Sjedinjene Američke Države i Izrael da ne naprave još jednu grešku, jer će u suprotnom region za njih postati "pakao", preneo je Skaj njuz.
TS Media, multimedijalni segment Telekoma Srbija, u saradnji sa Sava Centrom, od 12. do 14. juna, organizuje besplatne večernje projekcije remasterizovanih domaćih filmskih klasika na krovu Sava Centra.
Srpska srednjovekovna tradicija puna je običaja koji bi u savremenom svetu bili potpuno neprihvatljivi, a mnogi od tih običaja prikazani su u našim fimovima i serijama.
Radoš Bajić dobitnik je nagrade "Zlatni vitez" na Međunarodnom filmskom festivalu u Sevastopolju za najbolju glavnu mušku ulogu u filmu "Čuvar ikone Svetog Đorđa".
OpenAI navodno predstavlja "Dreaming V3" kao novu verziju sistema memorije za ChatGPT, koja bi trebalo da omogući da razgovori budu mnogo prilagođeniji svakom korisniku.
Meri Filips, poznata šminkerka mnogih slavnih dama, otkrila je trik koji pomaže da lice izgleda sveže i prirodno, a šminka ostane postojana od jutra do večeri.
Grčka već godinama važi za omiljenu letnju destinaciju srpskih turista, a posebno se izdvaja Halkidiki. Pet je razloga zašto Srbi već godinama biraju ovu destinaciju.
Ćerka Sinana Sakića Đulkica Sakić, nedavno je posetila Loznicu, a prizor porodične kuće na koju je njen brat Rašid bacio bombu izazvao je lavinu emocija.
Domaća javna scena oduvek je bila prepuna atraktivnih žena koje osim uspešne karijere privlače pažnju i besprekornim izgledom. Danas vi birate najzgodniju!
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.