Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić izjavio je da je ”državna Reviziona komisija usvojila Generalni projekat brze saobraćajnice od Kraljeva do Novog Pazara što je prvi korak ka izgradnji ovog puta”.
04.03.2023
09:43
Danas kada profesionalni fudbaleri zarađuju milione evra teško je poverovati da se pre skoro devet decenija vodila strasna polemika oko toga da li oni treba da postanu profesionalci ili da ostanu amateri. U višemesečnoj raspravi koja se vodila u beogradskoj štampi većina tadašnjih beogradskih fudbalskih zvezda bila je za to ostanu amateri i da ne primaju novac.
Rasprava je počela kada je objavljeno da je za decembar 1935. godine zakazana Skupština Jugoslovenskog nogometnog saveza koja je trebalo da donese odluku o uvođenju profesionalizma u taj sport. Skupština je morala da se pozabavi tim pitanjem jer se prvi fudbalski transfer u Kraljevini Jugoslaviji već dogodio, doduše u Zagrebu, a ne u Beogradu. Zagrebački igrači Medarić, Kovačević i Pleše potpisali su pristupnice za HAŠK "Građanski" iz Zagreba, a beogradski i zagrebački mediji su pisali o tome da su igrači za prelazak dobili novac i privilegije što je do tada bilo nezamislivo u tadašnjem fudbalu. Pored dnevnica i premija igrači Građanskog dobijali su neto prihoda 30 odsto od prodatih ulaznica. Reagovali su igrači beogradskog BSK koji su od uprave zatražili premije. U pismu upravi naveli su da se premije, na crno, već isplaćuju u jednom drugom beogradskom klubu. Odbijeni su sa obrazloženjem da profesionalizam nije dozvoljen, pa su svi željno iščekivali decembarsku skupštinu Jugoslovenskog nogometnog saveza.
Beogradska štampa je pisala da će skupština Jugoslovenskog nogometnog saveza ukinuti u Statutu reč amater tako da će svi fudbaleri moći da primaju novac. Novinari su želeli da čuju stavove fudbalera dva najpoznatija prestonička kluba "Jugoslavije" i BSK koji su bili i proslavljeni reprezentativci. Slavni Blagoje Moša Marjanović je rekao da se "čudi ljudima koji misle o tim nemogućim stvarima".
"Tu samo treba proračunati pa videti da smo mi daleko još od uvođenja profesionalizma. Samo tim bi koštao najmanje 30 hiljada (prosečna zarada radnika u privredi je tada iznosila 890 dinara), a da ne govorimo o drugim rashodima. Pa, kad danas klubovi jedva izlaze na kraj, šta bi bilo u slučaju uvođenja profesionalizma? Mi nemamo publike pa prema tome ni prihoda da bi mogli ustanoviti profesionalizam", rekao je Moša. On je dodao da "smatra da se nivo futbala ne bi podigao". "Nikad svi sadašnji igrači kao profesionalci ne bi ulazili u okršaje kao što to čine sada kao amateri. Kao profesionalci čuvali bi se što više da bi mogli što duže igrati", govorio je legendarni Moša. I Đorđe Vujadinović zvani Đokica Nosonja bio je protivnik uvođenja profesionalizma, ali je smatrao da je nepravično ne pomagati igrače. "Uvodenju profesionalizma smetaju ne samo materijalne prilike, no i sami igrači. Jer, ako igrač postane profesionalac mora se podvrći specijalnom režimu i odgovarati strogim zahtevima kluba. A kod nas svi igrači imaju i službe, niko se ne bi od njih, verujem, odrekao toga bez nužde da bi postao profesionalac", zabeležena je njegova izjava u novinama. Fudbaler Đorđe Lojančić Loja bio je mišljenja da bi se "kod nas profesionalizam mogao uvesti sa maksimumom tri do četiri kluba". "Ja sam nikad ne bih bio profesionalac, jer futbal igram iz zadovoljstva, a to zadovoljstvo ne bih imao nikad kao profesionalac. Ja sam da ostane stanje ovakvo kakvo je sada”, govorio je popularni Loje. Dobrivoje Zečević Zeka nije bio rad da profesionalizam zaživi smatrajući da u Kraljevini Jugoslaviji "ne bi mogao opstati, pa i kad bi se sada osnovalo nekoliko profesionalnih klubova".
"Oni bi za godinu dana likvidirali. To dolazi otuda što nemamo još dovoljno publike da bi se i na to mislilo. Moje je mišljenje da većina današnjih igrača ne bi htela biti profesionalci. Nivo futbala bi se podigao, ali bi se mogla stvoriti samo dva-tri odlična kluba", smatrao je Zeka.
Bilo je fudbalera koji su se zalagali za profesionalizam kao što je Svetislav Glišović koji je smatrao da bi se mogla osnovati profesionalna liga od deset klubova. "To bi bilo mnogo bolje i za igrače, i za uprave, i za publiku. Ništa se tim ne bi izmenilo, samo što bi se znalo ko je profesionalac a ko nije. Uveren sam da bi se nivo futbala poboljšao. No, i ovako bi se on poboljšao kad bi se više pažnje obratilo igračima", govorio je Glišović. Gustav Lehner poznat i kao Lembika rekao je da bi velike režije koje bi klubovi imali bile smetnja za opstanak profesionalizma. On je smatrao da bi trebalo regulisati odnos igrača sa klubovima "da imaju ugovore gde bi im klub jamčio mesto, a igrač da se obaveže da će ostati u klubu". Lembika je bio etnički Nemac, pa nije ni čudo da je hvalio sportski sistem Nemačke u kojoj se upravo uzdizao Hitlerov nacizam: "Smatram da je nemački sistem najbolji, jer tu se država brine o igračima". Zanimljiv je bio stav Aleksandra Tomaševića, veoma popularnog beogradskog fudbalera tog vremena. On je rekao "da naše prilike ne dozvoljavaju još uvođenje profesionalizma i da nemamo veliki broj posetilaca da bi bilo materijalnih sredstava za održavanje profesionalizma". Novinari su te jeseni 1935. godine pisali o stanju u jugoslovenskom fudbalu. "Gotovo svi igrači složni su u tome da su tereni rđavi, a da bi se popravkom njihovom poboljšao i nivo futbala. Prema tome, stranci su imali pravo kad su svoje poraze pravdali našim rđavim terenima", pisala je beogradska štampa.
Ali samo dva meseca kasnije, posle ovih izjava fudbalera, održana je skupština Jugoslovenskog nogometnog saveza na kojoj je doneta istorijska odluka – u Kraljevinu je uveden profesionalizam u fudbalu. I nisu samo zvezde beogradskih klubova bile protiv te odluke, smatrajući je preuranjenom i neodrživom. Sa njom se nije slagao ni čuveni Boško Simonović alijas Boža Dunster, čovek koji je vodio reprezentaciju na prvom Svetskom prvenstvu u Urugvaju. On je samo koji dan nakon skupštine oštro komentarisao napuštanje amaterizma.
"Likvidirali smo sa jednim zlim stanjem da bi zapali u drugo koje je u osnovi još veće zlo... Prašina u oči bačena je neupućenima. Kad jedan igrač dobija naknadu za put, trening i utakmicu, bez obzira da li je ona ekvivalent izgubljene nadnice, on je profesionalan. Da budemo jasniji. Šta izgubi, recimo, jedan Aresnijević (Milorad) koji je državni činovnik kad u nedelju u Beogradu igra utakmicu? On je državni činovnik koji nedeljom ne radi! Šta gubi jedan Lojančić koji je, inače, student? Treba li mu, valjda, nadoknaditi novčano što nije otišao na predavanje? To su apsurdi".
Kako to obično biva, skoro svi fudbaleri, uključujući i one koji su javno govorili protiv, prihvatili su odluku Skupštine Jugoslovenskog nogometnog saveza i postali su profesionalci. Uvođenjem profesionalizma stvoreni su preduslovi da fudbal postane više od sporta šou-biznis koji prate i oni koje nogomet ne interesuje. Ili kako se to i tada, i sada govorilo "najvažnija sporedna stvar na svetu".
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić, koji je danas u Novom Sadu sa direktorom kompanije "Šandong" za Evropu Vei Jimingom potpisao ugovor za izgradnju pešačko-biciklističkog mosta u tom gradu, istakao je da će to biti treći novi most u Novom Sadu, budući da se dva već grade - jedan kod Petrovaradina na Fruškogorskom koridoru, kao i most u nastavku Bulevara Evrope.
Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić izjavio je danas da je budžet ministarstva koje vodi deset puta veći nego 2012. godine, ali da opoziciji ništa ne valja zato što je, kako kaže, isfrustrirana svime što uradi predsednik Srbije Aleksandar Vučić jer je to merilo njihove nesposobnosti.
Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić izjavio je da je ”državna Reviziona komisija usvojila Generalni projekat brze saobraćajnice od Kraljeva do Novog Pazara što je prvi korak ka izgradnji ovog puta”.
Miliјarder Ilon Mask i biznismen Vivek Ramasvami predvodiće novi Departman za državnu efikasnost (DOGE), navodi se u izjavi Donalda Trampa, koji je pobedio na predsedničkim izborima u Sjedinjenim Američkim Državama.
Savo Štrbac, predsednik dokumentaciono-informacionog centra "Veritas" govorio bio je gost Info jutra gde je govorio o slučaju Aleksandra Vukičevića (49) na kojeg su hrvatski vojnici pucali tokom Oluje i koji je tom prilikom ostao bez prsta na levoj ruci i doživeo frakturu lobanje.
O geopolotičkoj situaciji u svetu i odnosima između NATO i Evrope, govorili su gosti emisije Rat uživo, general Vinko Pandurević i Srđan Simić iz Centra za društvenu stabilnost
Svet se menja nako inauguracije novoiyabranog predsednika SAD Donalda Trampa i kako to utiče na Rusiju i Evropu, komentarisali su gosti Otvorenog studija, prof. dr Dejan Miletić iz Centra za proučavanje globalizacije i Dragoslav Bokan iz Instituta za nacionalni strategiju.
Gosti Informerovog "Otvorenog studija" bili su Kapetan Vasiljković iz fondacije "Kapetan Dragan i bivši pripadnik Jedinice za specijalne operacije Milorad Munikravić. Oni su govorili o pobuni te jedinice 2001. godine, ali i generalno o njenom nastanku i načinu funkcionisanja.
Zbog ubistva dvojice "kavčana" Petra Lipovine i Žarka Pejakovića do sada su uhapšena trojica osumnjičenih "škaljaraca", ali crnogroski istražitelji veruju da je u likvidaciji u Podgorici učestvovalo još osoba i najavljuju dalja hapšenja.
Policija je u Titelu 8. novembra uhapsila mladoženju M. T. (26) usred svadbenog veselja jer je pucajući iz lovačke puške u jabuku ispred mladine kuće sačmom nehotice ranio sedam svatova! Pukom srećom niko nije teže povređen, a mladoženji je nakon saslušanja u tužilaštvu određen pritvor do mesec dana.
Glavni pretres na suđenju za ubistvo policajca Nikole Krsmanovića koji je bio zakazan za utorak u lozničkom Osnovnom sudu, ponovo nije održan, a u sudnici je trebalo da se pojave taksista Mithat H. iz Tutina i Ivana R. iz Mladenovca.
Miljan Marijanović, koji je uhapšen zbog sumnje da je povezan sa ubistvom članova kriminalne kavačke organizacije, Petra Lipovine i Žarka Pejakovića, 6. novembra u Podgorici sumnjiči se da je sa ženskom osobom, koju je predstavio kao svoju devojku, 21. oktobra iznajmio stan u Podgorici, koji je koristila ova kriminalna grupa.
V.d. direktora Kliničkog centra Vojvodine dr Vesna Turkulov otkrila je da dvoje od troje povređenih u tragediji u Novom Sadu je u svesnom, ali i dalje teškom stanju.
Na društvenim mrežama pojavila se objava jednog korisnika koji se požalio na postupak svog prijatelja kojem je pozajmio 400 evra, kako bi mu pomogao za kredit, dok je taj isti prijatelj iskoristio taj novac kako bi se baškario na Kopaoniku.
Miodrag Kostić će, osim kao jedan od najuspešnijih poslovnih ljudi, u javnosti ostati upamćen i po svom kontinuiranom angažovanju i davanjima u društveno odgovorne svrhe, kao i po svojoj zadužbini - Palati nauke.
U ranim jutarnjim satima na magistralnom putu između Čajetine i Zlatibora, došlo je do lančanog sudara, a kako nezvanično saznajemo, uzrok je klizav kolovoz.
Miodrag Kostić bio je predsednik i osnivač kompanije "MK Group" i jedan od najuspešnijih poslovnih ljudi u Jugoistočnoj Evropi. Danas je saopšteno da je preminuo u 65. godini, a iza sebe ostavio je pravu imperiju.
Najbolji košarkaš NBA lige i centar Denvera Nikola Jokić je protiv Dalas Maveriksa stigao do 136. u karijeri, a od mesta u istoriji ga dele još 64 tripl-dabla.
Srpski reprezentativac Nikola Jović igrao je samo tri minuta na gostovanju Detroit Pistonsima, koji je slavio protiv Majamija 123:121, jer je polomio nos.
Uprkos zategnutim odnosima Ukrajine sa administracijom aktuelnog predsednika SAD Džoa Bajdena, dolazak Donalda Trampa u Belu kuću mogao bi da postane ozbiljan izazov za Kijev, piše američko izdanje The Hill.
Novoizabrani predsednik SAD Donald Tramp izjavio je sinoć da će imenovati bivšeg direktora Nacionalne obaveštajne agencije (DNI) Džona Retklifa za novog direktora američke Centralne obaveštajne agencije (CIA).
Tokom noći i jutra Rusija je iz strateških bombardera krstarećim raketama napala Ukrajinu, a nešto kasnije usledio je i udar dronovima-samoubicama, saopštile su ukrajinske vlasti.
Ruske snage su napredovale i učvrstile se četiri kilometra od predgrađa Kupjanska, severoistočno od ovog naselja u Harkovskoj oblasti, izjavio je vojni ekspert, penzionisani potpukovnik LNR-a Andrej Maročko, pozivajući se na sopstvene izvore za RIA Novosti.
Pobednik na predsedničkim izborima u SAD-u, Donald Tramp, mogao bi da predloži Ukrajini pregovore po "Vensovoj formuli", što izaziva zabrinutost u Kijevu, izveštava britanski časopis Ekonomist.
Glumac Bojan Krivokapić oduševio je publiku ulogom kriminalca Zvezdana Jovanovića u seriji "Sablja", a malo ko zna da potiče iz glumačke porodice i da mu je otac poznati glumac.
Miona Marković kaže da joj njen otac, poznati istoričar Predrag Marković, zamera to što se u svakoj seriji u kojoj glumi ljubi na isti način i savetuje je da mora da poradi na tome.
Freniki (47) očekuje svoje osmo dete, a njena trudnoća podigla je pravu buru na društvenim mrežama. Nakon što je objavila fotografiju trudničkog stomaka i pozitivan test, počeli su komentari - neki su je podržali, dok su drugi postavili pitanje: da li je u njenim godinama ispravno ponovo postati majka?
Pevač Ljuba Perućica i njegova supruga Katarina Kolozeus večeras, na proslavi prvog rođendana njihovog sina Alekseja, otkrili su da je voditeljka u drugom stanju, saznaje Informer.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.