Nemački portal "Nahdenkseiten": Srbija posle izbora - Vlast predsednika Vučića nije ugrožena!
Podeli vest
Opozicioni savez "Srbija protiv nasilja" reagovala je zbog teškog poraza na parlamentarnim i lokalnim izborima u Srbiji protestima i demonstracijama fokusiranim na Beograd, ali su protesti, organizovani uz podršku nevladinih organizacija i medija Dragana Šolaka, ostali izolovani i opozicija nije uspela da mobiliše građane u većem obimu, ocenjuje nemački portal "Nahdenkseiten".
Autor analize Bernd Dušner istakao je da je opozicija tražila poništavanje izbora zbog navodnih velikih neregularnosti, te da je bilo napada na članove Republičke izborne komisije i pokušaja huligana 24. decembra, naoružanih kamenicama, bakljama i motkama, da nasilno upadnu u Gradsku skupštinu, što je odalo utisak da je Beograd "na ivici obojene revolucije".
Povodom najavljenog haosa za Srpsku novu godinu u Beogradu u režiji đilasovaca, u Kolegijum Informer televizije uključio se glavni urednik Informera Dragan J. Vučićević.
Maja Stojanović iz Građanskih inicijativa - NVO koja stoji iz ProGlasa, Studenata protiv nasilja, kampanje Dosta više, Borbe...napada Vučića zbog raspisanih vanrednih parlamentarnih izbora.
03.01.2024
18:15
Tom utisku se istog dana suprotstavio predsednik Srbije Aleksandar Vučić koji je, iz Predsedništva, nedaleko od Gradske skupštine, gde se okupilo 2.500 demonstranata, poručio građanima da se ne brinu i da nikakva revolucija nije u toku, niti će tako nešto uspeti.
- Sačuvaćemo slobodu Srbije jer je ona najveća vrednost. Sačuvaćemo samopouzdanje, nezavisnost i suverenitet naše zemlje. Odbranićemo našu Srbiju. Samo vas molim da očuvate mir, ostanite mirni, zemlja je bezbedna - naglasio je on tada.
Prozapadna opozicija okupljena oko gubitničke koalicije Dragana Đilasa "Srbija protiv nasilja" sprema se da zagorča život građanima Beograda, a informacije o novom protestu u prestonici polako počinju da se pojavljuju u tajkunskim medijima.
Dan posle izbora u Beogradu bio je tako depresivan, izgledao je kao prvi dan bombardovanja, izjavila je jedna od potpisnica takozvanog opozicionog 'Proglasa', glumica Svetlana Ceca Bojković.
03.01.2024
06:32
Na izborima 17. decembra je lista predsednika Srbije ubedljivo pobedila sa 47 odsto glasova, dok je za prozapadnu opoziciju "Srbija protiv nasilja" osvojenih 23 procenata težak poraz.
Njihov poraz na lokalnim izborima u Beogradu posebno je razočaravajući za prozapadni savez.
Poraz prozapadne alijanse na parlamentarnim izborima nije iznenađenje. U anketama pred izbore postigla je gotovo identične rezultate.
Posle izbora, njihovi lideri govore o izbornim nepravilnostima i tvrde da im je ukradena pobeda. Međutim, njihovi navodi nisu ubedljivi - izbore je "pratilo" preko 400 međunarodnih posmatrača, uključujući 80 članova Parlamentarne skupštine Oebsa, Saveta Evrope i Evropskog parlamenta.
U svom prvom izveštaju, međunarodna posmatračka misija morala je da prizna da su izbori tehnički bili dobro organizovani, da je pravni okvir obezbedio odgovarajuću osnovu za sprovođenje demokratskih izbora, kao i da je sloboda izražavanja i okupljanja tokom predizborne kampanje uopšte poštovana i da su biračima ponuđene realne političke alternative za odlučivanje na izborima.
Republička izborna komisija je na internetu objavila registar birača razvrstan po opštinama i biračkim mestima, kako bi zainteresovani i uključeni imali priliku da ih provere. Predstavnici svih lista učesnika na izborima bili su prisutni kao članovi izbornih komisija na svim biračkim mestima. Njihove zajednički potpisane protokole svi mogu pogledati i na sajtu Republičke izborne komisije.
Od 1.177 protokola za Beograd, samo njih 37 sadrži kritičke komentare, iako ni jedan ne sadrži navode o izbornoj prevari. Optužbu za izbornu prevaru podiže samo prozapadni savez „Srbija protiv nasilja“ i nijedna od drugih partija ili lista.
Šta je sa medijima?
Nema sumnje da su državna televizija i vodeći srpski dnevni list, Politika, na strani vlade. Međutim, prozapadna opozicija, sa televizijskim kanalima N1, Nova S i časopisima poput dnevnih novina Danas koju vodi milijarder Dragan Šolak ima medije veoma širokog dometa koji konstantno oštro napadaju vlast i odlučno podržava prozapadnu opoziciju.
Nema sumnje da je predsednik Vučić odigrao važnu ulogu u ovoj izbornoj kampanji i odigrao veliku ulogu u pobedi svoje liste koja se kandidovala pod sloganom "Aleksandar Vučić – Srbija ne sme da stane". Ali da li je to ozbiljan razlog da se dovede u pitanje validnost srpskih izbora?
Predstavnici svih susednih država sa izuzetkom Hrvatske, ali i ruski predsednik Vladimir Putin i, pre svega, francuski predsednik Emanuel Makron, već su čestitali Vučiću izbornu pobedu njegove liste.
Zanimljivo je da to nije uradila nemačka ministarka spoljnih poslova Analena Berbok, čije ministarstvo je izdalo saopštenje u kojem se govori da su izborne neregularnosti neprihvatljive za zemlju sa statusom kandidata za članstvo u EU.
Zašto "Srbiju protiv nasilja" podržava Zapad i samo uz njegovu pomoć može doći na vlast
Od rata u Ukrajini, Vašington, Brisel i Berlin su značajno pojačali pritisak na Srbiju da odustane od političke neutralnosti i dobrih odnosa sa Ruskom Federacijom i Kinom. Oni vide savez "Srbija protiv nasilja" kao važnu polugu za to.
Pogledom na program Stranke slobode i pravde, jedne od glavnih snaga u savezu sa njenim rukovodstvom, Draganom Đilasom i Marinikom Tepić, jasno je i zašto.
Ova stranka u svom programu svojim biračima obećava članstvo Srbije u EU do 2030. godine. Članstvo se ostvaruje posebno kroz "prilagođavanje spoljnoj i bezbednosnoj politici EU, uključujući zajedničku spoljnopolitičku poziciju prema Rusiji". Poput Brisela i Berlina, kritikuje kineska ulaganja u industriju i širenje infrastrukture Srbije. Propagira vrednosti nemačkih "zelenih" (Europapride 2022 u Beogradu) i njihovo prikazivanje novije istorije na Balkanu (ključna reč: Srbi su izazvali genocid u Srebrenici).
Sa ovim pozicijama prozapadna opozicija nema šanse kod ogromne većine stanovništva. Srpsko stanovništvo veoma dobro zna da svoj nacionalni integritet "Kosovo" može da brani samo uz pomoć Rusije i da bi odricanje od ruskih snabdevanja energentima ozbiljno narušilo njihovu ekonomiju. Stanovništvo spoznaje veliki značaj kineskih investicija u modernizaciji infrastrukture i industrije i vidi očigledan neuspeh sankcija EU protiv Rusije.
Prozapadna opozicija zna da predsednika Srbije i njegovu vladu mogu da sruše samo uz pomoć stranih sila, uz pomoć SAD i EU. Pri tome se posebno oslanja na aktuelnu nemačku vladu.
Vodeći predstavnici "Srbija protiv nasilja" su 30. novembra u Bundestagu učestvovali su u diskusiji poslaničke grupe Zelene stranke pod nazivom "Srbija pred izbore – između autokratije i demokratskog buđenja". Razgovaralo se o pitanju: "Kako Nemačka i EU mogu da podrže demokratske snage i povrate kredibilitet procesa pristupanja EU?".
Dojče vele je u drugoj polovini novembra u Beogradu organizovao seminar za 150 učesnika - kako možete efikasno širiti sopstveni sadržaj i poruke na društvenim mrežama. U ranijim "obojenim revolucijama", takvi "novinari" su se pokazali kao važna pomoć u mobilizaciji protesta i organizovanju demonstracija.
Zapadne ambasade, Rokfeler fondacija i američka "Nacionalna zadužbina za demokratiju" takođe finansiraju brojne nevladine organizacije koje su već pre izbora masivno podržavali opoziciju, a sada izveštavaju o navodnim nepravilnostima na izborima i protestima protiv vlade sa ciljem mobilizacije građana.
U međuvremenu, lideri koalicije "Srbija protiv nasilja" uputili su otvoreno pismo institucijama EU u kojem se izjašnjavaju da neće priznati rezultate izbora ukoliko ne bude sprovedena "sveobuhvatna međunarodna istraga o izbornim nepravilnostima pod okriljem Oebsa, Saveta Evrope i Evropske komisije".
Evropska unija treba odmah da prekine svoju politiku smirivanja prema Vladi Srbije i upotrebi sredstva koja joj stoje na raspolaganju protiv članova vladajuće stranke umešanih u "izbornu prevaru".
Na ovaj način bi trebalo da pomogne građanima Srbije da obnove vladavinu prava i demokratiju.
Destabilizacija nije uspela, bar za sada
Protesti koje organizuje koalicija "Srbija protiv nasilja" uz podršku nevladinih organizacija i medija Dragana Šolaka ostali su izolovani u zemlji. Prozapadna opozicija nije uspela da mobiliše građane u značajnoj meri. Predsednik Vučić veoma dobro zna kako se prave "obojene revolucije". Bio je od 1998. do 2000. ministar u Vladi Srbije.
Vlada Srbije je obaveštena da će posle izbora prozapadna opozicija iskoristiti navodnu "izbornu prevaru" kao izgovor za nerede i pozive u pomoć svojih zapadnih sponzora. Veoma je pazila da ne otvori prilike za napad.
U međuvremenu, mediji poput "Noje Ciriher cajtung", takođe, priznaju da poraz prozapadne opozicije nije posledica "prevara režima", već njenih sopstvenih slabosti:
"Likovi poput bivših vodećih političara Dragana Đilasa ili Borisa Tadića su danas neverodostojni. Imali su svoju šansu i propustili su je. Oni više nikoga ne mobilišu i ne mogu da uvere ni u šta. Što je još gore, oni su meta režima, koju može da ih iskoristiti da diskredituje opoziciju kao korumpiranu. Ovi ljudi bi trebalo da prepuste prostor novim talentima koji se u narednim godinama mogu razviti u harizmatične političare".
Dušner u analizi citira i beogradskog profesora sociologije Ognjena Radonjića za opozicioni list Danas da su "ukoliko Zapad ne odluči drugačije, izbori završeni".
Čestitke francuskog predsednika Makrona Vučiću i osudu nasilnih nereda posle izbora američkog ambasadora Kristofera Hila jasno su stavile do znanja da pobedu vladajućeg saveza Zapad bar za sada mora prihvatiti.
Međutim, predsednik Srbije ne želi da dozvoli mešanje u izbore jedne vrlo specifične zemlje - mediji govore o Nemačkoj.
On je već 22. decembra najavio da njegova vlada sastavlja "važno pismo o veoma brutalnom obliku uticaja i mešanja važne zemlje u srpske izbore".
Istovremeno, Vlada Srbije je jasno stavila do znanja da ne namerava da odustane od saradnje sa Ruskom Federacijom - premijerka Ana Barnabić zahvalila je ruskim obaveštajnim službama na informacijama koje su pomogle da se spreči "pokušaj Majdana" u Beogradu.
Predsednik Vučić se sastao sa ruskim ambasadorom 25. decembra 2023. radi razmene informacija, na kojima je bilo reči i o daljoj saradnji.
Treba da budemo srećni ako je sprečen još jedan požar na Balkanu. Treba da se radujemo neutralnoj Srbiji koja može da posluži kao most između Istoka i Zapada, za novu, hitno potrebnu politiku detanta, zaključuje se u analizi.
Dejan Bulatović, kandidat za narodnog poslanika sa liste "Aleksandar Vučić - Srbija ne sme da stane" i nekadašnji koalicioni partner Dragana Đilasa tvrdi da lider SSP podnosi ostavku na funkciju šefa stranke.
Dragan Velikić, član Političkog saveta Pokreta slobodnih građana priznao je tokom jednog gostovanja da opozicija preko litijuma pokušava da sruši predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
Lider Stranke slobode i pravde Dragan Đilas gostovao je u emisiji Direktno s Minjom Miletić, gde je optuživao predsednika Srbije Aleksandra Vučića da je na čelu kriminalne grupe, dok se za svojih 619 miliona pravio blesav.
Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić izjavio je danas da opozicija lažima pokušava da ospori ono što je dobro i što znači napredak Srbije kao što je izgradnja putne infrastrukture i još jednom demantovao da izgradnja auto-puteva u našoj zemlji košta više nego u zemljama regiona.
29.10.2024
19:12
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Povodom najavljenog haosa za Srpsku novu godinu u Beogradu u režiji đilasovaca, u Kolegijum Informer televizije uključio se glavni urednik Informera Dragan J. Vučićević.
Politika administracije američkog predsednika Džozefa Bajdena prema Ukrajini, uključujući pozivanje Ukrajine u NATO i dozvolu za udare dalekometnim zapadnim oružjem na teritoriju Rusije, može da se promeni nakon američkih izbora 5. novembra, kaže bivši američki ambasador u Ukrajini, direktor Evroazijskog centra Atlantskog saveta Džon Herbst.
Predstavnici vladajućih koalicija u Berlinu, primili su utorak, predstavnike industrijskih i trgovačkih komora, kako bi se razgovaralo o gorućim problemima nemačke ekonomije.
Tokom Specijalnog programa Informer televizije, politikolog i članica Predsedništva SNS - Sandra Božić i stručnjak za bezbednost - Ilija Životić detaljno su analizirali predstojeće američke izbore i globalni uticaj koji će promeniti tok savremene istorije.
Gosti Info jutra bili su advokat Pavle Staničić i direktor Borbe Andrija Jorgić, koji su govorili o brutalnom napadu dvojice huligana na političkog analitičara Veljka Jovanovića.
Ministar bez portfelja Đorđe Milićević gostovao je u Info jutru Informer televizije gde je odgovarao na pitanja voditeljke Jovane Radović i govorio o najvažnijim temama, ali i onoj najaktuelnijoj - to što potpredsednik SPS Branko Ružić za tajkunsku televiziju N1 kritikovao vlast, hvalio Dragana Đilasa ali im i čestitao rođendan sa željkom da još dugo traju.
U specijalnoj emisiji povodom izbora u Americi gostovali su politički filozof Dragan Kojčić i Darko Obradović iz Centra za društvenu stabilnost, koji su govorili o mehanizmima američke demokratije popu elektorskog koledža i glasačkim pravima.
Elvis Nikolić (23) iz sela Jevremovci kod Pančeva, koji je nestao 19. oktobra zajedno sa svojom devojkom Tamarom Novakov (19) iz istog sela, osam dana nakon nestanka pronađen je mrtav u kanalu u selu Janošik, a za Tamarom se i dalje traga.
Alija Balijagić (65) uspešno izmiče poteri policije i pripadnika Vojske Crne Gore, a jedna rečenica koju je izgovorio pre 20 godina i danas se pamti u tamošnjoj javnosti!
Nišlija S. R. (34) uhapšen je zbog ubistva u pokušaju jer je danas u jednom kafiću na Trgu Kralja Milana u Nišu teško povredio četrdesetogodišnjaka. Tim povodom oglasila se policija.
Urošu Pašajliću koji je bio osuđen na sedam godina i osam meseci zatvora za nasilje u porodici i zlostavljanje i mučenje, Apelacioni sud u Beogradu povećao je kaznu za godinu dana i on će u zatvoru provesti osam godina i osam meseci.
Kafa će biti duplo skuplja u narednih šest meseci, jer je Srbin omogućio hrvatskom tajkunu da se širi i jača monopol na našem tržištu, otkrio je na Kolegijumu naš glavni urednik Dragan J. Vučićević.
Od svih manastira Fruške gore, Manđelos je najmlađi. Odluka o njegovoj izgradnji doneta je 2008. a radovi su počeli 2011. Ktitori crkve bili su Milan i Senka Milanković, poreklom iz Brodca kod Bijeljine, koji žive i rade u Australiji, a koji su tragičnim spletom okolnosti ovde izgubili ćerku. Manastir je posvećen Svetom Vasiliju Ostroškom i osvećen je 2014. godine.
Mala srednjobanatska opština Nova Crnja poslednjih nekoliko godina bogatija je za veliki broj mladih stanovnika zahvaljujući konkursu Ministarstva za brigu o selu koje dodeljuje sredstva za kupovinu seoske kuće porodicama iz Srbije.
Jasno je da nas u januaru očekuje zanimljiv prelazni rok u Humskoj. Partizan je dobio novu upravu, odnosno privremeni organ, pa se očekuju velike promene kako u samom klubu, infrastrukturi, finansijama, tako i u igračkom kadru. Tako je sada izašla informacija, koja bi definitivno obradovala crno-bele navijače, da bi jedan od najboljih igrača Superlige Srbije , Adem Ljajić (33), mogao da obuče dres voljenog kluba.
Izgubili su i Partizan i Crvena zvezda u 6. kolu Evrolige, a kao veliki uzroci poraza oba srpska kluba su sudije. Očigledno načinjene greške na račun crveno i crno-belih izazvali su veliki bes kod navijača, naši klubovi izdvajaju ogromne novce da bi uopšte igrali Evroligu, a čini se da nisu svi klubovi ravnopravni. O suđenju nije želeo da priča Željko Obradović na konferenciji nakon poraza od Monaka, ali je dan nakon toga ipak imao kratak komentar.
Evropska unija je osudila Severnu Koreju zbog današnjeg lansiranja interkontinentalne balističke rakete i rekla da je to "flagrantno kršenje više rezolucija Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija".
Ministarstvo spoljnih poslova Nemačke odlučilo je da zatvori sve iranske generalne konzulate na svojoj teritoriji nakon pogubljenja nemačkog državljanina u Islamskoj Republici, javila je u četvrtak novinska agencija DPA.
Kandidat za kongresmena Džeremi Šafer je za Informer TV izjavio da je upravo Pensilvanija ključna država za oba kandidata, jer se smatra "ljubičastom zonom" u kojoj ni jedan ni drugi kandidat nemaju vidljivu prednost.
Glumac Zoran Rankić, poznat po ulozi Popare iz 2Srećnih ljudi" u penziju je otišao tako što je ostavio oproštajnu poruku kolegama iz Beogradskog dramskog pozorišta, skočio kroz prozor i pobegao.
Roze kostim, koji je Džeki Kenedi nosila 22. novembra 1963. godine, na dan Kenedijevog ubistva, biće izložen u javnosti tek 2103. godine, na zahtev porodice Kenedi.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.