• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: informer.rs

12.01.2024

15:55

'Nastavljamo da štitimo suverenitet i integritet Srbije' - Dačić na novogodišnjem prijemu

MSP

Vesti

'Nastavljamo da štitimo suverenitet i integritet Srbije' - Dačić na novogodišnjem prijemu

Podeli vest

Prvi potpredsednik Vlade i šef diplomatije Republike Srbije Ivica Dačić priredio je danas, u Ministarstvu spoljnih poslova, novogodišnji prijem za članove Vlade i diplomatski kor.

Dačić se tom prilikom se obratio prisutnima, a njegovo obraćanje prenosimo u celosti:

„Vaše ekselencije,
Uvaženi gosti,
Dame i gospodo,

Pre svega, želeo bih da vam, u ime Republike Srbije i u lično ime, i ovom prilikom čestitam Novu godinu, u želji da nam ova 2024. godina donese dobro zdravlje, mir i prosperitet. Zadovoljstvo mi je što sam, i ove godine, u prilici da vam se obratim na tradicionalnom prijemu koje Ministarstvo spoljnih poslova organizuje uoči Nove godine po julijanskom kalendaru, a koju mi u Republici Srbiji sa ponosom nazivamo - Srpska Nova godina.

Svoje obraćanje bih želeo da započnem izrazima zahvalnosti svim zaposlenima u Ministarstvu spoljnih poslova Republike Srbije koji su svojim predanim radom pružili značajan doprinos ispunjenju naših spoljnopolitičkih ciljeva i tokom prethodne 2023. godine.  Drage kolege, pred svima nama je, i ove godine, odgovoran ali i častan zadatak - da našu Srbiju svetu predstavimo u najboljem mogućem svetlu i onakvu kakva ona zaista i jeste.

Dame i gospodo,

Godina za nama bila je izuzetno teška i izazovna, ne samo za Republiku Srbiju, već i za ceo svet. Obeležili su je tragični sukobi i razaranja, uz ogromnu ljudsku patnju i žrtve, kao i problemi energetske bezbednosti, nestašice hrane i finansijske nestabilnosti. Duboko saosećamo i delimo bol za svim izgubljenim životima u sukobima koji se dešavaju širom sveta, uključujući tragične događaje na Bliskom istoku i u Ukrajini. Uvereni smo da samo konstruktivni dijalog i diplomatska rešenja mogu dovesti do mira. Svi sukobi se rešavaju za pregovaračkim stolom i za to ne postoji alternativa.

Iskreno se nadam da će ova godina biti uvod u novo poglavlje – poglavlje  u kojem ćemo uspeti da obnovimo međusobno poverenje i postignemo veće razumevanje i solidarnost, stvarajući perspektive za sigurniju i bolju budućnost.
Dragi prijatelji,

Republika Srbija će, kao i do sada, nastaviti da sprovodi samostalnu i nezavisnu spoljnu politiku, zasnovanu pre svega na očuvanju nacionalnih i državnih interesa, ali uvek uz poštovanje osnovnih principa međunarodnog prava. Upravo je dosledna primena ovih principa, oko kojih smo se svi odavno saglasili, ključni garant globalnog mira i bezbednosti.

Zato Republika Srbija neće odustati od zalaganja za univerzalno važenje temeljnih principa Povelje Ujedinjenih nacija, bez obzira na to što i sami, još uvek, trpimo posledice njihove selektivne primene. Izuzetno je važno što, za većinu država članica Ujedinjenih nacija, dupli standardi ipak ne postoje. U tom kontekstu, duboko smo zahvalni svima koji podržavaju i napore Republike Srbije za očuvanjem suvereniteta i teritorijalnog integriteta, a što ostaje naš najvažniji prioritet na kojem ćemo predano raditi i u ovoj 2024. godini.

Dame i gospodo,

Pitanje Кosova i Metohije je za nas pitanje od najvišeg nacionalnog i državnog značaja. Nažalost, situacija u našoj južnoj Pokrajini je izuzetno teška i složena. Srbi na Кosovu i Metohiji žive u permanentom stanju opasnosti, napetosti i neizvesnosti, uskraćeni za osnovna ljudska prava i u kontinuiranom strahu za sopstveni život. Pored činjenice da povratak na Кosovo i Metohiju još uvek nije omogućen za preko 200.000 interno raseljenih lica, dodatno zabrinjava podatak da je, samo u proteklih godinu dana, čak 13% Srba napustilo našu Pokrajinu i to zbog kontinuiranog terora i pritisaka koje Priština vrši nad srpskim stanovništvom.

 

 

Stoga je za nas od ključne važnosti bezuslovno obezbeđivanje opstanka i sigurnosti srpske zajednice na Кosovu i Metohiji, zbog čega ostajemo konstruktivan faktor u Dijalogu, uprkos činjenici da Priština, već duže od deceniju, uporno odbija da ispuni svoje davno preuzete obaveze.

Još jednom ću ponoviti - nećemo priznati jednostrano proglašenu nezavisnost Кosova, ni eksplicitno ni implicitno, niti ćemo dozvoliti da naša južna Pokrajina postane članica Ujedinjenih nacija.

Republika Srbija ima jednako pravo da, kao bilo koja druga zemlja na svetu, štiti svoj suverenitet i teritorijalni integritet. Zbog toga ćemo nastaviti da insistiramo na doslednom poštovanju međunarodnog prava i pravno obavezujuće Rezolucije Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija 1244.  

Vaše ekselencije,

Кoristim ovu priliku da ponovim da je punopravno članstvo u Evropskoj uniji strateško opredeljenje i prioritet spoljne politike Republike Srbije. Stoga ćemo nastaviti da sprovodimo sveobuhvatne reforme, pre svega u cilju daljeg ekonomskog i socijalnog napretka, a na dobrobit građana naše zemlje.

Moram da istaknem da nismo zadovoljni što proces evropskih integracija Republike Srbije toliko dugo traje jer ne postoji nijedan objektivan razlog za njegovo odlaganje. Dok se pojedini u Evropskoj uniji pitaju da li bi nove države članice doprinele Uniji, mi se pitamo koliko proces integracija ima smisla ako on ne zavisi od prethodno definisanih kriterijuma, već se konstantno postavljaju novi uslovi.

Zato se iskreno nadam da će u ovoj 2024. godini biti prepoznati, ali i na adekvatan način vrednovani brojni rezultati koje smo ostvarili u proteklom periodu. Republici Srbiji, ali i Zapadnom Balkanu je odavno mesto u Evropskoj uniji.

Dame i gospodo,

U svakoj prilici ističemo koliko nam je važna stabilnost našeg regiona, unapređenje saradnje i negovanje što boljih dobrosusedskih odnosa. Istina je da su odnosi u regionu složeni i neretko opterećeni problemima iz prošlosti. Međutim, važno je da, bez obzira na razlike koje postoje među nama, postoji i volja da nastavimo putem razumevanja i uvažavanja, fokusirajući se na ono što nas povezuje.

Uvaženi gosti,

Republika Srbija je opredeljena da razvija i jača saradnju sa državama iz svih delova sveta. I u 2024. godini, gradićemo nova, ali nećemo zaboraviti naša stara partnerstva i tradicionalna prijateljstva.

Želimo da, kao i do sada, unapređujemo svestrane bilateralne odnose sa najvažnijim akterima međunarodne politike - SAD, Rusijom i Кinom, kao i sa evropskim partnerima.

Posebno me raduje što Republika Srbija uspešno podiže nivo odnosa sa prijateljskim državama u Africi, Aziji i Latinskoj Americi. Želimo da istorijska bliskost i obostrano poštovanje naših naroda budu čvrst temelj za našu saradnju u budućnosti.

Istovremeno, težimo da razvijamo saradnju sa državama BRIКS, ASEAN i Pokreta nesvrstanih koje imaju značajnu ulogu na međunarodnom planu.   Zbog toga sam veoma ponosan što sam prošle godine imao tu čast da, u ime Republike Srbije, lično potpišem instrument o pristupanju Ugovoru o prijateljstvu i saradnji u Jugoistočnoj Aziji, podstaknuti željom da dodatno ojačamo svoje prisustvo i u ovom delu sveta.

Dame i gospodo,

Uprkos brojnim izazovima i složenim geopolitičkim okolnostima, Republika Srbija je uspela da sačuva svoju stabilnost i da odlučno nastavi putem snažnog napretka.  Izvanredni ekonomski rezultati koja Republika Srbija godinama ostvaruje ubedljiva su potvrda uspeha naše zemlje i jasan pokazatelj da smo nezaobilazni faktor kako u regionalnom, tako i u širem globalnom kontekstu.

Stoga će, i u narednom periodu, naše diplomatske aktivnosti biti  usmerene i ka promociji privrednih potencijala naše zemlje i daljem privlačenju stranih investicija. Pored toga što Republika Srbija nudi odlične uslove za poslovanje i investiranje, naša posebnost je i u tome što imamo prijatelje širom sveta i što smo otvoreni za saradnju sa zemljama iz svih regiona.

Rukovođeni velikim ambicijama ali i čvrsto verujući u svoje potencijale, u ostvarenju ciljeva na ekonomskom planu važnu ulogu ima i naša diplomatsko-konzularna mreža, uključujući više od 100 počasnih konzula koje imamo širom sveta. Nastojaćemo da, i ove godine, svi zajedno pružimo doprinos daljem nastavku ekonomskog snaženja Republika Srbije.

Uvaženi gosti,

Sa ponosom ću istaći samo neke od važnih diplomatskih aktivnosti i rezultata koje je Republika Srbija ostvarila tokom prethodne godine. Republika Srbija je, po treći put, izabrana za članicu Izvršnog saveta UNESКO. Takođe, na inicijativu Republike Srbije u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija usvojena je rezolucija „Međunarodna dekada nauke za održivi razvoj za period 2024-2033. godine“. Uspeli smo da, u nimalo lakim okolnostima, uspešno predsedavamo i Organizacijom za crnomorsku ekonomsku saradnju (BSEC).

Posebno bih istakao da smo neizmerno ponosni i što su nam brojne države ukazale poverenje izborom Republike Srbije, odnosno Beograda, za domaćina prestižne međunarodne manifestacije EXPO 2027, koja će se održati od 15. maja do 15. avgusta 2027. godine u Beogradu.

Ovaj događaj će biti jedinstvena prilika za promociju privrednih, turističkih i kulturnih potencijala naše zemlje. Republika Srbija će tu priliku iskoristiti kako bi čitavom svetu predstavila svoje razvojne potencijale, ljudske i ekonomske kapacitete, ali i gostoprimstvo svojstveno srpskom narodu. Nadam se da će Vaše države učestvovati na EXPO 2027 u Beogradu i da će osetiti pravi duh Republike Srbije i našeg naroda.

Vaše ekselencije,

Srbija je stara evropska država, čije je narod žrtvovao svoje živote za zajedničke civilizacijske ciljeve, na šta se možete podsetiti upravo ove godine - na 110. godišnjicu Prvog svetskog rata, takozvanog Velikog rata, u kojem je Srbija izgubila skoro polovinu muškog stanovništva. Srbija nije novokomponovana država. O tome svedoče i godine kada smo uspostavljali diplomatske odnose, na primer, bez navođenja po značaju: sa Austrijom 1874, sa Belgijom 1886, sa Venecuelom 1882, sa Grčkom 1879, sa Egiptom 1908, sa Italijom 1879, sa Japanom 1882, sa Кubom 1902, sa Mađarskom 1921, sa Norveškom 1917, sa Portugalom 1882, sa Rumunijom 1879, sa Rusijom 1838, sa Sjedinjenim Američkim Državama 1881, sa Turskom 1879, sa Ujedinjenim Кraljevstvom 1837, sa Francuskom 1839, sa Holandijom 1891. godine.

Кao što znate, još od svih tih godina, Republika Srbija vodi samostalnu i suverenu spoljnu politiku, rukovodeći se srpskim interesima. Zato je veoma uvredljivo kada moje kolege iz uticajnih zemalja kažu da smo mi nečija „produžena ruka“. A čija smo mi to „produžena ruka“ bili kada smo 27. marta 1941. godine odbili pristupanje Hitlerovom Trojnom paktu ili kada smo 1948. godine rekli Staljinu – NE ili kada smo osudili vojnu intervenciju u Čehoslovačkoj i ubistvo Patrisa Lumumbe u Кongu, rat u Vijetnamu ili kada smo osnovali Pokret nesvrstanih zemalja?
Ali se postavlja pitanje čija je Priština produžena ruka, kada joj se toleriše da više od 10 godina ne sprovodi Briselski sporazum, čiji je garant bila EU?

Vaše ekselencije,

Ja sam ministar spoljnih poslova Republike Srbije, već osmu godinu, i ne znam da li ću to ostati. Možda se vidimo poslednji put u ovom svojstvu, ali želim da jasno zapamtite i upamtite - Srbija nije ničija produžena ruka. Mi smo ovde svi produžena ruka samo srpskog naroda i države Srbije, male ali ponosne zemlje Srbije. Ta ruka nikada neće potpisati ništa što je na štetu naših nacionalnih i državnih interesa, istovremeno se boreći za mir i poštovanje osnovnih principa međunarodnog prava.

Dragi prijatelji,

Iskreno se nadam da će nam ova 2024. godina svima doneti više mudrosti, strpljenja i uzajamnog razumevanja. Želim vam puno sreće na ličnom i profesionalnom planu i da vam boravak i rad u našoj Srbiji bude najlepši period profesionalne karijere, ali i nezaboravna lična uspomena.

Hvala na pažnji.“

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

TV

(VIDEO) Da li je Donald Tramp prećutno podržao Bajdenovu odluku?!
Live TV

(VIDEO) Da li je Donald Tramp prećutno podržao Bajdenovu odluku?!

Situaciju na frontu između Rusije i Ukrajine ali i tišinu Donalda Trampa nakon Bajdenove odluke da Ukrajina gađa unutrašnjost Rusije američkim oružjem , analizirali su gosti "Rata uživo", novinar i ekonomista Nebojša Berak i Sava Stambolić ispred Centra za društvenu stabilnost.

21.11.2024

22:19 >> 23:21

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set