Muke Srba sa KiM ne prestaju, svakim danom je sve gore i gore! Po dinare i namirnice putuju i više od 100 kilometara: Naša duša zna kako nam je!
Podeli vest
Od ukidanja dinara pre dva meseca, stanovnici na Kosovu koji primaju plate u ovoj valuti su u veoma teškoj situaciji. Kako bi mogli da podignu primanja u dinarima i kupe neophodne potrebštine, pre tri nedelje postavljene su ekspoziture Poštanske štedionice na prelazima do kojih neki od njih moraju da pređu i više od sto kilometara.
U Rudnici koja je udaljena skoro dva kilometra od prelaza Jarinje, novinar Kosovo onlajna zatekao je Janačkoviće iz Prilužja koji su morali da pređu više od 80 km kako bi podigli plate.
Situacija u opštini Štrpce dva meseca nakon uredbe CBK o zabrani upotrebe dinara je sve teža. Najviše poteškoća imaju stariji i socijalno ugroženi, a probleme u radu imaju i institucije koje se finansiraju iz budžeta Srbije.
U obraćanju javnosti predsednik je rekao da je progon Srba temeljno organizovan, i da se glasno čuje i organizovano ćutanje.
29.03.2024
18:30
Na pitanje kakva je situacija nakon dva meseca od ukidanja dinara, meštanin iz Prilužja Ranko Janačković kaže da je situacija teška.
- Nikakva, ovo je sačuvaj Bože, teško nama. Mi smo stari, bolesni, evo vidiš umesto da podigneš platu u svom mestu, prelazimo skoro 100 kilometara. Teško je, šta da radimo, moramo da izdržimo - kazao je Janačković.
On je dodao da mu je kuća zapaljena prošle godine i da je skoro četvrt veka podstanar. Pored toga što im je dinar potreban za lekove, dodatni trošak je i gorivo koje plaćaju kako bi došli i podigli plate.
Takozvani "premijer Kosova" Aljbin Kurti poručio je da "ne zaustavlja pomoć Srbima od strane Beograda, ali da ukoliko ta pomoć stigne u dinarima, treba je prebaciti u evre"!
Stejt department smatra da je dijalog uz podršku EU pravi kanal za rešavanje pitanja vezanih za normalizaciju odnosa između Beograda i Prištine i da razgovori o dinaru treba da se nastave što pre, istakao je zamenik portparola Stejt departmenta Vedant Patel. O situaciji na Kosovu i Metohiji u "Info jutru" govorio je pukovnik Duško Šljivančanin.
22.03.2024
09:54
- Desetog septembra su mi zapalili kuću i opet nemamo ništa, 25 godina ja sam pod tuđim krovom. Šta da vam kažem, teško i preteško - rekao je Janačković.
Ispred ekspoziture Poštanske štedionice u Leposaviću mali broj ljudi gotovo svakog jutra čeka da podigne minimalan iznos od svoje plate.
Prinuđeni su, kažu meštani, da odlaze do Raške, Kraljeva i Novog Pazara, jer su gužve u vreme kada se primaju plate u Rudnici velike. Po dolasku za plate tamo najčešće kupuju i namirnice.
Najteže je ljudima iz unutrašnjosti Kosova, kaže penzioner Rodoljub Vasović i dodaje da je zaista teško i za namirnice, ali poručuje da ih neće oterati sa Kosova.
- Ja sam penzioner, naša duša zna kako nam je. Nama je opet ovde blizu Raška, a ljudima iz unutrašnjosti Kosova, neka im je Bog u pomoć. Šta da vam kažem, snalazimo se kako znamo i umemo, evo vidite i red ispred Poštanske štedionice, ili ima para ili nema i daju na kašičicu. Zamolio bih sve međunarodne faktore da urade nešto po tom pitanju, makar za nas koji smo ostali ovde - kazao je Vasović.
Za namirnice, dodaje, snalaze se na razne načine, jer su osnovne namirnice za život znatno poskupele.
- Evo jedna prost primer, jogurt koji se uvozi iz Makedonije skuplji je za 100 dinara i šta da vam kažem. Odem u Rašku po jogurt, brašno, zejtin, neizdrživo je, ali ni to nas neće oterati odavde sigurno - istakao je Vasović.
Milomir Banović iz Leška koji po platu i namirnice uglavnom odlazi u obližnje opštine, kaže da je u Leposaviću od zabrane dinara nemoguće podići ceo iznos.
- Platu primamo u dinarima, radim u državnoj instituciji Republike Srbije, prosvetni sam radnik, ali za platu moramo da se snalazimo na nekom drugom mestu, ovde kod nas u Leposaviću. Kao što vidite banke nemaju dinara, ne dostavlja se novac, tako da odlazimo u Rašku, Kraljevo, Novi Pazar. I ako se dođe do Rudnice, ode se i do Raške, kupi se nešto od namirnica, jer ne dozvoljavaju uvoz srpskih namirnica, tako da smo ugroženi i po tom pitanju - rekao je Banović.
Ekspozitura Poštanske štedionice u Rudnici je samo delimično olakšala podizanje plate ističe Snežana Denić - Miljojković i dodaje da ona ne može da podmiri u datom trenutku ceo sever.
- Snalazimo se na razne načine, naša ekspozitura nije u mogućnosti da isplati dovoljan deo novca, onda odlazimo za Rašku, pravimo i problem filijali u Raški, jer oni sada imaju dupli posao, osećamo se veoma neprijatno i ovde i tamo. Ekspozitura u Rudnici je delimično olakšala, ali tamo su često gužve, jer ne može jedna ekspozitura da posluži ceo sever - rekla je Denić - Miljojković.
Ona dodaje da je teško i bolno, jer je to valuta koja je nastala na ovim prostorima i "da se ovako bedno izgubi sa ovih prostora - zaista je poražavajuće".
- Za namirnice se snalazimo u našim trgovinama, ono što nema ovde kupujemo tamo, često smo navikli da ostanemo i bez nekih namirnica, jer u datom trenutku ne možete da nađete u našim prodavnicama, a ne možete sve da kupite u Raški. Ne možete kupiti život za mesec dana na drugom mestu, to je neizvodljivo, postali smo prilagodljivi - kazala je Denić - Miljojković.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Situacija u opštini Štrpce dva meseca nakon uredbe CBK o zabrani upotrebe dinara je sve teža. Najviše poteškoća imaju stariji i socijalno ugroženi, a probleme u radu imaju i institucije koje se finansiraju iz budžeta Srbije.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić održao je danas inicijativni sastanak za Pokret na kom je prisustvovalo dvanaestoro ljudi, koji će zajedno sa predsdnikom Vučićem započeti sve radnje u vezi formiranja Pokreta.
Veliki požar izbio je danas popodne na Lefkadi, inače jednom od omiljenih letovališta Srba u Grčkoj. Požar je izbio u šumskom području blizu naselja Agios Nikitasi, na putu koji vodi do poznate plaže Katizma. Kako je u blizini naselja naređena je hitna evakuacija.
Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici sutra praznuju dan Svetog Sofronija Jerusalimskog, svetitelja čiji se život prepričava generacijama pravoslavaca.
Drastični porast temperature, kao i česte vremenske oscilacije, negativno utiču na zdravlje ljudi, a pogotovo na zdravlje hroničnih bolesnika i pacijenata koji pripadaju određenim grupama poput dijabetičara i osoba sa određenim oboljenjima, tvrde stručnjaci za Informer.rs
Policija u Beogradu juče je uhapsila M.N. (37) , a po nalogu Trećeg osnovnog javnog tužilaštva određeno mu je policijsko zadržavanje do 48 sati zbog dva krivična dela - ugrožavanja sigurnosti i napada na službeno lice.
Dana 22 i 23.3.2025. godine, na području Skoplja, Prilepa, Ohrida i Kumanova, policijski službenici su lišili slobode ukupno 17 lica zbog postojanja osnova sumnje da su počinili krivično delo, odnosno nisu ispoštovali odluke Vlade o sedmodnevnoj žalosti.
Telo nesrećne devojčice, uzrasta između sedam i osam godina, nađeno je u subotu zakačeno za jedan poznati gradski splav na obali Save na Novom Beogradu.
Zbog tragične smrti četvorogodišnjeg dečaka, čije je telo pronađeno kod Vukovačkog mosta u opštini Zeta, odakle potiče i porodica dečakovog oca, sutra je proglašen Dan žalosti.
Možda i najpoznatiji voditelj na svetu, Džo Rogen, u svom podkastu je komentarisao navijanje na košarkaškim utakmicama Crvene zvezde i Partizana. Malo je reći da je bio oduševljen.
Britanski premijer Kir Starmer izjavio je danas da bi britanski vojnici koji bi eventualno bili poslati u Ukrajinu u okviru mirovne misije mogli da budu optuženi za kršenje ljudskih prava zbog toga što je Velika Britanija potpisnica Evropske konvencije o ljudskim pravima.
Razgovor predsednika SAD Donalda Trampa i predsednika Rusije Vladimira Putina, koji je održan 18. marta, predstavlja još jedan korak ka ličnom suretu dva lidera, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
U više gradova Turske već nekoliko dana održavaju se protesti u znak podrške uhapšenom gradonačelniku Istanbula Ekremu Imamogluu. Policija u Istanbulu iskoristila je suzavac protiv demonstranata koji se nalaze kod Valensovog akvadukta.
Bivši savetnik ruskog predsednika Vladislav Surkov izjavio je da ideologija "ruskog sveta" nema granica, pa će Rusija nastaviti da širi svoj uticaj u svim pravcima.
Film Hajduk u Beogradu reditelja Milana Todorovića, baziran na istoimenom romanu Gradimira Stojkovića, ulazi u završne faze snimanja i uskoro stiže u bioskope.
Bol u ramenu i talasi mučnine delovali su bezazleno, ali su zapravo bili znaci srčanog udara. Niki, agent za nekretnine iz Hjustona, sada upozorava druge žene da obrate pažnju na simptome koje je ona zanemarila.
Buđ u kupatilu može biti uporni problem, ali Ana je podelila jednostavan trik sa tri sastojka iz kuhinje koji je potpuno uklanja i sprečava njen povratak.
Anu Nikolić je vest o smrti oca Radeta Vasića zatekla dok je bila u rijalitiju "Elita", a nakon njegove sahrane koja se održala juče, sa dečkom Stefanom Kordom se danas vratila u rijaliti.
Pevač Predrag Peđa Bošnjak (34) tragično je izgubio život u nesreći kada je pao sa motora, a sada se na svom profilu na Fejsbuku oglasila Peđina majka, koja je slomljena od bola zbog smrti sina.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar