Pre 25 godina okončana NATO agresija na SR Jugoslaviju, poslednji projektili pali kod Kosovske Kamenice!
Podeli vest
Na današnji dan pre 25 godina okončana je NATO agresija na Srbiju, odnosno tadašnju Saveznu Republiku Jugoslaviju, a prethodno je istog dana, 10. juna 1999. godine usvojena Rezolucija 1244 Saveta bezbednosti UN.
Poslednji projektili tokom agresije NATO ispaljeni na Srbiju, odnosno SRJ, pali su 10. juna 1999. u zoni sela Kololeč, kod Kosovske Kamenice, u 13.30. sati.
Na pres konferenciji u Beloj kući 24. maja 2024. godine predsednik SAD Džozef Bajden, odgovarao je na seriju pitanja među kojim je bilo, zašto odbija da komentariše o optužbama upućenim Izraelu, od strane Mećunarodnog krivičnog tribunala.
Slavni glumac imao je jak razlog zbog čega je prihvatio posao za koji nije znao da li će ikada biti plaćen.
31.05.2024
08:58
Na kasarnu u Uroševcu poslednji projektil pao je u 19.35.
Bio je to 79. dan NATO agresije na Saveznu Republiku Jugoslaviju, koja je počela 24. marta 1999., bez odobrenja Saveta bezbednosti Ujedinjih Nacija.
Savet bezbednosti UN usvojio je 10. juna 1999. Rezoluciju 1244, a dan ranije, 9. juna u Kumanovu je, posle petodnevnih teških pregovora, potpisan Vojno-tehnički sporazum kojim je predviđeno povlačenje Vojske Jugoslavije sa KiM i ulazak međunarodnih trupa u pokrajinu.
Na današnji dan, 1999. godine, NATO agresori su bombardovali bolnicu “Dr Dragiša Mišović” u Beogradu. Direktnim pogotkom uništena je zgrada neurologije, a oštećene su zgrade Dečje i Ginekološko-akušerske klinike i prostorije pravne službe bolnice i računovodstvo.
Na magistralnom putu Prizren – Suva Reka, kod sela Koriša, NATO avijacija je bombardovala kolonu albanskih izbeglica. U tri navrata agresor je na kolonu žena, dece i staraca izbacio najmanje osam termovizuelnih i kasetnih bombi.
14.05.2024
10:23
Tokom pregovora, predstavnici Savezne Republike Jugoslavije posebno su insistirali na tome da povlačenje snaga Vojske Jugoslavije i policije mora biti vremenski usklađeno sa predstojećim dolaskom međunarodnih bezbednosnih snaga na prostor Kosova i Metohije, s prevashodnim ciljem da se koliko je moguće izbegne bezbednosno prazan prostor.
Postojala je namera da se tim putem obezbedi elementrana stabilnost, odnosno sigurnost svih građana na prostoru Kosova i Metohije, što se uglavnom pokazalo kao prazna nada.
Takođe, predstavnici Savezne Republike Jugoslavije, posebno su insistirali da međunarodno bezbednosno prisustvo na Kosovu i Metohiji mora biti isključivo pod okriljem Organizacije Ujedinjenih Nacija.
Vojno-tehnički sporazum potpisali su britanski general Majkl Džekson, koji je potom bio komandant KFOR-a do oktobra 1999. godine, u ime NATO-a i generali Vojske Jugoslavije i policije Srbije Svetozar Marjanović i Obrad Stevanović, kao predstavnici Savezne Republike Jugoslavije.
Foto: Zoran Sinko
Vojno-tehničkim sporazumom određen je rok od 11 dana za povlačenje snaga Vojske Jugoslavije i Policije Srbije sa prostora Kosova i Metohije.
Umesto njih u južnu srpsku pokrajinu ušle su jedinice KFOR, većinom iz zemalja članica NATO.
Vojno-tehnički sporazum temeljen je na političkom dokumentu od 10 tačaka koji je usvojen tokom pregovora predsednika Savezne Republike Jugoslavije Slobodana Miloševića sa predstavnicima međunarodne zajednice Martijem Ahtisarijem i Viktorom Černomirdinom, u Beogradu.
Dogovoru je prethodila serija teških pregovora predsednika Miloševića sa Viktorom Černomirdinom, sovjetskim i ruskim diplomatom, ličnim izaslanikom ondašnjeg predsednika Ruske Federacije Borisa Jeljcina.
Javnost je dosta kasnije obaveštena da je upravo Černomirdin pretio tada posebno razornim nastavkom ratnih dejstava, ukoliko zvanični Beograd ne popusti.
Predlog mirovnog plana u Beograd je doneo Marti Ahtisari, predsednik Finske, u svojstvu zastupnika Evropske Unije i generalnog sekretara Organizacije Ujedinjenih Nacija.
Skupština Srbije usvojila je 3. juna 1999. godine mirovni plan, koji je potom odobrila i Vlada tadašnje Savezne Republike Jugoslavije.
Vojno-tehnički sporazum potpisan kod Kumanova u osnovi je podrazumevao prekid neprijateljstava između NATO formacija i snaga SRJ, odnosno Vojske Jugoslavije i Policije Srbije, kao i povlačenje snaga Savezne Republike Jugoslavije sa prostora Kosova i Metohije u roku od 11 dana.
Sporazumom je određeno uspostavljenje takozvane Zone bezbednosti uz administrativnu granicu sa Kosovom i Metohijom, unutar centralne Srbije i Crne Gore, određena je vazdušna dubina Zone bezbednosti 25 kilometara i predviđena kopnena dubina Zone bezbednosti pet kilometara.
KFOR se obavezao na razoružanje terorističke tzv OVK, a međunarodne snage su "ovlašćene da preduzimaju sve neophodne mere s ciljem uspostavljanja i održavanja bezbednog okruženja za sve građane".
Foto: Zoran Sinko
Povlačenje snaga Srbije odnosno SRJ, započelo je 12. juna 1999. godine.
Vojsku SRJ i Policiju Srbije zamenili su na Kosovu i Metohiji pripadnici međunarodnih snaga pod okriljem UN, KFOR.
U prvo vreme sa njima se nalazio i neveliki ruski kontingent, koji je do tada bio stacioniran na prostoru BiH, u sklopu SFOR.
Na Kosovo i Metohiju upućeno je tada ukupno 37.200 vojnika KFOR iz 36 zemalja.
Njihova obaveza bila je obezbeđenje mira, stabilnosti i bezbednosti za sve građane KiM.
Obaveza je takođe bila i povratak izbeglih.
U stvarnosti, po povlačenju snaga Srbije i SRJ sa Kosova i Metohije, Srbi na KiM postali su meta čestih napada i zločina.
Rezolucijom Saveta bezbednosti 1244. predviđen je takođe, kada se steknu uslovi, povratak određenog broja pripadnika osoblja SRJ i Srbije, što nikada nije realizovano.
Povratak vojske SRJ u Kopnenu zonu bezbednosti omogućen je 2001. godine, a vazdušna zona bezbednosti ukinuta je 2015. godine.
Počev od decembra 2008. godine, na Kosovu i Metohiji nalaze se takođe pripadnici EULEKS, civilne misije EU, sastavljene od policajaca i sudija.
Njihov mandat bio je sprovođenje aktivnosti vezanih za vladavinu prava na KiM.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Na pres konferenciji u Beloj kući 24. maja 2024. godine predsednik SAD Džozef Bajden, odgovarao je na seriju pitanja među kojim je bilo, zašto odbija da komentariše o optužbama upućenim Izraelu, od strane Mećunarodnog krivičnog tribunala.
Društvene mreže u Srbiji je preplavio X post u kome se navodi da je "na protestu u Beogradu milion ljudi zahtevalo ostavku predsednika Vučića" a izvor koji su koristili je X nalog "Mossad Commentary" sa zvaničnim logom izraelske obaveštajne službe Mosad i "blue check" oznakom.
Veliki požar izbio je oko tri sata posle ponoći u Kočanima u Severnoj Makedoniji u jednoj gradskoj diskoteci u kom je stradalo preko 50 ljudi, dok je oko 100 povređeno.
Tokom današnjeg obraćanja javnosti, predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić rekao je da su 82 zemlje potvrdile učešće na izložbi EXPO 2027. Beograd.
Devojka iz Srbije požalila se na platformi "Reddit" nakon uverenja da mladić (27) sa kojim razmenjuje poruke za to koristi ni manje ni više nego veštačku inteligenciju.
Iz Severne Makedonije večeras je u Beograd avionom Vojske Srbije CASA C-295 prevezeno 12 pacijenata povređenih u nesreći u diskoteci u Kočanima, koji će biti zbrinuti u VMA i Kliničkom centru Srbije.
Pirotehnička sredtstva korišćena tokom nastupa u diskoteci u Kočanima u kojoj je izbio požar izazvala su nesreću, a reč je o klasi čije je korišćenje zabranjeno u zatvorenom prostoru, objasnili su stručnjaci u specijalnom izdanju emisije Kolegijum na Informer televiziji.
Kada je izbio požar u diskoteci, mnogi nisu krenuli odmah ka izlazu, a onda je nastao potpuni haos i zavladala je panika, rekla je za Informer mlada devojka Andrea koja je bila na licu mesta u trenutku tragedije u Kočanima.
Dan nakon nezapamčenje tragedije u Kočanima gde je u požaru u diskoteci nastradalo 59, a povređeno najmanje 150 ljudi, porodice i prijatelji okupljeni su ispred bolnice i traže svoje bližnje.
Košarkaši Crvene zvezde i Mege odmeriće snage u ponedeljak od 19 časova u utakmici koja obećava uzbudljiv okršaj. Tim Mege ulazi u ovaj duel sa jasnom ambicijom i jednim ciljem - da pruže maksimum na terenu.
Kabinet Volodimira Zelenskog želi da isključi bivšeg ukrajinskog predsednika Petra Porošenka iz političkog procesa i spreman je da u tu svrhu izmisli novi slučaj, upozorila je Porošenkova partija Evropska solidarnost.
Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš pozvao je na uzdržanost i prekid svih vojnih aktivnosti u Jemenu, rekao je danas njegov portparol Stefan Dižarik.
Kontakti Sjedinjenih Američkih Država sa Rusijom o mirnom rešavanju sukoba u Ukrajini, uključujući sastanak ruskog predsednika Vladimira Putina i specijalnog izaslanika američkog predsednika Stivena Vitkofa, obećavaju, a strane će verovatno uskoro moći da objave njihove rezultate, izjavio je američki državni sekretar Marko Rubio.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski razrešio je Anatolija Barhileviča sa mesta načelnika Generalštaba Oružanih snaga te zemlje i na njegovo mesto imenovao Andrija Hnatova.
Vatikan je objavio prvu fotografiju pape Franje (88), mesec dana nakon što je hitno prebačen u bolnicu. Fotografija je snimljena u kapeli bolnice gde se trenutno leči.
Aleksandra Goncić, mlađa ćerka glumca Svetislava Buleta Goncića i dramaturškinje Gordane Goncić, preminula je 13. marta u 27. godini, nakon borbe s opakom bolešću.
Ceo svet je u šoku povodom stravičnih vesti koje dolaze iz Severne Makedonije gde je u požaru u noćnom klubu "Puls" u Kočanima poginulo više od 50 ljudi.
Mnogi ljudi kriju depresiju iza osmeha, a lekari upozoravaju da "nasmejana depresija" može imati ozbiljne posledice, uključujući izolaciju, usamljenost, pa čak i suicid u najtežim slučajevima.
Ujak Ksenije Pajčin iz Amerike, Nikola Kostić, rešio je da, za razliku od svoje sestre Ljubice, pevačicine majke, koja se zarekla da nikad javno ne govori o tome, ispriča kako posle toliko godina stoje stvari između njih i crnogorske porodice Kapisoda.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar