Detaljna analiza o oduzimanju nadležnosti Republici Srpskoj: Dokument koji pokazuje kako se ruši Dejtonski sporazum!
Podeli vest
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je danas tokom obraćanja javnosti da je pripremljena analiza o oduzimanju nadležnosti Republici Srpskoj kroz narušavanje Dejtonskog sporazuma.
- Kao što su radili nama sa Briselskim sporazumom. Bićete iznenađeni sa kolikom pažnjom su rušili Dejtonski sporazum da bi rušili Srpsku. Zašto im smeta Srbija, jer poštuje Dejton. Zato sam kriv ja i pomirio sam se sa tim. Srećan sam ne samo zato jer sam mogao da budem na strani mnogostradalnog srpskog naroda i bošnjačkog, što posvećujemo pažnju Bošnjacima - rekao je Vučić.
Predsedni kSrbije Aleksandar Vučić izjavio je danas po pitanju iskopavanja litija u dolini Jadra da želi da čuje šta misle stručnjaci koji nisu ostrašćeni i da mu "na pamet ne pada da se lično saglasi ukoliko bi to ugrozilo opstanak ljudi i ekosistema".
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić upitao je danas međunarodnu zajednicu zašto pre pet, šest dana, kada je bila godišnjica, niko od njih nije otišao u Bratunac da položi cvet ili venac na grobove žrtava (Nasera) Orlića i bošnjačkih muslimana.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić prokomentariosao izjavu Kristijana Šmita koji je rekao da se predviđa pravo na secesiju srpskog entiteta.
12.07.2024
13:15
Ustav Bosne i Hercegovine (BiH) nie nastao kao rezultat političko-institucionalnog usaglašavanja i proglašenja u organima vlasti BiH, već je sadržan u Aneksu 4 međunarodno pravnog dokumenta - Dejtonskom sporazumu. Članom 3.3.a Ustava BiH utvrđena je podela ovlašenja između institucija BiH i entiteta primenom pretpostavke nadležnosti u korist entiteta, na način da sve državne funkcie i ovlašenja koja Ustavom nisu izričito data institucijama BiH pripadaju entitetima u korist Republike Srpeke i FBiH. Imajući u vidu da je Ustav BiH deo međunarodnog ugovora (Detonskog sporazuma), na njega se primenjuju odredbe "Bečke konvencie o pravu međunarodnih ugovovora" koja predviđa da Ustav BiH (Aneks 4) može da se menja samo aneksima koje sporazumno zaključe strane potpisnice. S obzirom da je Republika Srpska strana potpisnica jedanaest Aneksa Dejtonskog sporazuma, uklučujući i Aneks 4, promena Ustava BiH ne sme da se dogodi bez saglasnosti ovog entiteta.
U članu IlI stav 5 Ustava BiH regulisane su i "dodatne nadležnosti" na osnovu čega BiH može da preuzme nadležnosti entiteta u onim stvarima u kojima se o tome postigne saglasnost entiteta, a koje su potrebne za očuvanje suvereniteta, teritorialnog integriteta, političke nezavisnosti i međunarodnog subjektiviteta BiH, a što će biti od značaja za razmatranje odeljka o prenosu nadležnosti sporazumima između entiteta. Takođe, istom tačkom data je i mogućnost osnivanja dodatnih institucija za potrebe vršenja dodatnih nadležnosti.
Od stupanja na snagu Dejtonskog sporazma, odlukama nenadležnih organa i političkim sporazumima izmenu entiteta koji su postizani pod pritiskom, faktički su menjani kako način funkcisanja tako i struktura BiH, što će pre svega za posedicu imalo prenos velikog broja nadležnosti sa Republike Srpske na nivo BiH.
Ne uzimazući u obzir odredbe Ustava BiH, ni Ustava Republike Srpske, nadležnosti su sa Republike Srpske prenošene na nivo BiH, na sledeće načine: (1) Odlukama visokog predstavnika (2) Odlukama Ustavnog suda BiH (3) Usvazanjem zakona u Parlamentarnoj skupštini BiH i donošenjem podzakonskih akata Saveta ministara i drugih organa na nivou BiH gde ne postoi izričita nadležnost BiH (4) Uslovlavanjem od strane međrunarodnih organizacijіa i organa Evropske unije. Dodatno, u godinama nakon potpisivana Dejtonskog sporazuma, dva entiteta su pod pritiskom Kancelarije visokog predstavnika (OHR), postigla i nekoliko političkih sporazuma u kojima su dali saglasnost da BiH vrši dodatne nadležnosti. Doneto je ukupno 114 odluka (lista u dodatku Informacijіe) kojima je sa nivoa Republike Srpske na nivo Bosne i Hercegovine preneto 83 nadležnosti.
II Prenos nadležnosti odlukama VP za BiH
Funkcija visokog predstavnika za BiH (VP) uspostavlena je 1995. godine Aneksom 10 Dejtonskog sporazuma koji se odnosi na civilnu primenu Dejtonskog sporazuma. VP je zadužen za nadgledanje sprovođenja mirovnog rešenja i koordinaciju aktivnosti civilnog društva i organizacija. Ipak, tzv. "bonska ovlašćnja" (usvojena na Savetu za implementaciju mira u Bonu 1997. godine) poslužila su VP kao osnov za nametanje zakona, smenivanje izabranih funkcionera i pojedinaca koje obavljaju javnu službu.
Oduzimanju nadležnosti Republici Srpskoj u najvećoj meri je doprineo Pedi Ešaun (od maja 2002. do januara 2006. na poziciji BP) koji je svojim odlukama nivou BiH dodelio nadležnosti iz važnih oblasti finansija i monopola sile. Reformski proces "izgradnje države" koji je P. Ešdaun sprovodio podrazumevale su: oporezivanje (kreiranje posebnog državnog tela za uporedno oporezivanje koje bi prikupljalo i distribuiralo većinu poreza), pravosuđe, odbranu (kako bi se centralizovali upravljanje entitetskim oružanim snagama) i policija.
a) Oduzimanьe nadležnosti iz oblasti finansiza odlukama VP
- Na osnovu odluke VP usvojen je Zakon o Savetu ministara BiH kojim je osnivano Ministarstvo finansiza i trezora, iako u oblasti finansija nije došlo do promena u ustavnim nadležnostima entiteta i BiH. Ministarstvo finansija i trezora je u okviru svoje nadležnosti počelo da obavlja i fiskalne poslove koji prema Ustavu BiH nisu u nadležnosti institucia BiH, a dotadašnji ministar trezora postaje ministar finansija i trezora;
- Početkom 1997. godine, započet je prenos nadležnosti u oblasti fiskalne politike, osturaja, duga i stranih ulaganja na način da je od strane Kancelarije visokog predstavnika za BiH, Savetu ministara predat Paket zakona za brzi početak tzv. "Biltov paket za brzi početak". Ovaj paket je obuhvatao: Zakon o spoljnotrgovinskoj politici, Zakon o varinskoj politici, Zakon o
spoljnom dugu, Zakon o carinskoj tarifi i Zakon o politici direktnih stranih ulaganja;
- VP Kristijan Švarc Šiling je 2007. godine nametnu Zakon o izmenama i dopunama Zakona o sistemu indirektnog oporeznimanja u u BiH kojim іs utvrđeno da prioritet u finansiranju međnarodne obaveze BiH, zatim Budžet institucia BiH, zatim Brčko Distrikt kome je određen fiksan koeficijent raspodele, pa se tek onda preostala sredstva raspoređuju entitetima. Pre nametanja ovog Zakona, a u skladu sa Ustavom BiH entiteti su doznačavali sredstva za finansiranje institucia BiH.
6) Oduzimanje naležnosti iz oblasti bezbednosti odlukama VP
- Na osnovu Odluke visokog predstavnika usvojen je Zakon o Savetu ministara, na osnovu ko je u sastav SM uklučen i ministar bezbednosti;
- U decembru 2003. godine VP je predložio Parlamentarnoj skupštini BiH usvajanje Zakona o obaveštajno-bezbedonosno agenciji BiH. Ovim Zakonom je predviđeno i stavljanje van snage entitetskih zakona, pre svega Zakona o obaveštajno-bezbedonosnoj službi R. Srpske. Na ta način je onemoguena funkcionalna zaštita ustavnog poretka R. Srpske;
- Odlukom visokog predstavnika za BiH iz 2000. godine nametnut je Zakon o državnoj graničnoj službi BiH kojim je formirana Granična služba i odrebene njene nadležnosti. Državna granična služba BiH formirana je u sastavu Ministarstva civilnih poslova, a zatim Ministarstva bezbednosti BiH;
> Na osnovu ovog Zakona došlo je do preuzimanja graničnih prelaza ukidavljem Policijskih stanica za kontrolu prelaska državne granice Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske, a ekskluzivno pravo na izbor kadrova angažovanih na graničnim prelazima dobila je Državna granična služba.
v) Oduzimanje nadležnosti u oblasti pravosudnog sistema
- VP je nametnuo i Zakon o sudu Bosne i Hercegovine koji je stupio na snagu 05. decembra 2000. godine. Sud BiH počeo je sa radom 2002. godine kada je odlukom VP imenovano prvih sedam sudija;
- Odlukom VP Volfganga Petriča o donošenju Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom savetu Republike Srpske ukinuti su Visoki sudski savet i Visoki tužilački savet Republike Srpske. Istim Zakonom potpuno je oduzeto pravo Narodno skupštini Republike Srpske da bira i razrešava sudije i predsednike sudova, jane tužioce i zamenike javnih tužilaca. Donošenju ovog Zakona prethodila je Odluka visokog predstavnika Volfganga Petriča o amandmanima na Ustav Republike Srpske;
- Visoki predstavnik je uspostavio i potpuno novi Visoki sudski i tužilački savet na nivou BiH.
III Prenos nadležnosti odlukama Ustavnog suda BiH
Na značane promene dejtonske strukture BiH u velikoj meri je uticao i Ustavni sud BiH, na čiji rad VP ima presudan uticaj:
- Ustavni sud BiH je preglasavanjem usvoijo "Odluku konstitutivnosti Bošnjaka, Srba i Hrvata na prostoru cele Bosne i Hercegovine", a ne na teritoriji entiteta kako je propisao Ustav BiH regulišući izbor srpskog člana Predsedništva u R. Srpskoj, a boškačkog i hrvatskog člana u FBiH, kao i spekih delegata iz R. Srpske u Dom naroda, odnosno bošnjačkih i Hrvatskih iz FBiH u taj Dom na nivou BiH. Sporna "odluka o konstutivnosti" poslužila je kasnije za brojna nametanja amadmana na Ustave entiteta i do brojnih neustavnih zakona. Posebno je bila štetna po Hrvate u BiH, jep ih je dekonstitituisala u FBiH oduzimajući im politički značaj, ostavljazući ih u nepovoljan položaj u odnosu na većinski Bošnjake. FBiH je time faktički postala bošnački entitet, je su hrvatski poslanici preglasavani u Federalnom Parlamentu, a Hrvatski ministri u Federalnoj Vladi;
- Ustavni sud BiH je preglasavanjem proglasio ustavnim Zakon o formiranu suda BiH koji je nametnuo VP V. Petrič, a što je razvodnilo ustavnu podelu nadležnosti na osnovu koje je na nivou BiH postojao samo Ustavni sud kao specifična pravosudna institucija, a sve ostale pravosudne nadležnosti pripadale su entitetima;
- Ustavnog suda BiH je 2020. godine doneo odluku o neustavnosti Zakona o poljoprivrednom zemljištu R. Srpske, u kojoj ce ustanovljava da poljoprivredno zemljište "koje nikom ne pripada"
postaze vlasništvo BiH, a ne entiteta R. Srpske.
IV Prenos nadležnosti sporazumima između entiteta
Pravni osnov prenosa nadležnosti sa entiteta na državni nivo na osnuvu sporazuma između entiteta sadržan je u Ustavu BiH. Ustavom je propisano da će BiH (državni nivo) preuzeti "nadležnosti i za druge poslove" o kojima se entiteti dogovore. Ipak, sporazumi koje zaključe dva entiteta, sami po sebi ne predstavljaju amandmane na Ustav BiH, niti se na taj način Ustav može menjati ili dopunjavati. To je potvrđeno i odlukom Ustavnog suda BiH iz 2006. godine koji je odlučio da međuentitetski sporazumi nisu deo Ustava BiH. U R. Srpskoj su prisutna tumačenja da ukoliko "nadležnost BiH za druge poslove" predmet dogovora dva entieta, državi nivo gubi pravo nadležnost nad tim pitanjima. Ne postoje odredbe Ustava BiH koje propusuđu da je saglasnost
vlade jednog entiteta na nadležnost BiH nad određenim pitanjem trajna i obavezujća po buduće vlade tog entiteta. Na osnovu ovog tumačenja sporazumi između entieta su u po svojo prirodi politički dogovori, a ne ustavne izmene, iz čega proističe da svaki entitet ima pravo da se iz
njih povuče.
- FBiH i R. Srpska potpisale su Sporazum o prenosu nadležnosti iz oblasti odbrane (2005. godine, prema dostupnim informacijіama). Na osnovu navedenog Sporazma, usvojen je poseban Zakon o odbrani BiH, koji je stupio na snagu 1. januara 2006. godine i Zakon o službi oružanih snaga BiH. U januaru 2006. godine ukinuta su entitetska ministarstva odbrane i vojske, te su zaposleni Ministarstva odbrane FBiH i Ministarstva odbrane R. Srpske nastavile svoj rad u okviru MO BiH.
- Sporazum o osnivanju Visokog sudskog i tužilačkog veća potpisali su 11. marta 2004. godine predsednici vlada oba entiteta.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obratio se javnosti, a on je tom prilikom pročitao stravično svedočenje vojnika bošnjačke nacionalnosti koje pokazuju svu monstruoznost zločinca Nasera Orića!
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Predsedni kSrbije Aleksandar Vučić izjavio je danas po pitanju iskopavanja litija u dolini Jadra da želi da čuje šta misle stručnjaci koji nisu ostrašćeni i da mu "na pamet ne pada da se lično saglasi ukoliko bi to ugrozilo opstanak ljudi i ekosistema".
Ruski napad interkontinentalnom balističkom raketom (ICBM) na ukrajinski grad Dnjepar tokom noći izazvao je ozbiljne posledice, a sada su se pojavili i prvi snimci sa lica mesta.
Na snimku s drona, objavljenom na internetu, navodno su zabeleženi udari britanskim krstarećim raketama "storm šedou" na komandni kompleks unutar Rusije.
Situaciju na frontu između Rusije i Ukrajine ali i tišinu Donalda Trampa nakon Bajdenove odluke da Ukrajina gađa unutrašnjost Rusije američkim oružjem , analizirali su gosti "Rata uživo", novinar i ekonomista Nebojša Berak i Sava Stambolić ispred Centra za društvenu stabilnost.
Gosti Informerovog "Otvorenog studija" bili su profesor dr Boris Bratina sa Fakulteta u Kosovskoj Mitrovici i predsednik GO Zemun Gavrilo Kovačević. Oni su komentarisali današnja hapšenja vezana za tragediju u Novom Sadu.
Skandalozna odluka novosadskog tužilaštva da se uhapse bivši ministar Goran Vesić i v.d. direktorka "Infrastruktura Železnice" Jelena Tanasković posledica su jezivog pritiska opozicije i tajknuskih medija!
U Srbiju je stigao novi trend, izdavanje stana na sat. Do skoro, stan na dan je bio jedina opcija, ali su sada stanodavci odlučili da smanje troškove gostima, i naplaćuju im boravak po sanu, a ušteda je i do 15 evra u odnosu na brovak tokom celog dana.
Antisrpski beogradski mediji "Nova S", "N1" i "Danas" ponovo su pokušali građanima Srbije da podvale laž, time što su očigledno gradilište Tiršove dva plasirali kao praznu livadu, punu korova
Zvanični srednji kurs dinara za evro iznosiće sutra 116,9952 dinara, što je neznatna promena u odnosu na četvrtak, objavila je Narodna banka Srbije (NBS).
Auto-moto savez Srbije (AMSS) upozorio je danas da iako se prohodnost puteva poboljšava, snežne padavine prestaju, pa u večernjim satima postoji opasnot od poledice jer se temperatura vazduha brzo spušta ispod nultog stepena.
Vladimir i Miljana Kecmanović, roditelji dečaka-ubice Koste K. (14), koji je 3. maja 2023. ubio devet đaka i portira u OŠ "Vladislav Ribnikar", juče su u Višem sudu u Beogradu tvrdili za sebe da su bili idealni roditelji!
Nakon osam vezanih poraza od gradskog rivala, košarkaši Partizana slavili su 89:77 (19:21, 26:18, 18:16, 26:22 ) u 11. kolu Evrolige i popravili bilans u najjačem evropskom takmičenju na 3-8. Sa druge strane, Crvena zvezda je sada na negativnih 5-6.
Po završetku utakmice između Crvene zvezde i Partizana u "Beogradskoj areni" Tajrik Džons je znao kako da proslavi veliku pobedu crno-belih. Amerikanac se zatrčao kroz hodnik hale i tako "iskopirao" Nikolu Jokića kome je to običaj pred mečeve Denvera.
Posle pobede Partizana u prvom ovosezonskom večitom derbiju, Željko Obradović je čestitao Crvenoj zvezdi na potezu da u dvoranu pusti navijače crno-belih, iako to ranije nije bila praksa.
Visoki severnokorejski general ranjen je u nedavnom ukrajinskom napadu raketom "storm šedou" na Kursku oblast u Rusiji, objavio je Vol strit džurnal (WSJ), pozivajući se na neimenovanog zapadnog zvaničnika.
Rat u Ukrajini nikad nije trebao da se desi i Rusi su nebrojeno puta pokušali da ga reše pod uslovima koji su bili veoma korisni i za Ukrajinu i za SAD, istakao je Robert F. Kenedi Mlađi, kojeg je izabrani američki predsednik SAD Donald Tramp nominovao za ministra zdravlja.
Nemački ministar odbrane Boris Pistorijus saopštio je danas da se neće kandidovati za kancelara te zemlej na predstojećim vanrednim izborima i najavio da će podržati kandidaturu kancelara Nemačke Olafa Šolca za reizbor, preneo je Dojče Vele.
Ruska vojska je udarila ukrajinski industrijski objekat jednim od najnovijih raketnih sistema srednjeg dometa - nenuklearnom balističkom raketom pod nazivom Orešnik.
Već smo navikli da pop zvezda Lejdi Gaga dobija filmske uloge, ali sve nas je posebno šokirala kada se pre 9 godina pojavila u seriji "Američka horor priča" i to u scenama koje su prepune seksa, golotinje i krvi.
Glumica i manekenka Bo Derek nedavno je proslavila svoj 68. rođendan, a svojevremeno je važila za seks simbol. Sedamdesetih godina našla se u centru pažnje zbog kontroverzne veze sa rediteljem, koji je bio stariji od nje 30 godina.
Bez obzira na to da li preferirate stimulaciju prstima, oralni seks, seksualne igračke ili kreativnu igru iznad pojasa, ključ do zadovoljstva leži u istraživanju sopstvenog tela i povezivanju sa partnerom. Evo kako da uživate u intimnosti na potpuno nov način!
Čuveni američki biznismen Stiv Džobs stalno je poštovao jednostavno pravilo - ako bi ga mučio neki problem na poslu duže od 10 minuta, odlazio bi u šetnju.
Kupus je glavna namirnica tokom zimskih dana, ali neprijatan miris tokom kuvanja često može da pokvari ugođaj. Uz jednostavan trik sa mlekom, ne samo da ćete se rešiti ovog problema, već ćete i poboljšati ukus omiljenih jela!
Tokom svadbenog plesa ispred mladenaca se pojavila trbušna plesačica, gde većina komentara koji su se naši ispod snimka, smatra da je ovaj "iznenađujući" trenutak bio neprimeren i da nije uzela u obzir osećanja mlade.
Pevačica Lepa Brena i njen suprug, Boba Živojinović, danas proslavljaju krsnu slavu, Aranđelovdan, ameđu poslednjima došla je snajka Aleksandra Prijović.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.