Molerska četka, tramvaj, izbušene gume i toalet umalo kobni! Ovako su pokušali da ubiju kralja, Tita, Slobu i Đinđića
Podeli vest
Nekoliko vladara sa naših prostora, što srpskih, što jugoslovenskih, kraljeva, kneževa i premijera nije preživelo atentat. Knez Mihailo Obrenović ubijen je 1868. godine, srpski kralj Aleksandar Obrenović 1903, jugoslovenski kralj Aleksandar Karađorđević 1934 i premijer Srbije Zoran Đinđić 2003. godine.
Milan Obrenović se davio u fekalijama, Aleksandra Karađorđevića i premijera Zorana Đinđića vrebali su moleri, Tita pokušali da "obezglave" tramvajem, ali je mogao da strada i od ubica koji su se prerušavali u sveštenike, predsedniku Slobodanu Miloševiću bušili su gume...
Da li zaista znamo sve o atentatu na Zorana Đinđića? Da li postoje skrivene priče i neotkriveni detalji o ubistvu koje je promenilo tok srpske istorije?
15.11.2024
14:53
Neuspelih atentata je bilo mnogo, bukvalno se ne mogu izbrojati, ali neki od njih izdvajaju se po svojim bizarnostima. Ovo su neki od najbizarnijih atentata u srpskoj istoriji.
Serija "Sablja" koja govori o ubistvu Zorana Đinđića, ali i događajima pre i posle tog kobnog 12. marta 2003. godine počela je od 2. novembra sa emitovanjem na RTS.
12.11.2024
11:28
Najbizarniji pokušaj ubistva preživeo je 6. oktobra 1871. godine u Smederevu kada se umalo nije udavio u fekalijama poljskog nužnika koji se raspao pod njegovom težinom.
Iz jame pune fekalija spasen je pukom srećom jer je otišao naoružan u nužnik, te je pucao iz pokvašenog pištolja i tako dozvao pomoć. Ovaj atentat je nazvan "Smederevski nameštaj".
Desetak godina kasnije, samo nekoliko meseci nakon što je proglašen za kralja, po povratku iz Beča 1882. godine, došao je do Saborne crkve, kada je na njega pucala Ilka Marković, udovica pukovnika Jevrema Markovića, koji je, po Obrenovićevom nalogu, streljan četiri godine ranije zbog učešća u Topolskoj buni.
Srećom po Milana, Ilka nije bila vična oružju, i ako je bila na samo desetak metara od njega, promašila je i vrlo brzo je razoružana.
Ivanjdanski atentat dogodio se nakon njegove abdikacije, 1899. godine. Dok se vozio kočijama, na njega je pucao bivši vatrogasac Đuro Knežević. I ovog puta Milan nije ni okrznut.
Zaverenicima je navodno smetala lažna trudnoća Drage Mašin, pa su 1903. godine, malo posle ponoći krenuli u potragu kraljevskog para po dvoru. Potraga je trajala preko dva sata, a u kraljevskoj spavaćoj sobi nisu zatekli nikoga.
Postoje dve verzije ovog ubistva.
Prva je da su oficiri došli u kraljevsku sobu, a jedan od njih je opazio udubljenje u zidu koji je predstavljao udubljenje za ključ od tajnih vrata, iza kojih su se krili kralj i kraljica.
Pozvani su da izađu, a artiljerijski kapetan je na njih ispalio sve metke iz svog revolvera. Kralj je pao mrtav još od prvog metka, a njihova tela bačena su kroz prozor.
Foto: printskrin/youtube
Druga verzija jeste da su se kralj i kraljica krili iza ogledala. Iza se nalazila mala prostorija koja je bila kraljičina garderoba, a ormari su zatvorili rupu u podu koja je bio ulaz u tajni prolaz. Kralj je naredio oficirima da potvrde zakletvu što su oni i učinili, ali su svakako zapretili bombama ako ne izađu iz tajnog prolaza.
Nakon otvaranja vrata rasplet je bio krvav, a oficiri su nastavili da haraju sabljama po dvorištu dvora.
Aleksandra Karađorđevića spasila telefonska žica
Kralj Jugoslavije Aleksandar Karađorđević poginuo je u atentatu izvedenom u Marselju 9. oktobara 1934. godine. Zbog ovog tragičnog kraja u senci je ostao jedan raniji pokušaj ubistva Aleksandra Karađorđevića i to usred Beograda!
Tog 28. juna 1921. usvojen je Vidovdanski ustav kojim je Kraljevina SHS proglašena ustavnom, parlamentarnom i naslednom monarhijom sa dinastijom Karađorđević na čelu.
Foto: printskrin/youtube.com
Neposredno nakon toga u Beogradu se dogodio pokušaj atentata na regenta Aleksandra Karađorđevića, dok se vraćao iz Skupštine!
Od tog broja samo su Rusi, odnosno Staljin, pokušali da ga likvidiraju više od 20 puta, a među onima koji se nisu libili bar da probaju bilo je i Amerikanaca, pripadnika Varšavskog pakta, udbaša, četnika...
Jedan od pokušaja desio se 1965. godine, tokom Brozove posete Meksiko Sitiju.
Navodno su trojica naših ljudi, među kojima Dragiša Kašiković i Nikola Kavaja, bili prerušeni u katoličke sveštenike i turiste sa fotoaparatima, a zapravo su sa sobom nosili bombe kojima su planirali Titovu likvidaciju.
Foto: profimedia
Međutim, pokušaj je propao jer je Titu bilo nemoguće prići s obzirom na to da je bio prilično dobro obezbeđen.
Još jedan od pokušaja atentata na Tita, koji nije nikada zvanično potvrđen, desio se 1948. godine u Beogradu gde je organizovan nalet tramvaja na njegov automobil.
Slobi bušili gume?
Jedna saobraćajna nesreća, koja se smatra prvim pokušajem atentata na Slobodana Miloševića, desila se 3. januara 1988., na autoputu Zagreb - Beograd, kada su na automobilu, tada predsednika CK Srbije, pukle obe zadnje gume, šaljući automobil u jarugu.
Milošević je zadobio lakše povrede i već sutradan se našao na poslu. SUP Beograda je utvrdio da su gume bile "dotrajale i da je nestručno urađena pneumatika".
Foto: printskrin/youtube
18 januara 1994. godine, ovoga puta se radilo o avionskoj nesreći koja je imala karakter atentata.
Naime, dodirijući pistu aerodroma u Ženevi, na avionu Savezne vlade, pukle su obe gume na levom točku. Pilot je rutinski uspeo da smiri avion, ostavljajući delegaciju, uključujući i Miloševića, nepovređenom.
Sredinom februara 2003, grupa atentatora je imala plan da zoljama i automatskim puškama ubije Đinđića na autoputu kod naplatne rampe Bubanj Potok kod Beograda.
Pre samog atentata, pripadnici Zemunskog klana uspeli su da u zgradi pored Vlade Srbije, u Ulici admirala Geprata, pronađu mesto iz kojeg će izvršiti atentat.
Nekoliko dana, prerušeni u molere čekali su da naiđe Đinđić, koji je tih dana zbog povrede noge koristio štake.
Bili su dobro obavešteni o kretanju premijera i 12. marta 2003. godine, u 12.25 sati, u trenutku kada je Đinđić okrenut leđima ulazio u zgradu Vlade, na njega je pucao zamenik komandanta JSO Zvezdan Jovanović.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Aleksandar Vučić, predsednik Republike Srbije danas je u selu Donje Grgure kod Blaca izjavio da je do sada 1.500 mladih podnelo zahteve za povoljne kredite za kupovinu stanova i kuća
Zdravstvene ustanove u Ćićevcu, Nišu, Jagodini, Prokuplju, Kruševcu i Beogradu danas su dobile pojačanje iz dijaspore, a u okviru akcije Ministarstva zdravlja i nastavka povratka naših medicinara iz inostranstva.
Prema podacima Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut", u našoj zemlji je оd 10. dо 16. marta su kod 11.062 ljudi uočeni simptomi slični gripu.
Brz način života u gradu donosi najveći broj faktora rizika za nastajanje kardiovaskularnih bolesti, od kojih umire svaka druga osoba u Srbiji, rekao je juče pomoćnik ministra zdravlja i kardiolog Nebojša Tasić.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Subotici, po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Subotici, uhapsili su S. L. (45) iz ovog grada zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo trgovina ljudima.
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da su pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova juče na Aerodromu „Nikola Tesla“ uhapsili žensku osobu, državljanku Mađarske, kod koje je, u koferima, pronađeno oko 22,5 kilograma marihuane.
Treneri Partizana i CSKA, Srđan Blagojević i Marko Nikolić, složili su se da je bratstvo tih klubova lepa stvar i da se očekuje da će na stadionu "JNA" u subotu (18.00, Arena premijum 3) biti lepa atmosfera.
Na komemoraciji održanoj u Crnogorskom narodnom pozorištu u Podgorici, koja je okupila brojne fudbalske legende i javne ličnosti, emotivno su se oprostili od Andrije Delibašića, među kojima su bili Dejan Savićević, Robert Prosinečki, Danko Lazović, Petar Grbić i Jakov Milatović. Posebno dirljiv oproštaj uputili su njegov kum Danko Lazović i Dejan Savićević.
Disciplinska komisija FSS odlučila je da kazni Crvenu zvezdu, pa će utakmicu na "Marakani" u okviru osmine finala Kupa Srbije protiv OFK Beograda crveno-beli odigrati pred praznim tribinama.
Na Kurašovskom pravcu, ruske snage su uništile i zaplenile nekoliko komada ukrajinske vojne tehnike, uključujući francuski oklopni transporter proizveden od strane korporacije Renault i američki MaxxPro.
Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan izjavio je danas da Turska neće tolerisati ugrožavanje javnog reda i mira i obećao je da će se čvrsto boriti protiv vandalizma i nasilja na ulicama, tokom protesta protiv hapšenja gradonačelnika Istanbula Ekrema Imamoglua.
Predsednik Rusije Vladimir Putin naložio je Vladi Rusije da obezbedi ubrzani razvoj industrije bespilotnih letelica s ciljem da Rusija postane tehnološki lider u toj oblasti do 2030. godine.
Ilon Mask je izjavio da bi osoblje Pentagona koje je davalo informacije novinarima „Njujork tajmsa“ trebalo krivično goniti, nakon što je list objavio da će milijarder biti upoznat s planovima američke vojske u slučaju rata s Kinom.
Švedska džez pevačica ruskog porekla Viktorija Tolstoj sa triom klaviriste Jakoba Karlzona nastupiće 16. avgusta na festivalu Nišvil, najavili su danas organizatori.
Bijonsei Džej Zinavodno razmatraju pokretanje pravnog postupka protiv Kanjea Vesta nakon njegovog uznemirujućeg posta na društvenim mrežama o njihovim blizancima Rumiju i Siru.
Kada se vaša mačka trlja o vas, to nije samo znak privrženosti - to je način na koji izražava poverenje, označava teritoriju i čak pokušava da komunicira svoje potrebe.
Dragana Mirković nije dozvolila da je razvod od Tonija Bijelića spreči da maksimalno uživa u životu, a kako kaže njena deca su izabrala pravu stvar i odlučila da žive sa njom.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar