Veliki intervju sa Markom Đurićem! Ministar za Informer progovorio o praznicima, diplomatiji, tradiciji, a evo šta pamti iz detinjstva!
Podeli vest
U intervjuu sa ministrom spoljnih poslova Srbije, Markom Đurićem razgovarali smo o prazničnoj atmosferi, ličnim refleksijama i profesionalnim izazovima s kojima se suočava u svom ključnom političkom angažmanu.
Ministar Đurić, koji je nedavno prešao sa funkcije ambasadora u SAD u ministarski kabinet, podelio je sa nama kako balansira između zahtevnog političkog života i porodičnih vrednosti, kako vidi spoljnopolitičke izazove Srbije u godini pred nama, i na koji način se priprema za ostvarenje ambicioznih ciljeva u diplomatskim odnosima.
Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić izjavio je danas da su najnovije optužbe premijera privremenih prištinskih institucija Aljbina Kurtija još jedan pokušaj da se skrene pažnja sa nedemokratskih postupaka njegove vlade, uključujući sistematsko isključenje Srpske liste sa predstojećih izbora.
Ministar spoljnih poslova Marko Đurić bio je gost emisije "Bez garda" Informer TV.
16.12.2024
21:15
Pored toga, Đurić se osvrnuo na važnost očuvanja stabilnosti i nezavisnosti Srbije u globalnom kontekstu, ističući ključne strategije koje će doprineti daljoj afirmaciji naše zemlje na međunarodnoj sceni.
* Praznici su vreme kada se mnogi osvrću na prošlu godinu i gledaju u budućnost. Kako Vi lično doživljavate prazničnu atmosferu? Da li se u tom periodu trudite da se više posvetite svojoj porodici i koliko poslovne obaveze utiču na to?
Lepo je što ste razgovor započeli na ovaj način, i moram da priznam da o privatnim stvarima nisam navikao da govorim. Za skoro dve decenije u aktivnoj politici uvek sam u prvi plan stavljao ideje i vrednosti o kojima govorim, izbegavajući da se lično predstavljam, delom ne želeći samopromociju, uobičajenu, pa i neophodnu za ovaj posao. Ne postoji mnogo profesija u kojima su, kao u politici i diplomatiji, članovi porodice doslovno taoci tuđeg posla i ambicije. Partneri, roditelji, sestre i braća i posebno deca dele teret tih poziva, dele radost zbog uspeha, ali i nervoze i frustracije, i po pravilu tate i mame koje se bave politikom ili diplomatijom retko su prisutni onda kada su najpotrebniji onima koji ih vole. Praznici su svakako trenutak kada pokušavam da onima koje volim nadoknadim to što nisam uvek na nivou njihovog očekivanja, što nisam dovoljno prisutan ili angažovan u privatnom životu. Zato su ti kratki praznični trenuci dragoceni, i za mene i za članove moje porodice.
Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić izjavio je da je prva administracija Donalda Trampa unela "sveže ideje" u odnose Beograda i Prištine, a da druga administracija predstavlja novu priliku za oživljavanje procesa popravljanja odnosa između Beograda i Prištine.
07.12.2024
15:47
Foto: MSP
* Za mnoge ljude, pokloni su važan deo prazničnog perioda. Kako Vi gledate na poklone? Da li više volite da poklanjate ili da primate poklone? Od koga najčešće dobijate poklone i kome ih najradije darujete?
Obožavam poklone. Radujem im se gotovo dečački. Nisam sreo osobu koja iskreno ne voli bilo kakve poklone, nematerijalne (koji su često najvredniji) ili drugačije, bilo da su oni opipljivi ili prosto neka vrsta pažnje koju dobijamo od bližnjih. Volim veoma naravno da obradujem druge, i najradije poklanjam delikatese i hranu, knjige. Ali dobra dela su najlepši i najdragoceniji poklon, i nastojim da ih činim što češće, i ne samo u praznično vreme.
* Sećate li se trenutaka iz detinjstva koji su ostali urezani u sećanje zbog posebnih prazničnih trenutaka? Možete li podeliti neki poseban doživljaj kog se setite tokom praznika ili koji Vam posebno znači?
Imao sam divno i bezbrižno detinjstvo i posebno se rado sećam dede i babe koji su odavno nažalost samo uspomena. Kad krenemo u ovu prazničnu potragu za izgubljenim vremenom verujem da većina nas dođe do sličnih emocija i slika. Obavezni deo te scenografije je jelka (pamtim bakine staklene ukrase koje su ona i deda doneli sa diplomatske službe u Londonu - odakle su doduše doneli i moju mamu i ujaka koji su rođeni tamo), novogodišnji ukrasi, badnjak, porodica i prijatelji na okupu, radost i osmesi. Vrati vam se i onaj detinji osećaj iščekivanja praznika, tišina postprazničnog jutra. Pokušavam da te srećne trenutke iz detinjstva oživim i ponovim sa svojom decom.
Foto: MSP
* Da li mislite da je praznična atmosfera danas ista kao pre nekoliko godina, i koliko se ona promenila u odnosu na vreme kada ste bili dete?
Menja se svet, ljudi i običaji, i prirodno je da ništa nije isto. Uostalom ni mi sami nismo isti kada svet gledamo detinjim očima i očima odrasle osobe. Ali Nova godina i Božić su i trenuci kada se granica između dece i odraslih u velikoj meri gubi, i u tome je dragocenost ovih praznika. Tada smo, više nego ikad tokom godine, svi jedno.
* Kada se osvrnete na prošlu godinu, šta biste izdvojili kao najveći uspeh, i u profesionalnom životu, i u privatnom?
U 2024. sam sa mesta ambasadora u SAD stupio na mesto šefa srpske diplomatije. To je nesumnjiv karijerni korak unapred, i daje mi mogućnost da na suštinski način, u saradnji sa predsednikom Vučićem, premijerom Vučevićem i kolegama u vladi, doprinosim borbi za ostvarenje naših ključnih strateških ciljeva. U profesionalnom smislu sam, dakle, sasvim ispunjen. Ponekad ta vrsta satisfakcije ide na uštrb porodice i prijatelja, koji su često lišeni moga prisustva, ali to je žrtva koja mora da se podnese kada se bavite ovim poslom. U nekom stabilnijem vremenu mira i blagostanja, privatni i profesionalni život bi bilo lakše uskladiti, ali, ako uzmete u obzir šta se događa na samo nekoliko stotina kilometara vazdušne linije od nas, shvatićete da niko u svetu danas ne živi u mirnodopskom vremenu.
Foto: MSP
* Praznici su vreme kada se često osvrnemo na prošlost i gledamo prema budućnosti. Koji su vaši glavni ciljevi za narednu godinu, i kako planirate da ih postignete, kako u profesionalnom, tako i u ličnom životu?
Moj profesionalni cilj, kao ministra spoljnih poslova, jeste unapređenje međunarodnih odnosa Srbije, jačanje saradnje sa ključnim globalnim silama i otvaranje novih mogućnosti kroz partnerstva u manje istraženim regionima. Takođe, posvećen sam ispunjavanju uslova za pristupanje Evropskoj uniji, uz čvrsto očuvanje nacionalnih interesa i suvereniteta. Verujem da Srbija može igrati centralnu ulogu u promovisanju stabilnosti i pomirenja u regionu Zapadnog Balkana, što je osnov za dugoročni mir i saradnju. Jedan od mojih prioriteta je i ekonomska diplomatija, koja podrazumeva privlačenje stranih investicija i pregovaranje o povoljnim trgovinskim sporazumima kako bismo otvorili nova radna mesta i povećali izvoz. Pored toga, kulturna diplomatija ima posebno mesto u mom radu – želim da svet upozna bogatu tradiciju i nasleđe Srbije kroz raznovrsne inicijative i događaje. Na ličnom planu, trudim se da pronađem ravnotežu između profesionalnih obaveza i privatnog života. Porodica mi je veoma važna, i nastojim da im pružim podršku uprkos zahtevnom rasporedu. Takođe, kontinuirano radim na ličnom razvoju – kroz učenje i saradnju sa vrlo raznolikim sjajnim timom koji imam, a jednog dana bih voleo da napišem knjigu o svojim iskustvima. Kao neko ko voli svoju zemlju, želim da doprinesem i lokalno, bilo kroz mentorstvo mladim diplomatama ili kroz podršku inicijativama koje direktno pomažu Srbima tamo gde su ugroženi. Posebno mi je stalo do očuvanja srpske tradicije, i uvek se trudim da učestvujem u njenom promovisanju i očuvanju. Moja vizija je da ostavim Srbiju u boljem položaju na globalnoj sceni, dok ostajem veran vrednostima koje su me oblikovale.
* Kada je reč o unutrašnjoj politici, koji su to ključni izazovi sa kojima će se Srbija suočiti u narednoj godini?
Pred našim očima odvija se pokušaj da se raznovrsna nezadovoljstva kod dela građana, koja su izazvana subjektivnim ili objektivnim razlozima, kanališu i pretvore u neku vrstu bunta protiv vlasti i države. Ta operacija je nesumnjivo podstaknuta i podržana od jednog dela spoljnog faktora, odnosno od onih koji misle da Srbija postaje previše relevantna po geopolitičkim i ekonomskim odlikama. Bili smo i u prošlosti svedoci sličnih procesa, i kod nas i u nekim drugim zemljama, ali uveren sam da smo kao politički kolektiv dovoljno sazreli da ne stavljamo sopstvena nezadovoljstva u službu interesa onih koji Srbiji ne žele dobro. Unutrašnja politička stabilnost bi morala da nam bude vrhovni cilj, jer bez toga nema ni napretka, ni razvoja, ni mira.
Foto: MSP
*Kako vidite spoljnu politiku Srbije u narednoj godini? Koje bi to ključne inicijative ili strateški pravci trebalo da budu prioriteti s obzirom na ogomne pritiske koje trpimo i kojima se odupiremo, i na koji način bi Srbija trebalo da dodatno ojača svoje međunarodne odnose, posebno u kontekstu evropskih integracija i odnosa sa velikim globalnim akterima?
U narednoj godini Srbija predsedava Centralno-evropskoj inicijativi i Globalnom partnerstvu za veštačku inteligenciju. I simbolično ta činjenica potcrtava neke od naših velikih ciljeva, a to su bolji i produktivniji odnosi sa susedima i ekonomski razvoj zasnovan na znanju i tehnološkom napretku. Međutim, glavni izazov biće da ostanemo na putu razvoja u nepovoljnim geopolitičkim okolnostima, kada stradaju ekonomije koje su daleko moćnije od naše. Zato je važno da pažljivim sprovođenjem naše spoljne politike stvorimo pretpostavke za nastavak ekonomskog napretka, kao i za zaštitu ostalih vitalnih državnih i nacionalnih interesa.
Foto: MSP
* Predsednik Vučić je u 2024. ugostio veliki broj svetskih lidera, među kojima su Si Đinping, Olaf Šolc, Emanuel Makron, Isak Hercog, Redžep Tajip Erdogan, Ursula fon der Lajen i mnogi drugi, a posebno su važni telefonski razgovori sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom i novoizabranim predsednikom SAD Donaldom Trampom. Šta mislite, na koji način ovi važni susreti i razgovori podižu ugled Srbije u svetu i da li se naša zemlja zamera nekim svetskim akterima zbog ovakve diplomatije?
U Srbiji je u 2024. godini boravio prvi tim svetske politike, dakle ljudi koji suštinski utiču na međunarodne procese. To je, između ostalog, potvrda da je Srbija prepoznata kao samostalni akter u međunarodnim odnosima. Dobre i prijateljske odnose imamo sa zemljama širom sveta, ne svrstavamo se u ratne tabore, govorimo jezikom razuma i međunarodnog prava, i to je proteklih godina suštinski uticalo na podizanje međunarodne reputacije Srbije. Razume se da ima i onih koji misle da Srbija poseže za pozicijom koja joj ne pripada, posebno u našem regionu, ali nije naš posao da usrećujemo regionalne i svetske lidere, iako je praznično vreme, već da brinemo o interesima Srbije i njenih građana.
Foto: MSP
* Koji svetski lideri bi u narednoj godini mogli da posete Srbiju, i koliko je izvesno da će jedan od njih biti i Donald Tramp?
Nije uobičajeno da zemlja domaćin prva najavljuje posete inostranih gostiju, međutim izvesno je da će i 2025. kada je reč o susretima na visokom i najvišem nivou biti ništa manje dinamična od prethodne godine. Ja sam u neposrednim kontaktima sa predstavnicima više država već imao razgovore o planu poseta za narednu godinu, i nema sumnje da je veoma živa i aktivna politička godina pred nama. Kada je reč o mogućnosti da izabrani predsednik SAD Donald Tramp poseti Srbiju, podsetiću da je poslednji američki predsednik koji je posetio Beograd Džimi Karter, tako da bi svakako bilo vreme da se i to dogodi. Ukoliko predsednik Tramp odluči da poseti Srbiju, biće ovde dočekan kao prijatelj, u najboljem duhu srpskog gostoljublja.
* Koju poruku biste želeli da uputite građanima Srbije u narednoj godini? Koje vrednosti i ciljeve smatrate ključnim za dalji napredak zemlje, i kako možemo svi zajedno doprineti ostvarivanju tih ciljeva?
Suštinski je važno da u godini pred nama Srbija očuva političku stabilnost, jer u vremenima geopolitičkih previranja to je jedina garancija očuvanja samostalnosti i nezavisnosti Srbije, ali i ostanka na putu ekonomskog razvoja. U prošloj godini smo po stopi ekonomskog razvoja bili u evropskom vrhu, ne zato što smo najvredniji ili najpametniji, već zato što smo imali političku stabilnost, a time i preduslove da realizujemo strateške razvojne planove. Praznično vreme nije pravi trenutak za upućivanje onespokojavajućih poruka, ali građani treba da znaju da će se čitav svet suočiti sa ozbiljnim izazovima, i da nam komparativnu prednost u nastojanju da iz tih previranja izađemo što manje povređeni daje upravo činjenica da na čelu države i u vladi imamo ljude koji znaju i šta je država i kako da se bore za njene interese.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić izjavio je danas da su najnovije optužbe premijera privremenih prištinskih institucija Aljbina Kurtija još jedan pokušaj da se skrene pažnja sa nedemokratskih postupaka njegove vlade, uključujući sistematsko isključenje Srpske liste sa predstojećih izbora.
Srbija, 24. mart 1999. godine, nekoliko sati pre bombardovanja u Beogradu, Novom Sadu, Nišu, Kragujevcu, gradovima, varošicama i selima ulice su bile puste. Građani su napeto pratili televizijske, a vojnici radarske ekrane. Nekoliko minuta pre 20 časova, oglasile su se sirene za uzbunu. Počela je NATO agresija na našu zemlju pod nazivom "Milosrdni anđeo".
Jedan popularni butik nije uspeo da proda komad odeće po ceni od 2.699 dinara, pa je na "popustu" podigao cenu na 2.999 dinara i razbesneo svoje mušterije!
Na današnji dan 1999. počela je NATO agresija na SRJ. Bombardovanje je zvanično počelo u 19 časova i 55 minuta, a prvo je gađano područje Kosova i Metohije, Prokuplja, Kuršumlije i Crne Gore...
Već više od 10 zemalja objavile da ne preporučuju svojim građanima putovanje u Srbiju zbog društveno-političke krize" izjavio je danas direktor JUTE, Aleksandar Seničić.
Banci Poštanske štedionice koja je prva u Srbiji uzela učešće u programu povoljnih stambenih kredita za mlade do danas u 11 časova je podneto 1.566 zahteva.
Nikola Džoni Vušović, koji je označen kao vođa organizovane kriminalne grupe protiv kojeg se u Beogradu vodi postupak zbog tri ubistva i tri pokušaja, tužilaštvo smatra prvim čovekom iliti vođom "vračaraca", bliskim saradnikom Veljka Belivuka, zvanog Velja Nevolja, i "srpskom vezom" crnogorskog "kavačkog klana", uhapšen je po Interpolovoj poternici 18. oktobra u Barseloni prošle godine.
Završila se Liga nacija, reprezentacija Srbije može da se okrene startu kvalifikacija za Svetsko prvenstvo i prilično nezgodnoj grupi u kojoj smo žrebom završili.
Makedonski fudbaler Andrej Lazarov (25) nije se u trenutku izbijanja požara nalazio u diskoteci u Kočanima, već je u grad došao kako bi posetio svoju porodicu, otkrila je njegova porodica u najnovijim izveštajima.
Novinar Džefri Goldberg, glavni urednik The Atlantica, nenamerno je postao deo izuzetno poverljive čet grupe u kojoj su diskutovani vojni udari u Jemenu, otkrivajući šokantnu sigurnosnu grešku u administraciji Donalda Trampa. Ova greška mogla je ozbiljno ugroziti nacionalnu sigurnost SAD.
Pregovaračke strane su trenutno bliže nego ikada primirju u Ukrajini, uključujući u Crnom moru, a zatim mogu početi da razmatraju i dalja pitanja u okviru rešavanja ukrajinskog sukoba, izjavila je na redovnom brifingu za novinae rukovodilac pres službe Stejt departmenta Tami Brus.
Netflixova hit drama "Adolescence" snimana je u kući porodice Flečer, koja otkriva zanimljive detalje o tom iskustvu i kako su se njihovi životi promenili tokom snimanja.
Mnogi od ovih glumačkih parova ostavili su neizbrisiv trag na filmskoj sceni, a njihove veze, iako neuspešne, bile su tema brojnih medijskih spekulacija i interesovanja.
Priča o američkom jutjuberu koji je tvrdio da su njegova devojka i njena majka zatrudnele s njim izazvala je haos na internetu. Nakon što je vest postala viralna, priznao je da je sve bila šala, ali ostaje pitanje - gde je granica između zabave i obmane?
S dolaskom proleća, miševi mogu postati nepozvani gosti u domovima, ali postoji jednostavan način da ih brzo oterate. Naše bake su koristile prirodnu metodu koja se pokazala veoma efikasnom.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar