ISTORIJAT MUNDIJALA - MONTEVIDE0 1930! Prvi i jedini šampionat bez kvalifikacija, omaž ustavu, tri stadiona i titula domaćina
Podeli vest
Mundijal 1930. godine u Urugvaju, prvi u istoriji, ostaće upamćen i kao jedini koji se igrao bez kvalifikacija.
Iako je FIFA, kao krovna svetska fudbalska organizacija, čvrsta u odbrani krilatice da se politika ne sme mešati u sport, upravo je politički akt bio jedan od razloga da domaćin prvog Svetskog prvenstva u fudbalu bude Urugvaj.
Manje od mesec dana ostalo je do početka Svetskog prvenstva u Kataru, a Informer će vas do starta Mundijala upoznati sa svim učesnicima šampionata
30.10.2022
20:48
Bio je to svojevrsan omaž stogodišnjici prvog Ustava urugvajske države, koji je donet 1830. godine. Domaćin se postarao da ima i sportski argument za organizaciju turnira jer je 1928, dve godine pre prvog Svetskog prvenstva, osvojio zlato na Olimpijskim igrama u Amsterdamu, savladavši u finalu Argentinu sa 2:1.
Svega 13 selekcija našlo se na prvoj planetarnoj fudbalskoj smotri koja je održana od 13. do 30. jula u Montevideu.
Kako pre više od devet decenija nije bilo lako stići do Južne Amerike, igrale su samo selekcije sa lokalnog kontinenta, iz susedne Severne Amerike i Evrope.
Prvi i jedini put Južna Amerika imala je sedam predstavnika, a to su uz domaćina Urugvaj bili Argentina, Čile, Brazil, Bolivija, Peru i Paragvaj.
Sever Amerike predstavljali su Meksiko i Sjedinjene Američke države, selekcije koje su i danas sile u KONKAKAF zoni.
MUNDIJAL U MONTEVIDEU
Domaćin: Urugvaj Šampion: Urugvaj Broj učesnika: 13 Utakmica: 18 Golova: 70 (3,89 po meču) Gledalaca: 590.549 (32.808 po meču)
Za većinu evropskih zemalja put preko Atlantika bio je skup, rizičan i nepoželjan. Ostrvske zemlje - Engleska, Severna Irska, Škotska i Vels bojkotovale su FIFA, a tadašnji predsednik FIFA Žil Rime uz pomoć tadašnjih političkih vladara uspeo je da na turnir ugura svoju Francusku i ubedi Rumune, Belgijance i Jugoslovene da učestvuju i brodom dodju na drugi kontinent.
Foto: Printscreen You Tube
Tekst potpisa
Kako je organizovani fudbal tek bio u povoju, dešavali su se biseri poput činjenice da je selektor Rumunije Konstantin Kostel Radulesku u pauzama od brige o nacionalnom timu bio i sudija na turniru. Glavni ili pomoćni, bilo je svejedno, ali na utakmicama koje nije igrala Rumunija. Vodilo se računa o regularnosti.
UČESNICI MUNDIJALA 1930.
Južna Amerika: Argentina, Čile, Brazil, Bolivija, Urugvaj, Peru, Paragvaj Evropa: Francuska, Jugoslavija, Rumunija, Belgija Severna Amerika: SAD, Meksiko
Igralo se na svega tri stadiona u Montevideu. Za potrebe šampionata izgradjen je u to doba megalomanski Sentenario, koji je i danas dom fudbalera Urugvaja, a tada je na njega moglo da stane 90.000 duša.
Foto: Privatna arhiva
Primao 90.000 gledalaca: Stadion Sentenario
Stadion Gran park sentral, na kome danas u dresu Nasionala iz Montevidea lopte tera bivši as Ajaksa, Liverpula i Barselone Luis Suarez, takodje je bio u upotrebi, kao i stadion Positos.
STADIONI NA SP 1930. U URUGVAJU
- Sentenario, kapaciteta 90.000 (Montevideo)
- Gran park sentral, kapaciteta 20.000 (Montevideo)
- Positos, kapaciteta 10.000 (Montevideo)
Ekipe su bile podeljene u četiri grupe. Prva grupa je imala četiri člana, a ostale tri grupe po tri, a samo je prvoplasirana ekipa prolazila u polufinale.
Prvog dana odigrane su dve utakmice u isto vreme. Francuska je pobedila Meksiko sa 4:1, a Amerika Belgiju sa 3:0. Ostaće upamćeno da je prvi gol na svetskim šampionatima postigao Francuz Lusijen Loran posle 19 minuta igre u meču sa Meksikancima.
Argentina je u Grupi 1 preslišala Francusku, Meksiko i Čile, dok je u Grupi 2 Jugoslavija otvorila turnir pobedom nad Brazilom (neka tako bude i u Kataru), a prolaz dalje overila trijumfom nad Bolivijom.
Domaćin Urugvaj lako je u Grupi 3 izašao na kraj sa Rumunijom i Peruom, baš kao i SAD u Grupi 4 sa Paragvajem i Belgijom.
Polufinala nisu bila ni blizu današnjim, koja ponekad podsećaju na partije šaha. Argentina je demolirala Sjedinjene Američke Države sa 6:1, a Urugvaj je identičnim rezultatom porazio Jugoslaviju.
Utakmice za treće mesto nije bilo, pa se Jugoslaviji piše četvrto mesto jer je imala za jedan gol slabiju gol-razliku od Amerikanaca.
Epilog u finalu bio je identičan kao dve godine ranije u finalu Olimpijskih igara. Urugvaj je savladao Argentinu sa 4:2 i postao prvi šampion sveta.
Strelci za domaćina bili su Dorado, Sea, Irijarte i Kastro, dok su pogotke za „gaučose" postigli Peuselje i Stabile.
POREDAK U MONTEVIDEU
1. Urugvaj
2. Argentina
3. SAD
4. Jugoslavija
5. Čile
6. Brazil
7. Francuska
8. Rumunija
9. Paragvaj
10. Peru
11. Belgija
12. Bolivija
13. Meksiko
Upravo je Giljermo Stabile bio najbolji strelac turnira sa osam pogodaka, a pet je postigao Pedro Sea iz Urugvaja. Najefikasniji u redovima Jugoslavije bio je Ivan Bek sa tri pogotka.
Pilot Mundijal koji je organizovala FIFA je uspeo, a već za četiri godine 32 selekcije učestvovale su u kvalifikacijama, a 16 je otišlo na finalni turnir u Italiji.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Moskva ima činjenice koje potvrđuju da je u pogođenom objektu u Sumiju održavan još jedan „sastanak“ ukrajinskih oficira sa njihovim zapadnim kolegama, izjavio je ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov u intervjuu za „Komersant“.
Potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vulin istakao je da mu je trajno zabranjen ulazak u Hrvatsku jer je hteo da ode u Jasenovac, odnosno da poseti mesto ustaškog logora, ali i da se vrati iz njega.
Beograd diše jednim glasom. Iako svenarodni skup još nije ni zvanično počeo, ulice glavnog grada već su prepune – desetine hiljada građana iz svih krajeva Srbije stiglo je kako bi pokazalo jedinstvo, snagu i odlučnost naroda koji veruje u svoju budućnost.
Teolog profesor doktor Vladimir Poterjahin i Jelena Vukoičić iz Udruženja "Konzervativci Srbije" gostujući u Info jutru komentarisali su stav blokadera prema narodu sa Kosova i Metohije kao i pojavljivanje pojedinih sveštenih lica na protestima.
Heroji sa Košara, Ivan Dražić, Jovica Šmigić i Dimtrije Župić, gostovali su na Informer televiziji i govorili o herojskoj borbi 1999. godine na Košarama.
Prof. dr Zoran Džamić, direktor Klinike za urologiju, Urgentnog kliničkog centra Srbije rekao je da se dve trećine muškaraca sa karcinomom mokraćne bešike zbrinuto na ovoj klinici.
Na planini Kablar nadomak Čačka tokom večernjih sati odigrava se prava drama, od kada su se na nepristupačnom terenu tokom planinarenja izgubili devojka (20) i muškarac (25) iz Kragujevca.
Kontroverzni biznismen, Branislav Brano Mićunović preminuo je pre godinu dana, a operativni podaci bezbedonosnih službi pokazali su da je skrivao Darka Šarića i da je upravo on direktno odgovoran za početak rata kotorkih kriminalnih klanova.
Protiv M. K. (45) koji je ubacivao petarde u poštanske sandučiće podneta je krivična prijava i on je smešten u Kliniku za psihijatrijske bolesti “Dr Laza Lazarević”.
Duško Šarić, rođeni brat narko-bosa Darka Šarića, koji je danas osuđen na godinu dana zatvora jer je zajedno sa Darkom učestvovao u diskreditaciji Nebojše Joksovića, svedoka sardnika u drugom suđenju, za Informer je izjavio da će se žaliti na presudu Specijalnog suda.
Budućnost najnovijeg američkog borbenog aviona F-47 nalazi se pod znakom pitanja zbog kineskih ograničenja na izvoz retkih zemnih metala, ključnih za njegovu proizvodnju, piše „Njuzvik“.
Odluka američkog predsednika Donalda Trampa da na 90 dana pauzira primenu povećanih carina prema nizu zemalja otkrila je njegovu slabost u trgovinskom sukobu sa Kinom, ocenjuje „Njujork tajms“.
Sjedinjene Države su postigle značajan napredak u trgovinskim pregovorima sa Evropskom unijom, rekao je Kevin Haset, direktor Nacionalnog ekonomskog saveta Bele kuće.
Bivši ministar u hrvatskoj vladi, Josip Dabro, objavio je na društvenim mrežama oglas da prodaje automobil, a kao glavnu preporuku je naveo da je reč o vozilu iz kojeg je jednom pucao.
Šef ruske diplomatije Sergej Lavrov izjavio je da Rusija nikoga ne juri tražeći da joj se ukinu sankcije koje su joj nametnute, prenose danas ruski mediji.
Sanja Marinković spada u grupu najnegovanijih žena. Kako se hrani, koliko često trenira, ali i koje tretmane preferira mnoge dame zanima, a voditeljka je na jedno od tih pitanja odgovorila putem svog Instagrama.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar