• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Izvor: Informer.rs

Autor: informer

07.11.2022

16:34

ISTORIJAT: SVETSKO PRVENSTVO 1962. GODINE, BRAZILOVA ODBRANA TITULE

printscreen

Fudbal

ISTORIJAT: SVETSKO PRVENSTVO 1962. GODINE, BRAZILOVA ODBRANA TITULE

Podeli vest

Vodimo vas kroz istorijat Svetskih prvenstava, na redu je Mundijal 1962. godine. Svetsko prvenstvo 1962. godine održano je u Čileu od 30. maja do 17. juna, a osvojio ga je Brazil. Bio je to drugi put u istoriji Mundijala da je neka reprezentacija uspela da odbrani titulu prvaka sveta, pošto je pre „karioka" to pošlo za rukom Italiji

Svetska prvenstva 1954. i 1958. godine održana su u Evropi, pa je sad red bio da domaćin bude iz Južne Amerike. Konkurisali su Argentina i Čile i svi su bili ubeđeni da će „gaučosi" biti domaćini, jer su već u to vreme imali fantastične stadione i nacija je živela za fudbal. Međutim, preokret se desio dve godine pre Mundijala, kad je Čile pogodio razoran zemljotres. Bilo je na hiljade ljudskih žrtava, a materijalna šteta je merena milionima evra. To je iskoristio predsednik čileanskog Fudbalskog saveza i pred čelnicima FIFA održao emotivan govor. Ključna je bila rečenica: „Mi nemamo ništa, ali moramo imati Svetsko prvenstvo".

Bez iznenađenja u grupama


Kroz kvalifikacije mesto u Čileu tražilo je 14 reprezentacija, pošto su se direktno plasirali domaćin i Brazil kao aktuelni svetski šampion. Kad je ta faza završena, formirane us četiri grupe sa po četiri selekcije, u kojima je igrao svako sa svakim, a onda su po dve najbolje plasirane iz svake grupe prolazile u četvrtinu finala.


Grupu A činili su Sovjetski Savez, Jugoslavija, Urugvaj i Kolumbija. U grupi B su bili Zapadna Nemačka, Čile, Italija i Švajcarska. U trećoj grupi nalazili su se Brazil, Čehoslovačka, Meksiko i Španija, a u četvrtoj Mađarska, Engleska, Argentina i Bugarska.


Nije u grupnoj fazi bilo velikih iznenađenja i uglavnom su dalje prošli svi od kojih se to očekivalo. U odnosu na prethodni Mundijal, u Čileu je bilo manje golova. Do izražaja su prvi put došle taktičke zamisli, a na pojedinim mečevima igralo se prilično grubo. Najviše je pošteđen bio domaćin Čile, čiji su igrači pravili ozbiljne faulove, a nisu kažnjavani. Recimom utakmica sa Italijom na stadionu „Nacional", kasnije je nazvana „Bitka za Santjago". Obilovala je faulovima, najviše u režiji domaćina, a isključena su dvojica italijanskih fudbalera. Pobedio je Čile (2:0), a glavni sudija Aston rekao je kasnije da je tu utakmicu bilo nemoguće kontrolisati. 
Pobednici grupa bili su Sovjetski savez, Nemačka, Brazil i Mađarska, a u četvrtinu finala su prošli i Jugoslavija, Čile, Čehoslovačka i Engleska. 

Brazil bez Pelea

Foto: Reuters

Pele povređen pre četvrtine finala


Brazil je već tu bio oslabljen, jer je igrao bez svog najboljeg fudbalera Pelea, koji se povredio tokom grupne faze. „Karioke" ipak nisu odustajale od zacrtanog cilja i u svaku utakmicu ulazile su sa namerom da trijumfuju. Tako su u četvrtini finala pobedile Englesku (3:1) golovima Garinče u 31. i 59. i Vave u 53. minutu. Jedini gol za Engleze na pomenutoj utakmici dao je Hičens u 38. minutu. U istoj fazi takmičenja Čile je pobedio Sovjetski savez (2:1), Čehoslovačka Mađarsku (1:0), a Jugoslavija Zapadnu Nemačku (1:0) golom Petra Radakovića u 85. minutu. 

 

MUNDIJAL 1962. GODINE

DOMAĆIN: Čile
OSVAJAČ: Brazil
DRUGO MESTO: Čehoslovačka
TREĆE MESTO: Čile
NAJBOLJI STRELAC: Garinča (4)
NAJBOLJI IGRAČ: Dragoslav Šekularac


U polufinalu su se ukrstili Čehoslovačka i Jugoslavija i Brazil i Čile. Utisak je da su „plavi" bili umorni od duela sa Nemcima, što se videlo na ovoj utakmici. Izgubili su od Čehoslovačke (3:1), a jedini gol za našu reprezentaciju dao je Dražen Jerković.


Drugo polufinale izazvalo je mnogo više interesovanja, jer su se sastale najatraktivnija selekcija na Mundijalu i domaćin. I dok je Jugoslaviju gledalo manje od 6.000 ljudi,  na ovom polufinalu bilo je skoro 80.000 gledalaca. Imali su šta i da vide, jer je na uzbudljivom meču bilo šest golova, a pobedile su „karioke" (4:2). Po dva gola za najbolju selekciju dali su Garinča u 9. i 32. minutu i Vava u 47. i 78. minutu. Golove za domaću reprezentaciju postigli su Horhe Toro u 42. i Lionel Sančez u 62. minutu iz penala.


Finalna utakmica nije izazivala pažnju kao na ranijim Svetskim prvenstvima, jer nije bilo domaćina, a protivnik Brazilu bila je neatraktivna Čehoslovačka. Stadion „Nasional" primao je 77.000 ljudi, a na tribinama je bilo malo više od 65.000 prisutnih. Povela je Čehoslovačka golom Jozefa Masopusta u 15. minutu. Kratkog daha je bilo radovanje evropske selekcije, jer je Brazil kroz dva minuta došao do izjednačenja preko Silveire. Do kraja je bilo 3:1, a golove su dali još Zito u 69. i Vava u 78. minutu. 

Šekularac najbolji igrač, Garinča među najboljim strelcima

Fudbaler Jugoslavije Dragoslav Šekularac proglašen je za najboljeg igrača ovog šampionata, jer je po mnogim ocenama igrao najatraktivnije. Što se najboljeg strelca tiče, bilo ih je više sa po četiri pogotka, a među njima i Jugosloven Dražen Jerković. Po četiri gola dali su i Brazilci Garinča i Vava, Čileanac Lionel Sančez, Mađar Florijan Albert i fudbaler Sovjetskog Saveza Valentin Kozmič Ivanov.

 


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Izbori 2024

Vesti

TV

Šta će biti sa parkovima po Beogradu? Opozicija pokušava da manipuliše građanima! (VIDEO)
Live TV

Šta će biti sa parkovima po Beogradu? Opozicija pokušava da manipuliše građanima! (VIDEO)

Pred beogradske izbore članovi opozicije pokušavaju da izmanipulišu građane Beograda. Malo, malo dižu paniku netačnim informacijama: tvrde da će pešački prelazi nestati sa mesta na kojima su neophodni, spinuju da je država dozvolila građenje stambenog objekta na mestu dečijeg parka, dižu paniku gde je nema. Sa druge strane, kada zađete među građane i kada popričate sa njima uglavnom komentarišu da Beograd nikada lepše nije izgledao. Gost "Info jutra" bio je glavni gradski urbanista Marko Stojčić sa kojim smo razgovarali o EXPU koji će se održati u Beogradu 2027. godine, ali i drugim važnim temama vezanim za naš glavni grad.

28.03.2024

10:35

Dinko Gruhonjić decu od 8 godina nazivao genocidnim! Nikada neće odgovarati za svoje reči jer je duboka država! (VIDEO)
Live TV

Dinko Gruhonjić decu od 8 godina nazivao genocidnim! Nikada neće odgovarati za svoje reči jer je duboka država! (VIDEO)

Predsenik Srbije Aleksandar Vučić kaže da su vitalni nacionalni interesi naše zemlje ugroženi. "U ovom trenutku, nije lako da kažem kakve smo vesti dobili u poslednjih 48 sati. Direktno nam ugrožavaju vitalne nacionalne interese i Srbije i Srpske. Narednih dana upoznaću narod Srbije sa svim izazovima koji su pred nama. Biće teško, najteže do sad. Borićemo se. Pobediće Srbija", napisao je Vučić na svom Instagram profilu. Na ovu temu u "Info jutru" govorio je novinar Tomislav Lovreković.

28.03.2024

10:11

Potpukovnik protivvazduhoplovne odbrane o obaranju "nevidljivog": Prva dva pokušaja bila su neuspešna, ali nismo gubili nadu! (VIDEO)
Live TV

Potpukovnik protivvazduhoplovne odbrane o obaranju "nevidljivog": Prva dva pokušaja bila su neuspešna, ali nismo gubili nadu! (VIDEO)

Na današnji dan pre 25 godine, četvrte noći NATO agresije na našu zemlju, Vojska Jugoslavije oborila je američki bombarder F-117A. Do tada se smatralo da ovaj tip aviona, koji je zbog smanjenog radarskog odraza zvan „nevidljivi”, nije moguće locirati na nebu. Ipak, to je uspelo Trećem raketnom divizionu 250. raketne brigade Vojske Jugoslavije, 27. marta 1999. u 20.42 časa. Dva projektila tipa „neva” ispaljena su iz atara Šimanovaca, a jedan je pogodio F-117A, koji se posle bombardovanja podzemnog komandnog centra u brdu Straževica u Beogradu zaputio ka vazdušnom prostoru Mađarske. Letelica u plamenu sunovratila se na njive u ataru sremskog sela Buđanovci. Pilot se katapultirao i prizemljio pomoću padobrana. Ostaci oborenog F-117A „noćni soko”, što je pun naziv aviona, danas se čuvaju u Muzeju vazduhoplovstva, kao trofej kojim nijedna vojska na svetu ne može da se podiči. O ovom poduhvatu Vojske Jugoslavije za Informer TV govorio je Đorđe Aničić, potpukovnik protivvazdušne odbrane, u emisiji "Info jutro".

27.03.2024

10:15

JOŠ TV VESTI

Hronika

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set

Srbija