• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: M. Zorić

09.11.2022

17:30

DOGAĐAJI KOJI SU OBELEŽILI MUNDIJAL 1950. U BRAZILU! - Italijani došli brodom, Urugvajci mokrili po novinama, 'karioke' ukinule bele dresove

printscreen

Fudbal

DOGAĐAJI KOJI SU OBELEŽILI MUNDIJAL 1950. U BRAZILU! - Italijani došli brodom, Urugvajci mokrili po novinama, 'karioke' ukinule bele dresove

Podeli vest

Predstavljamo vam zanimljive momente, ali i skandale koji su obeležili Svetska prvenstva.

Planetarno takmičenje 1950. održano je u Brazilu i upamćeno je po tome što je domaćin protiv Urugvaja izgubio titulu pred oko 200.000 svojih navijača. Međutim, to nije jedino po čemu je ovaj turnir bio poseban!

Na stranicama našeg portala mogli ste već da pročitate sve što se tiče fudbalskog dela SP 1950, a sada ćete imati priliku da se upoznate i sa još nekim interesantnim podacima. Pored toga što je četvrti po redu Mundijal bio prvi nakon 12 godina pauze zbog Drugog svetskog rata (1942. i 1946. nisu održani), izdvaja se i po tome što šampiona nije odlučila jedna utakmica, već su se četiri reprezentacije nadmetale u finalnoj rundi. Na kraju je Urugvaj u odlučujućem meču 16. jula 1950. srušio "karioke" sa 2:1 i to na krcatoj "Marakani" u Rio de Žaneiru. No, krenimo redom...

Rekord po posećenosti

Selekcija Argentine odustala je od učešća na SP zbog sukoba sa Brazilskom fudbalskom konfederacijom. Godinu dana ranije nisu otišli ni na Kup Amerike u Brazilu, što im je veliki rival posebno zamerio. Razlog za povlačenje bio je masovni egzodus njihovih najtalentovanijih igrača u druge zemlje, uključujući i Alfreda di Stefana, Pipa Rosija i Adolfa Pedernera.

Stadion "Marakana" u Rio de Žaneiru bila je krcata tokom SP 1950.

Pored "gaučosa", na prvom Mundijalu na tlu Južne Amerike nisu želeleli da igraju Francuska, Portugal i Belgija, dok su Indija, Škotska i Turska odustale iz logističkih i finansijskih razloga. S druge strane, Nemačka, Japan, Češka i Mađarska su i dalje osećale posledice rata, a Engleska je debitovala na planetarnoj smotri.

Specifičan dolazak imala je ekspedicija Italije, koja je do Brazila putovala brodom, umesto avionom. U taboru tada aktuelnog prvaka sveta su se na takav korak odlučili zbog katastrofe, koja se dogodila 4. maja 1949. Tada je avion kompanije "Italijan airlajnsa", koji je prevozio kompletan fudbalski tim Torina (skoro ceo igrački kadar reprezentacije) udario u zid Bazilike na brdu Superga. Utvrđeno je da su sve osobe u letelici stradale, ukupno 31.

Šta je obeležilo SP 1950.

* Prvo SP koje je odigrano posle 12 godina pauze zbog Drugog svetskog rata
* Urugvaj osvojio drugu titulu u istoriji
* Jedini turnir koje nije odlučila jedna utakmica, već su četiri selekcije igrale u finalnoj rundi
* Odustali Argentina, Francuska i Portugal
* Povukli se Indija, Škotska, Turska
* Engleska debitovala na ovom turniru
* Italijani do Brazila putovali brodom oko dve nedelje
* Brazilska vlada lansirala marku sa fudbalskim stadionom kao promociju za SP
* Sagrađena "Marakana" u Rio de Žaneiru kapaciteta 173.850 mesta
* Prvo SP na kojima su igrači na dresovima imali brojeve na leđima
* Urugvajci pred odlučujući meč mokrili na isečke iz novina, na kojima je Brazil prikazan kao novi šampion
* Posle neuspeha se penzionisala skoro cela generacija "karioka"
* Selektor domaćih Flavio Kosta zbog gubitka titule napustio stadion prerušen u ženu, kako bi izbegao linč
* Najveći broj samoubistava u Brazilu desio se nakon poraza od Urugvaja
* "Karioke" ukinule bele dresove do 2019.

 

Legendarna generacija "Grande Torina" vraćala se kući iz Lisabona, sa prijateljskog duela protiv Benfike. Prvobitno "azuri" nisu ni želeli da idu na SP, ali se u celu priču uključila FIFA, koja im je nadoknadila troškove. Putovanje im je trajalo ukupno dve nedelje, pa su igrači na turnir stigli iscrpljeni i praktično bez dana priprema.

Neverovatni Varela

Organizator takmičenja sve karte je bacio na osvajanje prve titule u istoriji. Brazilska vlada je lansirala je marku sa stadionom u svrhe promocije Mundijala. U Riju je za potrebe ovog turnira sagrađen čuveni stadion "Marakana", koja je tada mogla da primi 173.850 gledalaca i još uvek drži rekord po posećenosti. Bilo je ovo i prvo SP na kojima su igrači na dresovi imali brojeve na leđima.

Javnost, stručnjaci i obožavaoci fudbala su za nove šampione proglasili "karioke", kojima je u odlučujućem okršaju bio dovoljan i bod za trofej. Oficijalni orkestar uvežbavao je pobedničku pesmu "Brazilski pobednici", koja nikad nije ni zaživela, a na medaljama su unapred bila utisnuta imena domaćih igrača.

Obdulio Varela, kapiten Urugvaja na Mundijalu 1950.

Sve to je samo dodatno razbesnelo Urugvajce, a ključnu ulogu odigrao je njihov kapiten Obdulio Varela. On je u svlačionicu doneo naslovnu stranu lokalnih novina, na kojima je Brazil bio prikazan kao prvak sveta. Podstakao je sve saigrače da izvrše malu nuždu i mokre po tim istim člancima. Njihov selektor Huan Lopez je na sastanku pred izlazak na teren rekao izabranicima da se povuku, da odigraju defanzivno protiv zahuktalog i motivisanog rivala. Međutim, kada je on izašao, ponovo je vođa tima preuzeo glavnu reč i naredio da igraju hrabro.

Ademir išao da poseti
dečaka pred operaciju

Najbolji strelac na Mundijalu 1950. godine bio je brazilski reprezentativac Ademir Menezes, koji je postigao osam golova. Njegova popularnost u zemlji bila je tada ogromna, pa su mnogi svoju decu nazivali po njemu. Zbog nepravilne gornje vilice nosio je nadimak "čeljust". Tokom SP jedan čovek upao u trening-kamp "karioka" i počeo da moli selektora Flavija Kostu da pusti Ademira da izađe samo na par sati. Njegovom sinu je bila potrebna hitna operacija, ali mališan nije hteo to da prihvati dok ne vidi svog idola. Sjajni napadač je otišao u bolnicu, video se i pozdravio sa vernim navijačem, koji se posleuspešne intervencije vrlo brzo oporavio. Po završetku igračke karijere Menezes je bio novinar i sportski komentator.

- Huansito je dobar čovek, ali ovog puta nije u pravu. Ako se povučemo doživećemo katastrofu kao Španija i Švedska. Ovi napolju nisu važni, zato neka šou počne - poručio je Varela.

Muk na 'Marakani'

 Brazil je poveo na startu drugog poluvremena pogotkom Friake, ali je tada kapiten gostiju protestvovao kod glavnog arbitra Džordža Ridera iz Engleske tražeći da dosudi ofsajd. To je uradio svesno, videvši da mu je ekipa uzdrmana, a dok je stigao prevodilac, uspeo je da smiri i saigrače i bučnu publiku. Kada su se svi vratili na teren, Varela je loptu stavio na centar i glasno viknuo: "Sad svi u napad do pobede".

Foto: AP

Alsides Edgardo Đađija golom je doneo drugu titulu prvaka sveta Urugvaju

 

Upravo to se i dogodilo. Uspeo je Urugvaj u 66. minutu prvo da izjednači preko Šiafinja, da bi 11 minuta pre kraja Alsides Edgardo Đađija zatresao mrežu "karioka" za konačnih 2:1 i muk na "Marakani". Svedoci ovog događaja kažu da je u tom trenutku moglo da se čuje i zujanje komarca u letu, a po završetku utakmice samo plač i vrištanje. 

- Tišina je bila morbidna, teška da se podnese - objasnio je kasnije i Žil Rime, prvi čovek FIFA.

Domaći mediji su odbili da poveruju da je njihova reprezentacija izgubila, a jedan od najpoznatijih radio komentatora tog vremena Ari Baroso je privremeno otišao u penziju. Navodno su već na stadionu najmanje dvojica navijača oduzela sebi život, dok je zabeleženo da u zemlji nije bilo nikad više samoubistava nego posle te utakmice. Dobila je i zvaničan naziv - "Marakanazo", u prevodu "udarac Marakani".

Foto: Reuters

Brazilci su zbog neuspeha 1950. ukinuli bele dresove sve do Kupa Amerike 2019.

 

Veći deo generacije "karioka" koja je nastupala na Mundijalu kod kuće se penzionisala posle neuspeha. Njihov selektor Flavio Kosta je stadion napustio prerušen u ženu, kako bi izbegao linč. Brazilci su protiv Urugvaja nosili bele dresove sa plavim kragnama, ali su usled bolnog poraza oni bili ukinuti, sve do Kupa Amerike 2019. godine.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

(VIDEO) Da li je Donald Tramp prećutno podržao Bajdenovu odluku?!
Live TV

(VIDEO) Da li je Donald Tramp prećutno podržao Bajdenovu odluku?!

Situaciju na frontu između Rusije i Ukrajine ali i tišinu Donalda Trampa nakon Bajdenove odluke da Ukrajina gađa unutrašnjost Rusije američkim oružjem , analizirali su gosti "Rata uživo", novinar i ekonomista Nebojša Berak i Sava Stambolić ispred Centra za društvenu stabilnost.

21.11.2024

22:19 >> 23:21

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set