• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
author image
Informer.rs

Novinar

02.07.2023

08:58

Evo šta sve niste znali o Vimbldonu! Ananas na peharu, stroga pravila, Englezi ruše tradiciju...

reuters

Tenis

Evo šta sve niste znali o Vimbldonu! Ananas na peharu, stroga pravila, Englezi ruše tradiciju...

Podeli vest

Najprestižniji turnir na svetu počinje u ponedeljak, Novak Đoković juriša na osmi trofej, peti u nizu, a mi vam otkrivamo neke zanimljivosti o peharu za koji se bori 128 tenisera, tradiciji, koju Englezi polako počinju da menjaju...

Prvi Vimbldon održan je davne 1887. godine, a od tada se predaje pehar koji u slobodnom prevodu nosi naziv "Jednoručni šampion sveta sveengleskog travnatog kluba“. Prestižni pehara nije od zlata – u pitanju je srebro koje je pozlaćeno. Takođe, jedan od najprestižnijih i najznačajnijih trofeja u sportu ima poseban detalj za koji mnogi ne znaju odakle potiče. 

Jagode sa šlagom, trava, ananas na peharu nezvaničnog prvenstva sveta, zaštitini su znak grend slema u Londonu  Ali, šta će tu ananas? 

Ananas je simbol bogatstva

Ananas nema neke veze sa Engleskom, poreklom je iz Južne Amerike, ali je krajem 19. veka bio privilegija samo najbogatijih. U Engleskoj je skoro uopšte nije bilo. Predstavljao je simbol značajnog bogatstva i na trpezama bogatih domaćinstava se nalazio samo tokom velikih praznika. Zbog toga je završio na vrhu Vimbldonskog pehara. Navodno je ananas u vreme nastanka trofeja bio dodat jer je imao status ekskluzivnog voća, koji je u to vreme bio dostupan samo kraljevskim porodicama. Kada je 1877. godine održan prvi Vimbldon, ananas je bio simbol bogatstva. 

- Verovatno ste videli voćku na vrhu pehara. Da, to je ananas, ali niko ne zna šta radi tu. Objašnjenje koje verovatno ima najviše smisla jeste da je krajem 19. veka ananas smatran za veoma vredno voće, može se reći čak i ekskluzivno - navodi se na zvaničnom sajtu.

Prvi Vimbldon održan je 1877. godine, a prvi šampion bio je Spenser Gor. Kod dama je prva do titule stigla Maud Votson 1884. godine, tada je prvi put održano takmičenje u ženskoj konkurenciji.

Foto: EPAIMAGES

Novak Đoković

 

Proizvodnja ananasa u komercijalne svrhe krenula je početkom 1900. godine i tada je ananas smatran za simbol bogatstva. Trenutni trofej Vimbldona je treći po redu. Prvi se dodeljivao između 1881. i 1883. godine i zvao se "Fild kup", a drugi pod nazivom "Čelendž kup". 

Original star 135 godina vlasništvo je "Ol Ingland Klaba" i nalazi se u muzeju, a šampion dobija repliku koji je tri četvrtine veličine originalnog trofeja. Aktuelni trofej trofej prvi put je dodeljen na desetogodišnjicu Vimbldona, 1887. godine.

Na tom peharu ime osvajača ostaje zauvek ugravirano, ili na postolju koje je kasnije dodato, pošto na peharu više nije bilo mesta da se ugraviraju imena šampiona. Nadamo se da će peha ostati u vlasništvu srpskog tenisera Novaka Đokovića, a saznaćemo 16. jula.Pobednik će zaraditi 2,749,036 evra i  2.000 bodova, ali važnije – to je ovaj fantastični trofej i mesto među teniskim besmtrnicima.

Foto: EPA-EFE/AELTC / Thomas Lovelock

 

 

 

 

Nema slobodne nedelje i maničnog ponedeljka

Vimbldon je pre godinu dana ukinuo jedana vrlo važan deo tradicije - "slobodnu nedelju". Vimbldon je bio jedini od velika četiri turnira na kome se nije igralo u nedelju na kraju prve sedmice. Objašnjenje je bilo da je travi "potreban odmor".

Sad se igra svaki dan, pa nema više ni "maničnog ponedeljka", dana kada se turnir nastavljao, kada se igralo mnogo mečeva i kada su se obično dešavala velika iznenađenja.

Mečevi osmine finale igraju se u nedelju i narednog ponedeljka. Ukinuta je i tradicija da se sva muška četvrtfinala igraju u utorak, a ženska u sredu.

Foto: reuters

 

 

Tradicija je zaštitini znak Vimbldona, ali i Englezi su počeli da se menjaju. Obavezno nošenje belog na Vimbldonu je legendarna tradicija. Ali, od ove sezone dame će moći da nose podšortseve ili biciklističke šortseve u tamnim bojama pod uslovom da njihova dužina ne bude duža od šortsa ili suknjice u kojoj će igrati, kako bi se oslobodile bilo kakvog oblika ansioznosti tokom mestruacije. Ostatak opreme će biti potpuno beo, ali će ovaj deo moći da bude u boji. Za muškarce ovo pravilo ne važi, pa će morati da koriste gotovo potpuno belu odeću, opremu i obuću. 

Foto: EPAIMAGES

Elena Ribakina i Ons Žabur

 

 

Otkrićemo vam zašto Englezi insistriraju na beloj opremi. Zbog duge istorije i privrežnosti tradiciji u Velikoj Britaniji, Vimbldon obiluje pravilima kada je u pitanju ponašanje i odevanje učesnika. Teniseri i teniserke moraju da budu u kompletno beloj opremi, koja je inače na početku bila originalna boja ovog sporta.

Pravila u vezi s nošenjem belog na Vimbldona bila su stroga. Suknje, majice, i trenerke moraju da budu skroz beli, sem jedne jedine linije u boji "ne šire od centimetra" duž spoljnog šava. Ali, mnogi ne znaju zašto Englezi na tome insistiraju. Naime, krajem 19. veka, u Engleskoj je tenis bio vid društvenog okupljanja. Tadašnjem "visokom društvu" bilo je nezamislivo da se na vešu vide tragovi znojenja, posebno ako se na dami primeti da se oznojila. To se smatralo neprikladnim.  Zbog toga je belo postalo - zaštitini znak Vimbldona.

Foto: Tanjug

Rodžer Federer

 

Na ostalim grend slemovima bela boja opreme nije obavezna, Ju Es open je dozvolio opremu u boji 1972. godine. Mnogi su mislili da se na Vimbldonu to verovatno nikad neće desiti, ali mali koraci, prvo  podšortsevi, pa posle...  Inače, toliko su rigorozni da je to na svojoj koži osetio i ljubimac Engkeza Rodžer Federer. On je 2013. godine imao narandžasti trag na đonu, na patikama. Naravno, organizatori su odmah reagovali, nije pomogli ni negodovanje velikog Federera. Morao je da promeni patike. 

Foto: EPAIMAGES

Novak Đoković

 

Martini Navratilovoj koja je devet puta pobedila u Londonu zamerili su jer je njena suknja, sa plavim štraftama, prevršila granicu dozvoljenog, i to na revijalnom meču.  Ona je rekla da je takve suknje nosila godinama tokom karijere i da je njena oprema čak  u Vimbldonskom muzeju!

Ali, Navratilova nije znala da je dres kod postao striktinji. Vimbldon je 2014. godine izdao dekret od deset poglavlja sa pravilima za igrače. Tako se potpuno belo odnosi se i na znojnice, trake za glavu, marame, narukvice i patike.

Logo brenda može biti u bilo kojoj boji, ali belom bojom ne smatra se ona koja nije "čisto bela", niti krem boja, na opremi je dozvoljena štrafta u drugoj boji, ne široj od jednog centimetra. Do ove setone bilo koji deo donjeg veša u drugoj boji koji bi mogao da bude vidljiv, čak i u slučaju znojenja, nije bilo dozvoljeno da se nosi. Ali, posustaju i Englezi, pa pravila, koja su bila "sveto pismo", polako menjaju.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set