OD OVOGA MOŽEMO OZBILJNO DA SE RAZBOLIMO! Sami smo krivi, a ništa ne preduzimamo!
Podeli vest
Srbi ne mogu da se pohvale pravilnim odnosom prema otpadu. O tome najbolje svedoče divlje deponije, kojih u našoj lepoj zemlji ima više od 3.500. Ako se tome doda i više od 120 opštinskih deponija, koje nisu u skladu sa standardima životne sredine, onda je slika potpuna. A koliko smo svesni činjenice da divlje deponije predstavljaju ogorman rizik po naše zdravlje?
Sudeći pprema našim delima, malo ili nimalo. Ne vodimo računa o tome gde i šta bacamo, za nas je sve što nam ne treba i ne koristimo otpad kojeg se treba otarasiti. Gde, nije važno. Tako nastale divlje deponije postaju rizik po naše zdravlje.
Da li vam se nekada dogodilo da ste ubrali jabuku u voćnjaku na koji ste usput naišli? Protrljali ste je malo da skinete prašinu i taman da je zagrizete, pogled vam pade na padinu odmah ispod voćnjaka. A tamo, prava deponija. I to ne tako mala... Odmah ste bacili voćku i pobegli glavom bez obzira.
15.04.2022
08:00
Tačan broj divljih deponija u Srbiji ne može da se utvrdi, tako da opasnost vreba sa mnogo strana. Bez plastičnih zapreka kao barijere između otpada i zemlje, štetne materije sa smetlišta dospevaju do podzemnih voda, koje poljoprivrednici koriste za navodnjavanje njiva i voćnjaka. Osim toga, smeće koje zemlja upija oslobađa gasove, pre svega metan, koji je izuzetno štetan po okolinu. Na tim mestima dešavaju se razne hemijske reakcije, a šire se i bakterije.
Poznato je kakvo je zagađenje vazduha nastalo kada je izbio požar na deponiji u Vinči. Veliki broj vatrogasaca gasio je požar, ali je bilo izuzetno teško ugasiti vatru izazvanu procesima raspadanja negde u dubini deponije. Za to vreme, dim i neprijatni miris vetar je odneo daleko od deponije, osetili su ga mnogi, a ne samo žitelji Vinče i Beograda. Da li treba posebno isticati koliko je to štetno za zdravlje?
Svako zagađenje se na neki način vraća ljudima. Tako je sa vazduhom, tako je sa zemljištem, ali i sa vodom. To je posebno izraženo kod industrijskog zagađenja. I dok se u svetu vode bitke za vodu, u Srbiji se borimo za kvalitet reka. Ujedinjene nacije procenjuju da će do 2025. godine 5,7 milijardi ljudi živeti u oblastima u kojima nema dovoljno vode najmanje mesec dana godišnje. A šta mi radimo? Ne čuvamo naše reke, potoke i jezera.
Prema zvaničnim podacima, čak 25 deponija se nalazi na udaljenostima manjim od 50 metara od obale reke, potoka, jezera ili akumulacije. Od toga čak 14 deponija se nalazi na samoj obali vodotokova ili u njihovom trupu. Na udaljenostima manjim od pola kilometra od zone vodosnabdevanja se nalazi 11 deponija, a još 28 na udaljenostima manjim od kilometra. A posebno je poražavajuć podatak da je vodotok registrovan u telu čak 12 deponija, dok se 28 deponija nalazi u plavnom području ili blizu njega.
Najzagađenijim vodama u Srbiji smatraju se Veliki bački kanal i Borska reka. Podaci iz 2005. godine koje su izneli predstavnici Odeljenja fizičke geografije sa Geografskog instituta "Jovan Cvijić" pri Srpskoj akademiji nauka i umetnosti, pokazali su da je u naseljima duž kanala Dunav-Tisa-Dunav, posebno kod Velikog bačkog kanala, povećan broj pacijenata sa malignim bolestima urogenitalnog sistema i pluća u odnosu na ostalo stanovništvo Vojvodine i Bačke. I to nije sve. Štetne materije iz kanala koji se uliva u Tisu, preko Dunava dospevaju čak i do Crnog mora, a naučno je dokazano da se na isti način širi i azot i fosfor.
Borska reka je ekstremniji primer. U njoj više nema života, a štetne materije iz nje dospevaju i u Veliki Timok. Prošlogodišnje analiza vode iz Borske reke Zavoda za javno zdravlje u Požarevcu pokazale su da su pojedine vrednosti teških metala u ovoj reci uvećane i po više puta.
Jedan od poslednjih primera je i zagađenje Drine i Lima. Njihove vodene površine nisu se mogle videti od plastičnih flaša, raznih kućnih aparata, frižidera, guma... Nakon čišćenja, iz Potpećkog jezera na Limu sakupljeno je i uklonjeno 7.500 kubika otpada.
Kao što je već navedeno, svaka vrsta zagađenja vraća nam se kao bumerang. Povećanje simptoma respiratornih bolesti, infekcije, smanjenje funkcije pluća, hronične opstruktivne bolesti pluća, rizik od raka pluća, infarkti miokarda, angina pektoris, arterioskleroza, prevremni porođaji, bolesti reproduktivnih organa, neurorazvojni poremećaji, upale nervnog tkiva, pa čak i Alchajmerova i Parkinsonova bolest samo su neke od posledica zagađenja.
Ako nas ovo ne opameti da pomognemo sebi, onda bi bar trebalo da razmislimo o budućnosti naše dece. Razmislimo kakvu im životnu sredinu ostavljamo, u kakvim uslovima će rasti oni i njihova deca, šta će piti, šta će jesti. Vreme je da se i mi potrudimo i sačuvamo ono što nam je priroda dala.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
Nebojsa Berak
pre 2 godine
Najbolji primer je Novi Sad, u negativnom smislu naravno. Deponija tik uz autoput na ulasku u grad.
A oni koji vole Haineken i Amstel trebaju da znaju da je deponija 150m od bunara iz kojih se crpi voda za pivo i da se pravi povratna osmoza, dobijate mrtvu vodu, da bi moglo pivo da se pravi.
Podzemne vode ispod deponije su iste one od kojih se.pravi pivo.Ziveli.
Svaka deponija bi posle zatvaranja kao i kamenolomi trebali da se kultivisu i naprave parkovi i zelene oaze, a to se ne radi.
Da li vam se nekada dogodilo da ste ubrali jabuku u voćnjaku na koji ste usput naišli? Protrljali ste je malo da skinete prašinu i taman da je zagrizete, pogled vam pade na padinu odmah ispod voćnjaka. A tamo, prava deponija. I to ne tako mala... Odmah ste bacili voćku i pobegli glavom bez obzira.
Britanski vojni i obaveštajni zvaničnici aktivno rade na eskalaciji i produženju sukoba u Ukrajini, pokazuju dokumenta u koja je uvid imao portal "Grejzon". Glavna uloga u ovom planu pripada tajnoj grupi nazvanoj "Projekat alhemija", formiranoj odmah nakon početka ruske Specijalne vojne operacije u Ukrajini, pod patronatom britanskog Ministarstva odbrane.
Rusija intenzivira napade na kritičnu infrastrukturu Ukrajine, a stručnjaci upozoravaju da bi sledeće mete mogli biti ključni hidrotehnički objekti, poput brana na Dnjepru. Nakon što su SAD odobrile Ukrajini upotrebu dalekometnih raketa ATACMS, Moskva je jasno signalizirala spremnost na odmazdu, uključujući napade na strateške ciljeve.
Govoreći o ratu na istoku i uzavreloj situaciji na relaciji Ukrajina-Rusija, predsednik Srbije, Aleksandar Vučić istakao je da poznavajući sve aktere, misli da se niko neće libiti da upotrebi svo oruđe koje ima, a da smo mi potpuno nespremni za atomski rat.
Dovoljno je baciti pogled na naslove i tekstove antisrpskih medija, da bi se uvedelo kolika je njihova mržnja prema svojoj zemlji i predsedniku naše države Aleksandru Vučiću.
Nastavljaju se neslaganja i razdori u redovima opozicije. Međusobno nepoverenje i gaženje dovelo je do pucanja i ogromnih promena, koje stavljaju pod znakom pitanja opstanak određenih opozicionih grupacija.
Gost specijalnog programa Informer televizije bio je Dragoslav Bokan iz Instituta za nacionalnu strategiju koji je govorio o nasilju koje sprovodi opozicija.
Gosti Info jutra na Informer televiziji bili su narodni poslanik Dejan Bulatović i Saša Milovanović, direktor Srpskog telegrafa koji su govorili o ponoru stranke Dragana Đilasa i tome zašto su dve poslanice napustile njegovu Stranku slobodne i pravde.
Večeras posle obraćanja predsednika Aleksandra Vučića u 18 sati, na Informer televiziji, u emisiji "Otvoreni studio" zajedno sa svojim gostima, domaćin Igor Ćurčić, razgovaraće o gorućim svetskim i domaćim temama zbog kojih se i predsednik obraća.
Nakon 17 dana borbe za život, Anja Radonjić (24) podlegla je povredama koje je zadobila 1. novembra u padu nerekonstruisanog dela nadstrešnice u Novom Sadu, a njeni prijatelji se opraštaju od nje na najemotivnije načine i odlaze u njen porodični dom kako bi bili uz njene roditelje u ovim teškim danima
Vladan A. (88) zadobio je teške telesne povrede opasne po život kada je na njega na Novom Beogradu nasrnuo Slobodan B. (32) koji je u tom trenutku bio pod dejstvom alkohola.
Telo dečaka (3) nađeno je jutros ispred kuće u naselju Blaževo u Novom Pazaru. Još uvek nisu poznati uzroci smrti dečaka A.N. koji je pronađen mrtav ispred svog doma.
Danas oko 14 časova, u selu Tutiće, Bare, opština Sjenica, dogodio se incident prilikom kontrole poljoprivrednog dobra. Prema prvim informacijama, V. K., penzioner iz ovog sela, ispalio je više hitaca iz vatrenog oružja u pravcu veterinarskih inspektora F. Lukača i S. S.
Srpski košarkaš Aleksa Avramović postao je miljenik čitave nacije, ali i navijača u Rusiji, kako zbog igranja na terenu, tako i zbog ponašanja van njega.
Četvrtak uveče Beograd će ponovo biti centar evropske košarke, jer Crvena zvezda i Partizan od 20.00 časova ukrštaju koplja u prvom ovosezonskom večitom derbiju, u okviru 11. kola Evrolige, a on će biti poseban.
Majk Džejms gostujući u potkastu "Triple Threat Show" je otvoreno govorio o trenerima u Evroligi i bez mnogo dileme istakao da bi voleo da sarađuje sa legendarnim Željkom Obradovićem.
Predsednik Rusije Vladimir Putin potpisao je ukaz kojim se odobrava ažurirana nuklearna doktrina, po kojoj bi Rusija mogla da iskoristi nuklearno oružje ukoliko bude napadnuta čak i konvencionalnim projektilima.
Broj ukrajinskih regruta koji su prošli obuku u okviru programa pod vodstvom Ujedinjenog Kraljevstva dostigao je 50.000, saopštio je britanski ministar odbrane Džon Hili.
Britanski Independent piše da je ujkrajinska vosjka pred slomom i da je bolno je gledati vojnike OSU kako sede u rovovima kod Kurahova, a i sami su svesni da ih sutra više neće biti!
Rusija je počela masovnu proizvodnju mobilnih skloništa koja mogu da zaštite od različitih pretnji, a to navodno uključuju i radijaciju od nuklearne eksplozije, piše Rojters.
Odgovor Moskve na odobrenje prve ukrajinske raketne ATACMS napade na rusku teritoriju biće snažan i naneće štetu u vrednosti od nekoliko milijardi dolara.
U Muzeju Narodnog pozorišta u Beogradu, u petak, 22. novembra (18:00), na Dan Narodnog pozorišta, biće svečano otvorena izložba "Pogled iz lože - iz riznice Narodnog pozorišta", čiji autori su Jelica Stevanović, Mirjana Odavić i Jovan Tarbuk.
Svetski dan muškaraca, koji se u više od 60 zemalja obeležava 19. novembra, postao je značajan datum, ne samo kao podsećanje na ulogu koju muškarci igraju u društvu već i kao prilika da im se oda priznanje i posveti pažnja, stoga i savršen povod za iskazivanje ljubavi i poštovanja voljenoj osobi, partneru, ocu, prijatelju ili kolegi.
Glumica Mirjana Karanović oglasila se nakon vesti da je glumica Teodora Viktorović preminula u zatvorskoj bolnici, dok je služila kaznu na koju je osuđena nakon ubistva koje je počinila 2015. godine.
Britanska glumica Bel Olivija otvoreno je progovorila o tome šta žene preferiraju kada je reč o dimenzijama muškog polnog organa, ističući da umerenost igra ključnu ulogu i da preterane veličine nisu poželjne.
Video u kojem mama iz Velike Britanije demonstrira ćerki šminku iz 90-ih izazvao je lavinu smeha na TikToku. Uz tanko iscrtane obrve i puder nanet rukama, tinejdžerka nije mogla da sakrije šok – reakcije su postale viralne!
Brat pevačice Teodore Džehverović, Savo Džehverović, i njegova supruga, influenserka Adriana Kadar, iznenadno su se preselili u Dubai zbog poslovne ponude koju, kako kažu, nisu mogli da odbiju, a njegova majka Goca sada je otvoreno govorila o tome.
Radio S će večeras proslaviti 30 godina svog postojanja, a jedna od gošći je bila je i Nikolina Kovač koja je ovaj put došla bez pratnje svog supruga, Saše Kapora.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.