OVO JE NAJNEOBIČNIJA GRAĐEVINA U SRBIJI! Nalazi se na obroncima planine "Jelica", a mnogi još uvek ne znaju da postoji! (FOTO)
Podeli vest
Građevina koja postoji više od 40 godina nalazi se na planini Jelica, a u pitanju je pravi srpski zamak.
Na obroncima planine Jelica, stešnjena stoletnom šumom, nalazi se najneobičnija građevina u ovom delu Srbije. Reč je o zamku, identičnom onom koje gledamo na ilustracijama najlepših bajki.
Veruje se da je na prostoru današnje krečnjačke zaravni u okolini Raške i Starog Vlaha nekada postojalo veliko jezero. Legenda kaže da je upravo na tom mestu, na najvećoj visoravni Balkana, Sveti Đorđe ubio aždaju. Danas uspomenu na slavnu prošlost čuvaju venci sedam planina, bistra voda četiri reke veličanstvene Pešterske visoravni.
30.05.2023
09:00
Miroslav Jevtović, nekadašnji profesor beogradskog Univerziteta gradio ga je više od 40 godina. Kroz šumu i bespuće, njegov auto "golf dvojka" dovezao je svaki kamen koji je ovaj vredni neimar, inače sociolog po obrazovanju, ugradio u velelepno zdanje.
Graditelj "Ateničke kule", kako je meštani zovu, danas je u sećanju svojih najmilijih. Međutim iza njega je ostala građevina jedinstvena zbog koje bespuća Jelice pohode njegovi prijatelji sa svih strana sveta.
- Dok smo mi vreme provodili u Beogradu, ja zbog posla a deca zbog školovanja, on je svaki slobodan dan i vikend koristio da gradi zamak. Bukvalno je svaki kamen u temelje ove građevine ugradio potpuno sam. Bio je toliko posvećen ovom poduhvatu, da je do najsitnijih detalja proračunao građevinski i arhitektonski predmer po kojem je gradio - kazuje Spomenka Jevtović, supruga graditelja.
Foto: I.M.
Spomenka Jevtović
Zamak u osnovi ima oko 60 kvadrata, sastoji se od lučnog dela iz kojeg se uzdiže kula visine 12 metara i priprate, koja je opremljena za stanovanje. Dozidani deo koji se naslanja na kulu prostire se na dva nivoa i predstavlja privatne odaje.
Objekat je napravljen i koristi se za privatne potrebe odmora i relaksacije brojne porodice Jevtović. Međutim, sve je više onih koji žele da vide i posete graditeljski poduhvat. U senovitom dvorištu, naša novinarska ekipa je zatekla goste iz Italije, Norveške i Švajcarske.
- Razni gosti dolaze, lepo je da dođu, Miroslav je s proleća znao da zatekne i decu iz čačanskih vrtića. On je studirao u francuskom gradu Nansiju, a posle bombardovanja ekipa je našla Miroslava i tada su krenula naša druženja. Današnju posetu stranaca ovom zdanju suprug je dogovorio još pre korone, ali kako je tada sve stalo, a i dogodilo se to što se dogodilo, njegovi evropski prijatelji još iz vremena studija nisu odustali od posete Čačku - rekla je naša sagovornica.
Graditeljski poduhvat univerzitetskog profesora je trajao više od 40 godina. Za dvorac u sred šume znaju ljubitelji prirode, jer pored imanja prolaze planinarska i biciklistička staza. Zdanje koje je opremljeno za stanovanje članova porodice danas tome isključivo i služi. Prostrano dvorište ograđeno šumom uskoro bi moglo da bude mesto okupljanja ljubitelja pisane reči.
- Namera nam je da na ovom mestu u budućnosti pokrenemo neku manifestaciju iz domena kulture, muzike, književnosti, likovnog stvaralaštva. Istoriju na ovoj lokaciji već imamo, jer svaki kamen ugrađen u kulu ima svoju priču. Brat ih je donosio sa svih strana sveta, najviše sa Brača, iz Evrope, a ima i kamena iz Afrike. Zamak je svedočanstvo ljudske upornosti u graditeljstvu, posvećenosti u neposustajanja ka svom cilju. Iako brat formalno nije bio arhitekta, iza sebe je ostavio građevinsko delo vredno divljenja - kaže Bratislav Jevtović, brat graditelja kule, inače čačanski novinar.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Veruje se da je na prostoru današnje krečnjačke zaravni u okolini Raške i Starog Vlaha nekada postojalo veliko jezero. Legenda kaže da je upravo na tom mestu, na najvećoj visoravni Balkana, Sveti Đorđe ubio aždaju. Danas uspomenu na slavnu prošlost čuvaju venci sedam planina, bistra voda četiri reke veličanstvene Pešterske visoravni.
Zapad je razočaran zbog neuspeha politike izolacije ruskog predsednika Vladimira Putina, izjavio je novinar Gabor Štajngart u članku za nemački magazin Fokus.
Radoičić je u potpunosti potvrdio činjenično stanje i po pitanju oružja i po pitanju organizovanja momaka i po pitanju ulaska tamo i po pitanju onoga što se događalo u Banjskoj, s tim što on ne smatra da je to krivično delo. To za njega nije krivično delo već čin zaštite srpskog naroda od Kurtijevog terora. On je činjenično stanje u potpunosti priznao, a negira da su to krivična dela.
Srpski političar, italijanski građanin i državljanin, lažni ekolog, vizualni umjetnik, dobitnik nagrade propalog „NIN"-a, beogradski odbornik stranke „Zajedno" i „Zeleno levog fronta", Dejan Atanacković, napisao je sramotno otvoreno pismo o Kosovu i Metohiji, koje je objavljeno u Šolakovom tajkunskom listu „Danas".
Obe strane, i Srbija i Kosovo, imaju ogromnu odgovornost da se vrate dijalogu, rekao je za "Gardijan "izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Vladimir Bilčik.
Teodora Krsmanović, sestra od strica ubijene pevačice Jelene Marjanović, oglasila se za Informer nakon što je Zoranu Marjanoviću ukinut pritvor i prvostepena presuda.
Bogu hvala da je Zoran pušten da dođe svojoj kući i da bude sa svojom decom! Ovde trenutno niko ne stanuje, isključena je unutra struja! Ovo je prva izjava najbližih komšija Zorana Marjanovića, kome je danas ukinut pritvor u kojem je bio od 22. jula prošle godine.
Advokat Aleksandar Miško Zarić potvrdio je za Informer da je ukinuta presuda Zoranu Marjanoviću od 40 godina zatvora zbog ubistva njegove supruge pevačice Jelene Marjanović!
Milorad Mažić, uz to što je prvi čovek Sudijske organizacije Fudbalskog saveza Rusije, obavlja i ulogu kontrolora suđenja za UEFA, a odluka da bude bude prisutan na meču Lige šampiona između Antverpena i Šahtjora, nije dobro primljena u Ukrajini.
Istražni komitet Rusije podneo je optužnice protiv vojnog vrha Ukrajine zbog terorizma, a mediji javljaju da je već raspisana poternica za bivšim savetnikom Zelenskog
Načelnika vojnog komiteta NATO-a Roba Bauera treba podsetiti da su i bivši predsednik Gruzije Mihail Sakašvili i majdan u Ukrajini delo Sjedinjenih Američkih Država, izjavila je portparol Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova, komentarišući sukobe u Južnoj Osetiji i Ukrajini.
Lokalna policija veruje da je neko ušao u kuću novinara, zatim ga upucao, nakon čega je ubica pobegao, a Kruger je najverovatnije izašao napolje da traži pomoć komšija.
Nacionalna nedelja mode - Serbia Fashion Week je spreman za svoj najglamurozniji trenutak do sada. Svečano otvaranje ispred Srpskog narodnog pozorišta održaće se 13. oktobra, a manifestacija će trajati do 17. oktobra.
Poznati pop- rok sastav Kiki Lesendrić i Piloti održaće koncert u beogradskoj mts Dvorani 03. novembra, čime će zaokružiti svoje postojanje na muzičkoj sceni nešto više od 40 godina i istovremeno predstaviti i novi album “Mali tragovi na nebu”. Tim povodom danas se vođa benda Kiki Lesendrić obratio novinarima na press konferenciji u baru Lisabon u mts Dvorani.
Provokativan snimak Jelene Karleuše iz luksuznog hotela u Dubaiju za samo nekoliko sati pregledan je skoro pola miliona puta i izazvao je lavinu komentara na račun muzičke zvezde.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.